Şimdi Ara

Alibaba CEO’su uyardı: Teknoloji devrimi 3. Dünya Savaşı’na neden olacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
592
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Alibaba’nın milyarder CEO’su ve Asya’nın en zengin insanı olan Ma, gelişen teknolojiler ile ilgili düşüncelerini CNBC ile yapılan röportajda dile getirdi. Dünya liderlerinin, otomasyonun ve yapay zekanın hızlı bir şekilde yükselmesinin neden olduğu acıyı önlemek için insanları eğitmekle görevli olduğunu söyleyen Ma, teknoloji devrimin tehditlerine dikkat çekti ve "İlk teknoloji devrimi Birinci Dünya Savaşı'na neden oldu. İkinci teknoloji devrimi İkinci Dünya Savaşı'na neden oldu, bu üçüncü teknoloji devrimi" dedi.

Alibaba CEO’su uyardı: Teknoloji devrimi 3. Dünya Savaşı’na neden olacak 

Çok fazla seyahat ettiği için yapay zekanın evrimini ve küreselleştiğini yakından takip ettiğini dile getiren Ma, yapay zekanın doğurabileceği tehditleri önlemek için ‘’Gezilerimin çoğunda hükümet ve devlet yetkilileri ile görüşüp onlara hızlı hareket etmelerini söylüyorum.’’ dedi. Yapay zeka henüz insan yaşamını tehdit eden bir unsur değilken devletlerin geç kalmadan bunun üzerine yoğunlaşması gerektiğini düşünen Jack Ma, "Hızlı hareket edemezlerse sorun olur. Benim inancım, çatının hala çalışıyorken onarılması gerektiğidir" dedi.

Gelecekte Daha Az Çalışacağız 

Tabi yapay zekanın doğru kullanılması halinde insanları gelecekte bekleyen olumlu şeyler de var. Jack Ma, yapay zekanın gelişmesiyle birlikte insanların gelecekte daha az çalışacağını ve seyahat etmek için daha fazla vakte sahip olacağını düşünüyor. "Dedem günde 16 saat tarım arazisinde çalıştı ve çok meşgul olduğunu düşündü. Bizler haftada beş gün, sekiz saat çalışıyoruz ve çok meşgul olduğumuzu düşünüyoruz "diyen Ma, gelecek 30 yıl içinde insanların sadece haftada 4 gün ve günde 4 saat çalışacağını söyledi.

Yapay zekanın doğru kullandığında insanlara sunacağı katkıyı reddetmeyen Ma, yapay zekanın ‘’insan gibi’’ düşünülmesi fikrini sevmiyor. Ma, insanların yapamayıp yapay zekanın yapabileceği şeyler için ve yapay zekanın asla insanın yerini alamayacağı alanlar için kesin sınırların çizilmesini istiyor.

''Acılar, Mutluluklardan Fazla Olacak'' 

Nisan ayında Çin Girişimci Kulübü'nün etkinliğinde konuşan Jack Mai o konuşmasında da yapay zekanın tehditlerinden bahsetmiş ve yapay zekanın toplumsal kargaşaya neden olacağını dile getirmişti. Teknolojik gelişmelerin etkilerinden de bahseden Ma, ''Önümüzdeki 30 yıl içinde yaşanacak acılar, mutluluklardan daha fazla olacak.'' Diyerek teknoloji devrimi ile ilgili benzer bir uyarıda bulunmuştu.

• Bu adam boş konuşmuyor.Söylediklerinin olacağına inanıyorum.

• cok dogru analiz. tarihe bakarsaniz degisimin hep buyuk savaslarla isyanlarla kanli devrimlerle beraber ilerledigini gorursunuz. yeni cagin getirdigi degisim avrupada 30yil savaslarina ve napolyon savaslarina neden oldu. 30yil savaslarinda almanyada o kadar cok insan olmustuki kilometrelerce yol alinip tek insana rast gelinmiyordu. petrol ekonomisine, sanayi toplumuna gecis 1inci ve 2incu dunya savaslarini dogurdu. simdi ise ufukda yapay zeka var. herhangi bir ulke insandan daha ustun genel amacli yapay zeka gelistirdiginde diger ulkeler bunu seyrederlermi sizce. boyle bir zeka demek inanilmaz buyuk ustunluk demek. rakibinin alyapisini tum iletisimini herseyini aninda cokertip tum makinalarini islevsiz kilabilir. daha onemlisi teknolojik gelisimini binlerce kat hizlandirir. tam manasiyla nukleer silah gibi bir sey. buna ne amerika ne cin nede rusya seyirci kalacaktir. keza zaman gectikce arada binlerce yillik teknolojik fark olusabilir. buna kimse seyirci kalamaz. ne pahasina olursa olsun hemen cevap verip durumu esitlemek isterler. sonu global nukleeer savasa kadar gidebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkaura -- 22 Haziran 2017; 13:27:44 >

