Şimdi Ara

AMD Navi mimarisi yüzde 40 performans artışı sağlayacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.856
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD Navi mimarisi yüzde 40 performans artışı sağlayacak

Henüz AMD’nin iddialı Vega mimarisini ana akım tarafında görme şansımız olmadı ancak sonraki nesil Navi mimarisi için ilk bilgiler gelmeye başladı. Firmanın 7nm süreci üzerinde şekillendireceği yeni Navi mimarisi önemli performans artışları getiriyor.

Artış büyük

GlobalFoundries tarafından yapılan açıklamada 7nm süreci için tasarım yongalarının hazır olduğu ve 2018 yılının ikinci yarısında hacimli üretime geçilmesinin planlandığı ifade edildi. Firma beklediğinden daha erken 7nm sürecine geçmiş olacak. Yeni 7nm süreci mevcut 14nm sürecine göre yüzde 40 performans artışı getiriyor.

Bilindiği üzere 10nm sonrasında artık yonga üreticilerinin silikondan vazgeçerek yeni bir materyale veya en azından silikon ile karıştırılan yeni bir metaryale ihtiyaçları doğuyor. Çünkü silikonun fiziksel sınırları buna izin vermiyor. Üreticiler ağırlıklı olarak silikon-germanyum karışımı bir materyal ile 10nm ötesine geçmeye başladı. Bu da önemli bir performans artışı sağlıyor.

AMD’nin yeni Navi mimarisi için GlobalFoundries ile anlaştığı ve 7nm sürecinde üretim planladığı daha önce dile getirilmişti. Süreçte verimlilik yakalandığı için AMD Navi mimarisinin önünde bir engel kalmamış oluyor. En erken 2019 başlarında Navi mimarisini piyasada görebileceğiz.

Ayrıca Bkz.Apple A10X: Mobil dünyanın en güçlüsü

Açıklamalara göre AMD Navi mimarisi AMD Vega mimarisine göre yüzde 40 civarında bir performans artışı ile gelecek. AMD Vega mimarisinin Pascal tabanlı GTX 1080 Ti veya Titan Xp ile başa baş bir performans sergilediği belirtiliyordu. Bu bakımdan AMD Navi bu seriyi çok çok geride bırakmış olacak. Tabii bu dediklerimiz 2019 yılında gerçekleşecek. 2018 yılı için AMD elden geçirilmiş Vega 2.0 mimarisini kullanmayı planlıyor.

Elbette Nvidia da kendi tarafında ilerlemesine devam ediyor. Gelecek yıl Volta mimarisi ile 12nm sürecine geçecek olan firmanın 2019 için ne tür planları var şimdilik bilinmiyor. Bununla birlikte firmanın 7nm sürecine geçiş yapma hedefinde olduğunu söyleyebiliriz. 

• En son vega 2016 nisanda çıkıyordu değil mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AMD Navi mimarisi yüzde 40 performans artışı sağlayacak
  • eğer bu doğruysa yer yerinden oynar

• quote:

Orijinalden alıntı: Root Karısı

İnşallah ciddi değilsin dir

Okul tatil olunca sanayiye gider çalışırdık, yeni nesil ise evde klavyeden kendine çalışıyor, hem de bedava. Yaz ayları biz de bırakalım forumu size, ister misin?

• Ah Vega Ah Amd. Zaten küçülmeden ötürü aynı güç tüketiminde 2 kat performans olması beklenebilir hale geliyor zira aynı zar alanına 2 kat transistör koyabilirsin ama sen 14'den geçiş için %40 ile reklam peşindesin. Daha Vega çıkmadığı için neyin üzerine ne kadar getiriyor bilemiyoruz da. Üstüne üretim için engel yoksa beklenecek süre çok uzun değil mi? Yani 2018 ilk yarıda üretim çalışmaları başlayıp yine haziran temmuz dönemine yetişmez mi Navi? Onun yerine 2018'i Nvidia'ya bırakayım Volta için, 2019'da ben alayım diyorsun. Nvidia da benzer şekilde bu sene revize ürünler sunmuş kadar oldu ve sana bırakıyor adeta. Bu kadar yolmaya çalışmasanız... FS monitör var ve AMD gerçek manada f/p ve p si de kallavi ürün çıkarsa da dönsem diyorum ama yok ki ortada bir şeyler :(

• lan 1 yıl oldu vega gelmedi şimdide naviymiş git bi kenarda öl amd..

