Şimdi Ara

ABD Enerji Bakanı: İklim değişikliğinin nedeni CO2 salınımı değil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
559
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ABD Enerji Bakanı: İklim değişikliğinin nedeni CO2 salınımı değil

ABD başkanı Donald Trump'ın bu ayın başlarında Paris İklim Anlaşması'ndan çekileceklerine dair yaptığı açıklamalar özellikle de ABD medyasında uzun bir süredir gündemin ana maddelerinden birisi haline geldi. Trump yönetimi hem teknoloji devlerinden hem de birçok dünya liderinden çeşitli eleştiriler alırken konuyla ilgili CNBC'ye konuşan enerji bakanı Rick Perry de ilginç açıklamalarda bulundu. Perry, iklim değişikliğinin asıl sebebinin beşeri faaliyetlerden kaynaklanan karbondioksit salınımı olmadığını belirtti.

CNBC'nin "İklim değişikliğinin en önemli nedeninin karbondioksit salınımı olduğuna inanıyor musunuz?" şeklinde yönelttiği soruyu,"Hayır, inanmıyorum. İklim değişikliğini asıl sebebi muhtemelen okyanus suları ve yaşadığımız çevre." sözlerini kullanarak cevapladı. Konuşmanın sonraki kısımlarında biraz daha farklı cevaplar veren Perry,"Aslında bu bir tartışma konusu olmamalı. İklim değişiyor mu? İnsanlar bunda etkilimi? Evet etkiliyiz. Ancak asıl soru; ne kadar etkilediğimiz ve bunu hangi politika değişikliklikleriyle önleyebileceğimiz olmalı." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rick Perry'nin bu sözlerinin bir benzerini henüz başkan olmadan önce Washington Post'a konuşan Donald Trump'da kullanmıştı. Trump, 22 Mart 2016 tarihli röportajda, "İklimde bir değişiklik olduğunu düşünüyorum. Ancak buna beşeri kaynaklı aktivitelerin neden olduğuna çok da inandığım söylenemez." sözlerine yer verirken,"Şöyle bir geçmişe baktığınızda 1920'lerde de küresel bir soğuma olduğunu görebilirsiniz. Şimdilerdeyse küresel ısınmadan bahsediliyor." şeklinde konuşmuştu.

Ayrıca Bkz.Güney Kore nükleer enerjiden vazgeçiyor: Tüm planlar iptal olacak

NASA: Bilim insanlarının %97'si tersini söylüyor

Her ne kadar hem Trump hem de Trump'ın bakanları aksini iddia ediyor olsa da bilim insanlarının çok büyük bir çoğunluğu günümüzdeki iklim değişikliğinin en büyük sebebinin beşeri faaliyetler olduğunu düşünüyor. Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) gibi ABD'nin en önemli kurumlarından bilim insanlarının %97'si NASA'nın ifadelerine göre bu konuda hemfikir olmuş durumda.

• quote:

Hayır, inanmıyorum. İklim değişikliğini asıl sebebi muhtemelen okyanus suları ve yaşadığımız çevre.

Muhtemelen nedir? Bir şey söylüyor altında dayanağı yok. Bu ABD git gide bize benzemeye başladı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

quote:

Hayır, inanmıyorum. İklim değişikliğini asıl sebebi muhtemelen okyanus suları ve yaşadığımız çevre.

Muhtemelen nedir? Bir şey söylüyor altında dayanağı yok. Bu ABD git gide bize benzemeye başladı.

Öncelike donanimhaber isimli siteden haberi okudugunu unutma, bundan sonra ise cnbc nin bir cöp kanali oldugunu.
    Hatta haberi verirken bilim adamlarinin %97 si diye verien bölümün de bir carpitmadan ibaret oldugunu bilmen lazim.
  • Trump ve teknoloji liderlerinin ters düşmesine benzemiş bu olay :D

• Ulen 300000000 kere yazdık. Küresel ısınmanın sebepleri belirli değil, bilimsel camiada tartışmalar sürüyor diye.

10'u geçik makale paylaştım burda.

• Atmosfere salınan CO2 küresel ısınmanın en önemli sebebidir çünkü bugün itibari ile en çok salınan sera gazıdır. Bu duruma katkı sağlayan metan, nitrojen oksit gibi başka sera gazları da vardır ama miktar olarak karbondioksidin yanına yaklaşmazlar.

