Şimdi Ara

Android güncellemelerinde önemli gelişme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
1.083
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Android güncellemelerinde önemli gelişme

Kısa detayların açıklandığı Google’ın yeni işletim sistemi Android O ile ilgili ayrıntılı tanıtımın yapılacağı I/O 2017 etkinliğine sayılı günler kala, güncellemeler konusunda çok önemli bir adım atılıyor.

Güncellemeler baş ağrısı

Bilindiği üzere Android ekosisteminde güncelleme konusu her zaman problem olmuştur. Özellikle yeni Android sürümünün tanıtılmasından önce piyasaya çıkan amiral gemi modellerinin bu sürümü edinmesi aylar sürüyor. Bu da haliyle kullanıcılarda hayal kırıklığı oluşturuyor.

Ayrıca Bkz.Rival Tactics: Clash Royale’e rakip geldi

Bir Android sürümü güncellenirken asıl kodlama tabanı haricinde üreticinin kullanıcı arayüzü ve yonga setinin çerçeve yazılımının da güncellenmesi gerekiyor. Bu bileşenlerde oluşacak ufak tefek hatalar güncellemenin gecikmesine neden oluyor.

Google inisiyatif alıyor

Google tarafından dün itibariyle duyurulan Project Treble programı ile Android cihazlarındaki geç güncelleme probleminin büyük oranda giderilmesi gündemde. Project Treble, Android sistem mimarisine şimdiye kadar yapılan en büyük değişiklik olarak gösteriliyor.

PT programı Android işletim sisteminin kodlama tabanı ile tasarımcıların yonga setine ait çerçeve yazılımın ayrılmasını sağlıyor. Bunun için yeni bir tasarımcı arayüzü geliştirilmiş ve çerçeve yazılımın kodlama tabanına uyumu sağlanmış. Ortaya çıkan bu yapı sayesinde Android sürümünün güncellenmesi için tasarımcının çerçeve yazılımını beklemeye gerek kalmıyor. Yeni tasarımcı arayüzü bu noktada gerekli uyumu sağlamış oluyor.

Ayrıca Bkz.Robot Unicorn Attack efsanesi geri döndü

Yeni çözüm ile birlikte üreticilerin Android güncellemelerini çok daha hızlı dağıtabileceği ifade ediliyor. PT programı Android O sürümünün içerisinde yer alıyor ve hali hazırda Pixel telefonlardaki geliştirici ön izlemesinde mevcut durumda. Android O güncellemesini alacak tüm cihazlar bu yenilikten faydalanacak. Bundan sonraki tüm Android sürümleri bu ayrımı yaparak gelecek ve güncellemelerde hızlanma sağlanacak.

Google ayrıca yonga seti tasarımcılarını ve cihaz üreticilerini yaptıkları değişiklikleri hızlı bir şekilde AOSP kodlama havuzuna aktarmaları için teşvik ediyor. Yani her iki kısımda da Google’ın çabalarını görebiliyoruz. Bakalım yakın gelecekte güncellemelerde ne tür iyileşmeler yaşayacağız.

• İnanmayın sanki biz bilmiyoruz güncelleme vermeme sebeplerini yeni telefon aldırmak için her türlü şeyi yapar bunlar S3 gördük note 3 de gördük HTC bin cihazlarda gördük
  • Abs ben memnunum iphone 55 sene güncelleme garatisi verse bile para vermeyeceğim

• Her iki işletim sistminide kullanmış biri olarak ıos daha uzun sure güncelleme veriyor fakat en son sürüm bile çoklu pencere,widget,kısayol Hicbir ayar yok.

Bunlar android in ilk sürümünden itibaren var...

• Güncelleme falan değil de şu MTP denen lanet protokolden bi kurtulsak artık. Bir alternatif çıkmadı kaç senedir. 64gb telefon hafızasını 3 gündür PCye yedeklemeye çalışıyorum. Henüz başaramadım. Peygamber sabrı gerekiyor. Eskiden flash bellek gibi görürdü telefonu pc, ne güzeldi. Soyun kurusun MTP!!!

