Şimdi Ara

Pul koleksiyonu nasil kime satabilirim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
2
Favori
124.528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar bir arkadaşımın 2 defterlik pul koleksiyonu var.
    Bunları satmak istiyor, koleksiyon karışık yutiçi yurtdışı, çeşitli tarihlerden pulları içeriyor.
    Kimler almak isteyebilir veya kimler ilgilenir, bu kişilere nasıl ulaşabilirim, bir fikri olan arkadaş varmı acaba.

Teşekkürler,

• quote:

Orjinalden alıntı: dreamer1983

Arkadaslar bir arkadaşımın 2 defterlik pul koleksiyonu var.
    Bunları satmak istiyor, koleksiyon karışık yutiçi yurtdışı, çeşitli tarihlerden pulları içeriyor.
    Kimler almak isteyebilir veya kimler ilgilenir, bu kişilere nasıl ulaşabilirim, bir fikri olan arkadaş varmı acaba.

Teşekkürler,

pul koleksiyonalrının da belirli özelliklerde olması gerekiyor galiba.bununla ilgili siteler müzayede yerleri var bir göz gezdir araştır istersen.

1-Toplama Konusu

Pul, kart, para, fotoğraf, plak, vb. gibi mamül eserler ya da deniz kabukları, mineraller, doğa ürünleri gibi doğal ürünler arasından hoşunuza giden bir ürünü toplamaya değer bulabilirsiniz. Bundan sonra ise koleksiyonerin kendisini iyi kötü bilgilendirecek kaynaklardan (sergiler, kataloglar ve/veya daha tecrübeli toplayıcılar) bilgi toplaması yerinde olacaktır. Kararınız kesinleştikten sonra da konunuzun çok geniş olması halinde (kartpostal, plak, para vb. gibi) ana başlığın içinden bir temayı seçmekte fayda vardır. Örneğin; kelebek pulları, reklam/promosyon amaçlı plaklar ya da ankara kartpostalları gibi.

2-Parçalar, Koleksiyonunuza katacağınız parçalar ;

A-) Orijinal niteliklerini mümkün olduğunca temiz bir şekilde korumalıdır;

B-) Doğal ya da sanatsal bir estetiği yansıtmalıdır

C-) Tarihi değeri,bilimsel yararı ve/veya teknik özgünlüğü olmalıdır

D-) Piyasada ya da doğada az rastlanır olmalıdır.

E-) Tamir ya da bakım görmüş ise eşyanın orijinalitesinden ve antisitesinden kayıp sözkonusu olmamalıdır.

3-Zararı önleyici ipuçları

Her yeni koleksiyonerin zaman içinde başından tatsız bazı tecrübeler geçer. Bu nerede ise kaçınılmazdır ama azaltmak da mümkündür.birinci ve en büyük tehlike koleksiyoncu adını verdiğimiz, estetik duygusu fazlaca gelişmiş varlığın gördüğü her güzel şeyi edinmeye çalışarak bir nevi cinnet durumuna sürüklenmesidir ki bu neredeyse istisnasız herkesin başına gelmektedir. Öyle ki askeri malzeme koleksiyonu yapan tanıdığım bir koleksiyoner bir müddet sonra evinin yerleşim planını (çökme tehlikesi yüzünden) bir mühendisle beraber yapmak zorunda kalmıştı. Üstelik bahsettiğm kişi belli bir maddi rahatlıkda ve istediği bir çok şeyi alabilen mutlu azınlıktan. Bir de alamadığımız, kaçırdığımız parçalar için üzülmek konusu var ki onun üzerinde hiç durmuyorum. Gene bir örnek vermek gerekirse çoğu yeni filatelist türkiye koleksiyonuna başlamaktadır. Ancak postaneden ya da sağdan soldan edinilen tekli, 4lü, 10lu serilerin üst üste yığılması bir koleksiyon değildir ve kişiyi de bir yerden sonra işe yaramaz bir yığının ortasında mutsuz biri yapar. Oysa bizim pullarımız arasında bugüne kadar ihmal edilmiş ve yaptığı işin çok da farkında olmayan tüccarların elinde hala bol miktarda, çok ucuz fiyatlı olan zarflar vardır. Kişisel olarak sizlere 1950li ve 1960lı yıllardan Müfahham Akoba ve Türk pulunun duayeni Ali Nusret Pulhanın hazırlatmış olduğu antetli ilk gün zarflarını, 1967 1988 arası özel gün damgalı zarfları önerebilirim. Ayrıca zarf üzerinde 1940 1985 arası hatıra pullu (resmi yada sürekli değil). Damgalı Türk Pulları koleksiyonu eğer yapabilirseniz dünyada (abartmadan söylüyorum) sadece sizde olacaktır.

http://www.acikalan.com/haftaninyazisi.php?SESSION_ID=5b06c57900d2231f2247f1fdcea24af5

• www.pulkoleksiyonu.net ilgilenenlere
  • www.pulkay.com.tr

tevsiye ederim ilgilenenlere
  • quote:

Orijinalden alıntı: istanbuldakiAYDINEFESİ

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-koleksiyon-posta-pulu-pul-kolleksiyonu-karisik-40-senelik-miras-gibi-82375699/detay/

bendede var :) :)

İlandaki pullara baktım birde fiyata
    Maalesef bende satıyorum. Aradaki fark ise; Bendekilerin toplamı 1500 civarı en yeni pul ise 20 senelik. Bütün dünyaya ait pullar var.

Ben artık sadece damgasız cumhuriyet pulları biriktiriyorum. Elinde damgasız, hasarsız tam seri bol pulu olan varsa da görüşürüz.

Alıcı varsa hemen anlaşırız. Hemde yukarıdaki ilanla kıyaslarsak oldukça komik bir fiyata verebilirim.
    ebaya baktım 5-10 dolar edenleri de var. Ama ebaya ilan verecen de, alıcı çıkacakda......... Bunlar bize fazla gelir.

Ayrıca dünya kadar madeni para da var. Varsa isteyen hemen versin, bende kurtulayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omeravalar -- 14 Ağustos 2012; 4:02:25 >

• Satılır Mı Bea Onlar?

Bak Bunlar Da Benimkiler;

http://forum.donanimhaber.com/m_53471473/mpage_1/f_/key_//tm.htm#53471473
  • pulda en büyük sorun ebayda satılabilir ama kargo masrafı ve sistemi bize anladığım epey ters. Ancak değerli pul kataloğu falan olsa orda satılır. Yoksa bende bazı pullar var. ebaya bakıyorum damgalının tanesini 2-3 dolara satıyorlar. sadece o pulardan bende 100 tane olan var.

http://www.ebay.com/itm/Sweden-1988-Common-Swift-Bird-20-Kr-Good-Used-Stamp-/320795863542?pt=UK_Stamps_ROWStamps&hash=item4ab0ec69f6

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omeravalar -- 14 Ağustos 2012; 4:09:49 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.