Şimdi Ara

Akamai 2017’nin ilk internet raporunu paylaştı: Türkiye internet hızı sıralamasında geriledi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
1
Favori
1.078
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İçerik dağıtım ağı hizmetinde dünyanın önde gelen şirketlerinden olan Akamai, 2008’den bu yana paylaşmakta olduğu global internet raporlarına bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz yıl paylaştığı raporlarda 130 ülkenin internet hızlarına dair verileri derleyen şirket, bu yılın ilk raporunda 149 ülkeye ait internet verilerini düzenleyerek ülkeleri ve bölgeleri bağlantı hızlarına göre sıraladı.

Akamai 2017’nin ilk internet raporunu paylaştı: Türkiye internet hızı sıralamasında geriledi 
    En hızlı genişbant internet hızına sahip 10 ülke 

Dünya genelinde ortalama genişbant internet hızı 2016’nın son çeyreğine kıyasla yüzde 2.3, 2016’nın birinci çeyreğine kıyasla yüzde 15 artış göstererek 7.2Mbps’a yükselirken uzun bir süredir listenin zirvesini kimseye bırakmayan Güney Kore 28.6Mbps’lık internet hızıyla yine liderliğini korudu. Güney Kore’yi; 23.5Mbps’la hızla Norveç, 22.5Mbps’la İsveç ve 21.9Mbps’la Hong Kong takip etti. Yılın ilk çeyreğinde ulaşılan en yüksek internet hızı ise 184.5Mbps’lık hızla Singapur’dan geldi.

Hız Arttı Ama Yetmedi 

Akamai’nin bir önceki raporunda genişbant internet hızı karşılaştırmasında dünya genelinde 71.sırada bulunan Türkiye’de, ortalama genişbant internet hızı bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0.1, geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 4.4 arttı ancak bu artış listedeki sıralamayı korumaya yetmedi. Orta Doğu ve Afrika kategorisine yerleştirilen Türkiye, aynı kategoride bulunan Katar, İsrail, Kenya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’in gerisinde kaldı. Genel sıralamada ise 4 basamak gerileyerek 75. sıraya yerleşti.

Orta Doğu ve Afrika bölgesinin hız sıralaması 

Dünya genelinde internet kullanıcılarının hangi hız aralıklarında internet kullandığını verisini de paylaşan Akamai’nin raporuna göre, rapordaki ülkelerdeki, internet kullanıcılarının yüzde 82’si 4Mbps’ın üstünde bir internet bağlantısına sahip. Dünya genelinde kullanıcıların neredeyse yarısı (yüzde 45’i) 10Mbps’ın üstünde internet hızına sahipken yüzde 28’inin ise internet hızı 15Mbps’ın üzerinde. Yüzde 12’lik kullanıcı dilimi ise 25Mbps’ın hızının üstünde internetten faydalanıyor.

Aynı hız aralıklarına Türkiye için baktığımızda internet kullanıcılarının yüzde 76’sının internet hızı 4Mbps’ın üstünde. 10Mbps’a geldiğimiz zaman bu kullanıcı dilimi yüzde 19’a gerilerken ülkemizdeki yüzde 7.5’lik kullanıcı kitlesinin 15Mbps’ın üstünde bir hızla internet erişimi sağladığını görüyoruz. Raporda Orta Doğu ve Afrika kategorisi için yine geçtiğimiz yıl olduğu gibi 25Mbps’ın üzerinde internet hızına sahip olan kullanıcı yüzdesiyle ilgili bir bilgi verilmedi.

Mobil Cephede Durum Daha İyi 

Mobil veri kullanımında ise Türkiye ile listenin ilk sıralarında bulunan ülkeler arasındaki hız farkının genişbant internet bağlantısına kıyasla daha az olduğunu söyleyebiliriz. İngiltere ortalama 26Mbps’lık mobil bağlantı hızıyla bu alanda ilk sırada bulunurken ülkeleri sıralarsak Türkiye, 10.3Mbps mobil internet hız ortalaması ile Kanada ile 32. sırayı paylaşıyor(mobil internet listesinde 74 ülke var).

