Şimdi Ara

Türk bilim adamlarından giyilebilir sensör teknolojisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Türk bilim adamlarından giyilebilir sensör teknolojisi

Türk bilim insanları Harvard Üniversitesi ile işbirliği sonucu giyilebilir elektronik kıyafet geliştirdiler. İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Dr. Özgür Atalay ve Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi öğretim üyesi Dr. Aslı Atalay Harvard Üniversitesi ile birlikte geliştirdikleri teknoloji hakkında açıklamalarda bulundu.

Ayrıca Bkz.Robot polis intihar etti (!)

Özgür Atalay geliştirdikleri kıyafet için giyilebilir dış iskelet tanımını kullanıyor. Giyilebilir dış iskeletler tekstil bazlı üretildiği için uzun süreli kullanımda dahi kullanıcıya rahatsızlık vermiyor. Yumuşak yapıda geliştirilen sensörler giyen kişinin vücut hareketleriyle uyumlu bir şekilde gerekli uzamayı ve esnekliği sağlıyor.

Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Tekstil bazlı sensörler ile adımlarımızı sayabilir, el hareketlerini ölçebilir ve bu amaçla tişört, pantolon gibi kıyafetlere entegre edilebilir. Vücut hareketlerinden elde edilecek geri bildirimin gerekli olduğu her alanda kullanılabilir. Örneğin golf oynayan bir kişi, sensörden aldığı geri bildirim ile duruşunu düzeltebilir.

Felçli Hastalara Hareket Yetisi Kazandıracak

Atalay, geliştirdikleri kıyafet ile ilgili şunları söyledi:

"Felçli hastaların yürüme ve hareket etme kapasiteleri çok kısıtlı oluyor. Bizim laboratuvarımızda yapılan çalışmalar genel olarak bu hastalara tekrar hareket etme yetisi kazandırmayı amaçlıyor ve tekstil bazlı yapılar da bu sistemin en önemli halkasını oluşturuyor. Bunlar yumuşak, giyilebilir dış iskeletler aslında ve bunları giyen hastaların veya sağlıklı bireylerin hareket performansında artış sağlanıyor."

• boyle haberlerle gelin... ne o (haber yili) + 2 yil sonra yerli araba ucak tank uzay gemisi haberleri...

https://m.donanimhaber.com/haberler/3-adet-yerli-otomobil-prototipi-ay-sonunda-uretilmis-olacak.htm

misal hala 3 ay olamadi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oray -- 19 Temmuz 2017; 5:55:26 >
  • Kullanılan malzemeler yerli değilse üretmeyelim (ironi vardır)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • helal olsun imam hatipler çalışıyor.
  • Felçliler için çok büyük bir gelişme.

• normal eriği can eriği yapma makinası kadar olamaz destek bulamaz

• şu ürünleri bide alabilsek.babamın sağ bacağında güç kaybı var ve böyle destekleyici bi araç çok iyi olurdu.

• Boyası yerli değilmiş.
  • şu dh de siyaseti serbest yaptınız zombileşmiş gerizekalılarla doldu ortalık. her konuda bu salakların atışmalarını okumaktan bıktım. para için reklam için forumu sattınız.

• Helal olsun geliştirici ekibe başarılarının devamını dilerim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ooo hem de harvard la.
    Adamlar elin gavurları beyinden gelen sinyallerle hareket edebilen istenilen hareketleri yapabilen protez el kol yapalı neredeyse 5 yıl oldu.
    Hala sensörlerle iş çıkartıldığını zanneden ooo diyenler.
    Okumuyorsunuz teknolojiyi takip etmiyorsunuz elektriği yeniden keşfettiğini söyleyenlere ooo diyorsunuz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • hmmm

• Şu videoyu bir zahmet izleyin derim otomatik sürüş sistemlerine neden kaygı ile bakmanız gerektiğini de anlayacaksınız...

• Hadi bakalım daha neler olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: gxhero

Şu videoyu bir zahmet izleyin derim otomatik sürüş sistemlerine neden kaygı ile bakmanız gerektiğini de anlayacaksınız...

Bunu ben de hep düşünmüşümdür ve kendime cevabım dış iskelete fiziksel sınırlamalar koyulduğu sürece böyle bir şeyin olmayacağıdır ama tasarım hatalı ürünlerde böyle şeyler hala olabilir tabii korkulması gereken bir şey. Hacklenme durumunda ise hass çıkartamıyorum diyeceğimizi sanmam çıkartır kurtulursun ha kritik bir anda yakalarsa o başka ama çoğu dış iskeletin internete bağlı olmayacağını düşünüyorum bağlı olanların da güvenliği oldukça yüksek olacaktır o yüzden pek sıkıntı olacağını sanmam. Bu arada anime tam bir kansermiş ne o öyle çıkartamaması ayrı bir saçma yere düştükten sonra kalkması ayrı bir saçma:)

• %100 yerli değil bu

İthal elektrikle çalışıyo

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.