Şimdi Ara

Samsung ve Qualcomm ortaklığı sona erebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
268
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Samsung ve Qualcomm ortaklığı sona erebilir

İki nesildir Snapdragon amiral gemi yonga setlerinin dökümü için Samsung ile sıkı bir işbirliğine giden Qualcomm, gelecek yıldan itibaren bu ortaklığı sona erdirebilir. Firmanın hedefinde Tayvanlı TSMC dökümcüsü var.

Büyük ortaklık bitiyor mu?

Hatırlanacağı üzere Snapdragon 810 yonga setinde oldukça başı ağrıyan Qualcomm, radikal bir karar alarak sonraki yonga setinde TSMC’den vazgeçerek Samsung’a yönelmişti. Snapdragon 820 yonga seti, Snapdragon 821 yonga seti ve bu yıl Snapdragon 835 yonga seti Samsung işbirliği ile üretildi. Bununla birlikte bu birliktelik de uzun ömürlü olmadı.

Sektörden gelen bilgilere göre 7nm süreci ile birlikte Qualcomm eski ortağı TSMC’ye geri dönmek istiyor. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte TSMC’nin 7nm sürecinde rakiplerinden daha fazla üretim verimliliği elde etmesi bu kararda etkili olmuş olabilir. Samsung ve GlobalFoundries de 7nm sürecinde testlere başladılar ancak kaynaklar TSMC’nin biraz adım daha ileride olduğunu dile getiriyor.

Ayrıca Bkz.Samsung’dan oyunculara ultra geniş QLED kavisli monitör

Qualcomm’un gelecek yıl Snapdragon 845 yonga setinde de 10nm süreci için Samsung ile işbirliği yapacağı dile getiriliyordu. Bu bakımdan en erken 2018 yılı sonlarında yeni süreç için TSMC ile çalışmalar başlayacaktır.

A10 yonga seti ile birlikte Apple’ın döküm ortağı statüsünü tamamen kaybeden Samsung, böylece bir devi daha kaybetmiş olacak. Elbette firmanın kendi Exynos yonga setleri yıllık 100 milyondan fazla üretiliyor ancak üçüncü taraf müşterilerin kaybedilmesi gelir anlamında da sektörde pazarın TSMC’ye kalması anlamına geliyor. 

• Yongayı kimin döktüğünden, dökeceğinden bize ne. Yongaları papua yeni ginede dökseler, aldığımız telefonları alma kararımıza bir etkisi mi olacak.

Olurda birgün Qualcomm TSMC ile anlaşır, o zaman haber değeri vardır haber yazarsınız da. Bunun ihtimalinin haberini yapmak için artık ne denir bilemiyorum.

• İlk seriler genelde sorunlu olur hep. Qualcomm yanlış ata oynuyor :D

• quote:

Orijinalden alıntı: myhotyro

Yongayı kimin döktüğünden, dökeceğinden bize ne. Yongaları papua yeni ginede dökseler, aldığımız telefonları alma kararımıza bir etkisi mi olacak.

Olurda birgün Qualcomm TSMC ile anlaşır, o zaman haber değeri vardır haber yazarsınız da. Bunun ihtimalinin haberini yapmak için artık ne denir bilemiyorum.

valla garip. telefon haberi çıkar burası donanım sitesi derler. donanım haberi çıkar bize ne telefon göster bize derler. vallahi ilginç. insanların ağzından konuşmayı seviyor olabilirsin ama ben yarı-iletken sektörüyle ilgileniyorum. hele hele son aylarda en ilgi çekici sektörün de kapa tabirler işlemci-gpu-sensör yarı iletken sektörü olduğunu düşünüyorum. windows 10 on arm, nvidia amd intel'in çıkardığı ürünler, softbank'in hamleleri, samsung'un kendi gpu'sunu geliştirmesi şu bu yığınla şey. yarı iletken sektörü bir eşiğe yaklaşıyor diye düşünüyorum. bu noktada da yarı iletken benim ilgimi çekiyor. eminim başka da yığınla insan vardır. bize ne değil bana ne demen gerekiyor yani.
  • samsung ilk ben kullanıcamkafasıda oldugu için diğer üreticilerin önünü kapatıyordu ayrıca gelir olarak da avantaj kaybedecei için haber deeri olan bir gelişme. işlemci telefon tercihindeki en güçlü tercihlerden biri