Dünya genelinde mobil internet hızı listesi 

Mobil internet verilerinin ardından Akama’inin raporunda 2017’nin ilk çeyreğinde gerçekleştirilen bazı 5G testlerinin sonuçları yer alıyor. Raporda, Orange ve Ericsson’un Fransa’da gerçekleştirdiği 5G testinde 15.4Gbps’lık hız elde edildiğini belirtildi.

• Mobildeki durum daha iyi çünkü insanlar deli gibi internet paketi alıp harcıyorlar.
    Operatörlerinde işine geliyor çatır çatır gömüyorlar.
    Biliyorsunuz bir tüketim söz konusuysa Türk milleti fütursuzca tüketir.

• Normalde 24 mbit internetim var Mayıs'ta akk kalktıktan sonra internetim 10 mbit oldu. Kota dolduğunda yine 3mbit e düşüyor. Telekom'un işi gücü çakallık ben hala YouTube'dan akıcı video izleyemeyip lagsız oyun oynayamıyorum. İnşallah en kısa sürede batarlar biz de kurtuluruz. Her ay 70 lira verip adam gibi internet kullanamama zoruma gidiyor valla

• internetim 32mbps akn den sonra 16ya düşüyor yeni dönemde tabi eski üye olduğum için böyle yeni dönemte yeni üyelerde çakallık yapıyorlar 24mbps den satıyorlar 25mbps olsa akn sonrası hız baya farklı olacak hızın düşük çıkması normal bu durumda
    ayrıca Ping değerleri bu devirde çok önemli ama daha düzgün hız bile alamazken internet şirketleri Ping için hiç bir şey yapmıyorlar avrupa ülkelerine kıyasla bu kısımdada çok geriyiz bunun bir sebebide ülkemizde bu büyük şirketlerin sunucularının olmaması ama olanlarada yüksek ping ile bağlanıyoruz :D

benim mbps olarak hızım 32/16 Upload 3mbps olduğu halde hiç öyle futürsuzca kullanmıyorum download 223,22 GB / upload 12,89 GB 30 günlük süre içindeki kullanım miktarım zaten bu devirde düşük boyutlarda hiçbir veri yok

ayrıca birde neymiş bir kişi internet alırmışta bütün mahalleye dağıtırmış ondan böyle tutuyorlarmış...
    bu devirde komşunu tanımıyorsun bile selam vermiyorsun selam vermeye korkar oldun zaten kimdir nedir ne işler içindedir kime ne yazacak hangi istelere girecek... gideceksin birde senin adına kayıtlı olan internetini üç kuruş para için paylaşaksın... geçin bu işleri
    birde alt yapı yetersiz diyorlar ne kadar doğru olduğu tartışılır geçen türksel yetkilisiydi sanırım kuruluşun bilmem kaçıncı yılı için 1 ay boyunca herkese sınırsız 100mbps vericez dedi yanlış hatırlamıyorsam adam istesek hızları coştururuz diyor adam ve altyapı yeterisiz mi sorusuna alt yapı sıkıntımız yok dedi :)

• 100 kilobaytlık sayfaya 5 megabayt reklam konulmuş olması ve kotalı internetin varlığı.

bu ikisi büyük tufanın habercisi

• Say desem ben dahil pek çok insan 75 ülke dahi sayamaz ama bu kadar ülke bizden daha iyi internet kullanıyor, birileri de çıkıp herkes bizi kıskanıyor diyor, bu çile ve yalan bombası ne zaman bitecek bilmiyorum ve bir an önce bitsin lütfen, bataklığa döndük, doğuya giden bir geminin içinde batıya ilerlemeye çalışıyoruz

• Bizim bulunduğumuz sıradaki ülkeleri görünce görmez olaydım dedim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • kenya önümüzde ya

• Geriliyoruz...

