Şimdi Ara

Madenciler hücum etti, Radeon RX 580 stokları tükendi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
124
Cevap
3
Favori
7.855
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Madenciler hücum etti, Radeon RX 580 stokları tükendi

AMD’nin Polaris mimarisini elden geçirerek piyasaya sürdüğü Radeon RX 580 ve Radeon RX 570 ekran kartlarında stok sıkıntısı baş gösterdi. Pek çok ülkede ve e-ticaret platformlarında kartlar stoklarda mevcut değil.

Sıkıntı büyük

Reddit gibi platformlarda da paylaşılmaya başlanan sorunun özellikle Bitcoin madencilerinin kazıma sistemleri için daha çok bu iki ekran kartını tercih etmesi nedeniyle yaşandığı ifade ediliyor. Daha yüksek grafik gücüne ihtiyaç duyan madenciler birden fazla Radeon RX ekran kartını CrossFireX yapısında kullanarak böylece maliyetten de kısmış oluyor.

Kullanıcılardan gelen raporlar ve global stok takip platformlarına baktığımız zaman ABD, Kanada gibi pek çok ülkede Radeon RX 570 ve 580 ekran kartları stokta yok. Bazı perakendecilerde 15 gündür kartların mevcut olmadığı görülüyor. Ülkemizde de pek çok e-ticaret sitesinde ekran kartlarının stokta olmadığını görüyoruz. Bazı zincirlerin ise bir veya iki mağazasında bulunabiliyor.

Ayrıca Bkz.Intel’in şakası yok, 18 çekirdekli Core i9 işlemcilere hazır olun

Stok sıkıntısının iki muhtemel sebebi var. Ya üreticiler talebi tahmin edemedi ve düşük stok oranıyla kartları piyasaya sürdü. Ya da gerçekten kartlara çok büyük ilgi var ve adeta peynir ekmek gibi satıyor.

AMD’nin yeni ekran kartlarının uzun süredir stokta olmaması yeni bir sistem kurmak isteyen oyuncuları da GTX 1060 gibi Nvidia tarafındaki rakiplerine yöneltiyor. Bu da elbette oyunlarda AMD kartlarının kullanım oranının düşmesi anlamına geliyor. Henüz AMD’den stok sıkıntısı ile ilgili bir bilgi gelmedi. 

• insanlar nvidiadan bıkmışmı ne :)

• quote:

Orijinalden alıntı: huseyincarnege

insanlar nvidiadan bıkmışmı ne :)

Bıkmaktan değil, haber içeriğini okuyun lütfen...
    Nvidia Gtx1060 a sli desteği koymayarak hata yaptı bence, insanları aptal yerine koydu. Açıkçası sırf nvidia nın bu tutumlarından dolayı yıllardır nvidia kullanmıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şimdi gelir fanboylar 1969 yılında kurulan firmaya akıl vermeye.
  • Valla masa üstünde hep AMD kullandım. Geçtiğimiz hafta ben de R9 270X kartımın yerine Sapphire RX 580 Nitro aldım :) Herhalde piyasadkai sonkartları alanlardan olmuşum.

Kullandğım süre zarfı içerisinde de ciddi anlamda memnunum maşallah :)

• Root Karısı R kullanıcısına yanıt
    Sebebi benim bu kartı alacak olmam. 8 GB lık olanları 1100 TL bandına iner mi diye beklerken benim şansıma millet aldıkça aldı, aldıkça aldı. 1470 TL ye kadar çıkan fiyatları gördüm.
    Neye elimi atacak olsam kuruyor orası.
  • amd'ye talep oldukça bu piyasa ayakta durur.doğruya doğru
  • Root Karısı R kullanıcısına yanıt
    Amd kartların teorik hesaplama gucu daha yüksek. Rx 580 6.17 tflop/saniye gucunde Gtx 1060 overcloklu ancak 4 tflop/s olması lazım. Yanlışım varsa düzeltin. Etherium tarzı madencilik için asic hesaplama kutularından sonra bu kartlar gelir. Rx9 280 serisi de peynir ekmek gibi gitmişti. Elektriğin ucuz olduğu ülkelerde birsürü ekran kartı asic çiftliği işi yapanlar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bakkalamca14 -- 30 Mayıs 2017; 11:11:12 >
  • Salak mı lan bunlar? Daha düşük tdp ile rx480 vardı. Çoklu gpu olduğunda fark bariz derecede ortaya çıkar. Demek elektrik ucuz onların ülkesinde. Peki neden birden bitcoin madencileri abandı? Niye rx480 vardıda abanmadı? Çok garip.

• quote:

Orijinalden alıntı: Root Karısı

O değil

Rx 4xx serisi neden peynir ekmek gibi gitmedi onu soruyorum

Rx 5xx sadece önceki serinin oclu hali

ben de anlamadım rx580 in bizim gözden kaçırdığımız farklı bir özelliği mi var?
  • quote:

Daha yüksek grafik gücüne ihtiyaç duyan madenciler...

Grafik değil hesap gücüne ihtiyaç var.