• ezimuse kullanıcısına yanıt
    A9 serisinde tam tersi oldu. TSMC'nin 16 nm işlemcisi Samsung'un 14 nm işlemcisinden daha verimli çalışıyordu. Hatta Apple bu yüzden A10'un üretimini tamamen TSMC'ye vermişti.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Samsung Snapdragon 835 once kendisine rakiplerine de kasitli gec tedarik ettirerek bircok firmanin amiral cihazi bahar doneminde Snapdragon 821 ile cikti !

Samsung resmen dayatmaktadir!

Samsung a oh olsun . Utan Samsung !

• quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Samsung Snapdragon 835 once kendisine rakiplerine de kasitli gec tedarik ettirerek bircok firmanin amiral cihazi bahar doneminde Snapdragon 821 ile cikti !

o olay o kadar basit değil. ya da anlaşma. samsung da exynos'ları satamadı bi yandan quallcomm yüzünden. quallcomm'a da oh olsun mu? bana kalsa quallcomm 835'i her firmaya aynı anda erseydi ve samsung da exynos satabilseydi. patentler karlar şunlar bunlar böyle bir anlaşmaya sürükledi. yani oh olsun moh olsun aşırı gereksiz.
  • quote:

Samsung Snapdragon 835 once kendisine rakiplerine de kasitli gec tedarik ettirerek bircok firmanin amiral cihazi bahar doneminde Snapdragon 821 ile cikti !

hayır sadece lg g6 s821 platfrmunu kullanıyor

samsung s835/exynos
    htc s835
    sony s835
    huawei kirin
    apple a10
    oneplus 5 s835
    hani 2017'de s821 ile çıkan ikinci amiral gemi modeli?
  • quote:

Orijinalden alıntı: reshthesucker

quote:

o olay o kadar basit değil. ya da anlaşma. samsung da exynos'ları satamadı bi yandan quallcomm yüzünden. quallcomm'a da oh olsun mu? bana kalsa quallcomm 835'i her firmaya aynı anda erseydi ve samsung da exynos satabilseydi. patentler karlar şunlar bunlar böyle bir anlaşmaya sürükledi. yani oh olsun moh olsun aşırı gereksiz.

Samsung un Exynos islemcileri paket olarak cok zayif veya eksik . O yuzden satamadilar yani talep yetersizligi sebebiyle degil. En basta kaynak kodlari tamaen acik degildir Exynos lu Samsung islemcileri . Ozellikle Galaxy S4 sonrasi herseyde kapali oldular anca kernel i yayinladilar o da yetersiz .

Sonucta mesele iyi olanin onu kesilmesi ...
  • quote:

quote:

quote:

Samsung un Exynos islemcileri paket olarak cok zayif veya eksik . O yuzden satamadilar yani talep yetersizligi sebebiyle degil. En basta kaynak kodlari tamaen acik degildir Exynos lu Samsung islemcileri . Ozellikle Galaxy S4 sonrasi herseyde kapali oldular anca kernel i yayinladilar o da yetersiz .

Sonucta mesele iyi olanin onu kesilmesi ...

nasıl bilmediğin bi konuda bu kadar emin olabiliyorsun? samsung zaten quallcomm'un sattığı fiyata satmıyor işlemciyi. hatırlarsan meizu falan exynos kullandı. sen sanıyor musun ki quallcomm'un her işlemcisinin her kaynak kodu açık? sanıyor musun ki samsung exynos sattığında üretici için gerekli kaynakları vermeyecek?

bu işin saçma kısmı. yanlış bildiğin nokta quallcomm ile samsung arasında 93'ten beri süren bir lisans anlaşması vardı. birçok sebepten dolayı bu anlaşma askıya alındı. olay baya büyük. çin'in quallcomm'a kestiği ceza, apple-quallcomm-intel olayı, keza bunların hepsi bir noktada birbiri ile ilintili. samsung'un exynos satamamasının sabebini hayali nedenlere bağlamış oluyorsun.

