Şimdi Ara

Apple elindeki nakitleri ikiye katladı: 250 milyar dolarlık dev kasa

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ABD'nin en değerli şirketi olan Apple, geçtiğimiz yılın son 3 ayında saatte 3.6 milyon dolar kazanma başarısına ulaşarak yeni bir rekora imza atmıştı. Bu alışılmadık kazanç hızı şirketin kasasını da fazlasıyla doldurmuş gibi görünüyor zira şirket yaptığı açıklamayla sahip olduğu nakit miktarının yaklaşık 4.5 yıl gibi bir süre zarfında ikiye katlandığını ve şu an 246.09 milyar dolarlık nakdi elinde tuttuğunu açıkladı.

Apple elindeki nakitleri ikiye katladı: 250 milyar dolarlık dev kasa 
    Bu miktarın hem ülke ekonomileri hem de diğer önemli şirketlerin bile ne kadar ötesinde olduğunu anlamak içinse sanırım şu açıklamalar yeterli olacaktır: Apple sahip olduğu nakitle iki önemli Amerikan şirketi Procter&Gamble(P&G) ve Wal-Mart'ı satın alabilir ve üstelik bu satın alma sonrasında kasasında halen önemli miktarda nakiti tutabilir. Ayrıca şirketin sahip olduğu nakit miktarı Birleşik Krallığın ve Kanada'nın döviz rezervlerinin toplamından daha fazla. Peki şirket bu dev miktarı nasıl değerlendirecek?

Yüksek Vergi Oranları Şirketi Zorluyor 

Apple'ın sahip olduğu nakitlerin büyük bir kısmı(yüzde 93'ünü) ABD dışında bulunduğu için ve Apple'ın bu nakitleri ABD'ye getirdiği taktirde 246.09 milyar dolarlık nakit için yüzde 35'e varan vergi ödemek zorundaydı ancak geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikan şirketlerini kendi ülkelerinde üretmeye zorlama politikası kapmasında bu oran tek sefer yararlanmak üzere yüzde 15'e düşürüldü. Bu durum da Apple'ın daha sonra yüksek vergiler ödememek adına nakit varlıklarını bir şekilde ülke içine sokmaya çalışmasına neden oluyor.

Uzmanlar Apple'ın ya bir Amerikan şirketi satın alarak ya da ABD'de üretim tesisi açmak gibi yatırımda bulunarak nakit transferini gerçekleştirebileceğini düşünüyor ancak Apple'ın kafasında farklı planlar olabilir. Foxconn ile birlikte Toshiba'nın bellek bölümünü satın almak ve yüzde 20 ortak olmak isteyen Apple'ın; Netflix veya Disney'i satın alması da ihtimaller dahilinde.

1 Milyar iPhone Satışı 

İlk iPhone piyasaya sürüldüğünden bugüne kadar toplamda 1 milyarın üzerinde iPhone satan şirketin kazançlarının yüzde 91'i akıllı telefon satışından geliyor. Bu yoğunluğu farklı alanlara yönelerek dağıtmak isteyen şirketin yeni servis işine girmesi ya da hızlı bir otonom araç hamlesi yapması da bekleniyor. 

• Bize ne biz de saray yaptık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • user
    - siri beni apple kasasında 3D gezdirsene

siri
    - tamam işte webde android için bulduklarım

user
    - çakaaal

• quote:

Orijinalden alıntı: Puantum

Bize ne biz de saray yaptık

Ne alaka şimdi konuyla valla gına getirdiniz teknoloji formunda siyaset yapmaktan

• birçok ıphone kullanmış biri olarak söylüyorum ıphonelar donanım olarak samsungun s ve note lg g ve v ve pek çok rakibinin gerisinde.
    BU yükseliş çok sürmeyebilir.

