Şimdi Ara

Firefox 56, binlerce sekme içerisinde bile çok akıcı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
1.219
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Firefox 56, binlerce sekme içerisinde bile çok akıcı

Bir dönem Internet Explorer katili olarak görülen ancak bugünlerde biraz geriye düşen Firefox internet tarayıcısı, kullanıcılara en iyisini sunmak için çalışmalara devam ediyor. Tarayıcının yeni performans araçları oldukça etkileyici sonuçlara imza atıyor.

Binlerce sekme

Quantum Flow adıyla geliştirilen yeni teknoloji, tarayıcının yoğun yük altında da en iyi akıcılığı sunmasını amaçlıyor. Mozilla mühendisi Dietrich Ayala, teknolojiyi bir takım testlere sokmuş ve nasıl çalıştığını gözler önüne sermiş.

Tam tamına 1691 adet sekme açan Ayala, yeniden başlatarak tarayıcının ne kadar sürede hazır hale geldiğini test etmiş. Firefox 50 sürümü 8 dakikaya kadar uzarken yeni teknolojiyi barındıran Firefox 55 ve 56 sürümleri yaklaşık 1 dakikada sekmeleri hazır etmiş.

Ayrıca Bkz.Microsoft Paint’e elveda

Bellek kullanımında da yine büyük sıçrama söz konusu. Firefox 50 neredeyse 2GB bellek tüketirken 55 ve 56 sürümleri 500MB seviyesine inmeyi başarıyor. Özellikle düşük RAM kapasitesine sahip bilgisayarlar için çok iyi bir sonuç.

Firefox tarayıcısı hali hazırda 54 numaralı sürümde yer alıyor. Bu bakımdan yoğun sekme akıcılığı henüz mevcut değil. Önümüzdeki haftalarda 55 ve 56 numaralı sürümlerin kullanıma sunulması bekleniyor.

• niye binlerce sekme açıyim ki? 20-30 sekme sonrasının pek anlamı yok, asıl olay;

- ilk açılma hızı,
    - sayfaların açılma hızı,
    - Görsellik ve kullanıcı dostluğu,
    - Eklenti çeşitliliği,

vs

• Google Chromedaki eklentiler Gmail hesabımla entegresi keep chrome uzaktan masaüstü gibi uygulamalar online officelerin kusursuz çalışması vs vs tonlarca şey sayabilirim. Zaten istediği kadar süper olsun diğerleri. 7 yıldır bunu kullanıyorum bu şifreleri taşımak yürek ister

• quote:

Orijinalden alıntı: oray

niye binlerce sekme açıyim ki? 20-30 sekme sonrasının pek anlamı yok, asıl olay;

- ilk açılma hızı,
    - sayfaların açılma hızı,
    - Görsellik ve kullanıcı dostluğu,
    - Eklenti çeşitliliği,

vs

Bin sekmeyi bu kadar hızlı açan senin 20-30 sekmeni ne kadar hızlı açar bir düşün. Buradaki amaç tarayıcının hızını, istikrarlı yapısını göstermek.
  • İ7 6700hq 12 gb ramli bilgisayarda chrome da 25-30 sekmeden sonra ciddi kasmalar oluyor.

• Chrome'da da istiyoruz. Şirketteki bilgisayarda 248 sekme şu an açıktı. Devamlı bir şeyleri araştırma kısmında birikenler oluyor maalesef. 300 ü geçtiği çok kez oldu. Özellikle Eclipse ve Webstorm açıkken Chrome'u baştan başlatmak zorunda kalırsam ölümcül darbe oluyor bilgisayara (dell xps15 8gb ram :( )

• @ekrem71 @gun
    Paragraflar arasında 5-6 satır boşluk bırakmanızın sebebi ne? Bir iki satır tamam da. Ekranın yarısı boş kalıyor. Okumak zor oluyor.
  • Firefox'u önümüzdeki dönemde böyle çok yenilik bekliyor olacak. Mobildeki durumunu bilmem ama masaüstünde çok iddaalı yenilikler olacak tahminimce.

Bu yeniliklere dair neden, nasıl diye merak edenler "Rust" programlama dilini, Mozilla'nın "Servo" projesini ve Firefox için "Project Quantum"u araştırabilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Afodfrea -- 25 Temmuz 2017; 11:33:20 >
  • xxxxxxxxxx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huhuq -- 9 Mayıs 2020; 20:3:19 >
  • Chrome'da bellek azaldı hatası gelmeye başladı son güncellemeden sonra. Firefox eski efsanelerden. Yerini her türlü korur...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Mianfei kullanıcısına yanıt
    firefox diğer bütün tarayıcılardan sıkkullanılan yerimileri ve şifreleri içe aktarma özelliği mevcut.

ayrıca firefox sync ile birden fazla cihazda firefox unu bütün şifreler sıkkullanılanlar ve yerimileri olarak eşitleyebiliyorsun saydığın özellikler chrome a eklenmeden çok önce zaten firefoxte mevcuttu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jem991 -- 25 Temmuz 2017; 12:26:0 >
  • firefox o gemiyi kronik çökme hataları zamanında kaçırdı.
    şirketleri bilmem fakat ben en fazla 10-15 açmışımdır.chorme ramden çok yesede çokmüyor(du) artık durduruldu hatası vermeye başaladı sık sık.

• normalde yandex browser kullanıyordum geçen sekme güncellemesinden sonra firefox'a geçtim ve çok memnunum sizler de bir şans vermelisiniz, 55 ve 56 sürümünü merak ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: St Batuhan

Chrome'da da istiyoruz. Şirketteki bilgisayarda 248 sekme şu an açıktı. Devamlı bir şeyleri araştırma kısmında birikenler oluyor maalesef. 300 ü geçtiği çok kez oldu. Özellikle Eclipse ve Webstorm açıkken Chrome'u baştan başlatmak zorunda kalırsam ölümcül darbe oluyor bilgisayara (dell xps15 8gb ram :( )

The Great Suspender
  • Firefox çöküyor vs diyenler için palemoon'u tavsiye ederim. FF 55 ile ciddi gelişmeler başlayacak. Bu sene sonu gibi yani.

• Buna popomla gülerim, Chrome ve Firefox yüklü yıllardır. Ancak Firefox hem açılış olarak çok yavaş, hemde kullanırken yine yavaş.

Kaldı ki gmail tanımı ile her format sonrası sık kullanılanlar Chrome ile otomatik geliyor vs...

Chrome candır gerisi yalandır.
  • Valla ben bir ara kullandim devamlı cokuyordu simdi opera kullaniyorum kafam rahat

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 60 Sekme açınca huzura mı eriyor insan :)

• pipoti kullanıcısına yanıt
    firefox sync ile bütün şifreler sık kullanılanlarda firefox a geliyor yıllardır

• Eskiden firefoxcuydum ama chrome'u deneyince hepsinden daha kullanışlı olduğunu gördüm. Tabi bu kişisel bir yorum.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.