Küresel ısınmanın sebebi belli değildir, sebebi co2 değil, sebebi okyanus ve çevre gibi saçma sapan lafların bilimsel hiç bir değeri yoktur. İsteyen de sebebi hakkında bilimsel makalelere rahatça iki google araması ile ulaşabilir.

Ayrıca bu konu sandığınız kadar tartışmaya açık bir konu da değildir. Sebebi barizdir, geliş ülkeler önüne geçmek için paris iklim konferansında alınacak önlemler hakkında anlaşma imzalamıştır.

Şuan halkın gözünü boyamak ve bir kaç icraat yapmak için Trump yönetimi emeklilik, sağlık hizmeti, küresel ısınma fonları gibi cahillerin yakın vadede anlayamacağı bütçelerde kesitiye gidiyor. Bu küresel ısınma tartışmasının da tek sebebi bu. Cahillere oynanan bir tiyatro.

Açıkcası bu polemiğin de buraya taşınmasını ben doğru bulmuyorum. Lütfen amerikan boktan siyaseti hakkında haber yapmayın. Her delinin ne düşündüğünü merak etmiyoruz.
    https://static.skepticalscience.com/images/co2_temp_1900_2008.gif

• okyanus suları ve yaşadığımız çevre hayatımda gördüğüm en mantıklı sebep

pişik olma nedeniniz nedir?Okyanus suları

hmm ok

• 200 yildir dogayi katledip simdi en ileri doga dostu olarak cikmazlar mi karsina, guler misin aglar misin..

• Naemiş?

• quote:

Orijinalden alıntı: Lazeran

Atmosfere salınan CO2 küresel ısınmanın en önemli sebebidir çünkü bugün itibari ile en çok salınan sera gazıdır. Bu duruma katkı sağlayan metan, nitrojen oksit gibi başka sera gazları da vardır ama miktar olarak karbondioksidin yanına yaklaşmazlar.

Küresel ısınmanın sebebi belli değildir, sebebi co2 değil, sebebi okyanus ve çevre gibi saçma sapan lafların bilimsel hiç bir değeri yoktur. İsteyen de sebebi hakkında bilimsel makalelere rahatça iki google araması ile ulaşabilir.

Ayrıca bu konu sandığınız kadar tartışmaya açık bir konu da değildir. Sebebi barizdir, geliş ülkeler önüne geçmek için paris iklim konferansında alınacak önlemler hakkında anlaşma imzalamıştır.

Şuan halkın gözünü boyamak ve bir kaç icraat yapmak için Trump yönetimi emeklilik, sağlık hizmeti, küresel ısınma fonları gibi cahillerin yakın vadede anlayamacağı bütçelerde kesitiye gidiyor. Bu küresel ısınma tartışmasının da tek sebebi bu. Cahillere oynanan bir tiyatro.

Açıkcası bu polemiğin de buraya taşınmasını ben doğru bulmuyorum. Lütfen amerikan boktan siyaseti hakkında haber yapmayın. Her delinin ne düşündüğünü merak etmiyoruz.

Hocam güzel sallıyorsun şu an :) O kadar güzel sallıyorsun ki...

Arkadaşım bak sana kocaman ve açık açık yazıyorum.

KÜRESEL ISINMANIN SEBEBİ BELLİ DEĞİLDİR.

KÜRESEL ISINMANIN SEBEBİNİ İNSANLARIN (DOĞRUDAN, DOLAYLI) YOL AÇTIĞI SERA GAZlARININ OLDUĞUNU KANITLAYAN TEK BİR BİLİMSEL MAKALE YOKTUR.

Sadece tahliller, tespitler var. Bu tespitler doğrultusunda oluşturulan korelasyonel ve regresyonel çalışmalar var. Korelasyonel ve regresyonel çalışmalar doğrudan bir kanıt değillerdir.

Küresel ısınmanın insan eliyle olabileceğinin en büyük argümanı son yüzyıldaki co2 düzeyindeki artış ve sıcaklık üzerine tahliller.

İki google araştırmasıymış.

Aşağıdaki iki alıntıda (biri gizli, alıntıyı göstere tıkla) bana ait. Eski konuda paylaştıklarım. Hani google aratması yazıyon ya, lütfen oku.

quote:

Bu küresel ısınmanın olmadığını iddia eden insanları nedense bir tek ben göremiyorum bu forumda. Rica etsem küresel ısınma yoktur diyen bir üye gösterebilirmisiniz. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Küresel ısınmanın olduğu bir iddia değil, kanıtlanmış bir gerçek.

