Şimdi Ara

Chrome 59 kullanıma sunuldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
1
Favori
735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Popüler web tarayıcısı Chrome, bugün 59 numaralı sürümüne yükseltildi. Güncelleme şu anda Mac, Windows veya Linux işletim sistemini çalıştıran kullanıcılara yansımış durumda. Yeni sürüm geliştiriciler için bazı hoş özellikler ve güvenlik geliştirmeleri getiriyor.

Ayrıca Bkz.Apple, WWDC 2017'de kıyametin videosunu izletti
    Chrome 59, native MACOS bildirimleri ve animasyonlu PNG formatı desteğinin yanı sıra Material Design tasarımında ayarlar sayfasına kavuşmuş durumda. Aynı şekilde Chrome hakkında sayfasının da benzer bir stilde yeniden tasarlandığını belirtelim.

Ayarlar penceresindeki değişiklikler sadece makyajlamadan ibaret. Bu güncellemeyle yeni bir kontrol paneli sunulmuyor. Google'ın, şu anda web sitelerindeki en son gelişmeleri haber vermek için kendi bildirim sistemini kullandığı biliyoruz. Bununla birlikte Chrome 59, söz konusu sistemden vazgeçerek sorunsuz bir kullanıcı deneyimi için native MacOS bildirim sistemini kullanacak. Bu da bildirimlerin artık aşağıdaki gibi görüneceği anlamına geliyor.

Chrome 59'da geliştiricilerin tarayıcıyı komut satırından çalıştırmasına izin veren "Headless Chromium" adlı bir mod da var. Bu araç özellikle kullanıcı arayüzünün gerekli olmadığı sunucu ortamları için geliştirilmiş durumda.

Masaüstü bilgisayarlar için Chrome 59 şu an indirilebilirken, Android ve Chrome OS güncellemeleri kısa süre sonra kullanıma sunulacak. Tarayıcınızı, Chrome hakkında sayfasından manuel olarak güncelleyebilir veya buraya tıklayarak 59 numaralı sürümün kurulum dosyasını indirebilirsiniz.

• Chrome 59 kullanıma sunuldu
  • geçen yıl dı sanki bu materyal ayarlar tasarımı gözükmüştü şuna geçmek bu kadar neden uzun sürdü ilginç, güvenlikli de ilgisi yok ki arayüz işte diğer sorunlar da 10 yıla anca artık desenize

• uzun yıllar chrome kullandıktan sonra son 1 senedir firefox kullanıyorum. daha keyifli daha eğlenceli ve en önemlisi ram tüketiminde bir adım önde. chrome'a bakmak bile artık sıkıcı geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: stophart

geçen yıl dı sanki bu materyal ayarlar tasarımı gözükmüştü şuna geçmek bu kadar neden uzun sürdü ilginç, güvenlikli de ilgisi yok ki arayüz işte diğer sorunlar da 10 yıla anca artık desenize

Yer imleri menüsünde çok büyük sorunlar oldu geri kaldırdılar, ben de anlamadım bu kadar uzun sürmesini.
  • sıfırdan format attım edge kullanıyorum şuanlık chrome ihtiyacı doğmadı.

• Senelerdir chrome kullanıyorum. Genelde 20-30 sekme abartısız açık kullanırım en az. Hiç ram sıkıntısı yaşamadım. Web yazılımı, tasarımı yaparkende developer tools'u çok fayda sağlıyor. Birde yazılan css kodlarını en iyi anlayan tarayıcı chrome.

