Şimdi Ara

İstanbul Boğazı turkuaza döndü: NASA nedenini açıkladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
2.301
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İstanbul Boğazı turkuaza döndü: NASA nedenini açıkladı 

İstanbul Boğazı’nda yaklaşık bir haftadır devam eden renk değişimi, boğaza turkuaz rengini verip görenleri büyüleyici bir manzarayla baş başa bırakmıştı. Turkuaz rengiyle beraber ortaya eşsiz görüntüler çıksa da özellikle pazartesi günü Ege açıklarında meydana gelen ve İzmir’de yoğun olarak hissedilen depremin ardından bu renk değişiminin bir depremin habercisi olabileceğine dair spekülasyonlar ortaya atılmıştı.

Planktonlar Neden Oldu 

Renk değişiminin nedeni ise NASA’nın açıklamasıyla ortaya çıktı. NASA’nın açıklamalarına göre Aqua uydusunda bulunan MODIS radyometresinin elde ettiği görüntülerde 29 Mayıs’tan itibaren Karadeniz’de fitoplankton sayısında ciddi bir artış olduğu ortaya gözlemlendi. Karadeniz'de yaygın olarak bulunan fitoplankton tiplerinin, beyaz kalsiyum karbonat ile kaplanmış mikroskobik planktonlar olduğunu belirten NASA bu planktonların büyük kümeler halinde bir araya geldiğinde bu uzaydan; parlak, süt şeklinde görünebildiğini de ekledi.

Ayrıca NASA’nın açıklamasına göre bu dönemlerde Karadeniz’deki plankton sayısının da artması geçmiş yıllardaki verilerle tutarlı yani endişeye neden olacak bir durum söz konusu değil. NASA’dan bilim adamı Norman Kuring  de 2012’den beri plankton sayısındaki artışa bağlı olarak deniz renginde değişim gözlendiğini ancak ilk defa bu değişimin bu kadar net göründüğünü ifade etti.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması

• Bilimde çok ileri düzeydeyiz, bakanlarımız da açıklıyorlar "Nasa'dan fersah fersah öndeyiz" diye. Ama içimize Nasa su serpiyor. Halbuki ben cüppeli bir bilimsek açıklama beklerdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: myhotyro

Bilimde çok ileri düzeydeyiz, bakanlarımız da açıklıyorlar "Nasa'dan fersah fersah öndeyiz" diye. Ama içimize Nasa su serpiyor. Halbuki ben cüppeli bir bilimsek açıklama beklerdim.

Bilim adamlarımız olay duyrulunca benzer açıklamaları yaptı zaten.
  • myhotyro M kullanıcısına yanıt
    Tuna Nehri ile Avrupa nin atiklari ozellikle agir metalleri Karadeniz e bosaltiliyor on yillardir.

Hamsi cogalarak Karadeniz deki agir metaller hamsi basta olmak uzere Karadeniz deki baliklarin etlerine atilmadan kalmakta.

Bu baliklari ozellikle hamsileri tuketen insanlarda da atilmayacak agir metal atiklari insan da birikerek ya kanser olursunuz ya da baliktan zehirlenirsiniz ( taze olupta zehirlenebilirsiniz ! )

Nasa ya da kafa tutmak aslinda cahil kesimin gazini almak icindi .

Nasa ya kafa tutacak denk bir kurulus daha dogrusu emekleme safhasinda Nasa gibi guclenir mi pek sanmiyorum .

Butce olayi olarak Nasa ile anca Diyanet boy olcusebilir !
  • quote:

Orijinalden alıntı: tctstcts

quote:

Bilimde çok ileri düzeydeyiz, bakanlarımız da açıklıyorlar "Nasa'dan fersah fersah öndeyiz" diye. Ama içimize Nasa su serpiyor. Halbuki ben cüppeli bir bilimsek açıklama beklerdim.

isiniz gucunuz hainlik 3 gun once gazetede cikan haberi oku sonra konus

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yasam/480860.aspx

Başkalarına hain demekle olmuyor vatanperverlik. Kendini tarif etmek için başkalarını kullanma.

• quote:

quote:

quote:

Başkalarına hain demekle olmuyor vatanperverlik. Kendini tarif etmek için başkalarını kullanma.

oysa ben seni tarif etmistim

bizim adamlar olayın nedenini açıklayalı çok oldu haberleri işine geldiği gibi 3 maymun misali okur izlersen olacağı bu.

• Turkuaz olması çok çok güzel bir gelişme.

Bu sayede tropik bir denizimiz olmuş oldu.

Doğa açısından da bir zararı yok.

Umarım bundan sonra boğazın rengi hep böyle kalır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Hardcore olmuş

• senersongur kullanıcısına yanıt
    Tropik bir denizde denizin dibini metrelerce net gorursun berraktir su. Burda ise durum tam tersi .

Bu bakterilerin kapladigi gorsel kirlilik gorus mesafesini dusurmustur . Haberde ayrica dalgiclar icin gorus mesafesi dusuk olacagini da ifade ediyor .
  • Kötü oldu
  • kanalizasyona çevrilen bir denizin klasik manzarası
  • Boğazın temizlenmesi sonucu artık hem rengi daha güzel olmuş, hem de canlılar için daha güzel bir ortam oluşmuş.

• CeyKalDa kullanıcısına yanıt
    Ne alaka?
  • Çoluk çocuk basmış konuyu

Oooo manyak laf manyak laf, manyak laflar havada uçuşuyor

• Güzel görünüyor gerçekten
    günler önce ana haber bültenlerine çıkıp TÜRK uzmanlar açıklama yaptı.
    Bunu sende çok iyi biliyorsun ama beynine bi iktidar kötü cümlesi sokmuşsun ne olsa hemen kötülemek için birşeyler zırvalıyorsun
  • yaau bu boğazın rengine n'olmuş? tövbe estağfurullah bişii olmuş.

• quote:

quote:

(Sahsi olarak sana demiyorum), genel kani olarak ODTÜ'ye, ögrencilerine ve calisanlarina her türlü yaftalama/karalama/kücümseme yapilip, sonra ODTÜ'lü bilim insaninin bilgisinin gösterilerek ve bu bilgiyi kullanarak baska insanlari sirf bir bakani elestirdi diye "hain" olmakla suclamak da apayri bi ironi oldu...

• bir çok boş konuşanlara yorumlara inat manzara karşı buhar keyfi :) İnanılmaz harikulade bir görüntü. Birbirinizi yemeyi bırakın da manzaranın tadını çıkarın. İnsan resimlere baktıkça kuş olası geliyor. :) O kadar çok sorunlarla uğraşmaya başlamışsınız ki zevkini yaşamaktan aciz olmuşsunuz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.