şu alıntıyı da şuraya iliştireyim.

quote:

South Korea's Fair Trade Commission has claimed that Qualcomm blocked Samsung from selling its own Exynos processors to other manufacturers through a patent licensing deal, ZDNet reports.
    The deal reportedly dates back to 1993, when an agreement was reached to allow Samsung to make its own modem chips using certain CDMA patents, but only for use in its own phones. Subsequently, either Samsung or the phone maker would've had to pay Qualcomm licensing fees if they wanted to use an Exynos SoC in a non-Samsung phone. Talks between the two to reach an alternative agreement reportedly broke down in 2013.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: myhotyro

Yongayı kimin döktüğünden, dökeceğinden bize ne. Yongaları papua yeni ginede dökseler, aldığımız telefonları alma kararımıza bir etkisi mi olacak.

valla garip. telefon haberi çıkar burası donanım sitesi derler. donanım haberi çıkar bize ne telefon göster bize derler. vallahi ilginç. insanların ağzından konuşmayı seviyor olabilirsin ama ben yarı-iletken sektörüyle ilgileniyorum. hele hele son aylarda en ilgi çekici sektörün de kapa tabirler işlemci-gpu-sensör yarı iletken sektörü olduğunu düşünüyorum. windows 10 on arm, nvidia amd intel'in çıkardığı ürünler, softbank'in hamleleri, samsung'un kendi gpu'sunu geliştirmesi şu bu yığınla şey. yarı iletken sektörü bir eşiğe yaklaşıyor diye düşünüyorum. bu noktada da yarı iletken benim ilgimi çekiyor. eminim başka da yığınla insan vardır. bize ne değil bana ne demen gerekiyor yani.

Haklısınız, ortada bir haber olsa bence de yayınlansın. Sonuçta işlemci dökümü donanım ve teknoloji konusudur.

Ama burada işler söyle yürümüyor:

Bugün: Samsung ve Qualcomm ortaklığı sona erebilir.
    Yarın: Samsung ve Qualcomm ortaklığı 10 yıl sürebilir.
    Ertesi gün: Samsung ve Qualcomm ortaklığı bu yıl biterbilir de, 100 yıl bitmeyebilir de.
    Sonraki gün: Apple yongalarını Samsung dökebilir.
    Daha sonraki gün: Apple yongalarını TSMC dökebilir.
    Daha daha sonraki gün: Apple yongalarını TSMC de dökebilir, Samsung da dökebilir.
    ...

Muhtemelen editörler haber(imsi) başına prim alıyorlar.
  • '''Samsung ve GlobalFoundries de 7nm sürecinde testlere başladılar ancak kaynaklar TSMC’nin biraz adım daha ileride olduğunu dile getiriyor.'''

Demek ki neymiş; teknolojinin yanında biraz da türkçe yazım kurallarını da bilmek gerekiyormuş. DonanımHaber otur, türkçe sıfır ! Seneye tekrar ediyorsun !

• Samsung
  • Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    Tamam işte ilk nesil yeni teknoloji olan 14nm samsungda sorunlar çıkmış. Kastettiğim şeyde buydu. Şimdi TSMC'ye geçecek ama ilk teknoloji o da patlayabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serpopin

'''Samsung ve GlobalFoundries de 7nm sürecinde testlere başladılar ancak kaynaklar TSMC’nin biraz adım daha ileride olduğunu dile getiriyor.'''

Demek ki neymiş; teknolojinin yanında biraz da türkçe yazım kurallarını da bilmek gerekiyormuş. DonanımHaber otur, türkçe sıfır ! Seneye tekrar ediyorsun !

