Şimdi Ara

Araç sahiplerine plaka uyarısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
2.030
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Araç muayenelerinde dikkate alınan kusur tablosu güncellendi. 3 Temmuz'da yürürlüğe girecek yeni uygulama kapsamında, standart dışı plaka taşıyan araçlar ağır kusurlu sayılacak ve muayeneden geçemeyecek. Bu konu hakkında açıklama yapan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın şunları söyledi;

"HGS'de yanlış ceza yazılmasına da neden olan, plakalarda rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamında değerlendirilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce 3 Temmuz itibarıyla geçerli olacak kusur tablosu yeniden düzenlendi. Söz konusu düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu’nun tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların bulunduğu araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek" dedi.  

Türkiye'de plakaların basım ve dağıtımı TŞOF ve ona bağlı odalar tarafından gerçekleştiriliyor. Bunların haricinde basılan plakalar için hem basan ve dağıtan hem de aracına takanlara para cezası uygulanıyor. Merkezi basım ile amaçlanan temel hedef, hem bir standart getirerek HGS'de yaşandığı gibi sorunların önüne geçmek hem de terör, gasp ve hırsızlık olaylarında kullanılan sahte plakaları daha kolay tespit edebilmek.

Aracının plakası güncel standardın dışında kalan sürücülerin Trafik Şube Müdürlüklerine başvurarak form doldurması ardından da  TŞOF ve kayıt tescil bürolarından yeni plakalarını alması gerekiyor. Yeni plaka basımı 10 dakika sürüyor ve 31 TL ödenmesi gerekiyor.

• Bence süper karar. Geçen bi plaka gördüm iyice bkunu çıkarmış, park halinde olduğu halde 20 saniye plakayı çözmeye çalıştım o kadar bitişik rakamlar harfler..
    Ayrıca plakanın nası bi süsü nası bi havası oluyoda üstüne para verip bu apaçiliği yapıyorlar anlamıyorum. Plaka abi bu :)
  • herşeyde parayla.o kadar vergi ödüyoruz bazı şeylerde ücretsiz olsun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • geçen gün bende önümdeki aracin harf kombinasyonunu çözemedim. Böyle saçma bir basım olmaz. Evde kendi yapmış gibi. Standardı neyse o olmalı.

• Vidalı plakaların geçmemesi tam bi saçmalık, o plastik parça kırılıp plaka bi yerde düşüp kalsa daha mı iyi olacak?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hgs konusu çok sıkıntı araba kullanmayan insanlara bile ceza gidiyor bu plaka olayı önemli standart konusunda sıkı olmalılar ama vida olayına çözüm bulmaları lazim en azından plakların üzerinde vida takılabilecek noktalar olmalı.

• o plastik parça durduk yere kırılmaz, her işin istisnai bir senaryosu vardır ancak adam gibi araç kullanıldıkça , yağmurda su baskını vs olmadan sapasağlan durur o yerinde kaç yıldır araç kullanıyorum , 3 kaza yaptım (hepsindede bana vurdular lanet olsun..) tampon düştü plakalığa hiçbir şey olmadı.. bence yerinde bir çözüm olmuş. standartlar her yerde yapılan işi kolaylaştırır, hele de milletin bile bile cezadan kaçmak için yaptığını düşünürsek yerinde bir düzenleme olmuş.

• Millet yine uymaz, muayeneden geçtikten sonra değiştirir. Ceza ücretinin artırılması ve polislerin sürekli ceza kesmesi lazım.
  • Vida dan kasıt harf ve rakamların düzenini ve şeklini bozanlardan bahsediyorlar mesela 9 rakımının alt kuyruk kısmına bir vida takıyorlar 9 oluyor 8 bunun gibi :)

• Cemiyet mühürlü app plaka yapan instagram hesapları çoğalacak desenize.