• sen önce vegayı getır

• Haberi gören bebe

• Öyleyse vegayı çıkarmayıp navi yi çıkart...

• bir zamanlar Türkler gpu yapıyordu biliyormuydunuz? 1995ten sonra okumuştum o zamanlar dergiler vardı. 3dlabs yada 3dfx olmalı.. daha sonra sattılar diye hatırlıyorum. Hatırlayan varsa bi zahmet döktürüversin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi firat_kilic -- 17 Haziran 2017; 13:31:44 >
  • amdnin ağzın çalışana kadar eli çalışsaydı şimdi navi bile piyasadaydı
  • Ya belki bu ay ya da önümüzdeki ay ekran kartı alırım diyordum ama piyasada Amd ekran kartı kalmamış yahu. Satış rekorları mı kırdı bunlar? Anladık mining denilen zımbırtı için Rx serisi nvidiadan kat kat daha iyimiş ama hiç ekran kartı bırakmamışlar piyasada. Çabuk neyi çıkarıyorsa çıkarsın artık Amd.

• RX570 bakıyodum hiçbir yerde yok.1060 düşünmeye başladım.
  • tablodaki ''focused execution''ile kastedilen nvidia ya soykırım falan mı olacak?

• drserk kullanıcısına yanıt
    %40 zaten GlobalFoundries hedefi. Nasıl bu kadar düşük rakamlar açıklıyorlar aklım almıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: drserk

tablodaki ''focused execution''ile kastedilen nvidia ya soykırım falan mı olacak?

Şifreyi çözmüşsünüz Katliam yakın meşaleleri yakın
  • "Grafik mimarisi yolharitasında liderlik" mi yazmışlar, bana mı öyle geliyor?

Biri bunun şaka olduğunu söylesin!

Gerçi adamlar doğru söylemişler. Her yıl 50 kere yol haritası yayınlıyorlar. Kesin olarak liderler o konuda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 7 Aralık 2018; 15:53:26 >
  • 14nm den 7nm ye %40 az değil mi sadece nm düşürüp oc yapsalar okadar yapar zaten ?

bilemiyorum watt sabit yüzünden %40 da mı kalıcaklar zaten yeni kartlar oc ile +15-20 perfomans kazanıcaktır.

bu arada nerde bu vega.

14+nm vega refresh üzerine %40 olabilir belkide ilk vegaya göre buda %50-55 olur ozaman normal diyebiliriz.

gene soruyorum hani vega benchmarkları ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 18 Haziran 2017; 0:20:43 >
  • Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Vega'lar once profesyonel kart etiketiyle epey pahaliya satisa cikacaklar. 1-2 haftaya, illa alanlar arasinda oyun benchleri yapacak olan vardir

Anlayacagin, GPU tarafinda Amd de Nv yolundan gidiyor. Temelde ayni karti sonra ucuza satacak.

Tek fark, Vega'lar Titanlar'in aksine profesyonel kullanicilara gercekten hitap edecek. Titanlar temelde oyuncu kartlari. Fp32 disinda destekleri yok, ne fp16 ne de fp64. O acidan Vega tesla gpu p100 ayarinda.

Ha bir de son cikan Titan Xp'nin aksine, daha ucuz versiyonlari kirpilmis degil, aksine daha yuksek cekirdek hizlariyla once cikan Vega'lara gore daha performansli oyuncu kartlari olacakmis.

Nvidia ile karsilastirinca yani kotunun iyisi.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.