• 1 dolar için 100'lük balya ölçüleri: 15,6cm x 6,6cm x 1,8cm

250 milyar dolar 1'lik balyalarla depolansa 2,5 milyar adet balya gerekiyor. Bu balyalar üst üste 5000, enlemesine 800 ve boylamasına 625'er adet olacak şekilde dizilse toplamda 97,5m x 52,8m x 90m hacim kaplıyor. Yani 463320m3. İnsan gerçekten hayret ediyor

Edit: Bu kadar para Şükrü Saraçoğlu Stadı'nı 2 kere tepeleme doldurur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozmenakif -- 1 Mayıs 2017; 13:50:08 >
  • Koskoca devletimizin 88 milyar dolar civarında parası olduğunu düşündüğümüzde üzülmemiz gereken durumdur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: takip1

birçok ıphone kullanmış biri olarak söylüyorum ıphonelar donanım olarak samsungun s ve note lg g ve v ve pek çok rakibinin gerisinde.

O kadar iphone kullanip da olayin salt donanim kasmaktan ibaret olmadigini anlayamamaniz garip doğrusu...

• Durmak yok kazığa devam

Istikrar sürsün kasa büyüsün

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr20mouse -- 1 Mayıs 2017; 14:12:27 >
  • Mukemmel yazılımı var zaten bilgisayar gibi mübarek Windows pclerle kapışıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: nightsoldier

quote:

birçok ıphone kullanmış biri olarak söylüyorum ıphonelar donanım olarak samsungun s ve note lg g ve v ve pek çok rakibinin gerisinde.

O kadar iphone kullanip da olayin salt donanim kasmaktan ibaret olmadigini anlayamamaniz garip doğrusu...

Noluyor yazılımla güncellemeyle telefonun ekran kalitesi falan mı artıyor kamerası ses kalitesi mi değişiyor yoksa hızlı şarj daha büyük pil mi s-pen mi geliyor? Siz donanım diyince sadece işlemci anlıyorsunuz sanırım...

• Ar-Ge'ye harcaması gereken paraları biriktirince ve 1K'ya mal ettiği şeyi 10K'ya satınca böyle oluyor. Ama asıl başarı satabilmesi yeni şeyler sunmadan...

• O paranın içinde şahsımın bir cent'i bile yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cosster

quote:

quote:

Noluyor yazılımla güncellemeyle telefonun ekran kalitesi falan mı artıyor kamerası ses kalitesi mi değişiyor yoksa hızlı şarj daha büyük pil mi s-pen mi geliyor? Siz donanım diyince sadece işlemci anlıyorsunuz sanırım...

O zaman demek istedigimi biraz acayim:

Apple hicbir zaman donanimi ile yarismayi tercih etmemistir. Bu sirket politikasi, bunu satin alan adam bunu biliyor zaten. Yoksa kasasinda bunca nakit olan bir sirket, 4k ekran bile koyabilir. Buraya kadar sorun yok.

Apple diyor ki, ben yaptigim cihazin yillarca stabil calismasini saglarim. Musteri memnuniyetini guclu tutarim. Cunku ben yazilim firmasiyim. İosun ve marketin stabil calismasini saglamak benim icin yeterlidir.

Android dunyasinda ise bu is boyle olmuyor. Firmalar, birbirlerinden aytilmak icin donanim kasma yarisina giriyorlar. Kimisi diyor benim ekranim kavisli, kimisi diyor ben en iyi cift kameraya sahibim,kimisi diyor benim pilim gucludur,bir kez sarj edersiniz, 2-3 gun kullanirsiniz, kimi diyor benim ultra yavas ceken kameram ve 4k ekranim var,kimi diyor ben cok ucuza cok guclu donanim veriririm...

Oeki firmalar neden bu kadar ayrilma ihtiyaci duyuyor? Cunku android her cihazda ayni. Sadece arayuz degisiyor. Bu durum da tabiki sektore rekabeti ve daha az para harcayarak daha guclu cihazlarin satilmasini sağlıyor. Mesela Applein ozel iphoneda 2k ekrana gececek olmasi,ekran kasa oranini guncellemesi ve hizli sarja destek verecek olmasi, android camiasina ayak uydurmak zorunda kalmasindan kaynaklaniyor. Eskiden sektore yon verirdi,simdi sektoru takip ediyor elestrilerinin kaynağı da budur ve gorece gecerli bir elestridir.

