Şimdi Ara

Avatar 2, izlemek için gözlük gerektirmeyen ilk 3D film olacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
1
Favori
1.624
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Avatar 2, izlemek için gözlük gerektirmeyen ilk 3D film olacak

Yaklaşmakta olan Avatar 2 filmi rahatsız edici, plastik 3D gözlük takma gereksinimi olmadan izleyicilere 3D deneyimini yaşatacak yeni bir teknoloji içerecek. İlk Avatar filmini beğendiyseniz yönetmen James Cameron, Aralık 2017'de vizyona girmesi planlanan devam filmiyle sizleri şaşırtmayı umuyor. Film yapım şirketi Lightstorm Entertainment, projeksiyon teknolojileri firması Christie Digital ile 3D film inovasyonları geliştirme konusundaki ortaklığını beş yıllık bir anlaşmayla uzattı.

İki şirket arasındaki anlaşmanın bir parçası olarak film yapım şirketi, saniyede 120 karelik ekstra yüksek kare hızında 3 boyutlu video çekimi yapabilen Christie Mirage 4KLH RGB lazer projeksiyon sistemini kullanabilecek. Avatar için dört devam filmi planlanmış durumda ve Cameron uzun süredir 3D gözlükleri ortadan kaldırarak izleyicilere daha iyi bir 3D deneyimi sağlayacak bir yol bulmak istediklerini söylüyordu.

120 kare hızında çekim çok pahalı

RGB lazer projeksiyon, ışık oluşturmak için ayrı kırmızı, mavi ve yeşil lazerler kullanarak çalışıyor. Mirage sistemi ise her biri 5000 lümen beyaz ışık üreten lazer modüllerden meydana geliyor. Sistemin 12'ye kadar lazer modül alabileceğini belirtelim. Yani 3D içeriğin tema parkları, oditoryumlar, müzeler, planetaryumlar, tiyatrolar, kumarhaneler veya derslikler gibi büyük mekanlara yansıtılması için ihtiyaç duyulan toplam 60.000 lümen üretebilecek kapasiteye erişebiliyor.

Ayrıca Bkz.iPhone 8'in kablosuz şarj özelliğiyle ilgili en net ipucu iOS 11 betada çıktı
    RGB lazer projeksiyon sistemi, yönetmen Ang Lee'nin 2016 yapımı savaş filmi Billy Lynn'in Uzun Yürüyüşü'nde kullanılanla aynı olacak. Tayvanlı yönetmen Lee'nin bu filmi 120 fps ile çekilen ilk film olmuştu. Daha önceki rekor ise Peter Jackson'ın 48 fps'de çekilen 2012 yapımı Hobbit: Beklenmedik Yolculuk filmindeydi. 120 kare hızında çekim, 24 fps'lik standart hızdan çok daha karmaşık olduğu için önemli ölçüde daha yüksek maliyetli oluyor. Bu nedenle Lee'nin yapım aşamasında oyuncularla ve set ekibiyle uzun provalar yaptığını biliyoruz.

Sonuç olarak dünyadaki sadece 6 sinema salonu Billy Lynn'in Uzun Yürüyüşü'nü en yüksek çözünürlükte ve en yüksek kare hızında gösterecek şekilde donatılabilmişti. Bu yüzden filmin diğer versiyonları 2D-120 fps, 3D-60 fps ve 2D-24 fps olarak çıkarılmak zorunda kaldı. Yani yeni teknolojinin önündeki en büyük engel, sistemin filmle eş zamanlı olarak sinema salonlarına kurulma zorunluluğu.

• Film ertelenmişti bir süre önce, 2017'de gelmiyor.

• İlk filmin gelişi uzun sürmüştü. Sonrasında 2-3 duyuruldu. Onlar da cidden uzun sürecekmiş aynı şekilde ama yine teknoloji açısından önceden kullanılmış olsa da tam anlamıyla işe yarar adımlar atacakmış. Yani Imax vardı önceden ama bu derece gösterim olmuyordu. 3D vardı ama karartı durumu en başta sıkıntı yaratıyordu. Bunları aştı olabildiğince ve sükse yaptı. Şimdi ise 120 fps var ama yine bir farklar oluşturacak. Üstüne gözlüksüz 3d var ama özel bir sistemde umarım farkını koyacak. Jim'e güveniyorum.

