Şimdi Ara

Samsung'un Tizen işletim sisteminde 27.000 hata bulundu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.374
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Samsung'un Tizen işletim sisteminde 27.000 hata bulundu

Bir güvenlik araştırmacısı, Samsung'un Tizen işletim sisteminde yaklaşık 27.000 hata bulduğunu iddia ederek, Güney Koreli firmaya bu konu hakkında bilgi verilmesine rağmen bulguları reddettiğini ve dahili bir bug arama programının zaten aktif olduğunu söylendiğini belirtiyor.

Program Verification Systems CTO'su Andrey Karpov, PVS-Studio ile Tizen'de hata araması yaparak kodun yalnızca yüzde 3.3'ünü kontrol ederek en az 900'den fazla sorun tespit edmiş durumda. Araştırmacı Tizen'in kodunda 27.000 hata olduğunu tahmin ettiğini söyledi. Karpov'un konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

"Toplamda, 2.400.000 satırlık kodu analiz ederek (yorumlar hariç) 900 hata tespit ettim. Üçüncü parti kütüphaneleriyle birlikte tüm Tizen projesinin 72.500.000 satırlık C, C++ kodu var. Bu da kodun yalnızca %3.3'ünü kontrol ettiğim anlamına geliyor. Tahmin: 72.500.000 x 900 / 2.400.000 = 27.187. PVS-Studio'yu kullanarak bu 27.000 hatayı tespit edebilir ve düzeltebiliriz."

Samsung araştırmayı kabul etmiyor

Karpov, bulguları bildirmek için bu yılın başlarında Samsung ile temasa geçtiğini ancak şirketteki mühendislik ekibinin araştırmayı reddettiğini söylüyor. Bir şirket yetkilisi kendisine "Şu anda kendi statik analiz aracımız var ve bunu Tizen için düzenli olarak çalıştırıyoruz. Her ne olursa olsun Tizen'in düzeltmesi gereken 27.000 kusurunun bulunduğuna katılmıyoruz" cevabını vermiş.

Ayrıca Bkz.Galaxy Note 8'in ilk resmi görseli ortaya çıktı
    Samsung, henüz Tizen'de çok fazla hata bulunma ihtimaline ilişkin resmi bir açıklama sunmadı ancak kısa süre sonra bazı bilgiler vermesi bekleniyor. Çünkü özellikle son bulgular, işletim sisteminin gerçekte ne denli güvenilir olduğu konusunda bazı soruları da beraberinde getirmiş durumda.

Samsung, Tizen'i yaygın olarak kabul edilen bir işletim sistemi haline getirmek için çok zorlandı ve şirket bu nedenle akıllı telefonları için Android işletim sistemine odaklanmayı sürdürüyor. Ancak Samsung'un öncelikle giyilebilir ürünlerini güçlendiren Tizen'e yatırım yapmaya devam etmesi de gelecek planları adına son derece önemli.

• Samsung'a vurayım derken Apple'ı öne çıkaran arkadaşlar, Apple evet yazılım konusunda iyi bir firmadır ama Apple cihazları da kullanıyoruz, görüyoruz hataları. iOS10'daki sürüyle sorun bir yığın yeni sürüme rağmen giderilemedi. Şimdi de Eylül'de iOS 11'i çıkarıp yeni sorunlara yelken açacağız. Aylarca da onların giderilmesini bekleyeceğiz. Dünya üzerinde hiçbir insan hatasız olmadığı gibi hiçbir firma da hatasız ürün yapmaz. Bu kadar pohpohlamaya gerek yok.
  • Iste Applein niye Apple oldugunun en buyuk izahi lol 27000 tane kusuru var haberi bile yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eric13 -- 14 Temmuz 2017; 19:12:47 >
  • Şu Samsung koskaca elektronik devi oldu üretimde dünyanın en yetenekli şirketi oldu argede çok büyük yatırımları var ellerinde çok iyi teknolojiler var ama nedense su marka yazılım konusunu bir beceremedi gitti arkadas

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GkhnAkyolTr -- 14 Temmuz 2017; 15:47:24 >
  • :D
  • Neyse ne tarafa gülüyoduk bir firma neden kendi işletim sistemini üretemez cevabı egolarındadır

• Microsoft gibi yazılım devi beceremedi bi cep telefonu sistemi yapmayı. Samsunga neden bu kadar gülündü anlamadım. Adamlar sonuçta akıllı telefon sektöründe (Dolaylı olarakta yazılım sektöründe) en fazla 10 senedir varlar...

Bi yerden başladılar ve umarım gelişir.