• Bu güncelleme bu kadar da önemli değil. Lollipop, Marshmallow, Nougat hepsi iyi. Aralarında tüketicinin anlayacağı ciddi bir fark yok. Güncelleme delisi olmaya gerek yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: forever58

İnanmayın sanki biz bilmiyoruz güncelleme vermeme sebeplerini yeni telefon aldırmak için her türlü şeyi yapar bunlar S3 gördük note 3 de gördük HTC bin cihazlarda gördük

iyi de güncelleme veren de yeni telefon satmak için hileli güncelleme veriyor... Vaktiyle iphone3 almıştım. Sonrasında iphone 4 çıktı daha TR'ye gelmeden ios4 güncellemesi geldi. Bi gaflette bulundup güncelledim. Eskiden internette gezindiğim akıcı her işi yapan akıllı telefon bi anda hesap makinesi oldu. Sayfalar bekle ki açılacak, menülerde gezmek bile eziyet. Allah'tan 2. eli iyi para ediyor(hatta ilanı forumda ilan vermiştim yıllar evvel) sattım birine, sevinerek aldı. Bi daha da bulaşmadım Apple'ye.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cngzmls

Bu güncelleme bu kadar da önemli değil. Lollipop, Marshmallow, Nougat hepsi iyi. Aralarında tüketicinin anlayacağı ciddi bir fark yok. Güncelleme delisi olmaya gerek yok.

Şu anda Türkiye'de de dahil birçok ülkede Android 6'yı etkileyen bankacılık uygulamalarına bulaşan sizin bizim bilgilerimizi çalan uygulamalar var ve bunlar Google Play üzerinde. Marcher malware diye aratırsan kaynak bulabilirsin. Siz sanırım sistem güncellemelerini bildirim çubuğundaki ikonların değişmesinden ibaret sanıyorsunuz sanırım. Güncellemeler önemlidir hem de çok önemlidir. hele ki Android gibi her an saldırıya açık bir işletim sistemiyse. Kaldı ki alabilecek cihazlar ne hikmetse alamıyorsa! Şimdi o kullanıcıların kabahati ne ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi assasin34 -- 13 Mayıs 2017; 12:16:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozmenakif

Güncelleme falan değil de şu MTP denen lanet protokolden bi kurtulsak artık. Bir alternatif çıkmadı kaç senedir. 64gb telefon hafızasını 3 gündür PCye yedeklemeye çalışıyorum. Henüz başaramadım. Peygamber sabrı gerekiyor. Eskiden flash bellek gibi görürdü telefonu pc, ne güzeldi. Soyun kurusun MTP!!!

Yedeklemek için büyük parçaları taşıdıktan sonra resimleri vb. küçük parçaları rar dosyasına cevirebilirsin daha kolay atılır boylelikle

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ozmenakif kullanıcısına yanıt
    MTP kullanıcıların güvenliği için gerekli birşey

• assasin34 A kullanıcısına yanıt
    Baya uzaksınız sanırım piyasaya.

Burada bahsedilen sürüm güncellemesi , güvenlik güncellemesi farklı.

Evde Samsung Galaxy Grand Neo Plus var , sürümü 4.4 Kitkat ama halen güvenlik güncellemelerini alıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: assasin34

quote:

Orijinalden alıntı: cngzmls

Bu güncelleme bu kadar da önemli değil. Lollipop, Marshmallow, Nougat hepsi iyi. Aralarında tüketicinin anlayacağı ciddi bir fark yok. Güncelleme delisi olmaya gerek yok.

