Şimdi Ara

Türkiye, OLED ekran teknolojilerinin geliştirilmesi için düğmeye bastı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
0
Favori
1.696
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye, OLED ekran teknolojilerinin geliştirilmesi için düğmeye bastı

Yenilikçi teknolojilerin yerli olanaklarla geliştirilmesi için son dönemde devlet destekli bir çok teşvik programının hayata geçirildiğini görmüştük. Tübitak da bu kapsamda elindeki bütçeyi değerlendirebileceği yeni çağrılar açtı.

Bunlardan en dikkat çekici olanı ise son dönemde mobil dünya başta olmak üzere birçok alanda kullanılan ve geleneksel LCD ekran teknolojilerine kıyasla önemli avantajlara sahip olan OLED ekran geliştirme çağrısı oldu. “Tüketici Elektroniği ve Savunma Sanayi Uygulamaları için OLED Ekran Teknolojisi Geliştirilmesi” başlıklı çağrıda en az 5inç ekranda 800x600 piksel çözünürlük gibi standartlar belirlenmiş durumda.

Tübitak’ın Öncelikli Alanlar ARGE Destek Programı kapsamında sunulan 1511 numaralı çağrıları kapsamında açıklanan projelerde Tübitak büyük ölçekli kurumların ARGE harcamalarını vergiler hariç %60, kobileri ise %75 oranında destekliyor. Bu proje kapsamında birden fazla ön ödeme de alınabiliyor.

Belirlenen konu başlıklarından bazıları şöyle: 

1. Bulut Bilişim-İmalat Sektörüne ve Üretime Yönelik Büyük Veri İşleme Teknolojilerinin Geliştirilmesi

2. Tüketici Elektroniği ve Savunma Sanayi Uygulamaları için OLED Ekran Teknolojisi Geliştirilmesi

3. LED ve OLED Ekran Teknolojileri için Malzeme Geliştirilmesi

4. Yeni Nesil Ekran Teknolojileri Geliştirilmesi

5. Akıllı Optik ve Kablosuz Teknolojileri

6. Anayurt Güvenliği Odaklı Gömülü Haberleşme Sistemleri

7. Yenilikçi Heterojen Mobil Teknolojileri

8. Termal Kameralar ve Detektör Dizinlerinin Geliştirilmesi

9. Yeni Nesil Mobil Uygulama Geliştirme, Koşturma ve Test Ortamları

10. Endüstriyel LED Armatür, Sürücü ve Otomasyonunun Geliştirilmesi

11. IE3 ve Üstü (IE4) Standartlarına Uygun Yüksek Verimli Elektrik Motor Üretimi için Tasarım ve Optimizasyon Yazılımlarının Geliştirilmesi

12. Sanayide Enerji Verimliliğine Yönelik ORC Teknolojilerinin Geliştirilmesi ve Demonstrasyonu

13. Güneş Hücreleri için Üretim Süreçlerinin Geliştirilerek Pilot Üretim Hattının Kurulması

14. Kömür Yakma Sistemlerinin İyileştirilmesi ve Demonstrasyonu

15. Gıda Sanayine Yönelik Biyoteknolojik Ürün ve Süreçlerin Geliştirilmesi

16. Gıda Güvenliği için Yenilikçi Teknolojiler Tarla ve Bahçe Ürünleri

17. İnsansız Hava Araçları için Aviyonik, Görüntü Alma ve İşleme Sistemlerinin Geliştirilmesi

18. Endüstriyel Ana Kimyasalların/Etken Maddelerin ve Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi

19. Esnek ve Akıllı İmalat Sistemleri

20. Güvenli İmalat Hatları

21. Servo Motor Teknolojileri

• Bunlar çok güzel gelişmeler ama inşallah yerli araba işi gibi olmaz

• şirketlerimiz tüplü televizyon üretiminde avrupa'da lider, dünya'da söz sahibi iken lcd ve plazma televizyon devrimine yetişemedi ve şuan esameleri okunmuyor. oled için de geç kaldığımızı düşünüyorum. her alanda dünyayı yakalamamız imkansız.
    şu anda yoğunlaşmamız ve devletin doğrudan destek vermesi gereken alan elektrikli otomobil üretimi. bu değişimi de kaçırmamız gerekiyor. özellikle pil üretimi çok hayati.

