Şimdi Ara

MIT’nin benzinle çalışan drone’u 5 gün havada kalabiliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
223
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • MIT’nin benzinle çalışan drone’u 5 gün havada kalabiliyor 

ABD Hava Kuvvetleri’nin; doğal afetler veya başka acil durumlardan etkilenen alanlarda görev alacak ve uzun süre uçabilecek bir drone istemesi üzerine harekete geçen MIT’deki araştırmacılar, geçtiğimiz ay Jungle Hawk Owl isimli drone’un ilk uçuşunu gerçekleştirmişti. Alışılanın aksine elektrik ya da güneş enerjisiyle çalışan bir drone değil de benzinle çalışan bir drone geliştiren ekip drone’un deposunun tamamen doldurulmasıyla birlikte 5 gün boyunca aralıksız uçabildiğini açıkladı.

Benzin Kullanmak Daha Avantajlı 

Yaklaşık 7.5 metrelik kanat uzunluğuna sahip olan drone’u geliştiren ekip, mevcut güneş enerjisi teknolojileriyle drone’un uzun süre havada kalması için büyük panellere sahip olması gerektiğini ve bunun için de drone’un yüzey alanının daha da geniş tutulması gerektiğini dile getirdi. Ayrıca kış aylarında ve ekvatordan uzaktaki enlemlerde güneş ışınlarının yeterli seviyede olmaması da ekibi güneş enerjisi yerine benzin kullanmaya itti.

Jungle Hawk Owl, kişisel olarak kullanılan drone’lara kıyasla biraz büyük olsa da karbon fiber ve Kevlar gibi hafif malzemelerden yapıldığı için toplam ağırlığı yaklaşık 25 kilogram. Drone, taşıması gereken malzemeler kendisine yüklendiğinde ve benzin deposu tamamen doldurulduğunda ise 70 kilograma yakın bir ağırlığa ulaşıyor. Drone’un sadece ABD Hava Kuvvetleri tarafından afet bölgelerinde kullanılması planlanmıyor. MIT ekibi drone Google ve Facebook’un kırsal bölgelere çeşitli hava araçları ile internet götürmeyi hedefleyen projelerde de kullanmayı umuyor.

• Tabii doğal afettir sadece yersen tabii. İlk kullanılan yer ortadoğu olacaktır malum bu zalimlerin test merkezi orası.

• bu Massachusetts Institute of Technology de neredeyse bizim ODTÜ ve İTÜ kadar bilime aşina. bizimkiler gibi hep bu tarz haberlerle gündeme geliyorlar.

• Bu drone değilde iha desek daha doğru olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ceo-tr

bu Massachusetts Institute of Technology de neredeyse bizim ODTÜ ve İTÜ kadar bilime aşina. bizimkiler gibi hep bu tarz haberlerle gündeme geliyorlar.

şaka mı bu:) mit te okuyanı odtü de master yaptığını düşününce bile komik geliyor bana:) bildiğini unutur muhatemelen. bizim odtü siyaset yapsın anca...
  • bizimkiler şimdi WARP motorlusunu yaparlar :D

• quote:

Orijinalden alıntı: smegal

quote:

Orijinalden alıntı: ceo-tr

bu Massachusetts Institute of Technology de neredeyse bizim ODTÜ ve İTÜ kadar bilime aşina. bizimkiler gibi hep bu tarz haberlerle gündeme geliyorlar.

şaka mı bu:) mit te okuyanı odtü de master yaptığını düşününce bile komik geliyor bana:) bildiğini unutur muhatemelen. bizim odtü siyaset yapsın anca...

Lütfen sadece siyaset yapılmıyor odtüde.
    Sosyal olarak ta çok aktifler. medyada dolanıyor ne kadar doğru bilmiyorum ama kızlı erkekli karışık tuvaletleri bile varmış artık. şahsen görmedim ama :)
  • Çemkirip söyleneceğinize destek sağlasaydınız. Yanlarında dursaydınız. Eğitimle alakası olmayıp habire karalama yapanlar üniversite eleştirisi yapınca komik duruyor, abes. Habere gelecek olursak keşke pil teknolojisi gelişse de benzine ihtiyaç kalmasa. Hem motoru bakım isteyecek hem de pratik bir şekilde kullanımı olmayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wacom Intuos -- 28 Haziran 2017; 17:21:33 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Milli istihbarat teşkilatı sandım bravo diyecektim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aynen
  • Hidrojenle çalışan yapabilselerdi daha harika olurdu.

• Mit diyince ne bileyim... İnsan bi hoş oldu, sonra bi baktım patates

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.