Şimdi Ara

Toshiba’dan bir ilk!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    NAND Flash endüstrisinin önde gelen isimlerinden Toshiba geçtiğimiz günlerde bir çeşit MLC yonga olan QLC(Quadruple level cell) biçiminde üretilmiş 3D NAND hafızalarını duyurdu. Bu sayede 16 adet yonganın bulunduğu bir diskte 1.5 TB’lık kapasiteleri görmek mümkün olacak. Bununla birlikte daha önce en yüksek kapasite olarak sunduğu 1 TB’lık dünya rekorunu yine kendisi tazelemiş oldu.

2 kat daha yoğun bellekler

Bu gelişme beraberinde bazı zorlukları da getiriyor. TLC tipi belleklere nazaran 2 kat yoğunluğa sahip  yeni teknoloji daha keskin bir üretim teknolojisine ihtiyaç duyuyor. Anlaşılan o ki Toshiba üretim teknolojisi sayesinde rahatlıkla bu durumun üstesinden gelebilmiş.
    Toshiba’dan bir ilk!
    Şu an için bu teknolojiyi 64 katmanlı yongalara uygulayan firma bu sayede yonga başına 768 Gbps’lik kapasite elde etmiş. Öte yandan NAND yonga üreticisi 96 katmanlık BiCS FLASH 3D Flash yongalarını da duyurdu ki bu da 4. nesil 3D NAND yongaları demek oluyor. 96 katmanlı NAND hafızaları 64 katmanlı önceki modellere nazaran yaklaşık %40 kapasite artışı sunarken bit başına düşen maliyetlerde de düşme sağlıyor.

Bu çözümlerde ise 256 Gbps’lik kapasiteye ulaşılırken toplu üretime geçişinin 2018 yılında yapılması planlanıyor. Son olarak daha uzak bir gelecekte QLC 3D NAND yongalarında da 96 katmanlı bir yapıya geçilmesinin Toshiba’nın diğer hedefleri arasında olduğunu belirtelim.

• "...768 Gbps’lik kapasite elde etmiş."
    Gbps ne zamandan beri kapasite birimi oluyor?

• bende bir şey sandım
    sanki ; quantum qbit anlamında 1-2 bit işlemci çıkardı falan sanmıştım !
    meğerse zaten var olan bir sistemi kendi üretmeye başlamış !

bu haber zaman kaybından başka bir şey değil !

• Satışta olan TOSHIBA fiyat artırmaya çalışıyor sanki ;)

• quote:

Orijinalden alıntı: SEO-Uzmanı

bende bir şey sandım

Yine, kendini bir şey sanan ama Türkçeyi kullanmayı bile beceremeyen adam gelmiş Toshiba'nın yaptıklarını aşağılıyor. Senin yorumunu görmek zaman kaybı asıl. Sektördeki hangi gelişmenin önemli hangisinin önemsiz olduğundan ne anlarsın ki sen?
  • quote:

Orijinalden alıntı: SEO-Uzmanı

bende bir şey sandım

Bu öfkenin sebebini anlayamadım. Toshiba zaten geçen seneden beri bu teknoloji üzerinde çalıştığını belirtmişti.

QLC teknolojisi özellikle benim gibi sunucu ve cold storage işleriyle uğraşanlara çok işe yaracak.

100 TB'a kadar SSD imkanı veren bir teknoloji tabi bu uzun ömür ve hız kesintisi ile geliyor.

Bu arada WORM işleri için de uygun olacaktır.
  • Vay arkadaş, krizde olan bir şirketin satılan bir birimi bu! Adamlar hala durmuyor vay be.

Bir de LeEco'ya bak yazık.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.