Şimdi Ara

## ATi Radeon X2300'ün İlk Test Sonuçları Ortaya Çıktı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
0
Favori
9.735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi Radeon X2300'ün İlk Test Sonuçları Ortaya Çıktı ##

Masaüstü çözümlerde olduğu gibi ATi ve Nvidia gibi dev üreticilerin rekabeti dizüstü tarafında da ciddi şekilde devam ediyor. Geçtiğimiz ay yapılan CES fuarında Asus ve MSI'ın ATi'nin yeni mobil grafik çözümü olan Radeon X2300'ü kullanan modelleri gün yüzüne çıkmış, katılımcıların büyük bir çoğunluğu da ATi masaüstünde DirectX 10'a yönelik olan "süre" açığını dizüstüne DirectX 10 desteğini "erken" vererek kapatacağını düşünmeye başlamıştı ki gelen detaylar ile işin aslının öyle olmadığı da ortaya çıktı. Asya kökenli bazı sitelerde yayınlanan haberlere göre olması beklenen teknik özellikler ATi'nin resmi sitesi üzerinden X2300'ün teknik detaylarını açıklaması ile doğrulanmış oldu.

ATi Mobility Radeon X2300 Teknik Özellikleri

* 90nm üretim teknolojisi ile üretim, toplamda 105 milyon transistör
    * 4 pixel shader işlemcisi
    * 2 vertex shader işlemcisi
    * 128-bit 4-kanal DDR1/DDR2/GDDR3 bellek desteği
    * Doğal PCI Express x16 veri yolu uyumu
    * ATI PowerPlay 6.0 güç yönetim teknolojisi
    * Avivo Video ve Görüntüleme mimarisine destek

Ve belkide en önemli nokta yeni grafik işlemci birçok kişinin umduğunun aksine Microsoft DirectX 9.0 ve Shader Model 3.0 desteği ile birlikte donanımsal olarak programanabilir vertex ile pixel shader desteği sunuyor. Tabi bunda ATi'nin yeni dizüstü grafik çözümünü isimlendirme konusunda DirectX 10 destekli yeni Radeon serisi X2900 gibi X2xxx olarak tanımlamasının da etkisi büyük olsa gerek.

Yeni grafik işlemcisi hakkındaki tüm resmi bilgiler için;
    http://ati.amd.com/products/mobilityradeonx2300/specs.html

Yuarıdaki haberi daha önce forumlarımızda vermiştik. Şimdi ise ATi'nin yeni mobill grafik işlemci Radeon X2300'ün ortaya çıkan ilk test sonuçlarına bir göz atalım. Asus'un yeni dizüstü bilgisayar çözümlerinden biri olan A8JR modelinde kullanılan Radeon X2300 Mobility gpu'sunu bilindiği gibi ilk çıkan haberlerde firmanın DirectX 10 için hazırladığı ilk mobil grafik işlemci olduğu söylenmiş daha sonra gerçeğin böyle olmadığı anlaşılmıştı.

Test Sonuçları;

1024x768, A8Jr (Intel Core2 Duo T5200, 2G Ram, 945PM)

- 3Dmark05: 1494
    - 3Dmark06: 822
    - HL2: 14FPS
    - Doom3: 7.8FPS

Not: Sürücüler henüz tam oturmadığı için test sonuçlarının biraz daha iyileştirileceği söyleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 6 Mart 2007; 20:39:02 >

• rezalet resmen yaaa oha yani ne bicim kart bu yaa sadece dx10 desteği var o kadar e varda ne olmus sanki bu kart dx9 oyunları bile oynatmaz gel gelelim dx10 oyunlarını install bile etmez...

Not: Ne kadar iyilestirirlerse iyilestirsinler bu kart adam olmaz. Gün geçtikçe piyasayı sömürdükleri ve soyguncu oldukları, Vista'nın ve DX10'un daha net bi sekilde tuzak olduğu daha iyi ortaya cıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MiDNiGhTKiSs -- 6 Mart 2007; 20:49:47 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: FeNoMeNMaN

rezalet resmen yaaa oha yani ne bicim kart bu yaa sadece dx10 desteği var o kadar e varda ne olmus sanki bu kart dx9 oyunları bile oynatmaz gel gelelim dx10 oyunlarını install bile etmez...

