Şimdi Ara

Milli “Google Earth” sivil kullanıma açıldı [Güncellendi]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
4
Favori
3.379
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Milli “Google Earth” sivil kullanıma açıldı [Güncellendi]

Harita Genel Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de kullandığı Türkiye’nin uydu görüntülerini sivil kullanıma açtı. Göktürk – 2 uydusundan gelen görüntüler doğrultusunda hazırlanıp hazırlanmadığını bilmediğimiz görseller, Google Earth haritaları kadar kapsamlı. Yerli olanaklarla elde edilen böylesi bir içeriğin sunulmuş olması son derece önemli.

Tabi görüntüler, askeri ölçekte kullanılanlar kadar berrak değil ancak güncelliği nedeni ile zaman zaman tercih edilebilir. Sadece Türkiye sınırlarına ilişkin detaylı görüntülerin yer aldığı haritalar, fazlasıyla detaylı görüntüler sunuyor. Bilindiği üzere Göktürk – 2 uydusundan alınan görüntüler, 2,5 metre siyah – beyaz, 5 metre de renkli olabilecek kapasitede. Uydu 700km yükseklikte güneşe eş zamanlı bir yörüngede hareket ediyor. Dolayısıyla dünyanın her yerinden alınan görüntüleri Ankara’daki merkeze aktarıyor.

Harita Genel Komutanlığı’nın bir Windows uygulaması haline getirerek sunduğu görüntülere ulaşmak için burada yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. Sunucular yoğunluk nedeni ile zaman zaman yanıt vermeyebiliyor. Windows dışı sistemlerde kullanılabilecek bir uygulama ise bulunmuyor.

Güncelleme: İlk günlerde yaşanan yoğunluktan olsa gerek hem uygulamayı indirmekte zorlanmıştık hem de yeterince detaylı görüntüler alamamıştık. Aşağıda güncel olarak aldığımız bir görüntü var:

• Tübitakın bir sitesi vardı ordan da Göktürkten görüntü alınabiliyordu.
  • harika adım

halka açık kısmı bile bu şekildeyse demekki askeri açıdan baya ilerlediler
  • yükledim, adam akıllı çalışmıyor
  • Mobil uygulama da lazım. Onla ilgili bir çalışma var mı ? Kendi ülkemizde lokasyonu google haritalardan yerine kendi uygulamamızdan bulalım.
  • %100 türk malı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MonsterMMORPG

harika adım

Elde olanın halka açılması işte. Niye kendinizi gazlamaya fazladan şey arama derdinseniz? Bu sınıfta başka uydu mu var? Olan da şimdilik yeterince gaz verici zaten. Eldekiyle yetinmeyi ve sınırları bilmeyi öğrenin biraz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lotusx -- 3 Mayıs 2017; 20:23:47 >
  • Türk yapımı olduğu için direkt karalayacaklar çıkacaktır. Olsun, bu ülke böyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mis Kokulu Yalanlar

Mobil uygulama da lazım. Onla ilgili bir çalışma var mı ? Kendi ülkemizde lokasyonu google haritalardan yerine kendi uygulamamızdan bulalım.

Ticari olmadığı için sanmıyorum. Sadece ufak bir ön gösterim amaçlı yapılmış olabilir. Bir tane zenginimizin uzaya uydu gönderdiğini görebilecek miyiz acaba? Bu kadar parayı sadece beyaz eşya üretmeye harcıyorlar, azıcık risk alan yok.
  • rasat haritaları vardı çok dandik birşeydi birazdan bunuda kontrol edicem umarım iyi birşeydir.
  • 2017 yılı için çok geride, fakat uygulamanın ayrıntılı olması ve Türkiye sınırları içinde daha ayrıntılı görüntüleyebilme hoşuma gitti, umut verici.

• Pardus icin de yayinlanmali idi ...

• Pyongyanga bakayım dedim görüntü yok.
    Ülke dışını sansürlemişler :D

Köyüme baktım, oradaki alanları yerel adlarıyla yazmıslar cok iyi olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YveJhin -- 3 Mayıs 2017; 20:37:24 >
  • google eath sokat görüntüsü bile var 3d olarak etrafa bakabiliyorsun.
    elin Amerikalısın bizim sokağın köşesinde ne var onu bile biliyor.

• uydudan çekiyoruz ayağıyla her türlü casusluğu yapıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MonsterMMORPG

harika adım

aaa pardon sen de yerli pokemon yapimcisiydin degil mi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Uzulerek katiliyorum

• Sadece Türkiye için detaylı bir harita çok güzel olurdu.

• Ha şöyle ya

Kim hangi işten anlıyorsa, onu millileştirsin. Yeter artık gavura kazandırdığımız,sırlarımızı emanet ettiğimiz. Artık bıktımm da bıktım

• Yandex gibi büyütsek şöyle projeleri çok güzel olacak. Trafik, navigasyon vs. için kullanılacak şekilde düzenlense, yerel trafik bilgisini de devletin, yerel yönetimlerin sisteminden de çekse falan tutar bence

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.