Fosil yakıtların küresel ısınmanın baş sorumlusu olduğu bir gerçek değil, sadece bir iddia. Bilimsel olarak henüz kanıtlanmamış bir iddia. Doyurucu bilimsel argümanlara sahip olmayan ve bilimsel camiada alternatif teoriler ile tartışılmaya devam eden bir iddia.

Küresel ısınmanın varlığı ile ilgili güçlü kanıtlar var. Fosil yakıtların küresel ısınmanın baş aktörlerinden biri olduğuna yönelik korelasyondan ileri giden güçlü bir argüman yok. Korelasyon iki değişkenin arasındaki ilişkinin yönünü ve kuvvetini belirleyen bir parametre. Korelasyon sebep-sonuç ilişkisi barındırmaz.

Bugün bizim en güçlü argümanımız son yüzyıldaki iklimsel varyasyonun çeşitliliği ve değişim hızı. Fosil yakıtlara karşıyız çünkü fosil yakıt tüketimi ile iklimsel değişimin arasında son yüzyılda bir orantı, bir ilişki bir korelasyon olduğunu düşünüyoruz.

Daha önce de yazdım, tekrar yazmak isterim.

1- Popüler kültürde küresel ısınmanın, fosil yakıtların tüketiminden kaynaklı olduğu bilimsel olarak ispatlanmış gibi bir yanlış algı var.

2- Bilimsel camiada küresel ısınmaya sebep olan alternatif tezleri, komplo teorisi zanneden tonla popüler kültüre ait üye var.

ılıman iklim teorisi ve güneş aktivitesi yaklaşımı, oldukça eski bir tarihi olan teoriler.

Lütfen okuyunuz.
    https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=126654440
    https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=126657880

Ne kadar yanlış olsa da basitçe bir genelleme yapacak olursak;

İnsanların itiraz ettiği nokta küresel ısınmanın varlığı değil, küresel ısınmaya yol açan sebepler. Kimse küresel ısınmanın var olduğuna karşı değil.

Dünyanın ısınması ilk değil...

Karbonun yeraltından çıkıp atmosfere karışması ilk değil...

Bence en komiğide buzul devrin bitmesinden sonra (aslında hala buzul çağdayız, son demlerinin demlerini yaşıyoruz) dünyanın ortalama sıcaklığının sabit kalacağı diye bir kural varmış gibi davranmak.

Basit bir soru sormak isterim.

Buzul çağın en güçlü dönemindeyiz. Hayal edelim. Ekvatoral bölgeler ve dönencelere doğru olan ekvatoral bölgeler hariç dünyanın her yeri buzullar ile kaplı. Dünya gelen güneş ışığının çok büyük bir kısmını geri yansıtıyor (hani bu günlerde şikayet ediyoruz ya, ışığı geri yansıtamıyoruz, enerjiyi tutuyoruz diye).

Ne oldu da buzullar erimeye başladı? Ne oldu da buzul çağı gerileme dönemine girdi? 1 buçuk milyon yıl önceden bahsediyorum. Ne oldu da halosen çağa girdik?

O zaman fabrika yoktu, otomobil yoktu, fosil yakıt kullanan tek bir araç dahi yoktu? İnsan yoktu.

Şu an küresel ısınmaya bağlı olan sebep fosil yakıtların tüketimi ile atmosfere karışan sera gazları ise o zaman sebep neydi?

Daha açık bir soru sormak isterim;

Şu andan itibaren 0 karbon salınımına geçersek, dünyanın sıcaklığının artmayacağı yönünde bir bilimsel argüman var mı?

Demek istediğim şu;

Küresel ısınma doğal bir süreç olabilir, fosil yakıtların tüketiminden bağımsız olarak küresel ısınmaya yol açan daha belirgin daha büyük daha etkin doğal sebepler olabilir. Buna karşı görüş olarak da son yüzyıldaki iklim değişiminin eski yüzyılalra oranla kıyaslandığı bilimsel çalışmalar sunulabilir.

quote:

Permiyen dönemin sonundaki büyük yokoluşda, sebep insan değildi. Yeraltında şu anda tükettiğimizden yüzbinlerce kat fazla karbon kısa denilebilecek bir dönemde yanarak atmosfere salındı. Bu olay doğaldı. Tamamen tektonik hareketlerin, kıta hareketlerinin sonucuydu.