• teknoloji devrimi diye bir şey yok. Teknoloji sürekli gelişiyor. 1. ve 2. dünya savaşları öncesinde de bir teknoloji devrimi olmamıştı. Teknoloji aynı şekilde artan hızla gelişmeye devam ediyordu.
    Ben de 3. Dünya Savaşına doğru gittiğimizi düşünüyorum ama sebebi farkılı.
    1. ve 2. Dünya savalarının çıkmasının sebebi ekonomik uzlaşmasızlık ve beceriksiz politikacılardır. Teknolojik gelişme olduğunu iddia eden Ma bir zahmet gerekçeleri açıklasın.
    Zaten teknoloji de devrim diye bir şey yoktur. Teknoloji sürekli gelişir. Eğer teknoloji devrimi diyorsanız en büyüklerinden bir internet diğeri de mobil iletişimdeki gelişmelerdir. Son 20 yılda bu teknolojik devrimler savaşa ı sebep oldu?
    Dün de bugün de teknoloji değil beceriksiz ve yolsuz politikacılar ve bankacılar savaşlara sebep olmuştur ve olacaktır. Başta ABD olmak üzere bir çok ülkeyi hangi insanların yönettiğine bakınca bence savaş çıkmaması süpriz olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: nehuse

Bu adam boş konuşmuyor.Söylediklerinin olacağına inanıyorum.

3 dünya savaşının çıkacagı ve bu savaşta teknolojinin yoğun bir şekilde kullanılacagını öngörmek için alibabanın demesine gerek yok zeka barındıran hercanlı bunu biliyor
  • Sanayi devriminde ingiliz nakış işçileri isyan etmişti, hepsi batmıştı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Parola_18

quote:

3 dünya savaşının çıkacagı ve bu savaşta teknolojinin yoğun bir şekilde kullanılacagını öngörmek için alibabanın demesine gerek yok zeka barındıran hercanlı bunu biliyor

Adamın söylediği teknoloji devrimi yüzünden savaş çıkacağı .Savaş çıkarsa heralde kılıç kalkanla olmaz onu bizde biliyoruz :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: demirparcasi

teknoloji devrimi diye bir şey yok. Teknoloji sürekli gelişiyor. 1. ve 2. dünya savaşları öncesinde de bir teknoloji devrimi olmamıştı. Teknoloji aynı şekilde artan hızla gelişmeye devam ediyordu.
    Ben de 3. Dünya Savaşına doğru gittiğimizi düşünüyorum ama sebebi farkılı.
    1. ve 2. Dünya savalarının çıkmasının sebebi ekonomik uzlaşmasızlık ve beceriksiz politikacılardır. Teknolojik gelişme olduğunu iddia eden Ma bir zahmet gerekçeleri açıklasın.
    Zaten teknoloji de devrim diye bir şey yoktur. Teknoloji sürekli gelişir. Eğer teknoloji devrimi diyorsanız en büyüklerinden bir internet diğeri de mobil iletişimdeki gelişmelerdir. Son 20 yılda bu teknolojik devrimler savaşa ı sebep oldu?
    Dün de bugün de teknoloji değil beceriksiz ve yolsuz politikacılar ve bankacılar savaşlara sebep olmuştur ve olacaktır. Başta ABD olmak üzere bir çok ülkeyi hangi insanların yönettiğine bakınca bence savaş çıkmaması süpriz olacaktır.

1. Dünya savaşında teknoloji öncekine göre gerçekten hissedilir hale geldi.

2. Dünya savaşında insanlar uçmaya kaçmaya ve barutlu silahları ağır şekillerde kullanmaya başladı. Gemisinde, uçağında, elinde... Fazlasıyla uçarı kaçarı duruma gelindi.

Soğuk savaş dönemi var arada, uzaya gitmeler vs gibi bu sefer teknolojiyi geliştirmek adına çalışmayla fiziki savaşı değil mental savaşı verdi 2 dev.

