Şimdi Ara

WannaCry’ın geniş kitlelere yayılmasına Windows 7 neden olmuş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
1
Favori
654
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • WannaCry’ın geniş kitlelere yayılmasına Windows 7 neden olmuş 

Geçtiğimiz hafta Cuma gününde etkisini göstermeye başlayan ve saatler içinde onlarca ülkeye, binlerce bilgisayara yayıldığı ortaya çıkan WannaCry isimli fidye yazılımı (ransomware), toplamda 200.000’den fazla bilgisayarı hedef aldı ve yaklaşık 150 ülkeyi etkiledi. Büyük şirketlere ve hastanelere ait olanlar da dahil olmak üzere birçok sistemi kullanılamaz hale getiren fidye yazılımı, bugüne kadar yaşanmış en ciddi saldırılardan birisi olarak tarihe geçti. Peki WannaCry’ın bu kadar hızlı yayılmasının nedeni neydi?

Bu konuda çalışmalar gerçekleştiren kuruluşlardan birisi olan Kaspersky, Windows üzerindeki açıktan faydalanarak yayılan yazılımın en çok Windows 7 işletim sistemini kullanan bilgisayarları hedef aldığını ortaya çıkardı. Paylaşılan istatistiklere göre WannaCry’dan etkilenen ve Kaspersky yazılımı kullanan bilgisayarların yüzde 98’i Windows 7 işletim sistemine sahip. BitSight verilerine göre tüm sistemler arasında Windows 7’nin fidye yazılımından etkilenme oranı ise yüzde 67.

Yayılmasına katkı sağladılar

Cuma günü Malwarebytes tarafından paylaşılan bir blog yazısına göre fidye yazılımı, giriş yaptığı bilgisayarları kullanarak bölgesel ağlar üzerinden yayıldı. Bu demek oluyor ki yazılım yayılmak amacıyla, Windows 7’yi diğer işletim sistemlerine kıyasla daha fazla kullandı.

Windows 7 güncelleme almadı 

WannaCry'ın hızlı bir şekilde yayılmasının ardından Microsoft, Shadow Brokers tarafından ortaya çıkartılan açık için yeniden güncelleme yayımladı ancak güncelleme yalnızca Windows XP'yi ve Windows 8'i kapsıyordu. Güncelleme ve fidye yazılımı hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için haberimize göz atabilirsiniz.

• Al işte. W10 u yaymak için, daha doğrusu w7 den vazgeçirmek, ve bir an önce w7 yi tarihten silip, daha çok kişiye ulaşarak fişlemek adına yapılmış haberlerden biri..

İnat değil mi lan, geçmiycem w10a. Pardus'a geçerim, bilgisayar kullanmam, elektrik aboneliğini sonlandırırım, hafızamı silip herşeyden bihaber yaşarım da, yine de w10a geçmem..

Lanet olası federaller

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Efe Yakup Karahanlı -- 21 Mayıs 2017; 19:55:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunlar hep Microsoft'un oyunu ??

• çok kötü :(

• en çok windows 7 kullanıldığı için window 7 yi hedef almış ta olabilirler..

• Windows u birakacak ve bir daha geri donmeyecegine emin misin
  • quote:

Orijinalden alıntı: EfeYakupKarahanlı

Al işte. W10 u yaymak için, daha doğrusu w7 den vazgeçirmek, ve bir an önce w7 yi tarihten silip, daha çok kişiye ulaşarak fişlemek adına yapılmış haberlerden biri..

İnat değil mi lan, geçmiycem w10a. Pardus'a geçerim, bilgisayar kullanmam, elektrik aboneliğini sonlandırırım, hafızamı silip herşeyden bihaber yaşarım da, yine de w10a geçmem..

Lanet olası federaller

tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış

• quote:

Orijinalden alıntı: canguler917

quote:

Al işte. W10 u yaymak için, daha doğrusu w7 den vazgeçirmek, ve bir an önce w7 yi tarihten silip, daha çok kişiye ulaşarak fişlemek adına yapılmış haberlerden biri..

Lanet olası federaller

Orası öyle canım. "Ben artık Justin Bieber in konserine gelmiycem. Bi hi bile demedi "hesabı

Ama olsun. Ben geçmiycem.

• quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Windows u birakacak ve bir daha geri donmeyecegine emin misin

Evet hocam eminim. Sistem geri yükleme noktalarını da sildim. Hani olur ki şeytana uyarım diye. Bu sefer kesin
    Ki zaten bi tek ets 2 kaldı oynadığım. Ondan da hevesimi aldım mı tamamdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Efe Yakup Karahanlı -- 21 Mayıs 2017; 20:54:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: canguler917

quote:

Lanet olası federaller

Bence dağında pekala haberi var. Windowslar arasında en yüksek pazar payına sahip işletim sistemi Win 7 olduğu için bu istatistik rahatlıkla çıkmış olabilir. Bedava ve laptoplarla zorla dağıtmalarına rağmen Win 10'un pazar payı çok düşük ki. Win 8 lerden bahsetmeye dahi gerek yok. Bence istatistiklere göre en az etkilenen işletim sistemi Win 98. En güvenlisi o yani. Senelerdir güncelleme bile almadı ama kapersky'a göre hiç virüslü win98'e denk gelmemişler. :D
  • Ben bir süreliğine linux'e geçtim. Kafam rahat.
  • Tamam tamam insanlar çok korktu ve hemen ellerindeki W7 yi yavaşça yere bırakıp W10 a teslim olacaklar.