• quote:

Orijinalden alıntı: Guhong01

Say desem ben dahil pek çok insan 75 ülke dahi sayamaz ama bu kadar ülke bizden daha iyi internet kullanıyor, birileri de çıkıp herkes bizi kıskanıyor diyor, bu çile ve yalan bombası ne zaman bitecek bilmiyorum ve bir an önce bitsin lütfen, bataklığa döndük, doğuya giden bir geminin içinde batıya ilerlemeye çalışıyoruz

ülken 80 milyon o da en az bizden önde olanların çogu 10 ile 40 milyon bile deil nufusu hiç bri teknolojik altyapısı düşünülmemiş bir memlekete altyapı oluşturmak kolay deil kenya örnegi verilyor sürekli nufusun kaçta kaçı internet alıyor o ülkede ? beğenmedigin iktidar sayesinden bügün genişbant kullanıyorsun sürekli bu iktidara çemkireceginize biraz da daha önce mağara devrinde yaşatanlara çemkirin
  • Bu herhalde ilk 3 ayı kapsıyor.Q2 raporu önemli benim için.Akn düzenlemesi etkiledi mi göreceğiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Milletimizi, SpeedTest meydanlarına davet ediyorum.

• "71.sırada bulunan Türkiye’de," "Orta Doğu ve Afrika kategorisine yerleştirilen Türkiye, aynı kategoride bulunan Katar, İsrail, Kenya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’in gerisinde kaldı. "

BOP eşbaşkanı ne diyordu? Bizim bir görevimiz var nedir o görev.... Ortadoğu ve genişletilmiş afrika......... Listede bulunduğumuz yer karambole geldiğimiz yerdeğil bilinçli planlı saat ise gmt +3 ığdır / ırak arap saat dilimi.......... istanbulu ığdırdan geçen meridyene göre yatırıp kaldırıyorsun da izmitten geçene göre yapmıyorsun meridyen dünyayı kutuptan dikey keser insan uyduruğudur ingiltere köken... gmt+2den gmt+3e alınmanın bop ile onun ise internetle ne alakası var demeyin...... buyrun görüntüyü...

• quote:

Orijinalden alıntı: Parola_18

quote:

Say desem ben dahil pek çok insan 75 ülke dahi sayamaz ama bu kadar ülke bizden daha iyi internet kullanıyor, birileri de çıkıp herkes bizi kıskanıyor diyor, bu çile ve yalan bombası ne zaman bitecek bilmiyorum ve bir an önce bitsin lütfen, bataklığa döndük, doğuya giden bir geminin içinde batıya ilerlemeye çalışıyoruz

ülken 80 milyon o da en az bizden önde olanların çogu 10 ile 40 milyon bile deil nufusu hiç bri teknolojik altyapısı düşünülmemiş bir memlekete altyapı oluşturmak kolay deil kenya örnegi verilyor sürekli nufusun kaçta kaçı internet alıyor o ülkede ? beğenmedigin iktidar sayesinden bügün genişbant kullanıyorsun sürekli bu iktidara çemkireceginize biraz da daha önce mağara devrinde yaşatanlara çemkirin

O nedenle zamanında Superonline fiber ile tamamen limitsiz veriyordu ve devletin özelleştirdiği Turk Telekom ve TTNET yüzünden AKN olayını getirdi zaten. Ayrıca özelleştirip geleceğe yönelik de yatırım yaptılar sanki, belediyelere fiber altyapı için bütçe ayırdılar di mi? Maalesef gitti paracıklar saraycıklara, gemiciklere ve ayakkabı kutucuklarına. Tamam güzel noktalarımız var ama devletin elinde de maşallah hiçbir şey yok. Özelleştirme fena bir olay değil ama gelen parayı duble yollara ayırmaktansa hızlı tren hatlarına yatırsalardı şu an trene atlayıp Hatay'a gidiyor olurduk. Ya da bırak Hatay'ı Edirne'ye gidiyor olurduk! Gidebiliyor muyuz, hayır! Kendi taraflarına yatırımlar devam.

