Şimdi Ara

Apple 2019'da trilyon dolarlık bir şirket olabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple 2019'da trilyon dolarlık bir şirket olabilir
    Dünyanın en değerli şirketi olan Apple bu ayın başında önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Hisse fiyatı 153 dolara ulaşan şirketin piyasa değeri kurulduğu günden beri ilk kez 800 milyar doların üzerine çıktı. Beklenenden daha hızlı değer kazanan şirketin bu başarısı analistlerin de tahminlerini yeniden gözden geçirmesine neden oldu.

Apple hisselerinin değeri ile ilgili tahminini yükselten bu analiz firmalarının başında RBC Capital Markets geliyor. RBC analisti Amit Daryanani iddialı bir açıklama yaparak Apple'ın 18 ay içinde piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine çıkarabileceğini söyledi.

2019 mali yılına gelindiğinde Apple hisselerinin 192 - 195 dolar arasında bir değere ulaşacağını öngören Daryanani, bu durumda şirketin piyasa değerinin 1 trilyon doların üzerine çıkacağını ifade etti. Eğer RBC analistinin bu öngörüsü doğru çıkarsa Amerikalı teknoloji devi tarihte 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirket olacak.

Daryanani'ye göre şirketin bu hızlı yükselişinde iPhone 8'in çıkışı ve Apple'ın hizmetler alanındaki gelirini arttırması oldukça etkili olacak. Apple geçtiğimiz çeyrekte hizmetler alanında 7.17 milyar dolar gelir elde etti. Şirketin geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde hizmetlerden elde ettiği gelir ise 6 milyar dolardı. Yani şirketin bu alandaki geliri bir yılda yüzde 18 arttı.

Her geçen gün daha fazla Apple ürününün kullanıcılarla buluşması ile birlikte hizmet alanında elde edilen gelir de hızla artıyor. App Store satışlarının artması, bulut hizmetlerine daha fazla ihtiyaç duyulması ve Apple Pay'in zamanla yaygınlaşması ile birlikte Apple'ın sadece hizmetler alanından elde ettiği gelir Fortune 100 şirketleri ile yarışacak hale geldi.

• Böyle sömürmeye devam ettiği sürece olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: kimi_raikonen

Aksheep at home, isheep in the world

sokaklarda koyun gibi dolaşacağına daha iyisini yap da görelim canım milyar dolarlık yüzbinlerce mühendisi olan google baş edemiyor adamlarla koyunluğun lüzumu yok
    aynısını yapamıyosan saygı duy yoksa kapı orada...
  • Her sene aynı terane...

• banane lan banane.

• Ooo hedefe az kalmış hadi bakim Apple
    severler pamuk eller ceblere

Hedef 1 trilyon dolar

Durmak yok kazıklamaya devam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dere.beyi kullanıcısına yanıt
    Evet milyar dolarlık şirket hatta müstakbel 1 tirilyon dolarlık şirket (SoC hariç hatta soc bile başka fabrikadan çıkıyor tasarımı dışında) geri kalan parçaları ordan burdan toplayıp Çinli foxconn fabrikasında birleştiriyor ve sen benim gibi düşünenlere saygı duy diyorsun.

Evet saygı duyarım çok güzel kazıklıyorlar yeni ürün çıkardıklarında milleti ekmek kuyruğu gibi kapı önünde bekletiyorlar. Bu onların başarısı.

Gerisi fos. Belki bide yapboz konusunda iyiler farklı markaların ürettiği donanımları çok iyi bir araya getiriyorlar.

Eğer saygı duyulacak bir firma varsa o da samsungdur. Adamların üretmediği yapmadığı iş yok. Apple gibi kazıkçı fason firmamız olacağına samsung gibi üretken faydalı bir şirketimiz olsaydı Türkiye şuanda daha iyi bir halde olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr20mouse -- 23 Mayıs 2017; 2:55:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Evet milyar dolarlık şirket hatta müstakbel 1 tirilyon dolarlık şirket (SoC hariç hatta soc bile başka fabrikadan çıkıyor tasarımı dışında) geri kalan parçaları ordan burdan toplayıp Çinli foxconn fabrikasında birleştiriyor ve sen benim gibi düşünenlere saygı duy diyorsun.

Evet saygı duyarım çok güzel kazıklıyorlar yeni ürün çıkardıklarında milleti ekmek kuyruğu gibi kapı önünde bekletiyorlar. Bu onların başarısı.

Gerisi fos. Belki bide yapboz konusunda iyiler farklı markaların ürettiği donanımları çok iyi bir araya getiriyorlar.

Eğer saygı duyulacak bir firma varsa o da samsungdur. Adamların üretmediği yapmadığı iş yok. Apple gibi kazıkçı fason firmamız olacağına samsung gibi üretken faydalı bir şirketimiz olsaydı Türkiye şuanda daha iyi bir halde olurdu.

