Şimdi Ara

Micron tesisleri zarar gördü, DRAM fiyatları artabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
595
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Micron tesisleri zarar gördü, DRAM fiyatları artabilir

Teknoloji sektöründe bazı bileşenlerin üretimi sayılı firmalar tarafından yapıldığı için oluşan herhangi bir kesinti durumunda arz-talep dengesinin bozulduğuna şahit oluyoruz. Japonya felaketinde DRAM üretimi, Tayland felaketinde ise HDD üretimi sıkıntıya girmiş ve fiyatlar yükselmişti.

Fiyatlar yükseliyor

Şimdi aynı durum Micron için geçerli. Firmanın Tayvan’daki en büyük iki DRAM tesislerinden birisi, nitrojen gaz tahliye sistemindeki arıza nedeniyle üretimi durdurdu. Fab-2 adındaki tesis dünya DRAM üretiminin yüzde 5.5 oranına denk geliyor. Tesiste aylık olarak yaklaşık 60 000 DRAM plakası üretiliyor.

Fab-2 tesislerinde üretilen DRAM bellekler bilgisayar, sunucu ve mobil cihazlarda kullanılıyordu. Ayrıca iPhone modelleri için de Apple buradan DRAM bellek tedariği yapıyordu. Oluşan sıkıntı pek çok üreticiyi olumsuz yönde etkileyebilir.

Ayrıca Bkz.3GB RAM’li Samsung Galaxy J5 Pro duyuruldu

Uzmanlar artan talep nedeniyle DRAM fiyatlarında bir artış olabileceğini düşünüyor. Hatta dünden bu yana bazı fiyatlarda artış başladı. Ayrıca Apple’ın yeni iPhone modellerini satışa sunma tarihinde de bir gecikme yaşanabileceği değerlendiriliyor.

Micron hızlı bir şekilde problemi incelemeye almış durumda. En kısa zamanda sıkıntıyı gidererek tesisleri tam kapasite ile çalıştırmayı planlıyor. Bununla birlikte net bir tarih şimdilik veremiyor. 

• Bu yarı iletken fabrikalarına her sene bir musibet dadanıyor. Moda oldu artık...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ulen zaten bizim hiçbir işimiz düzgün gitmezki.

Dolar artıyor, üstüne şimdi bu çıktı.
  • Yıllık fiyat yükseltme haberimiz de geldi. Artık kasıtlı olduğunu düşünmeye başladım her şeyin fiyatı zamanla düşer bunlar her sene fabrikalara bir şey olup fiyatı arttırıyor

• Sel bahanesi baymıştı artık bu iyi oldu

• seneye döküm plakasına kedi girer artık
  • Ya küfür edecem olmayacak. Hesabıma yazık etmek istemiyorum. Neyse yedik biz, kökleyin madem. Sıraya dizilin beyler uygun pozisyon alıp. İşlemi biten depoya geçsin malı teslim alma için

• %5 lik pay piyasayı etkilemez normalde ama işte fırsatçı çakallar bu tür haberleri duyunca zaten dünden zam yapmaya hazırlar hemen fiyat artırıyor.
    ticaret ahlakı diye bir şey kalmamış. Türkiye de adalet olsa aslında önceki aylarda 800tl ye satılan rx470 ekran kartlarıını stok sorunu bahanesiyle 2500tl ye satmaya kalkan kişilere ve kurumlara dava açıp bunlara iyi bir ceza verilirdi. ana işte hukuk yok,adalet yok.
  • ay nasıl kandım nasıl

• fiyat artirmak icin yeni moda bulmuslar
  • Simülasyon strateji oyunları gibi. Kendimi EU4 oynar gibi hissettim. İpek fiyatı arttı bakır fiyatı düştü bildirimleri canlandı gözümde.

• Ayni terane. Bence bilerek böyle yapiyorlar. Bu isin icinde bir is var :)

• Haber kalitesi çok düştü. Ben hiç yakıştıramıyorum şahsen.[Kaynak]
  • quote:

Orijinalden alıntı: Led Zeppelin

Bu yarı iletken fabrikalarına her sene bir musibet dadanıyor. Moda oldu artık...

Gaz sızıntısı dersin kim bilecek?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • zaten baya yükselmişti çoktandır, şimdi daha da yükselecekse...

• Sabit disk olarak HDD değilde SSD taktığınızda ramsiz çalışabilen anakartlar olduğu söyleniyor, bu bilgiyi teyit ettiremedim ama gerçekse ram fiyatları artarsa bu anakartların satışı artar, ram üreticisini vurur.
    Öte yandan böyle bir anakart yoksa bile ram fiyatı artarsa dual ram kullanımı düşer, 32 gb ram alıcısı 16, 16 alıcısı 8 GB'a düşer, bunlara dayanarak bence her halükârda fiyat artışı üreticiyi vurur.
  • Yine mi lan
  • Bu da mı gol değil?

• Yapmayın şöyle haberler ondan sonra etrafta fırsatcılar cirit atıyor.

• Ussuz kullanıcısına yanıt
    Ahaha aynen öyle bunlar hep bahane...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.