• quote:

Orijinalden alıntı: deathness666

Salak mı lan bunlar? Daha düşük tdp ile rx480 vardı. Çoklu gpu olduğunda fark bariz derecede ortaya çıkar. Demek elektrik ucuz onların ülkesinde. Peki neden birden bitcoin madencileri abandı? Niye rx480 vardıda abanmadı? Çok garip.

adamlar oyun amaçlı almıyor kartı o yüzden dolayı senin mantığın çok ters bunu alan ve amacı BİTCOİN Madenciliği olan bir kişiye bunu dediğinde diyeceği " hadi lan oradan " bitcoin madenciliği için dehşet para ödemeyi kimse istemez ama hem ucuz hem de en güçlüsünü ister.
  • R9 280 3.34 tflop/sn Güç tüketimi 200 watt civarı --> 59,8 wattsn/tflop
    R9 280x 4.1 tflop/sn Güç tüketimi 250 watt civarı --> 60,97 wattsn/tflop
    Rx 480 5.6 tflop/sn Güç tüketimi 150 watt civarı --> 26,78 wattsn/tflop
    Rx 580 6.1 tflop/sn Güç tüketimi 180 watt civarı --> 29,5 wattsn/tflop

Watt değerlerini yaklaşık yazdım altında veya üstünde olabilir ama en azından belirli bir fikir veriyor.

böyle bakılınca Rx 480 daha mantıklı duruyor ama belki güncel sürücüler ile daha yüksek performans veriyor olabilir.
  • Bana pek madencilerin olayı gibi gelmiyor. madencilerin olayı olsa rx480 de kalmazdı stoklarda. amd sınırlı bir üretim yapmış olabilir. Talebi tahmin edememiş olabilir. Tabi birde yeni sistem toplayanların amd ekran kartı seçmesinin en büyük nedeni tabiki ucuz olan freesync monitorler. Eğer birde ryzen sistem toplamışsanız amd ekran kartı ile çok daha iyi bir başarım elde ediyorsunuz. Yani kısaca bu olay pek madenci olayı değil. Madenci olsam gider aynı işlem gücünde olan rx4xx olanını alırdım. Hem daha ucuz hem daha düşük tdp'ye sahip.

• black_flood kullanıcısına yanıt
    Allaha şükür bitcoin nin ne olduğunu seneler önce biliyordum. Çalışma mantığını da.

• Guhong01 kullanıcısına yanıt
    en azından siz bıkmışsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseyincarnege -- 30 Mayıs 2017; 11:34:4 >
  • Amd nin rx 500 serisi için ne kadar satış olacağını kestiremeyip az sayıda dağıtım yapması yüksek muhtemel.

Diğer bir durum ise madencilik bu sıra daha çok kazandırıyor olması. Şuan piyasada ne rx 400 nede rx 500 serisi kart kaldı.

Asıl olay ne zaman tekrar stoklara girecek ve yüksek talep gördüğü için fiyat arttırımı yapacaklarmı

• Reddit bu konuda ne kadar güvenilir bir kaynak ??

• quote:

Orijinalden alıntı: black_flood

quote:

Orijinalden alıntı: deathness666

Salak mı lan bunlar? Daha düşük tdp ile rx480 vardı. Çoklu gpu olduğunda fark bariz derecede ortaya çıkar. Demek elektrik ucuz onların ülkesinde. Peki neden birden bitcoin madencileri abandı? Niye rx480 vardıda abanmadı? Çok garip.

adamlar oyun amaçlı almıyor kartı o yüzden dolayı senin mantığın çok ters bunu alan ve amacı BİTCOİN Madenciliği olan bir kişiye bunu dediğinde diyeceği " hadi lan oradan " bitcoin madenciliği için dehşet para ödemeyi kimse istemez ama hem ucuz hem de en güçlüsünü ister.

Amacı bitcoin madenciliği değil. Şuan gpu ile bitcoin kazmak karlı bir iş değil hala. Hatta zaten yıllardır değil. Şimdiki minerlar ethereum ve zcash gibi paralar kazıp ödemeyi bitcoin olarak almayı veya direk o paraları çevirmeyi tercih ediyor.

• Madencililerin bu konuda payı yüksek. Ne taraftan bakarsanız bakın, ister 470 İşter 570 olsun, AMD kartlar madencilikte Önemli Bir yere sahiptir. Biliyorum, vatan bilgisayarın arkaya kamyon çekip stoktaki tüm kartları alanları. Diğer taraftan da AMD bunun farkında Ama ekran kartının üretim amacı dışı Bir İşte kullanılması gerçekte istediği birşey değil. Zaten işin aslına bakarsanız AMDyi kurtaran madenciler olmuştur. Şu an yeterli miktarda üretim olmaması ve madencilik sektörünün giderek büyümesi sebebiyle kart bulunamıyor.

Not: moderator arkadaşa bilgi. Bitcoin madenciliği yıllardır asic sistemlerle yapılıyor. Ekran kartlarının bitcoin üretme devri 4 5 yıl önce sona erdi. Şuanda altcoin dediğimiz, farklı türlerde cryptocoinler üretilmektedir. Bunlardan En Çok bilineni ethereum(eth) ethereum classic (etc) zcash(zec) gibi Altcoinlerdir. Bilginize...

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.