Şimdi Ara

Svalbard Küresel Tohum Deposu’nu sel bastı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
321
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Svalbard Küresel Tohum Deposu’nu sel bastı 

“Kıyamet Tohum Ambarı” olarak da bilinen Svalbard Küresel Tohum Deposu, eriyen karların tetiklediği bir selin ortasında kaldı. Bilim insanları ve kuruluş yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre yılın büyük bir bölümünde donmuş olarak kalan toprak, küresel ısınmadan kaynaklanan yüksek sıcaklıklardan dolayı çözünmeye başladı ve selin oluşmasına katkı sağladı. Sel suları yalnızca deponun giriş bölümünü etkiledi, yani içeride bulunan 800 binden fazla tohum hala güvende.

2008 senesinde kurulan ve bu tarihten beri ilk defa böyle bir olaya dahil olan depo, Norveç’in Spitsbergen Adası’nda bulunuyor. Güncel ölçümler, adanın ortalama sıcaklığının 7 derece üstünde olduğunu gösteriyor. Kuzey Kutbu’ndan yalnızca 1300 km uzakta yer alan adanın bu kadar çok ve ani bir şekilde ısınması, küresel ısınmanın etkilerini net bir şekilde gözler önüne seriyor.

Yetkililer, adada böyle bir olayın yaşanabileceğini düşünmedikleri için güvenlik önlemleri almadıklarını ancak bu noktadan sonra daha dikkatli olacaklarını açıkladılar. Sel sularının doldurduğu 100 metre uzunluğundaki depo girişi elektronik aygıtlar başta olmak üzere boşaltılmış ve tohumların bulunduğu depolara önlem amacıyla su pompaları yerleştirilmiş. Tohumların bulunduğu depolar, tsunaminin veya selin yaşanması durumunda güvende olması amacıyla girişten 5-7 kat yukarıda bulunuyor. Bu nedenle selin çok büyük boyutlara ulaşmadığı sürece deponun güvende olacağı düşünülüyor.

• Bizde bu tarzda bir ambar var mıdır acaba? Özellikle el değmemiş, labaratuvar ortamında genleri ile oynanmamış saf Anadolu tohumları.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sel suyuna kapılan kıyamet günü deposu. Yılan.

• hahah ahahah hahaha hahha.

• quote:

Orijinalden alıntı: MustafaC53

hahah ahahah hahaha hahha.

bunun neresi komik acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ÖzdalDoğru

Bizde bu tarzda bir ambar var mıdır acaba? Özellikle el değmemiş, labaratuvar ortamında genleri ile oynanmamış saf Anadolu tohumları.

https://goo.gl/maps/bu3rFy4aTG72

Dünya'nın en büyük 3. gen bankası deniyordu ama aradan geçen zamanda son durum nedir bilmiyorum.
  • Bizde de var eski tohumlarımız çoğaltılıp hem piyasa da satılıyor hem orjinal'leri özel depo da saklanıyor ,yerli belgeselde izledim.

• quote:

Orijinalden alıntı: manyakurt

sel suyuna kapılan kıyamet günü deposu. Yılan.

O tohumların olduğu kısım bayağı yüksekte ve daha iç kısımlarda . Bu depo yapılırken sel , deprem , nükleer savaş gibi felaketlerden korunma amaçlı yapıldı bundan ders çıkarır girişi daha sağlam hale getirirler .
  • quote:

Orijinalden alıntı: orientem

quote:

Bizde bu tarzda bir ambar var mıdır acaba? Özellikle el değmemiş, labaratuvar ortamında genleri ile oynanmamış saf Anadolu tohumları.

Dünya'nın en büyük 3. gen bankası deniyordu ama aradan geçen zamanda son durum nedir bilmiyorum.