Hayatında kaç tane SoC tasarladın müdür? Sadece satışını yaptığın, parçalarının tedariğini geçtim, montajını bile Çin'de Foxcon'a yaptırdığın kaç tane ürünün var? Hani burada böyle martaval okuyacağına seni de sahalarda görebilseydik keşke. Çok basitmiş gibi anlattın zira.

Hadi seni geçtik. Mercedes, BMW vs. Sattıkları aracın kaç tane parçalarını üretiyorlar sence? Bir oran versen % kaç olur? Yeri geliyor motoru bile dışarıdan aldıkları oluyor. Cla, GLA, A ve B mercedes serileri Renault motoru kullanıyor.

Velhasıl kelam; ürün yapmak, bir şey ortaya koymak senin sandığın gibi basit bir şey değildir. Hele de elini sallasan patente değdiği teknoloji dünyasında hepten zordur. Ama asıl iş ortaya koyduğun ürünü pazarlayabilmektir.

Apple'a kazıkçı derkenr başka bir firma iPhone ayarındaki cihazı daha pahalıya mı mal ediyor sanıyorsun? Ya da daha ucuza mı satıyor zannediyorsun? Bugün Apple'in da, Samsung'un da, Sony'nin de, HTC nin de LG nin de hatta Xiaomi'nin de amiral gemi ürün maliyetleri 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. 300$ civarı. Xiaomi hariç tamamının satış fiyatı da 3 aşağı 5 yukarı aynı; 800-1.000$. O zaman niye Apple kazıkçı da diğerleri sevici bunu da anlamak zor.

• Erasmus78 kullanıcısına yanıt
    Görende sıfırdan SoC tasarladılar sanacak. Armdan al mimariyi apple usulü sosla pişir yanınada çak power vr gpu sonra soc yaptım de.

• ee2227 E kullanıcısına yanıt
    Görende hic patlayan apple cihazı yok sanacak.

Hayırdır sizin cihazlar tanrı tarafından mı size paketlenip gönderiliyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: Tolgá

banane lan banane.

Cehalet keyifdir
  • Beyaz kulaklıklı İpod lardan nereye geldiler
  • quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Görende sıfırdan SoC tasarladılar sanacak. Armdan al mimariyi apple usulü sosla pişir yanınada çak power vr gpu sonra soc yaptım de.

Tamam. Tasarlamaktan da vazgeçtim.

Bu işler bu kadar basit ise seni de görmek isteriz er meydanında. Ara bir Çinli firmayı, tasarımından üretimine kadar her şeyi onlar yapsın. Sen sadece sat da görelim. Burada boş boş sallamaktan iyidir.
  • dr20mouse kullanıcısına yanıt
    Gören de sanki Samsung sıfırdan tasarlıyor zannedecek. ARM'dan mimariyi al GPU'yu al sonra SoC yaptım de. Hatta bazılarında onu bile yapmıyor. İşlemciyi Qualcomm'dan alıyor yazılımı da Google'dan al sana telefon. E aynısını Vestel de yapıyor. İşlemciyi alıyor birinden sonra da gidiyor Google'ın sistemini üzerine koyup telefon üretiyor. Ne var bunda? Bir yazılım şirketi olan Apple yıllardır bu piyasada olan ve işi donanım üretmek olan rakiplerini şu an geçmiş durumda. Önemli olan varolan bir şeyi bulmak değil onu ileriye taşıyabilmektir. Kim ARM'ın işlemcilerini kullanıyor? Hepsi mimari üzerine özelleştirme yapıyor.

Üretmekle tasarlamak aynı şey değildir. Mimarlıkla ameliliği bir tutmak ne kadar saçmaysa senin bu söylediğin de o kadar saçma. Samsung önce düzgün işlemci üretmeyi öğrensin. Ürettiği A9 işlemciyi eline yüzüne bulaştırdı. Samsung üretimli A9 işlemcilerin TSMC olanlara göre verimsiz ve pili daha çabuk tükettiği ortaya çıktı.

Samsung sadece donanım üretiyor. Apple ise hem yazılım hem donanım üreticisi konumunda. Yazılım donanım üretmek gibi kolay değildir. Yıllardır Android'e karşı kendi alternatifini üretmek isteyen yılların donanım üreticisi Samsung yazılım konusunda bir arpa boyu yol alabildi mi? Samsung bir kere işletim sistemi için para harcamıyor. Donanımı üretip üzerine bedava Android'i basıp geçiyor. Apple hem sistemi yazıyor hem de donanımı tasarlayıp yazılımın en iyi kullanacağı şekilde optimize ediyor. Hangisinin işi daha zor?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Apple'ı sevmiyorum. Sony varken gerisi hikaye.

• Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    Donanım mı üretiyor güldürme beni ne üretiyor ram mi rom mu kamera mı? Apple'in tek yaptığı soc tasarımı bide yazılım. Geri kalan hiç bir şeyi üretmiyor hazır alıyor. Sonra gidip çinde sahibi olmadığı bir fabrikada birleştiriyor.