Haklısın, haklısın da "türkçe" yazılmaz, Türkçe yazılır. En azından dilbilgisi öğretirken dikkat ediverin.
  • reshthesucker R kullanıcısına yanıt
    Cevaplarini dikkatli okumamisin.

Snapdragon lardaki kaliteli ustun paket bilesenleri Exynos ta hicbir zaman olmadi !

Elbette firmalarin birbirlerine rekabette bel alti veya hakli olarak telif ahaklari veya turlu turlu cezalar kesiliyor ...

Biz tuketiciler Galaxy S4 ile kaynak kodlarin nerdeyse tamami kapattiran Samsung un Exynos lularindan bahsediyoruz . Guncel binary code lari yine Samsung vermek zorunda 1-2 model telefon Samsung harici Samsung un Galaxy S4 sonraki cikartilan herhangi bir cihazinda kullanmis olmasi Samsung un kapali kaynak kodlari oldugu gercegini curutemez .

Bana ornek ver bakayim : Samsung un kendi islemcilerini kullanan Samsung harici bir firmadir ki Android surumu ayni islemcili Samsung cihazlarindan daha guncel olsun ?! ... Olsa olsa Samsung u ayni islemcili telefonlari Android surumu neyse odur ...

Sonucta kurumlar arasi cekismeler cezalar antlasmaalr filan bize son kullanicilara Samsung gibi cihaz ureten bir firmadan bilesen almak ozellikle islemcide tekel olmus Snapdragon a kendi capinda ticari ahlaka sigmayan hareketleri ile ye gelmeyen veya geciken rakip urunlerden Samsung elbette cok seviniyordur suphesiz !

Su da bir gercek : Iphone larda da bir ara Samsung un dokumleri kullanilmisti daha ufak nm olsa da ISI tahliyesi TSMC de daha basarili .

https://www.extremetech.com/extreme/215912-new-reports-claim-samsung-powered-version-of-apple-a9-is-too-hot-to-handle

Bircok kullanici Iphone larinda Samsung uretimli ise iade etmistir ...

Snapdragon 820 821 835 leri Samsung degilde TSMC uretmis olsaydi eminim daha basarili performans verecekti.

Apple sutten agzi yandi yogurdu ufleyerek yiyor . ( Samsung cok yakti )

Samsung AMOLED lerin eniyisini kendisine saklar eskimis olanlarini rakiplerine en guncel donanimlarina verir !

Sonucta sahsen cok sevindim Samsung uretmeyecek olmasi ozellikle son kullanici icin cok buyuk artisi var .

Samsung dolayli yollarla kendi tekelini olusturmak istiyor . Snapdragon a rakip olmak istiyorsa Samsung once Snapdragon gibi tamami acik kaynak kodlari ve Snapdragon gibi bircok donanim bileseni entegre olarak paket olarak satmasi gerekecek .

Samsung bunlari yapmadan aslinda hepimize son kullanicilara kotuluk yapmaktadir.
  • quote:

http://wccftech.com/xiaomi-mi6-delayed/

http://www.theandroidsoul.com/htc-11-delayed/

quote:

bircok firmanin amiral cihazi bahar doneminde Snapdragon 821 ile cikti

quote:

hani 2017'de s821 ile çıkan ikinci amiral gemi modeli?

bu sorunun cevabı yok.
    e herhalde bırak da anlaşmayı yapan adam biraz önce çıkarsın. lg kendi aceleciliğinin cezasını çekiyor helal olsun samsunga adamlar hem üretiyor hem de anlaşmalarla piyasayı domine ediyor marka dediğin böyle olur bundan sonra bozulan her ürünün yerine samsung alıp samsung aldırtacağım akıllı markayı severim
  • Ben Quallcomm'un yerinde olsam bir tane Yonga seti firmasını satın alır kendim geliştiririm ve yaparım daha mantıklı bence.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.