Şu anda Türkiye'de de dahil birçok ülkede Android 6'yı etkileyen bankacılık uygulamalarına bulaşan sizin bizim bilgilerimizi çalan uygulamalar var ve bunlar Google Play üzerinde. Marcher malware diye aratırsan kaynak bulabilirsin. Siz sanırım sistem güncellemelerini bildirim çubuğundaki ikonların değişmesinden ibaret sanıyorsunuz sanırım. Güncellemeler önemlidir hem de çok önemlidir. hele ki Android gibi her an saldırıya açık bir işletim sistemiyse. Kaldı ki alabilecek cihazlar ne hikmetse alamıyorsa! Şimdi o kullanıcıların kabahati ne ?

Güvenlik güncellemesi ile sürüm güncellemesi aynı şeyler değil.

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-86G53N200 -- 30 Ekim 2020; 0:13:48 >
  • Çok yavaşlar şu Android geliştiricileri.

• ne zaman yeni bir sürüm çıkarta android hep bir değişiklik olacak diyor. ama bakıyorum ortada hiçr birşey yok. 4.4.4 sonraki sürümlerinde ooo dediğimiz hiç bir fark olmadı. sadece bugları çözüp önümüze pişirip verdiler. 2.2 den 4 e geçerken gerçekten önemli bir gelişim gösterdi.

• Bu rarlama olayını deneyeceğim bu akşam. Pek ümitli değilim ama neyse...

Güvenlik için MTP gerekliyse, hız için de alternatif yollar olmalı o zaman. "Ben ne yaptığımı biliyorum" diyen birisi MTP'ye mahkum olmamalı. Ne bileyim yani bi modu olsun telefonun ona alınca flash olarak görsün.

Telefonu recovery modunda takıyorum yine MTP olarak bağlanıyor. Usb tethering üzerinden bağlantı olabiliyormuş, onu da denedim. Hız olarak MTP'den farksız. Gerçekten şu 3 günde MTP deli etti beni. Atma hızı belli değil, 5 saat kalan süre gösteriyor. USB 3.0 destekli Samsung S5 ve Note 3 geldi aklıma. Acaba kimse fayda gördü mü telefonda USB 3.0 olmasından? Bu devirde bu hız rezillik resmen

• ozmenakif kullanıcısına yanıt
    İşe yarar mı bilmem ama twrp recovery'de mtp'yi devre dışı bırakma seçeneği var. Root ve uyumlu twrp recovery'niz varsa deneyebilirsiniz.

• tahir40 kullanıcısına yanıt
    Onu genelde apple yapıyor Android cihazlarda ben öyle birşey görmedim henüz.

• Asus Zenfone 2 (4GB Ram modeli) için bir Andorid 7.1 yada Android O çıkarmazsa daha da almam Asus. 4GB ram telefona güncelleme vermiyorlar.

• android one diyecegim adam gibi cihaz üretilmiyor general mobile gene az cok birşeyler yapma peşinde ancak cihazlar cok kalitesiz 3 5 ay sonra cörtlemeye baslıyor suan için yine en popüler güncelleme alan cihazlar ülkemizde belli android one projesinde olan cihazlar yada lenovo moto g4 serileri mevcut onun haricinde hızlı bir şekilde güncelleme alan cihaz sadece xiaomi mevcut yanlıs hatırlamıyorsam her hafta cuma günleri adamlar güncelleme yayınlıyorlar artık üreticiden midir işlemci kaynaklımıdır orasını bilemiyorum tabiki üretici yeni cıkardıgı cihazı sattırmak amacıyla eski cihaza destegi keser bu heryerde aynı şekildedir bir otomobil dahi alsan belli süre sonra o arac eskimeye baslıyor özellikleri sizi tatmin etmiyor bir üst modeldeki artılar gözünüzü boyuyor yani genel itibari ile herşey gibi cep telefonuda aynı pozisyonda sürekli tüketici pozisyonunda olmayın gercekten adam gibi düzgün bir cep telefonu alın minimum 2 3 yıl kullanın yoksa ne paranız yeter nede emeginiz teknolojiye ayak uyduramassınız özellikle kendi ülkemiz sınırları acısından

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.