• Windows 7 niye kullanıyorsun ki? Hadi Windows 10 beş para etmez bence. Görünüm, olması gereken şeylerin olması gereken yerlerde olmaması vs. Windows 7 görünümlü 8.1 den daha iyisini tanımam..

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Windows 7 niye kullanıyorsun ki? Hadi Windows 10 beş para etmez bence. Görünüm, olması gereken şeylerin olması gereken yerlerde olmaması vs. Windows 7 görünümlü 8.1 den daha iyisini tanımam..

Öncelikle arayüzü mükemmel. Renkler harika. Kullanımı kolay. Oyunlarda ve sürücülerde hiçbir sorun yaşamadım. Gerçi sadece pes 13 ve ets 2 kaldı oynadığım,diğerlerini bıraktım. Ayrıca oldum olası Windows update kullanmadım. Formattan sonra ilk yaptığım şey update i kapatmak. Nereye ne zaman tıklayacağını bilen biri için, lisanslı bir işletim sisteminden sonra lisanslı bir antivirüs yeterlidir. Bu yüzden güncelleme yapmadım hiç...

W 8 e gelince ; O metro arayüzü yok mu, beni benden aldı. İğrendim resmen. Driver sorunları, disk kullanımı falan derken, az bi heves vardı o da gitti. Bu hal bende, W10 çıkınca daha da pekişti. Beni en iten şey ise, gözümüze gözümüze sokmalarıydı. Daha düne kadar ultimate için 700 tl isteyen Windows, şimdi korsandan yükseltme yapanlara lisans veriyor. Bu herkesi olduğu gibi beni de işkillendirdi. İyice nefret ettim. Bu yüzden w7de karar kıldım. Dediğim gibi, ets 2 hevesim geçsin,direk Pardus'a geçicem. Şu crypto virüslerini bile, Microsoft'un yazdığını düşünmeye başladım artık. Biraz uzun oldu kusura bakma. Ama benim görüşüm bu..

• bu işin altında mikisoft yoksa neyim.

• Windows 10'a teşvik vol 23223232

• bu virüsü mikrozort yaydı.

• quote:

Orijinalden alıntı: carloska

en çok windows 7 kullanıldığı için window 7 yi hedef almış ta olabilirler..

Dostum "almış ta" nasıl bir yazımdır ya... Yani gerçekten kulağına doğal geliyor mu böyle yazmak? "almış da" yazmak ya da böyle yazıldığını bilmek bu kadar mı zor ki...
  • Windows 10'dan o kadar çok çektim ki sorma

Arayüz pek umurumda olmadığından ve SSD kullanımında Windows 7'ye göre çok daha seri, genel olarak da daha sorunsuz hissettirdiğinden Windows 8'e ilk geçenlerdendim. Tabi pişman da oldum, oyunlarda deli gibi sorun yaşadım, yine de zamanla oturdu bir şeyler.

Windows 10 ilk geldiğinde 8.1 kullanıyordum geçmedim. Ama sürekli gelen hadi sizi 10'a yükseltelim, şimdi indirebilirsiniz falan falan mesajlarından o kadar çok bıktım ki sonunda yükselttim. Yapmaz olaydım. İstisnasız bütün oyunlarımda sorun çıktı. Cities Skylines'ın renk paleti iğrenç bir şeye dönüştü, çok zor düzelttim. Civilization 5 açılmıyordu zor düzelttim. BF4 yeniden indirip kurana kadar hep çökerdi ondan da İllallah ettim. Company of Heroes 2 de garip garip sorunlar çıkarıyordu. Ki bu bahsettiğim oyunların hepsi de orijinal. BF4 hariç hepsi de steamden. BF4 originden çalışıyor. Sistem de lisanslı ama hak getire... Keşke her şeyi korsan kullansaymışım dedirtecek kadar lanetti. Standart olarak açık gelen otomatik güncellemeler. 8 mbps zavallı internetime rağmen, arkaplanda zorla defender ve sistem güncellemeleri indirmesi ve bunun kapatılamaması. (Kotalı internet tarzı bir ayar var ama ş*refsiz sistem o açıkken bile güncellemeleri indiriyor) Bunlar yüzünden hayatım boyunca etmediğim kadar küfür ettim. 6 senedir kullandığım emektar mouse'um bile sinirime yenik düşüp parçalandı. En sonunda oyundan soğudum ve windows kullanmayı bile bıraktım.

Özür dilerim gereksiz uzun bir yazı oldu, öyle çok dolmuşum ki artık
  • Baslik ve icerik tamamen yanlis ve yaniltma amacli bir haber bu. Toplamda 200.000 bilgisayar deniyor. %1.5 server etkilenmis. 3.000 server yapar. Kullanilan bilgisayarlar icerisinde server orani bundan cok daha dusuk. Ustelik Turkiye bundan en az etkilenen ulkeler arasinda. O zaman bizim siber guvenlikte en bilincli kullaniiclara sahip oldugumuz sonucu mu cikmali buradan. Ne halde oldugumuzu biliyoruz. W10 reklami, baska bir sey degil.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.