Teknoloji o zamandan bu zamana iyi yollarda gelişti, iletişim vb konularda özellikle katkı sağladı. Yine de idare eden dünya sıkıntılara kavuştu zira politikacılar yine batırıyor üstüne yapay zeka durumu çok ileriye gidiyor ve limitler ciddi manada aşılabilecek kısma geliyor. Ayrıca farklı devletlerin yükselmesi gerçekleşti ama dalgalanmalar devam ediyor. Çinde problem oluyor Amerikaya yansıyor. Amerikada oluyor 3. dünya ülkelerine sıkıntı geliyor. Oradan tekrar Çin e yansıyabiliyor. Deprem ya da domino etkisi ama birikenlerin ortaya kusulması ve Trump gibi bir adamın bu arenada olması büyük tehlike.

• quote:

quote:

yazida ima mi var ?
  • Aynen uzaylılar ayağına yatıp uzaylı teknolojisi deyip ülkeler diğer ülkeleri işgal edecek, yakındır :)

• quote:

Orijinalden alıntı: arel.gr

quote:

quote:

yazida ima mi var ?

hayırdır üstüne neyi alındın ?

• St Batuhan kullanıcısına yanıt
    savaşlarda tekonolojinin kullanılması, teknolojinin savaşların yıkıcı etkisini artırması ile teknolojinin savaşlara sebep olması ayrı konulardır.
    Çünkü her zaman savaşları çıkartan teknoloji değil ülkeleri yönetenlerdir. İstersen teknolojiyi barış için istersen savaş için kullanırsın bu teknolojinin değil onu kullanan insanların tercihidir.
    Mesela ABD ordusunun başta nükleer silahlar olmak üzere Dünya'nın her tarafına yayılmış asker ve silahlarını yönetmesine yardımcı olmak için interneti geliştirilmişti. Ama sonuçta çoğunlukla barışçıl amaçla kullanıldı.
    Mesela şimdi drone ları istersen hobi, istersen herkese ucuz internet vb. topluma fayda amaçlı kullanabilirsin istersen üstüne silah takıp süikast amaçlı kullanabilirsin. Bu o dronleri kullanacak insanların tercihi, droneların değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: demirparcasi

savaşlarda tekonolojinin kullanılması, teknolojinin savaşların yıkıcı etkisini artırması ile teknolojinin savaşlara sebep olması ayrı konulardır.
    Çünkü her zaman savaşları çıkartan teknoloji değil ülkeleri yönetenlerdir. İstersen teknolojiyi barış için istersen savaş için kullanırsın bu teknolojinin değil onu kullanan insanların tercihidir.
    Mesela ABD ordusunun başta nükleer silahlar olmak üzere Dünya'nın her tarafına yayılmış asker ve silahlarını yönetmesine yardımcı olmak için interneti geliştirilmişti. Ama sonuçta çoğunlukla barışçıl amaçla kullanıldı.
    Mesela şimdi drone ları istersen hobi, istersen herkese ucuz internet vb. topluma fayda amaçlı kullanabilirsin istersen üstüne silah takıp süikast amaçlı kullanabilirsin. Bu o dronleri kullanacak insanların tercihi, droneların değil.

Savaşların çıkma sebebi, üretilen/üretilecek olan teknolojilere kaynak bulma sıkıntısından ortaya çıkmıştır/çıkacaktır. O yüzden CEO çok da haksız değil bence.

• Bu dünyada hep İnsanlar acı çektirdi şimdi sıra Robotların zamanı. Umarım robotlar dünyayı ele geçirir ve hepimizi öldürür.

• elon musk // ali buba ceosu ile hükümetimizi compare (karşılaştırmak) etmenizi istiyorum. Dinden uzak, bilimden uzak diyemiyorum... ölçmede terazinin kefelerini tutmadan sempati beslemeden... bu adamlara göre devletimiz nerede hangi noktada? buna göre nereye gideriz? ileride neleri gerçekleştirebiliriz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi firat_kilic -- 22 Haziran 2017; 17:24:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mezar35

Bu dünyada hep İnsanlar acı çektirdi şimdi sıra Robotların zamanı. Umarım robotlar dünyayı ele geçirir ve hepimizi öldürür.

harika dimi inşallah olur
  • Mantıksız diyenin mantığından şüphe ederim

• firat_kilic kullanıcısına yanıt
    Karşılaştırma başladı.

EM Ma takımı kazandı.

Hükümet adım atamadan öldü.

Karşılaştırma bitti.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ali baba ve 40 haramiler :P

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: arel.gr

quote:

quote:

yazida ima mi var ?

hayırdır üstüne neyi alındın ?

ben diil, alintilanan alinmasin, endishelendim.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.