İnsanlar edge falan demiş, ama microsoft hiç çizgisini bozmamış. Geçen yaptığımız sitede, chrome'da tabi ok, Firefox ok. Edge'de sözde yenilendi artık ie deki gibi komedi değildir dedik, zaten istatistiki olarakta kullanan bir avuç olduğu için bakma gereği duymadık. Zira kimse alınmasın ama istatistiğin çoğunu pc kullanmayı pek bilmeyen, bilgisayardan pek anlamayan, orta yaş ve üzeri oluşturuyor. Zira öylede olan müşterinin yanına gittik tabi ne chrome hayatında duymuş, ne firefox. Edge'den açtı, anında padding hatası, satır alta kaymış. Chrome'da firefox'ta düzgün olan şey elbette edge de ie de olduğu gibi kayık. Hadi ona özel yine kodladık. Gerçi müşteriyede iki dk da chrome kurduk, al bunu kullan dedik. Ama çoğu insan hayatında tarayıcı nedir bilmiyor, duymamış. E işareti gördüğü şeye basmayı öğrenmiş. Hatta google nedir bile bilmezler. E yi google sanarlar, şurdan google'ı açalım derler. Bir kere varsayılan olarak açılışı google ayarlatırlar ve öyle sanarlar. Google'a yazma direk tarayıcı çubuğuna yaz dersin anlamazlar. Falan filan işte, herkesin bildiği şeyler.

• bu tarayiciyi beğenmeyen acaba hangisini beğeniyor

• İnsanlar Chrome'un RAM tüketimine neden takılıyor anlamadım. O RAM zaten kullanılması için bilgisayara konuluyor. 700 MB'dan fazla RAM kullandığını görmedim. Sonuçta RAM kullanımı batarya ömrünü de etkilemiyor. Niye hala takılıyorsunuz buna anlamadım.

• Virinom V kullanıcısına yanıt
    Çünkü Chrome tek başına kullanılmıyor bilgisayar üzerinde, oyundayken, sanal bilgisayar açıkken ya da IDE açıkken arkada çalışır halde olabiliyor. 2 eklenti etkin diyelim bir de chromium tabanlı spotify ı açıyorsun arkada müzik çalsın diye bir de IDE açtın mı doluyor sana 8gb.

Web tabanlı çok uygulama var ve bunların hepsi chromium tabanlı. Chrome'un RAM optimizasyonu yapması bu açıdan çok işimize yarar işte.

Tükettiği bataryadan bahsetmiyorum bile. Çok enerji harcıyor çook. Bataryası dayanmıyor dizüstünün.

• Edge daha iyi. Kalsın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spider_hip

Senelerdir chrome kullanıyorum. Genelde 20-30 sekme abartısız açık kullanırım en az. Hiç ram sıkıntısı yaşamadım. Web yazılımı, tasarımı yaparkende developer tools'u çok fayda sağlıyor. Birde yazılan css kodlarını en iyi anlayan tarayıcı chrome.

İnsanlar edge falan demiş, ama microsoft hiç çizgisini bozmamış. Geçen yaptığımız sitede, chrome'da tabi ok, Firefox ok. Edge'de sözde yenilendi artık ie deki gibi komedi değildir dedik, zaten istatistiki olarakta kullanan bir avuç olduğu için bakma gereği duymadık. Zira kimse alınmasın ama istatistiğin çoğunu pc kullanmayı pek bilmeyen, bilgisayardan pek anlamayan, orta yaş ve üzeri oluşturuyor. Zira öylede olan müşterinin yanına gittik tabi ne chrome hayatında duymuş, ne firefox. Edge'den açtı, anında padding hatası, satır alta kaymış. Chrome'da firefox'ta düzgün olan şey elbette edge de ie de olduğu gibi kayık. Hadi ona özel yine kodladık. Gerçi müşteriyede iki dk da chrome kurduk, al bunu kullan dedik. Ama çoğu insan hayatında tarayıcı nedir bilmiyor, duymamış. E işareti gördüğü şeye basmayı öğrenmiş. Hatta google nedir bile bilmezler. E yi google sanarlar, şurdan google'ı açalım derler. Bir kere varsayılan olarak açılışı google ayarlatırlar ve öyle sanarlar. Google'a yazma direk tarayıcı çubuğuna yaz dersin anlamazlar. Falan filan işte, herkesin bildiği şeyler.

Kesinlikle.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Afodfrea

Çünkü Chrome tek başına kullanılmıyor bilgisayar üzerinde, oyundayken, sanal bilgisayar açıkken ya da IDE açıkken arkada çalışır halde olabiliyor. 2 eklenti etkin diyelim bir de chromium tabanlı spotify ı açıyorsun arkada müzik çalsın diye bir de IDE açtın mı doluyor sana 8gb.