Samsung'un kendi işletim sistemi var zaten Tizen şuan onu daha ileri seviyeye getirecek adımları atıyorlar. Ayrıca Samsung'un kullandığı saf android değil. Özelleştirilmiş Android. Google'dan alıp direk telefona gömmüyorlar.

Hem ben samsung'u telefon konusunda değil, ürettiği tüm donanım, makine, iş araçları ve gemiler dahil bunlarla ele alıyorum. Eğer bu ülkeye örnek alınacak bir firma varsa o Samsung'dur Apple değil.

Apple'ın halini gördük qualcommla arayı bozdu bakalım seneye ne yapacaklar modem konusunda? Şuanda hiç bir telefon modemi qualcomm'un ürettikleri kalitesinde değil. Seneye çıkacak iphoneları görücez şimdiden modem şikayetlerini okur gibiyim.

Bugün apple sony ile takışsa hangi kamera üreticisiyle çalışacak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr20mouse -- 23 Mayıs 2017; 14:58:45 >

• Erasmus78 kullanıcısına yanıt
    Apple Türk markası olsa böyle savunsan takdir ederim.

Amerikan şirektini bu kadar savunarak ne kadar aciz bir durumda olduğunu görüyorum. Ben birşey yapamıyorum bari yapanı savunayım diyorsun anladığım kadarıyla. Eller üretsin sen bak nasıl yapmış.

İşlemci tasarlıyor oluşu Apple'ı doğrudan donanım üreticisi yapıyor zaten. Ha bir tane ha on tane. Zaten işlemciyi ve yazılımı kendisi yapıyor daha ne yapmasını bekliyorsun? Bütün bileşenleri kendi yapan bir firma var mı?

Bir kere Apple'ın işletim sistemi dahi başlı başına Samsung'un ürettiği bileşenlerden daha zahmetli bir iş. O kodları yazıp donamımla sorunsuz şekilde optimize etmek bellek üretmeye benzemez. Kalkmış işletim sistemi üzerine eklenmiş kıytırık TouchWiz arayüzüyle koskoca iOS'i bir tutuyorsun.

Tizen kaç yıldır piyasada haberin var mı? Sanki daha önce ileriye taşımışlar gibi daha ileri seviyeye getirecek adımları atıyorlar yazmışsın. 5 yıldır bir arpa boyu yol alabilmiş mi bu süre boyunca? Nereye taşımış ne kadar ileriye taşımış?

Qualcomm da Qualcomm. Omo odomlor çok gozol modom yopoyor. Ağzında başka bir argüman yok. Apple dediğin şirket Qualcomm'u 5 kere satın alır. Önce doğru düzgün işlemci yapmayı öğrensinler. Broadcom da en az Qualcomm kadar iyi modem üretiyor. Sanki dünyada tek modem üreten Qualcomm. İllaki bulunur. Qualcomm ile arası bozuk olan sadece Apple mı? Daha geçenlerde o çok övdüğün Samsung dava açtı. Intel dava açtı. Zaten ABD Ticaret Bakanlığı da yaptığı hukuksuzluklar sebebiyle tepelerine binmiş durumda. Bir dakika çok güzel modem yapıyorlardı değil mi? Aferin o zaman Qualcomm'a.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Ya mesele Apple, Samsung, HTC ya da Vestel meselesi değil. Mesele senin rüyanda bile göremediğin şeyler için klavye karşısından atıp tutman. Samsung'un ürünlerini hiç beğenmem. Ama keşke Samsung'un hatta bırak Samsung'u General Mobile'ın sahibi olabilecek kadar becerikli olabilseydim.

• 2019 mali yılına gelindiğinde Apple hisselerinin 192 - 195 dolar arasında bir değere ulaşacağını öngören Daryanani, bu durumda şirketin piyasa değerinin 1 trilyon doların üzerine çıkacağını ifade etti. Eğer RBC analistinin bu öngörüsü doğru çıkarsa Amerikalı teknoloji devi tarihte 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirket olacak.

Daryanani'ye göre şirketin bu hızlı yükselişinde iPhone 8'in çıkışı ve Apple'ın hizmetler alanındaki gelirini arttırması oldukça etkili olacak. Apple geçtiğimiz çeyrekte hizmetler alanında 7.17 milyar dolar gelir elde etti. Şirketin geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde hizmetlerden elde ettiği gelir ise 6 milyar dolardı. Yani şirketin bu alandaki geliri bir yılda yüzde 18 arttı.

Her geçen gün daha fazla Apple ürününün kullanıcılarla buluşması ile birlikte hizmet alanında elde edilen gelir de hızla artıyor. App Store satışlarının artması, bulut hizmetlerine daha fazla ihtiyaç duyulması ve Apple Pay'in zamanla yaygınlaşması ile birlikte Apple'ın sadece hizmetler alanından elde ettiği gelir Fortune 100 şirketleri ile yarışacak hale geldi.

acaba ne zaman apple miz olacak :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.