Şimdi Ara

“PlayStation 5 bağımsız bir grafik birimine sahip olacak”

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
1.685
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • “PlayStation 5 bağımsız bir grafik birimine sahip olacak”

Konsol dünyası son yıllarda hiç olmadığı kadar hareketli geçiyor. 5-6 yılda bir yeni konsol anlayışı artık tarihe karıştı. Bundan sonra daha sık aralıklarla konsolların yenilendiğine şahit olacağız. Değişen diğer bir şey ise donanım tarafı oldu.

Konsollarda devrim

Full HD oyun, 4K oyun gibi değerler yükselmeye başladığı için artık konsolların da buna uyum sağlaması gerekiyor. Microsoft, en iyi oyun deneyimi için Project Scorpio adında yeni bir konsolun hazırlığı içerisinde. En güçlü donanıma sahip olacak konsol için Sony tarafında hamle duyumları var.

Firmaya yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre Sony çok daha güçlü bir PlayStation konsolu hazırlıyor. PS 5 olacağı düşünülen konsolda en önemli gelişme grafik birimi tarafında yaşanacak. Kaynaklar konsolda ayrı bir grafik kartının olacağını belirtiyor.

Bugüne kadar konsollarda işlemci ve grafik birimini bir arada barındıran APU’lar görüyorduk. Ne kadar güçlü olursa olsun aynı kaynakları kullandığı için performans sınırlı oluyordu. Aynı bilgisayarlarda olduğu gibi grafik kartının ayrılması ve kendisine has bir belleğe sahip olması elbette performans anlamında önemli bir fark oluşturacaktır. Bununla birlikte ısınma ve enerji konusu ayrı bir çalışma alanı gerektirecektir.

Ayrıca Bkz.Gigabyte, harici ekran kartı kutularında maliyeti düşürüyor

Sony’nin daha güçlü bir konsol çıkarmak niyetinde olduğu zaten biliniyordu. Project Scorpio’nun güç olarak daha ileride olması ve ilgiyi üzerine toplaması Sony cephesinde rahatsızlık yaratmıştı. Bu bakımdan bağımsız grafik çözümlerine yönelmek konsol dünyası açısından artık sürpriz olmayacak. Hatta Microsoft’un bile bir sonraki konsolda bağımsız grafik kartlarına geçiş yapacağını düşünebiliriz.

Kaynaklar PS 5 konsolunun en erken 2019 yılında piyasaya çıkacağını düşünüyor. Yani yine ortalama 3 yıllık bir ara geçmiş olacak. Muhtemelen E3 2019 fuarında ilk duyuru yapılacak ve sonrasında satış başlayacak. 

• En sonunda direkt kasayi verip al sana konsol diyecekler lol

• "Firmaya yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre"

Hangi kaynaklar bunlar?
  • Editör bile kanıksamış artık. "zaten düşünüldüğü biliniyordu." "Konsollarda ayak uydurmalı idi." "En iyi oyun deneyimi için 4k" Şaka maka telefon işine iyice çevirmeye başladılar. Bazen danışıklı dövüş yaptıklarını düşünüyorum ms ile Sony'nin.

• tweaktown yazarı computexte buldugu bir adama soruyor, adam güya endüstrinin baya icindenmis, muhtemelen bir amd calisani.ayrık gpu ile mi gelcek diye sormus bunu soyleyemem demis , apu ilemi gelcek diye sormus hayır demis.oda yazıyı dosemis bu arada kesinlike 2018'de cikmayacagini soylemis...

• sony ps5 vr için özel tasarlanacak gelecek sanal gerçeklik oyunlarında

• Grafik ünitesinin harici olması anca Sony'nin başına dert açar. İki farklı yongayı soğutmak gerekecek. Aradaki bağlantıyı genişliği için ekstra bütçe ayıracak. Bellek kontrolünde farklı kanallar olacak.Gelecek APU'da.

• Eskiden bir konsol kaç sene giderdi, şimdi cep telefonu gibi sürekli yeni model çıkarma niyetindeler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

Eskiden bir konsol kaç sene giderdi, şimdi cep telefonu gibi sürekli yeni model çıkarma niyetindeler.

Çünkü şimdi bir konsolu o kadar yıl götürmeye kalkınca, atom çağındaki at arabası gibi bütün endüstriyi geri çekiyor. Konsolların ömrü gereğinden uzundu, bir nesil içinde ilk birkaç serinin de çok sorunlu olduğuna şahit oluyorduk. Yani uzun nesil kimseye yaramıyordu. Bu düzen çok daha iyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exterminio

quote:

Eskiden bir konsol kaç sene giderdi, şimdi cep telefonu gibi sürekli yeni model çıkarma niyetindeler.

Çünkü şimdi bir konsolu o kadar yıl götürmeye kalkınca, atom çağındaki at arabası gibi bütün endüstriyi geri çekiyor. Konsolların ömrü gereğinden uzundu, bir nesil içinde ilk birkaç serinin de çok sorunlu olduğuna şahit oluyorduk. Yani uzun nesil kimseye yaramıyordu. Bu düzen çok daha iyi.

Her eskiyen yeni modeli alanı enayi yerine koyan bir sistem. Çok mantıklı gerçekten!