Ancak Apple beden bu kadar cok satiyorun cevabi, insanlarin kullanmayacagi ozelliklere bir ton para vermesinden cok, yerinde ve olmasi gerektigi gibi calisan bir cihaz yapabilmesidir. Mesela s8de, ekran sorunu,pil sorunu gundemde. Neden? Cunku bir suru gereksiz ozellikle dolu ve pil bu kadar ozelligi tasiyamiyor. Ben s plusimla halen 2 gunu rahatca cikariyorken, s8 sahibi,telefonunu hemen her gun sarja takmak duruminda. Cunku bende ful hd ekran var,onda 2k ekran var. E bu da kullanimi baltaliyor.

Gelelim apple elestirime;

apple son zamanlarda iyice costu. İstedigi fiyat, sundugu telefona cok cok fazla. Bugun ortalama bir ailenin evine giren paranin yaklasik 2 katini istiyor. Karsiliginda stabil isletim sistemi sunuyorum diyor ama her yil planli eskitme stratejisi dolayisiyla telefonunuz yavaslamaya basliyor ve 4 yilin sonunda kagniya donmus oluyor. Peki ben atiyorum, bin liraya veya iki bine alacagim androidi her iki yilda bir degistirsem ne olur?

1) surekli garantili bir cihazim olur,cunku garanti suresi bitmeden cihaz degistiririm

2) pil vs gibi donanimlarda iki yilda bir yeni bir deneyim yasarim.

Zaten son yillarda bakildiginda,iphonelarin satisinda ufak da olsa gerileme goruyoruz cunku android artik cok daha verimli calisiyor ve huawei,xiaomi gibi firmalar sektore yeni bir soluk getirdi. Onlar ucuza gayet guzel cihazlar sunuyor ve özellikle huawei musteri memnuniyeti acisindan özellikle ulkemizde cok yol katetti.

Lakin, bir alayim, 4 yil kafam rahat olsun,sorunum oldugunda musteri hizmetleri sorunumu cozsun,nakite sıkıstıgimda cihazi aninda elimden cikarayim , marketi belli bir kalitede olsun(ki iphone kullanmamin temeli budur) derseniz yine gideceginiz adres apple store olacaktir diye düşünüyorum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Cosster

quote:

quote:

O zaman demek istedigimi biraz acayim:

Apple hicbir zaman donanimi ile yarismayi tercih etmemistir. Bu sirket politikasi, bunu satin alan adam bunu biliyor zaten. Yoksa kasasinda bunca nakit olan bir sirket, 4k ekran bile koyabilir. Buraya kadar sorun yok.

Apple diyor ki, ben yaptigim cihazin yillarca stabil calismasini saglarim. Musteri memnuniyetini guclu tutarim. Cunku ben yazilim firmasiyim. İosun ve marketin stabil calismasini saglamak benim icin yeterlidir.

Android dunyasinda ise bu is boyle olmuyor. Firmalar, birbirlerinden aytilmak icin donanim kasma yarisina giriyorlar. Kimisi diyor benim ekranim kavisli, kimisi diyor ben en iyi cift kameraya sahibim,kimisi diyor benim pilim gucludur,bir kez sarj edersiniz, 2-3 gun kullanirsiniz, kimi diyor benim ultra yavas ceken kameram ve 4k ekranim var,kimi diyor ben cok ucuza cok guclu donanim veriririm...

Oeki firmalar neden bu kadar ayrilma ihtiyaci duyuyor? Cunku android her cihazda ayni. Sadece arayuz degisiyor. Bu durum da tabiki sektore rekabeti ve daha az para harcayarak daha guclu cihazlarin satilmasini sağlıyor. Mesela Applein ozel iphoneda 2k ekrana gececek olmasi,ekran kasa oranini guncellemesi ve hizli sarja destek verecek olmasi, android camiasina ayak uydurmak zorunda kalmasindan kaynaklaniyor. Eskiden sektore yon verirdi,simdi sektoru takip ediyor elestrilerinin kaynağı da budur ve gorece gecerli bir elestridir.