Web tabanlı çok uygulama var ve bunların hepsi chromium tabanlı. Chrome'un RAM optimizasyonu yapması bu açıdan çok işimize yarar işte.

Tükettiği bataryadan bahsetmiyorum bile. Çok enerji harcıyor çook. Bataryası dayanmıyor dizüstünün.

Bu açıdan düşününce haklısınız. Özellikle batarya konusunda cidden kanser ediyor insanı.
  • Ram ve pil canavarı işte
  • Yıllardır vazgeçilmezim.
  • güncelleme yaptım .ama enterasan bir şekilde yavaşlama oldu. Sildim yeniden yükledim aynı şekilde sayfaları yenile yaptığım zaman daha yavaş 5-6 saniye kadar bekletiyor :S başka yaşayan var mı bu sorunu acaba ?= mozillada normal.

• @Virinom an itibariyle chrome ram kullanımı. Bu kadar abartılı kullanılmaz ama. Optimize etmiyorlar adamlarda inatla. 1.4gb ye yakın ram kullanıyor.700 mb hiç denk gelmedim ben.
    Chrome 59 kullanıma sunuldu

• Mozilla'nin çökmelerinden kurtardi bizi en azindan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Virinom

İnsanlar Chrome'un RAM tüketimine neden takılıyor anlamadım. O RAM zaten kullanılması için bilgisayara konuluyor. 700 MB'dan fazla RAM kullandığını görmedim. Sonuçta RAM kullanımı batarya ömrünü de etkilemiyor. Niye hala takılıyorsunuz buna anlamadım.

Her zaman gördüğün 700 o kadar ile kalmıyor. 8GB ram e sahip şirket bilgisayarımda session buddy ile yaptığım kontrolde 36 pencerede toplam 352 tab açık. Aynı zamanda eclipse, webstorm (2proje), pg admin, sqldbx, notepad++ ve spotify açık. Tabii çok şükür sıkıntı yok zira ssd ve pagefile kurtarıyor ama chrome'u kapatırsam aslında hem ramde hem de pagefile'da deli bir düşüş gözlemlerim. RAM için 280 mb civarı tüketiyorum diyor direkt görev yöneticisinde işlemler tabında ve diğer tarafta da çok uçup kaçmıyorum, küçük küçük göstereyim rahat et diyor ama diğer uygulamalardan kapatmaya başlarsam o tüketim de artacaktır. Zira varsa yiyor. İdare edemediğinde de kitliyor. Şu an ram 7gb civarında olsa da 8045mb a ulaştığım ve sistemin sürünmekten ağladığı zaman oldu. PageFile 30'u geçtiği oldu. Depolama alanım bitiyor diye bilgisayar konuşuyor, sonra gidiyorum bakıyorum page file uçmuş.

Neyse efenim aslında ram konusunda da gayet başarılı demek adına yazdım sanırım. 350 sekme yanında açık olan şeylere rağmen çoğunlukla sıkıntı çıkarmıyor. Şişme var mı evet var ama sıkıntı yaratıyor mu, nadiren. Oldu mu tam oluyor o ayrı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi St Batuhan -- 7 Haziran 2017; 10:59:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Virinom

İnsanlar Chrome'un RAM tüketimine neden takılıyor anlamadım. O RAM zaten kullanılması için bilgisayara konuluyor. 700 MB'dan fazla RAM kullandığını görmedim. Sonuçta RAM kullanımı batarya ömrünü de etkilemiyor. Niye hala takılıyorsunuz buna anlamadım.

bilgisayarın kapasitesi izin veriyorusa RAM bir yere kadar tolare edilir ama CPU'yu da çok yiyor.masaüstü olsa ısınıyor ve fan hızlanıp gürültü yapıyor.dizüstü olsa hem ısınıp fan gürültüsü yapıyor hem pili hızlı tüketiyor.mesela donanımhaber'i chrome'da sonra kapatıp opera'da açın.aradaki bariz farkı görünce hak vereceksiniz.chrome'da cpu kullanımı 20%'lerde gezerken opera'da 5%'i geçmiyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.