Şimdi Ara

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan yerli otomobil açıklaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
158
Cevap
0
Favori
6.068
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan yerli otomobil açıklaması

Yerli otomobil projesi ile ilgili TÜBİTAK özelinde çalışmaların sürdüğünü zaten daha önceki açıklamalardan biliyorduk. Sık sık gündeme gelen süreçle ilgili olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, gazetecilerin konuya ilişkin sorularına yanıt verdi. Daha önce olduğu gibi yine 2019 yılından önce ilk modelin hazır olmasını hedeflediklerini belirten bakan, ortaya konan yeni iş modeline dikkat çekiyor.

Tübitak ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın oluşturduğu özel bir ekibin yürüttüğü yerli otomobil çalışmalarında ARGE ve test süreci tamamlandıktan sonra özel sektörün katılımıyla aracın üretilmesi planlanıyor. Özel sektör ön yüzde görünen isim olacak ancak devlet arka planda destekçi olarak sektörün emekleme döneminden yürüyüp koşar hale gelmesine katkı sağlayacak.

Bilindiği gibi Fransa’da Citroen, Peugeot, Opel gibi markaları bünyesinde barındıran PSA Grubu içinde Fransa devletinin de ciddi bir payı bulunuyor. Türkiye’de de benzer bir durum söz konusu olabilir.

Türkiye’de her yıl 1.5 milyondan fazla araç üretiliyor. Geçen yıl üretilen otomobillerin %76’sı ihraç edilmiş. Böylesi bir potansiyel varken bir Türk markasının da bu pastadan pay alması ülkemiz adına önem taşıyor. Tabi şimdiye kadar bir prototip görmemiş olmamız da can sıkıcı bir başka konu.

Saab 9-3’ün haklarının satın alınmasıyla bu aracın üzerinden devam eden geliştirme çalışmalarının ne aşamada olduğuna dair henüz bir bilgimiz yok. Teknik ve tasarım anlamında büyük oranda yerli olacak denilen otomobilin tam elektrikli, benzinli ve dizel motor seçeneklerinin planlandığını da daha önceki açıklamalardan biliyoruz. Dileriz bu yıl bitmeden aracın bir örneğini görebiliriz.

• Yahu Dış görünümü Cadillac olsun sorun yok ama yeter ki motor üretelim
    araba ihracatımız %76 imiş Peh! çoğunluk düşünmüyor ki üretiyoruz ama arabanın neresini üretiyoruz ? diye. Ben size söyleyeyim biz arabanın ağır işçilik gerektiren kısmını metal kasasını üretiyoruz yani metal yığını, bu firmalar(toyota, fiat) kendi motorlarını hazır bir şekilde bize getiriyor biz onları arabaya takıyoruz ve araba yerli üretim oluyor :D
    Yeni patentli motor geliştirdik desinler canımı yesinler
    ayrıca devrim otomobilindeki motor hale patentli olarak bizim elimizde (en son bildiğime göre) bu patentli motor teknolojisini geliştirerek bir şeyler elde etme şansımız var
    patent almazsak işimiz zor ki yeni patent yapmakta oldukça zor

sürçü lisan ettiysem affedin
  • Açıklama üretmeye devam.

• Seçim falan mi yakın bi zamanda?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yerli uçağımızdan sonra iyi geldi http://www.zaytung.com/fotohaberdetay.asp?newsid=322975

• Baydı yahu!!!!!!!!!!!!!!!!!

• Henüz "Bir babayiğit" çıkmadı ama olsun. Sonuçta "Tesla'dan daha iyi durumdayız!"

Yeni afiş sloganımız hazır: "Yerli otomobilimiz göklerde." :-)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kucukyenici -- 25 Mayıs 2017; 18:57:07 >
  • Bu haberlerden ben bile sıkılmaya başladım.Al bu aracın anahtarı ver 40.000 Tl al arabanı git aşamasına gelene kadar bu yerli araç haberlerini okumayacağım.
  • Otomobil devleri satılırken almadık gittik saab dan lisans aldık, bizimkilerde gram zeka varsa
  • Yerli araç yapımı,, Binbir gece, yılan hikayesi, kurtlar vadisi, arka sokaklar dizisinden kadar uzun olacağa benziyor,,

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2019 seçimlerine ertelenmiş, sözde 2016 da ilk filo yollarda olacaktı :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 25 Mayıs 2017; 19:4:35 >
  • yerli ufo
    Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan yerli otomobil açıklaması

• quote:

Orijinalden alıntı: dartanyan96

Bu haberlerden ben bile sıkılmaya başladım.Al bu aracın anahtarı ver 40.000 Tl al arabanı git aşamasına gelene kadar bu yerli araç haberlerini okumayacağım.

Haberler ilk çıktığından beri 2019 işaret ediliyordu zaten. Ben seri üretim tarihi vs. son kullanıcıya 2020'den önce gelebileceğini sanmıyorum.
  • yerli süpürge bile alınmaz,hala bunun için oy verenler var

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anlaşildi bunlar bir halt yiyemeyecek, kıvranıp duruyorlar.

• Egea malı yüzünden böyle erteleniyor gerizekalı egea koca fabrikaya sığamıyor

• 4 sene onceki cadillaclarin farkli mekanlarda fotografini cekip cekip araba uretiyoruz diyorlar.Daha tubitak kampus disina bile cikmamis olabilir.

Ayrica 1 araba kendine aliyorsun 2 araba parasi devlete oduyorsun. Neden araba uretmeye calisiyoruz diye de kimse sormuyor.

• ÖTV'yi KDV'yi azaltsınlarda millet alsa bari. Fiyatı konusunda bilgi yok tabiki.
  • yakpinar1222 Y kullanıcısına yanıt
    oburuk egea sığır yiyor hergün

• Kıvırma hissediyorum. Yavv 3.5 yıl önce fotoları çıkmamışmıydı? 2016 da yollarda değilmiydi.

• ötv ve mtv teşvikleri ile ülkemizde yapılacak teşvikler ile orta doğuda Türki Cumhuriyetlerde iyi isler yapabilir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.