Ancak Apple beden bu kadar cok satiyorun cevabi, insanlarin kullanmayacagi ozelliklere bir ton para vermesinden cok, yerinde ve olmasi gerektigi gibi calisan bir cihaz yapabilmesidir. Mesela s8de, ekran sorunu,pil sorunu gundemde. Neden? Cunku bir suru gereksiz ozellikle dolu ve pil bu kadar ozelligi tasiyamiyor. Ben s plusimla halen 2 gunu rahatca cikariyorken, s8 sahibi,telefonunu hemen her gun sarja takmak duruminda. Cunku bende ful hd ekran var,onda 2k ekran var. E bu da kullanimi baltaliyor.

Gelelim apple elestirime;

apple son zamanlarda iyice costu. İstedigi fiyat, sundugu telefona cok cok fazla. Bugun ortalama bir ailenin evine giren paranin yaklasik 2 katini istiyor. Karsiliginda stabil isletim sistemi sunuyorum diyor ama her yil planli eskitme stratejisi dolayisiyla telefonunuz yavaslamaya basliyor ve 4 yilin sonunda kagniya donmus oluyor. Peki ben atiyorum, bin liraya veya iki bine alacagim androidi her iki yilda bir degistirsem ne olur?

1) surekli garantili bir cihazim olur,cunku garanti suresi bitmeden cihaz degistiririm

2) pil vs gibi donanimlarda iki yilda bir yeni bir deneyim yasarim.

Zaten son yillarda bakildiginda,iphonelarin satisinda ufak da olsa gerileme goruyoruz cunku android artik cok daha verimli calisiyor ve huawei,xiaomi gibi firmalar sektore yeni bir soluk getirdi. Onlar ucuza gayet guzel cihazlar sunuyor ve özellikle huawei musteri memnuniyeti acisindan özellikle ulkemizde cok yol katetti.

Lakin, bir alayim, 4 yil kafam rahat olsun,sorunum oldugunda musteri hizmetleri sorunumu cozsun,nakite sıkıstıgimda cihazi aninda elimden cikarayim , marketi belli bir kalitede olsun(ki iphone kullanmamin temeli budur) derseniz yine gideceginiz adres apple store olacaktir diye düşünüyorum.

7 Plusla 1 gün gitmiyor millet s plusla 2gün çıkarıyormuş 😂 bayılıyorum günde 30 dk telefon kullanıp 2 gün gidiyor diyenlere.

Kullanım süresi atma gülerim. Ekran açık süresi değil çünkü.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: neronidas

quote:

Ne alaka şimdi konuyla valla gına getirdiniz teknoloji formunda siyaset yapmaktan

Doğru demiş.. şuan bizim burada ilçe belediyeleride yeni binalarını yapıyorlar.. ve hepside saraya benzetiliyor..

Bu millet ne zaman uyanacak..
  • quote:

Orijinalden alıntı: tropeus77

quote:

Orijinalden alıntı: neronidas

quote:

Doğru demiş.. şuan bizim burada ilçe belediyeleride yeni binalarını yapıyorlar.. ve hepside saraya benzetiliyor..

Bu millet ne zaman uyanacak..

İyi de Apple ve bu haber ile ne alakası var?

Gidin Konu Dışında konu açın yazın ne yazıyorsanız.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1 liralık telefona 5 lira ödeyince 1. sınıf insan olduğunu sanan zümreye teşekkürlerini sunmuşlar mı :)

• İphone 7+ 1 gün gitmeyen diyen de çıktı ya.. Bugün de başkası için utandık.
  • adam iyi kazıklıyorlar bi telefona 3 bin 4 bin verirlerse insanlar 2ye değil 3 e bile katlarlar

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.