• James Cameron mümkünse sadece film çeksin 3D yüzünden hala milletten zaten küfür yiyor. Hem görüntünün içine edip hem baş ağrısı yapıp üstüne daha fazla para ödenen bir teknolojiyi hayatımıza soktuktan sonra sırada daha pahalı, daha karanlık görünen filmler bizi bekliyor gibi Artık sinema biletleri IMAX'ten pahalı olur üstüne gözlükten ettikleri kar gittiği için Cinemaximum abidik gubidik bir ücret ekler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmedaltair

James Cameron mümkünse sadece film çeksin 3D yüzünden hala milletten zaten küfür yiyor. Hem görüntünün içine edip hem baş ağrısı yapıp üstüne daha fazla para ödenen bir teknolojiyi hayatımıza soktuktan sonra sırada daha pahalı, daha karanlık görünen filmler bizi bekliyor gibi Artık sinema biletleri IMAX'ten pahalı olur üstüne gözlükten ettikleri kar gittiği için Cinemaximum abidik gubidik bir ücret ekler.

sıkıntı yapma zaten biz bunu görene kadar ya tedavülden kalkar ya da baya uzun bir zaman geçer film ortada kalmaz!
  • 3d konusunda final destination dan bile kötü olan filmin gözlüklüsü ne ki gözlüksüzü ne olacak

• quote:

Orijinalden alıntı: serafon

quote:

Orijinalden alıntı: mehmedaltair

James Cameron mümkünse sadece film çeksin 3D yüzünden hala milletten zaten küfür yiyor. Hem görüntünün içine edip hem baş ağrısı yapıp üstüne daha fazla para ödenen bir teknolojiyi hayatımıza soktuktan sonra sırada daha pahalı, daha karanlık görünen filmler bizi bekliyor gibi Artık sinema biletleri IMAX'ten pahalı olur üstüne gözlükten ettikleri kar gittiği için Cinemaximum abidik gubidik bir ücret ekler.

sıkıntı yapma zaten biz bunu görene kadar ya tedavülden kalkar ya da baya uzun bir zaman geçer film ortada kalmaz!

Söz konusu müşteriyi yolmak olunca ilk bizimkiler getirir raad olun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 3D hadi neyse de filmlerin 24 fps olması beni gıcık ediyor.Özellikle aksiyonlu filmlerde bariz kare atlamaları görünüyor.Bari 60 fps olsun be :(

• ilk filmi ilk 3d film diye pazarlıyıp sükse yaptılar bunuda gözlüksüz 3d diye pazarlıyıp rekoru kırarlar bakalım diğerine ne diye gelcek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben bu filmi sevmemiştim ama tekrar bir hak vereceğim

• Berlin'de bir 3D IMAX perde var, AVrupa'nın en büyüğü. Perde arkasına 4 tane hoparlör konur mu arkadaş :D Adamlar koymuş. Gözlükler de farklı ama kalite inanılmaz....

• bundan seneler önce tüyap bilişim fuarında gözlüksüz üç boyutlu televizyonların tanıtımını yapmışlardı. hatta ürün bile vardı. gözlüksüz seyrediliyordu. Sonradan kayboldular. sebep olarak da "büyük ekranlarda aşırı maliyetli oluyor" diyerek geçiştirdiler.

gözlüksüz üç boyutlu teknolojisi aslında yeni değil çok eskiden olan bir teknoloji. Hâlâ kullandığım lg p725 telefon var. ekranı gözlüksüz 3 boyutlu ve de kaliteli.

• quote:

Orijinalden alıntı: zwanzig

3D hadi neyse de filmlerin 24 fps olması beni gıcık ediyor.Özellikle aksiyonlu filmlerde bariz kare atlamaları görünüyor.Bari 60 fps olsun be :(

60 fps olsa emin ol "bu ne be" dersin.
  • johnreeseback kullanıcısına yanıt
    İlk değildi ki Journey to the Center of the Earth filmini 3d izlemiştim sinemada. Baya da güzel kullanılmıştı 3d

• Film çıksında 3D sizde izleriz.

Kafam karıştı, 21 aralık 2018 diyende var 2020 de hangisi doğru ki Anlaşılan film için bir süre daha bekleyeceğiz
  • Film çıkmıyor ki. O zamana kadar ne teknolojik yenilikler olur,

• Konusu sacma bir film, anime izle daha iyi.

• Iyi de her insanin cevresini gorusu farklidir. Optikciler bilir, gozlerin arasindaki mesafe farklidir. Gozlerin gorus kapasiteleri de oyle. Mesela benim sol gozum sagdan %20 az gorur ve goz tembelligi var. Ustelik renk olarakta iki gozum ayni seviyede degil. Perdedeki goruntu her insanda ayni etkiyi yaratmayacak. Bu da ilk 3D cilginligi gibi kisa sure sonra yokolur.

• Şu filmi beğenmeyenleri anlamıyorum ben istinyede imax olarak izlemiştim çok fazla iyiydi bu konuda, Konu olarak filan sevmeyenleri anlıyorum ama 3d olarak iyi değil diyenler halt etmiş kesinlikle
  • 3dsine bisey diyemem. Ancak konusu tirt bir filmdi. Yeni konu ne olacakmış? Zengin kiz fakir oglan mi?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.