• quote:

Orijinalden alıntı: yavercanturk

Bence süper karar. Geçen bi plaka gördüm iyice bkunu çıkarmış, park halinde olduğu halde 20 saniye plakayı çözmeye çalıştım o kadar bitişik rakamlar harfler..
    Ayrıca plakanın nası bi süsü nası bi havası oluyoda üstüne para verip bu apaçiliği yapıyorlar anlamıyorum. Plaka abi bu :)

Plaka öyle olunca hem aracın performansı artıyo, hem ikinci el değeri artıyo, hem de bayanlar o plakaya sahip bi araçla gezmek için can atıyolar.
  • Bendede App plaka var cok sacma yani kalin damgali diye hem yasakladilar hemde artik muayeneden geçmiyor

• Bir de şu plakanın solundaki mavi bölgeye kırmızı sticker yapıştırarak siyasi mesaj veren tayfa elden geçirilmeli. Hatta siyasi mesaj içeren bütün yazılar vesaire söktürülmeli.

• Özenti olmamak lazım birazda kasıtlı yapılan bişey kazaya karışırsa plaka okunmasın diye yapanlarda var.

• Vidalı plakaların geçmemesi diye bir şey yok. Yanlış okumalara sebep olacak şekilde uygunsuz yerlere vida atılmışsa geçersiz. Adam 3 un açık ucuna vida atmış, uzaktan 8 gibi okunuyor. 5 in alttaki yuvarlağına vida atıp 6 yapmış. Yoksa düzgün yerlere vida atılırsa geçmez diye birşey yok. Zaten kanun da "farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde" diye ifade ediyor.

Plakayı makasla kırpıp ufaltmış, motosiklette çok oluyor. Polis okuyamasın diye bükmüş.

Okunmayı zorlaştıracak şekilde karmaşık fontlarla süslenmiş. Boyası dökülmüş.

Bunlar geçmeyecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 29 Haziran 2017; 14:17:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yavercanturk

Bence süper karar. Geçen bi plaka gördüm iyice bkunu çıkarmış, park halinde olduğu halde 20 saniye plakayı çözmeye çalıştım o kadar bitişik rakamlar harfler..

Hocam bazı illerin kendi bastıkları plakaların harfleri kalın oluyor. 34 XX 123 gibi plakalarda sıkıntı olmuyor ama 06 XXX 123 veya 34 XX 1234 olursa plaka okunmuyor tüm harfler yapışık oluyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AdmGdk

Vidalı plakaların geçmemesi diye bir şey yok. Yanlış okumalara sebep olacak şekilde uygunsuz yerlere vida atılmışsa geçersiz. Adam 3 un açık ucuna vida atmış, uzaktan 8 gibi okunuyor. 5 in alttaki yuvarlağına vida atıp 6 yapmış. Yoksa düzgün yerlere vida atılırsa geçmez diye birşey yok. Zaten kanun da "farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde" diye ifade ediyor.

Plakayı makasla kırpıp ufaltmış, motosiklette çok oluyor. Polis okuyamasın diye bükmüş.

Bunlar geçmeyecek.

Hocam benim duyduğum kadarıyla plakanın herhangi bir yerinde vida olursa muayeneden geçemez deniyor. Plakada hiç bir vida, delik vb. Olmaması gerekiyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• SPECIALIZED kullanıcısına yanıt
    Listeye baktım. Listede yonetmeliğe aykırı plaka deniyor. Yonetmelik ise sadece yanlış okumaya sebep olacak şekilde vida kullanımını yasaklıyor. Muayene istasyonları nasıl yorumlarlar o uygulamada belli olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 29 Haziran 2017; 22:49:58 >
  • guzelde simdi trafiğin verdigi mugurlu kalın yazılı plakayada cahıl bazı polisler app dıye ceza yazıyor halbuki iller arasında kalın yada ince olarak degısıklık cok önce ülke geneli standart bit yazı kullanmaları lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: AdmGdk

Vidalı plakaların geçmemesi diye bir şey yok. Yanlış okumalara sebep olacak şekilde uygunsuz yerlere vida atılmışsa geçersiz. Adam 3 un açık ucuna vida atmış, uzaktan 8 gibi okunuyor. 5 in alttaki yuvarlağına vida atıp 6 yapmış. Yoksa düzgün yerlere vida atılırsa geçmez diye birşey yok. Zaten kanun da "farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde" diye ifade ediyor.

Bunlar geçmeyecek.

Açıklama için teşekkürler, plastik plakalık sürekli kazma sürücüler tarafından park edilirken çarpıp kırılıyor.Vida ile tutturacağım köşelerden.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.