Şimdi Ara

Ryzen üretim verimliliği yüzde 80’i geçti, 9 serisi gecikmeyecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
1.512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ryzen üretim verimliliği yüzde 80’i geçti, 9 serisi gecikmeyecek

Ana akım bilgisayar işlemcileri segmentinde Ryzen ailesi ile yükselişe geçen AMD, 7 ve 5 serisi işlemcilerini piyasaya sürmüştü. Firmanın Ryzen 3 ile alt seviyede fırtınalar estirmesi beklenirken, profesyonel bilgisayar segmentinde de Ryzen fırtınası esecek.

Her şey yolunda

AMD tarafından yapılan açıklamada 8 çekirdekli Ryzen işlemcilerin 14nm üretim verimliliğinin yüzde 80’i geçtiği ifade edildi. Ayrıca Ryzen 9 adını almasını beklediğimiz Threadripper kod adlı üst seviye bilgisayar işlemcileri de yaz bitmeden piyasada olacak.

Üretim verimliliğinin en üst seviyeye çıkması demek işlemcilerin daha yoğun bir şekilde pazarda olması yanında üretim maliyetlerinin de biraz daha aşağı çekilmesi demek oluyor. Bu bakımdan önümüzdeki dönemlerde AMD işlemcilerde bir fiyat indirimi yaşanabilir.

8 çekirdekli işlemcilerdeki verimliliğin artması aynı zamanda 16 çekirdekli Ryzen 9 serisinin üretimi için de önem taşıyor. Bu sayede işlemcilerin beklendiği tarihte ve stok sıkıntısı yaşamadan piyasaya çıkmasının da önü açılıyor.

Dünyanın en güçlü bilgisayarlarına ve iş istasyonlarına hayat vermesi beklenen Ryzen 9 veya Threadripper işlemciler Computex 2017 fuarında görücüye çıkacak ve ilerleyen aylarda da piyasaya sunulacak. Seri içerisinde 9 işlemci yer alıyor. Bunlar 1955-1956-1976-1977-1998 şeklinde isimlendirilmiş. Ayrıca her birinde soğutucu performansına göre hız aşırtılabilen X versiyonları da mevcut.

Ayrıca Bkz.AMD Vega 2 mimarisi Volta hamlesine hazır

Yeni seride 10-12-14-16 çekirdekli işlemciler bulunurken TDP değerleri 125W-140W-155W olarak belirlenmiş. İşlemcilerde dört kanal DDR4 bellek desteği ve 44 adet PCIe hattının olduğu ifade ediliyor.

Yaz aylarına kadar ana akım tarafında Intel ve AMD’nin mücadelesine şahit olmuştuk. Yaz aylarından itibaren ise üst seviyede aynı mücadeleyi göreceğiz. AMD’nin Ryzen 9 serisine karşı Intel’in de Core i9 serisini hazırladığı bir süredir dile getiriliyor. 

• Ceptelefonlarina neden islemci uretmiyor amd,snapdragon tekelinden kurtulsak keske.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TIME

Ceptelefonlarina neden islemci uretmiyor amd,snapdragon tekelinden kurtulsak keske.

Bi lisans anlaşmasına bakar ki doğrudan olmasa bile dolaylı olarak amd nin mobil dünyaya katkısı belkide intel den fazladır...
  • amd her segmenti dolduruyor,her noktaya bir işlemci konumlandırıyor.fiyatına göre performansıda çok başarılı.aşırı agresif bu sene amd.kar etmekten çok pazarda söz sahibi olmak,adını tekrar yükseltmek istiyor gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: TIME

Ceptelefonlarina neden islemci uretmiyor amd,snapdragon tekelinden kurtulsak keske.

nvidia yı görüyoz tablet işlemcisi bile doğru düzgün yapamıyorlar şimdi nintendo swich hali ortada
    mobil tarafta işler farklı hocam iş performanstan çok güç tüketimine dayalı
    benim hatırladığım mobil gpu amd daha önce yapıyordu sonra qualcoma satmış olmalıydı
    farklı firmaların bir teknoloji geliştirmesi güzel yoksa tekele dönüyor inteli biliyoruz en son mobil taraftan tekme ile şutlandı meego olayları yaptığı çakallıklar unutulmuş değil
    qualcom 90lı yıllardan beri bu işi yapıyor iş sadece cpu gpu ile olmuyor sürü ile sensör ayrı yardımcı işlemciler ile oluyor ne amd ne intel bu işi düzgün kıvıramadılar
    iş armdan işlemci lisanları alıp basmak değil kendi teknolojini geliştirmek kimse kusura bakmasın adamlar hersene üstüne koyuyor son 5 yıldır samsung huawei ve apple bu işte iyi yerlere geldi ama iş modem olsun şarj teknolojileri olsun mimari verimlilik olsun sinyal işlemcisi vs gidiyor bunları yapmakta (samsung note 3 exynos işlemcili 8 çekirdek olmasına rağmen 4k kayıt yapamıyordu qualcom s800 destekliyordu )
    kardeşim paraya kıydı s7 edge aldı samsung exynos işlemcili ama telefon herşeyi ile çok güzel
    şuan huawei mateler p9 serisi falan çok iyi telefonlar tabi en iyisi falan değil ama alanı üzmez ve kullanımı keyifli
    tekel değil ama qualcom pazarda çok güçlü
  • AMD ayağına taş değmesin,süper gidiyorsun.Sen olmasan İntel ile işimiz işti.

• asıl r3 serisi gelsin ülkemizde en çok satan işlemciler arasında olucaklar hem oyunda hem ofis vs işlerinde çok başarılı olucaklar (gamer sistem değil ama yeterli seviyede performans vericekler tabi oc olur mu görücez)
    2-4 çekirdek modelleri olucak tabi i3 gibi rezil olmuyacak
    apuları asıl çok merak ediyorum ps4 falan gücünde apular gelirse süper olur

• soket am4 mü kalacak ?

• Hayır soket değişecek.

• Şu r3ler ve olacak ise daha aşağısı gelsin artık merak ediyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • TIME kullanıcısına yanıt
    Ağzını hayra aç. Tekeli görürsün sen.
  • Dostum soket kesinlikle değişmeyecek. Ddr5 çıkana kadar am4 e devam

• Soket tabikide değişecek, çünkü dört kanal bellek destekleyecekler ve yüksek TDP değerine sahip bu işlemciler. B350 anakartların uyduruk VRM'leri bu CPU'ları kaldıramaz. Intel gibi bir mainstream olarak AM4, birde üst düzey X399(bu yeni cıkacaklar) şeklinde 2 koldan gidecekler.
  • amd istediğini çıkarsın, ben intel x299 alır geçerim.
  • Hüsnü008 H kullanıcısına yanıt
    AMD'de zaten üstünü çıkarmış, gelsin beni alsın diyordu.... Sensiz AMD'nin sonu ne olur!!!!
  • Amd hızlı gidiyor dikkat edin biyere toslamasın. Önce adam gibi optimizasyon versin .

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: CagriErcan

AMD'de zaten üstünü çıkarmış, gelsin beni alsın diyordu.... Sensiz AMD'nin sonu ne olur!!!!

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rüzgar gibi mübarek.

• quote:

Orijinalden alıntı: CagriErcan

üstünü çıkardıysa hiç beklemeden alayım o zaman
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.