Ayrıca ben de sıradaki raporu merak ediyorum. AKN düzenlemesi sonrası artış ne derece olmuş durumda :/ Zaten 7,5mbps bu zamana kadar şaka gibi bir değerdi zira ay başında 100 alırsın ama sonrasında 3 kullanırsın, aynı hesaba yansır. 20 gün sıkarsın dişini 100mbit görünür 10 gün kullanırsın 3mbit'i devede kulak kalır.
  • Türkiye gelişiyor, durmak yok yola devam! içler acısı.
  • İnanmıyorum ya bu listeye, neyse. Türkiye başka bir şirketin araştırmasında mobil de ilk 20 de idi.

• Normale!

• quote:

Orijinalden alıntı: zero fear

İnanmıyorum ya bu listeye, neyse. Türkiye başka bir şirketin araştırmasında mobil de ilk 20 de idi.

Çünkü Mobilde rekabet var rekabet.O tt özelleştirilmeseydi Hızlar yüksek olurdu.En önemlisi rekabet olurdu.Bu sayede de 20-30larda olurduk.Ama işte devletin hataları bizi internette ortadoğu-afrika seviyelerine düşürdü.Şu an adam gibi internet vermek yerine milleti kazıklamaya gidildi.

Asıl 2. raporda göreceğim ülkemi bakalım o düzenleme bir işe yaradı mı?

• benim için önemli olan ping süresi
    internet hızı 3 mbps bile bana yeter
    ping süresi o kadar çok önemli ki kelimelerle anlatamam

• quote:

Orijinalden alıntı: Parola_18

quote:

Bu teknolojik kıyaslama da hep bana saçma gelmiştir. Bir kıyaslama yapılacaksa örnek alınan zamanların dünya sıralaması ortalamasına bakarak alınmalı.

Bu iktidar sayesinde genişbant demek çok saçma. O zaman önceki iktidarlar mağara devrinde bizi yaşattıkları için herkesin tuşlu telefonları vardı 20 sene önce. Bu iktidar sayesinde millet dokunmatik telefonlara, yüksek megapikselli telefonlara kavuştu. Önceki iktidarlar otobüs koyuyor, tramvay yapıyorken, bizimki metro yapıyor marmaray yapıyor demekte sayılmaz, hem yap işlet, hem de yine 20 sene-30 sene öncesindeki bu teknolojilerin maliyetleri farklıydı. Şimdi millet saatte 700km hızla giden trene hızlı tren dediği bir çağda, saatte 100km hıza çıkan treni yaptırıp adına hızlı tren koydurmak daha kolay. Ama 30 sene önce elbette 100km hıza çıkan treni yaptırmak daha maliyetliydi, çünkü gerçekten o zamanlar için hızlı tren sayılabilirdi. Hatta bizim sözde 100km/h lik hızlı trenimiz raydan çıktı, kaç kişi öldü, mesela hiç onun reklamlarını görmüyorum çok gülüyorum. Hızlı tren yaptık diye resimleri dönüyor, propagandaları dönüyor, ne sloganlar, ne laflar var. Hemen aklıma "öyle hızlı tren yaptık ki 100km'ye ulaşınca raydan çıktı, 30 kişi öldü sayemizde" falan diye sloganlar geliyor. Ama millet çabucak, fibernet hızında unutuyor bunları.

Neyse demem o ki, 30 sene öncenin hükümeti ile bu hükümeti karşılaştırırken, dünya ortalamasına falan da bakmak lazım. Dünyanın çoğunun 10 sene önce eskitip çöpe attığı teknolojiyi sununca, bak 30 sene önceki hükümet bunu vermiyordu demek ironik olur yani.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.