Benim amacım, fosil yakıtları savunmak değil. Gerçeği öğrenmek. Ben küresel ısınmaya fosil yakıtların tüketiminden çok çok daha etkili doğal bir olgunun veya sürecin sebep olduğunu düşünüyorum. Bu benim kendi fikrim de değil. Bir çok bilim insanının ortak fikri.

İnsanoğlu bir daha fosil yakıt kullanmasa küresel ısınma diye bir şey kalmayacak fikri, çok çok sakıncalı. Tabi bu yazdıklarımın hiçbiri fosil yakıtların kullanımını aklamaz. Çünkü son yüzyıldaki iklim değişikliği çok belirgin. Yani isna oğlu dünyaya doğaya karşı borcunu ödemeli, görevini yapmalı. Buna rağmen fosil yakıtların tüketimden kaldırılması yeterli olmayabilir. Zaten amaç fosil yakıtlar değil, konu ile ilgili tartışma ile ufuk genişletmek, belki bilgiye ulaşmak, gerçeğe ulaşmak.

Şu kitabın 35. sayfasından itibaren;

Detection of Climate Change and Attribution of Causes

E1 ve E2 bölümü özellikle okunmalı.https://books.google.co...ate%20change&f=false

Why we disagree about climate change ise konu hakkında temel bilgi sahibi olunabilecek basit bir kitap. İyi bir anlatımı var.

Konu hakkında bilgi sahibi olmadığımız için, mecburen bu alanın içinde bizim bilgi düzeyimize uygun, alan içinde olan biteni özetleyen bilim insanlarının anlaşılabilir makalelerine ihtiyaç var.http://science.sciencemag.org/content/289/5477/270

Gelelim zurnanın zort dediği yere.

The Climate Change Debate: Man vs. Naturehttp://www.livescience....e-debate-man-nature.html

How Do We Know that Humans Are the Major Cause of Global Warming?http://www.ucsusa.org/g...gw-faq.html#.WTIWKsYlHDc

What Are The Chances That Climate Change Is "Natural"?http://www.iflscience.c...-climate-change-natural/http://www.drroyspencer...ming-natural-or-manmade/

Sonuç olarak küresel ısınma ve iklim değişikliği var. Doğal veya insan + doğal. İşte bu kararın eşiğindeyiz. Bilim insaları bunu tartışadursun, aydınlatadursun, biz insanoğlu olarak üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız.

İlk mesajımdada yazmıştım. Trump doğru söylüyor. Gerçektende paris antlaşması bazı devletlerin avantajına ve amerika birleşik devletlerinin dezavantajına olabilir. Bu doğrudur, fakat bu doğru, senin o sözleşmeyi geri çevirmen için yeterli bir sebep değil. Sen benim işime gelmiyo diyerek bu sözleşmeden kaçamazsın. Diğer ülkeleri de böyle bir sinsi amaçla doğrudan suçlayamazsın. Kaldı ki bu ülkeler sen katılsan da katılmasan da bu sözleşmenin altına imza atıyorlar.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Öncelikle Climate Change - Global Warming kavramlarının farkını idrak etmek gerek.

Şimdi senden ricam basit.

Bir tane fosil yakıtların küresel ısınmaya yol açtığını kanıtlayan bilimsel makale paylaşırmısın.

Koskoca Amerikan başkanı bu konu tartışmalı diyor ve sen doğrudan kesin bir dille yalan söylediğini ifade ediyorsun ya.

Madem basit bir google araması;

Bir tane fosil yakıtların küresel ısınmanın baş sorumlusu olduğunu kanıtlayan bilimsel makale istiyorum senden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 20 Haziran 2017; 3:30:40 >

• Dur ben söyleyeyim ne olduğunu;
    Kuzey Kore ve diğer non-müttefik devletler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Katalikitci -- 20 Haziran 2017; 3:26:0 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lazeran

Atmosfere salınan CO2 küresel ısınmanın en önemli sebebidir çünkü bugün itibari ile en çok salınan sera gazıdır. Bu duruma katkı sağlayan metan, nitrojen oksit gibi başka sera gazları da vardır ama miktar olarak karbondioksidin yanına yaklaşmazlar.