• Oled ve Türkiye çok alakasız bişey

• -hocam erik projesini kapatıyormuyuz şimdi?

• 800*600 günümüzde kullanılmayan bir çözünürlük olsa da bu alanda ilki teşkil etmesi açısından önemli bir gelişme. Üzerinde çalıştıkça istenilen seviyelere gelecektir. Eğer olur da başarılabilirse yerli üreticilerin OLED ekran üretimi için de gerekli altyapı sağlanmış olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnsanlık önce tekerleği , sonra dingili icat etti.Bizdeyse önce cins cins dingil bulunuyor.
    fimeral nickli forumdaşın fikrine katılıyorum.Cumhurbaşkanı ya da başkan danışmanlarının interaktif görev alan konu takipçileri de olmasını diliyorum.

• Bor denen seyden elektirikli arabalara pil ekranlara oled pixel uretebilecek kimse yok mu ? Dunyaya kiyasla en cok rezerv bizde ama sadece deteryan mi oluyor bu seyden :(

• Tübit-ak'ın bunu yapacağına inanan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umut_baris -- 2 Haziran 2017; 15:59:7 >
  • Hangi düğme gösterin biz de basalım. komik şey.

• Hazır olun oled vergisi gelir ve yapamazlar sonrada oledi de dışardan alırlar bir zamdan dışarıyla rekabet edemiyor diye yaparlar şuan oled atıyorum 10 dolarsa bu olaylardan sonra 49 dolar olur oled kullanan cihazlar yandı yanına yaklaşılmaz artık
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jimmy McNulty

-hocam erik projesini kapatıyormuyuz şimdi?

Burada hepimiz gülmekten öldük... ilahi Jimmy McNulty !!

Kuru muhalefetten ancak kuru gürültü gelir ki, yaptıkları herhangi bir işte "çap" aramak gerçekten olası gözükmüyor.
  • "5inç ekranda 800x600 piksel çözünürlük gibi standartlar belirlenmiş durumda."
    Ufff. Gerçekten çığır açmış. Kapat, kapat çok kötü koktu...

• fimeral F kullanıcısına yanıt
    Elektrikli araçlar için pil gelişimine ağırlık versek, belki mobil cihazlar ve telefonlar için falan da çok iyi gelişme kaydedip bu alanda öne geçebilirdik. Ama nedense adamların 2k-4K üretim yaptıkları ve çok yol katettikleri bir alanda 800 pixellerle bocalıyoruz...

• qled yönrlseler daha iyi değilmi hemdaha ucuz hemdaha güzel

• Oled ve Türkiye kelimelerini görünce tekrar tekrar okudum, acaba yanlış mı okuyorum?

• Yapsan dert yapmasan dert. En iyisi toptan istifa edip yerlerine sayın doç. prof. dr. donanımhaber üyelerini geçirmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Katalikitci -- 2 Haziran 2017; 16:58:38 >
  • Geleceğin ekran teknolojisi mikroled.Aslında direk mikroled geliştirmeye çalışsalar daha mantıklı oledlerinde sonu gelecek çünkü.

• Niyet güzelde bu işlere girmek isteyen yatırımcı mi kaldi ulkede..herkes al sat pesinde, dunya ile rekabet edecek ürün çıkarmak çok zor.. sadece kodoman bir sirketin ucundan bi projesi benzer bir konuya dokunmak isterse bu destege başvurur, oda maliyetlerini dusurmek icin.. yoksa hicbir girisimci oled ekran uretmek icin ugrasamaz..milyonlar harcamasi gerek, sonra bir suru prosedürü tamamlayip bir kismini tubitaktan almaya calisacak, elinde ise muhtemelen satamayacagi bir ürün olacak..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İngilizce "new technologies" yazmışlar çıkanları Türkçe'ye çevirmişler sanki. Bu 21 başlıkdan bir tanesini yap, o bile büyük gelişme olur Türkiye için.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.