• Hadi başka kapıya eskiden bir avantajı vardı bu kutuların takardın kartuşu cd'yi bekletmeden oynatırdı, pc'den daha önde grafik ve ses kalitesi titreşen kol vs toplamda daha iyi oyun deneyimi yaşatırdı, uzun yıllar oyun desteği verilirdi, şimdi bunların hiçbiri kalmadı bugün konsol almanın bence iki mantıklı nedeni var biri hilesiz hurdasız ve herkesle aynı donanıma sahip cihaz ki bu adil şekilde multiplayer oynamak için bir neden, diğeri ise bazı özel oyunlar ki bana bugün oyun aldıracak konsol oyunu göremiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DSG1 -- 3 Haziran 2017; 22:52:18 >
  • quote:

2019'da PS4 çıkalı 6-7 sene olmuş olacak. PS3 ile aşağı yukarı aynı hayata sahip oldu. Tabii Pro olayı var ama sonuç olarak iki cihazda da aynı oyunlar oynanabiliyor.
  • ps4 pro rip oldu şimdiden

• quote:

Orijinalden alıntı: Farwynd

quote:

2019'da PS4 çıkalı 6-7 sene olmuş olacak. PS3 ile aşağı yukarı aynı hayata sahip oldu. Tabii Pro olayı var ama sonuç olarak iki cihazda da aynı oyunlar oynanabiliyor.

Abi ben aldıktan kısa süre sonra adamlar utanmadan yeni sürüm duyuracaklarsa ne anladım ben o işten?

• Bu gidişle PC'den farkı kalmayacak bu konsolların .

• Bu fiyatlarla devam edeceklerse bir yerde tersine patlayacaktır. nintendo switch ve Xbox One'da böyle.
    Öncelikle çocuk ve gençlere eğlence amaçlı üretilen bu cihazların fiyat açısından iş,güç sahibi reşitlere bile ağır geldiğini anlamaları gerekiyor.
    Ellerinde cep telefonu ve tablet, yeni nesil konsol beğenmiyor, bedava veriyorsun birine benim bilgisayarım var deyip almıyor, şu anda sadece nintendo switch kullananlarda bir heyecan görünüyor o da nereye kadar gider bilmiyorum.
  • Tamam bizde 2020 den erken gelmez diyoruz zaten siz ne bekliyorsunuz ki 10-15 yıl mı gitsin konsollar . Bende henüz almadım bu E3 ten sonra almayı planlıyorum . Ben aldıktan 1-2 yıl sonra yenisi duyurulursa bu sefer direk gider PS5 i alırım 1000 TL lik alet için cinnet mi geçireceğiz ?

• umut_baris kullanıcısına yanıt
    Düşünelim, PS4 2013 yılında piyasaya çıktı. Şuanda 4 yıllık bir konsol. Asıl sıkıntı kaliteli yapımların bu 4 yıl içinde çok az gelmesi. Bu yüzden süre size kısa gelmiş olabilir.
    PS4 Pro alanlar için ise bu evet kötü bir durum. Yine de başından beri PS4-Xbox One nesli ölü doğmuş bir nesildi. Donanımı o günün bile (konsol olarak) ihtiyaçlarını karşılayamazken, şimdi tamamen güncelliğini yitirdi. PS4 ve Xbox One'ın seviyesindeki gpuları AMD artık medya hızlandırıcı adı altında satıyor (RX 550'den bahsediyorum). İşlemcileri desek, 2015'te satılan telefonların işlemcileriyle denk.

Aslında düşününce haklılık payınız da var özür dilerim. Konsollar çok hızlı eskidi, bu yüzden ya PS4 Pro gibi bir nesil de güme gidecek, Ya da PS4 Pro, tam bir ara nesil gibi davranıp PS5 çağının ilk oyunlarını da oynatabilecek. Çünkü zaten bu konsollar x86 tabanında geliştiriliyor. Ha tabi PS4 Pro güme giderse, o zaman hep birlikte söveriz. Ama PS4 eskimiş olur da yavaş yavaş kaybolursa, o zaman diyecek söz yok çünkü 4-5 yıllık alete çabuk eskimiş denmez.

Buradan kızılacak nokta, PS4 ve Xbox One'ın çok zayıf makineler olması. PS4, 2011-2012 yıllarında orta seviye sayılan bir gpu taşıyor. Xbox One ise, o yıllarda bile giriş seviyesi kalıyordu. (PS4 7850'ye, Xbox One ise 7770'e çok benziyor). 2011 sonunda satışa çıkan 7970, o yıllarda işlemciden ayrı bir yonga olarak kolayca bu aletlerin içine girebilirdi. Ki zaten 7970 549 dolardan satışa çıktı, 2 yıl sonra Xbox One'ı 500 dolara satarlarken içine bunu da koyabilirlerdi diye düşünüyorum.
    Eğer öyle olsaydı, bugün PS4 Pro dediğimiz aletin neredeyse dengi o günlerde PS4 diye satılırdı. Yapımcıların işleri kolaylaşırdı, nesiller arası sıçramayı gerçekten görürdük, bugün ara nesilleri konuşmazdık...

• patren kullanıcısına yanıt
    Aslında belli olmaz bakalım, zaten bu konsollar x86 tabanlı devam edecek gibi görünüyor. Belki de PS4 ölse de, PS4 Pro PS5 oyunlarının bir kısmını aynı disk ile çalıştırabilir.

Gerçi ayrı gpu dediklerine göre, Amd'nin elinde de Ryzen varken artık güçlü işlemcili ve işlemciye ciddi yük bindirebilen bir nesil görürsek PS4 Pro rip olur evet
  • blackzeros B kullanıcısına yanıt
    Eğer Microsoft konsoluna PC gibi davranmazsa bu işten en büyük kazığı yiyen Xbox Scorpio ve Xbox cephesi olur

Gerçi Microsoft kendi ağzıyla söyledi biz artık konsolların eskisi gibi nesil nesil ilerleyeceğine inanmıyoruz diye.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.