Şimdi Mike Hulme beyefendiyi arıyorum. Donanımhaberde Lazeran isimli arkadaştan gerekli doneleri aldık, iklim değişikliğinin sebepleri kanıtlanmış, sen boşuna

"Why r we disagree about climate change" diye kitap çıkarmışsın diye mail atıcam. Disagree misagree yok. Bilimsel oalrak kanıtladık, milleti bilinçlendiremedik dicem.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Ardından Intergovernmental Panel on Climate Change'in yayınladığı kitaptan ilk 8 üniteyi çıkartmalarını rica edicem. Zaten 11 ünite. Madem kanıtlanmış hiç gereği yok. Boşuna iklim değişikliği sebeplerini, mekanizmalarını, modellerini açıklamasınlar.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Sonra Livescience'ı arıcam, "siz ne biçim bilim dergisisiniz, bir daha

The Climate Change Debate: Man vs. Nature

gibi bir makale yayınlamayın diye azarlıcam.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Sonra gidicem Union of Concerned Scientists'e, dicem ki;

How Do We Know that Humans Are the Major Cause of Global Warming?

gibi makalelerle milletin aklını sulandırmayın dicem.

İstersen azarlancak bir 100 makale daha yazayım. İstersen 1000'de olur.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi senden tek ricam küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin baş sorumlusu olarak insan ve fosil yakıtların olduğunu kanıtlayan tek makale istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 20 Haziran 2017; 3:49:31 >

• koskoca amerikan başkanı yalan söylemezmiş arkadaşlar, dağılabiliriz :D:D:D

• Moronlar kabinesi lol

• nüklleer bomba deneme ve diğer füzyon v.s bomba denemelerini durdurun dünya soğumaya başlar ama buna kimse yanaşmıyor hem abd hemde rusya ve dünya ülkeleri anlaşmaları var ama buna uyan yok.bir atom bombası deneme sırasında en az 2000 derece sıcaklık çıkıyor bir kaç tane deneme yapılınca düşünün ne kadar sıcaklık artışı olucak dünyamızda.

• düşmanı başka yerde aramayın, küresel ısınmanın sebebi benim,

sabah öğle akşam kuru yiyip sera gazı salıyorum,

bsg ameriga
  • BP reklamında efsane bir tespit vardı. "Ağzı olan konuşuyor." Diye.. ne kadar doğru.. bilgisi yok ama araştırma komitesinde yer almış gibi kaynak göstermeden fikirlerini savunan var hâlâ..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • eulogy kullanıcısına yanıt
    Sadece yanlış bilgi veriyorsun. Verdiğin bağlantı bilimsel bir makale değil. Bir tane blog tarzı site. Bunun karşısında binlerce dünyanın en saygın dergilerinde yayınlanan ve iklim değişikliğinin sebebinin sera gazları olduğunu söyleyen makaleler var. Dünya'daki bütün bilim kuruluşları NASA, İngiltere Royal Socity, Fransa, Alamanya, Çin, Japonya bilim akademileri, TÜBİTAK, Birleşmiş Milletlerin IPCC'si hepsi sera gazı sebepli iklim değişikliğini kabul ediyor. Sen çıkmışsın yok diyorsun ve bir blogtan bağlantı verince işlerin çözüleceğini zannediyorsun. Bir tarafta binlerece bilim insanın, büyük emeklerle ve araştırmalarla yazdığı binlerce makale, diğer tarafta ne idüğü belirsiz web sitesinden bir yazı. Bir tarafta dünyadaki bütün bilim toplulukları ve akademileri diğer tarafta petrol şirketlerininden para alan politikacılar. Tabii ki politikacılar yalan söylemiyordur. İnsan kaynaklı iklim değişikliği yoktur. Değil mi?

• pspoor P kullanıcısına yanıt
    Evet gerçekten öyle %97 değil. Neredeyse %100 sadece bir iki tane bilim insanı kaldı sera gazı sebepli ikilim değişikliğine inanmayan. İnsan kaynaklı iklim değişliğini inkar eden sözüm ona bilim insanlarınına neden karşı çıktıklarının sebebi de belli değil. Çünkü görüşleri ile ilgli bilimsel makale yazmıyorlar. Bilimde önemli olan aslında kişiler değil yazdıkları makaleler. Binlerce iklim değişikliği ile makale var. Özellikle son son on yılda, iklim değilşikliği olmadığını iddia eden bilimsel makale yok. Sadece ne idüğü belirsiz web sitelerinde yazılan bilimden uzak, propagadan kokan yazılar var.

• bence bazıları kefenin cebini bulmuşlar!
    biz yok biliyorduk ama!

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.