Hocam bu gen bankası, acil durumlar için tohumların saklandığı bir depomuz yok kanaatindeyim. Dışarıdan tarım ürünleri aldığımız şu dönemlerde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

Hocam bu gen bankası, acil durumlar için tohumların saklandığı bir depomuz yok kanaatindeyim. Dışarıdan tarım ürünleri aldığımız şu dönemlerde.

-20 derecede tohumları saklıyorlar. Elinizde örnek varsa götürüp kaydını da yapabiliyorsunuz. Tohumda kalite bozulmasın diye sertifikası olmayanları yasaklıyacağız falan da dendi ama olay insanlarda bitiyor. O tohumları ekenler kötü niyetli olmayıp adam gibi ürün kullanmadıkça devlet zoruyla işin düzelmesi zor.

• quote:

reyizin deposundadır onlar rağat olun
    belki de boğazın altında borların altına filen gömmüşüktür
  • :) su geçirmez olan bir kıyamet deposu. Hadi gelde bu projeninde bir fiyasko olduğunu düşünme.Büyük bir servet harca mühendislik harikası yap ama su geçirmezlik koyma.

• Gunumuzde pazarda satilan domateslerimizin son hali
    Valla domates almaya korkar oldum bunu coluguna cocuguna insan nasil yedirir? Afedersiniz ama bizim bazi cifcilerimizde tam bir seref yoksunu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

-20 derecede tohumları saklıyorlar. Elinizde örnek varsa götürüp kaydını da yapabiliyorsunuz. Tohumda kalite bozulmasın diye sertifikası olmayanları yasaklıyacağız falan da dendi ama olay insanlarda bitiyor. O tohumları ekenler kötü niyetli olmayıp adam gibi ürün kullanmadıkça devlet zoruyla işin düzelmesi zor.

Hocam çiftçinin kendi tohumunu kısıtlayacak bir program var 2018’de devreye alınacak. Sertifikalı tohum projesi adı altında. Ben bunun atalık tohumu öldüreceğini düşünüyorum.

Devletin yapacağı aslında numune alıp ürün kalitesine, organikliğine vs göre çiftçiye destek sağlamak olmalı.

Sertifika adı altında çiftçiyi belirli zümrelere muhtaç bırakırsanız ülkeyi de o zümrelere teslim etmiş olursunuz.

İyi vatandaş ve çiftçi yetiştirecek gerçekten Anadolu insanına fayda sağlayacak bir eğitim planı ve uzman denetimi ile yerli tarımı dışa bağımlılıktan kurtarabiliriz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: LambayaFunfDe

quote:

reyizin deposundadır onlar rağat olun
    belki de boğazın altında borların altına filen gömmüşüktür

:) gemiciklerin ambarında olmasın.

• quote:

Orijinalden alıntı: alemburda34

Gunumuzde pazarda satilan domateslerimizin son hali
    Valla domates almaya korkar oldum bunu coluguna cocuguna insan nasil yedirir? Afedersiniz ama bizim bazi cifcilerimizde tam bir seref yoksunu

Aynı kanaatteyim hocam, maalesef yerden göğe kadar haklısınız. Balkona saksı alıp kendimiz yetiştirsek daha iyi.

Kayınvalidem bostanında kendisi yetiştiriyor ve çok lezzetli, pazardan marketten aldıklarımızın domatesle alakası yok.

• Aynısı bizim memlekette olsa haberi bile okumadan başlıktan direk gömerler ama yabancılarda olunca hemen korumaya geçerler. Girişinde olmuş da tohumlar zaten yukardaymış da. Hey gidin hey!

• Kıyamete hazırlar ama ; sele hazır değiller. Güldürmesinler beni kıyamet ambarıymış....

• Ne oldu her detayi dusunen ve boyle buyuk bir projede ustelik kuresel isinma gundemken bu konuyu atlayan isvicreli bilim adamlari nerde ?
  • Ne oldu her detayi dusunen ve boyle buyuk bir projede ustelik kuresel isinma gundemken bu konuyu atlayan isvicreli bilim adamlari nerde ?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.