Sen haberleri okumuyorsun galiba X2300'ün DirectX 10 ile uzaktan yakında alakası yok
  • Hmm ben öyle biliyordum. Yinede performans olarak berbat bir kart ve vasat bir performans yani böyle kart üreteceklerine niye üretiyorlar ki. İnsanların düzgün oyun oynamasını istemiyorlar hep potayı aşağı cekmeye calısıp satabildiğimiz kadar düsüklerini satalım ucuz olsun kötü olsun fark etmez diyip üretiyorlarda üretiyorlar. Yine dediklerime özdeşleşiyor aslında ima etmek istediğim su an üretilecek en ucuz kartin bile iyi kötü birseyleri oynatması ama maalesef böyle şahsiyetsiz üreticilere muhtac olduğumuz sürece hep böyle gidecek gibi görünüyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MiDNiGhTKiSs -- 6 Mart 2007; 20:59:48 >
  • C2D 2.0Ghz, i945PM, 2x1GB DDR2-667(4 4 4 15), GeForce7400( 256MB tümleşik, 256MB sistem belleğinden olmak üzere 512MB bellek )
    Bu notebook 3dMark'05 ten 2027 alıyor. Overclock ile ( 450/700@545/850 ) 2272 aldı.
    GeForce7400 den bile kötüyse niye yapmışlar ki...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi olivier_kahm -- 6 Mart 2007; 21:02:53 >
  • bence x2300'ün mario ve mayın tarlası FPS'lerini ölçüp yayımlasınlar. Daha ilgi cekici olur onlar fazla cıkabilir Bİ İHTİMAL...
  • Bununla internet tavla oynanır demi?
  • bendeki x1450 bunu nerdeyse 2 ye katlıyor tam saçmalık olmuş bu kart
  • Valla bana testler hiç inandırıcı gelmedi...Bu kadar kötü bir kart uğraşsalar yapamazlar bence...HL2 ve Doom3 te o fps leri en dandik kartlarda alır...Kartı çok zorlamışlardır tüm ayarlar max. tır...İhtimal dahi vermiyorum bunun dışında..

fx57 haberler için teşekkür ederim ama SS li testler varsa koyarsan daha memnun olurum...O şekilde yazılan testler bana hiç güvenilir gelmiyor..
  • çok kötü
  • x300 se nin yeni versiyonu mu?

mx200 ile yarışır dimi bu kart?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Piêr Dé Sans

x300 se nin yeni versiyonu mu?

mx200 ile yarışır dimi bu kart?

tnt2 m64 ü o/c etsem belki onunlada gecilebilir...
  • Doom3 7.8 fps
  • belliki amd'nin yeni çözümü isim kandırmacası
  • quote:

Orjinalden alıntı: FeNoMeNMaN

bence x2300'ün mario ve mayın tarlası FPS'lerini ölçüp yayımlasınlar. Daha ilgi cekici olur onlar fazla cıkabilir Bİ İHTİMAL...

ne bekliyordunki dostum
  • mario dan aa ve af açıken 12 fps almış
  • gercekten varya saka gibi yaaa resmen dalga geciyorlar ya bu kadar insafsız, haysiyetsiz olmaz bi insan. Gercekten resmen isim değişikliğinden daha baska değişik birsey varsa oda performansın daha vasat olması...
  • - 3Dmark05: 1494
    - 3Dmark06: 822
    - HL2: 14FPS
    - Doom3: 7.8FPS

mükemmel ötesiymiş birde sunum falan hazırladılarsa ne ala arge falan kalmamış artık anlaşılan ati amd de şu yukardaki puanları ben hiç bi zaman amadım ki 2007 de nekim alır hangi sistem alır
  • Muaha en sonunda AMD ve ATI beraber iflas etcekler gibime gelio
  • AMD rekor kımış
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.