• Yazılım üretmek donanım üretmeye benzemez. Samsungcum sen sadece donanım üret başka bir halt yeme.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu Samsung cidden kafayı yedi, Bada OS sistemini de böyle böyle yedi bitirdi rezil herifler.

• Naptınız liselilere mi yazdırdınız kodları 27000 nedir :))

• hahah versinde macbook 'umda ben gelistireyim sevabina.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Karpov PVS Studio'nun tanıtımını mı yapıyor acaba?
  • Herif aptalın tekiymiş sakın inanmayın. Pvs-studio nedir diye baktım, static code analyzer çıktı. Bu araçlar koddaki "olası" hataları tahmin etmeye çalışır sadece. Dil standartından milim sapma saparsanız bunu hata olarak algılar. 100 satırlık bir kodda bile 10 tane hata bulabilir ama bunlar hata değildir.

Yazılımdaki hatalar sadece yazılım çalışırken bulunabilir. Bu salağın yaptığı gibi kodları otomatik araçlarla tarayarak bulunamaz.
  • Hazır elindeki Android'i stabil ve hızlı çalıştıramıyor sıfırdan yaptığından ne bekliyordunuz ki...

• Cakma android

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 9600_G_T kullanıcısına yanıt
    Tizen Android'den daha iyi arkadaşlar. Gear saatin ilk versiyonu biliyorsunuz Android'di, çok pil yediği için Samsung Tizen'i geliştirdi. Boş verin böyle dedikodulara, Tizen Studio'yu indirin ve yapabiliyorsanız yazılım geliştirin Tizen'e. Samsung artık vazgeçmez Tizen'den.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nighteagle2000 -- 14 Temmuz 2017; 20:24:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 10ff

hahah versinde macbook 'umda ben gelistireyim sevabina.

Mac'in amaci ne hocam cidden anlamadim ben ?

Donanim desen çöp,biraz zorladiginda fare donmeye basliyor donuyor :)

Tasarim ekran cok guzel ama cidden amacini anlamadim ios e program yaziliyormus baskada birseyi yok sanirim o cihazin bilmiyorum bana cok bos geliyor parayi sokaga atmak gibi birsey yada ben cahilim bilmiyorum :))

Gear'de tizen kullaniyorum memnunum uygulama sorunu var sadece telefonlarada gelse kesinlikle kullanirdim.

Secenek sunsalar mesela S8 alana tizen yukleme gibi anlayan yapabilen tizen kullansin isteyen android :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Nighteagle2000 N kullanıcısına yanıt
    Windows Phone ve Bada için de demişlerdi böyle. Şu an ikisi de ölü.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hatasız kul olmaz! Ancak bu kadar hata da hangi kafaya aittir arkadaş? Sarhoşken mi kodladınız bu yazılımı kardeşim? Ayıksanız durum daha da vahim... :D

• quote:

Orijinalden alıntı: Marrusia

quote:

Orijinalden alıntı: 10ff

hahah versinde macbook 'umda ben gelistireyim sevabina.

Mac'in amaci ne hocam cidden anlamadim ben ?

Donanim desen çöp,biraz zorladiginda fare donmeye basliyor donuyor :)

Tasarim ekran cok guzel ama cidden amacini anlamadim ios e program yaziliyormus baskada birseyi yok sanirim o cihazin bilmiyorum bana cok bos geliyor parayi sokaga atmak gibi birsey yada ben cahilim bilmiyorum :))

Gear'de tizen kullaniyorum memnunum uygulama sorunu var sadece telefonlarada gelse kesinlikle kullanirdim.

Secenek sunsalar mesela S8 alana tizen yukleme gibi anlayan yapabilen tizen kullansin isteyen android :)

hocam ben bir ozelligi var demedim ki? yanlis anlasilmasin. nispeten dusuk donanimli mac de bile gelistiririm manasinda dedim. yani cumlede kucumseme var macbook 'u. zaten cihazi is yapmak icin degil, surf icin kullaniyorum. yogun yuk gerektirecek programlari bu cihaza yuklemem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Samsung'a vurayım derken Apple'ı öne çıkaran arkadaşlar, Apple evet yazılım konusunda iyi bir firmadır ama Apple cihazları da kullanıyoruz, görüyoruz hataları. iOS10'daki sürüyle sorun bir yığın yeni sürüme rağmen giderilemedi. Şimdi de Eylül'de iOS 11'i çıkarıp yeni sorunlara yelken açacağız. Aylarca da onların giderilmesini bekleyeceğiz. Dünya üzerinde hiçbir insan hatasız olmadığı gibi hiçbir firma da hatasız ürün yapmaz. Bu kadar pohpohlamaya gerek yok.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.