Şimdi Ara

E-kitap satışları yüzde 20 azaldı: E-kitap rüzgarı kesiliyor mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
1.729
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Elektronik kitaplar, okuyucunun çok fazla yük taşımadan istediği her yerde pek çok aynı anda kitaba ulaşabilmesi olanağıyla ön plana çıkmış ve e-kitap okuyucuların da çeşitlenmesiyle birlikte kitapseverlerin ilgi odağı haline gelmişti. Kitapseverleri ikiye ayıran elektronik kitaplar, bazı okurlar tarafından gerçek kitabın yerini tutmadığı ve kitap okuma huzuru vermediği nedeniyle eleştirilirken bazıları ise bu kitapların çok daha kullanışlı ve ulaşılabilir olduğunu savunmuştu ancak son raporlar elektronik kitapların arkasına aldığı rüzgarın dinmeye başladığını gösteriyor.

E-kitap satışları yüzde 20 azaldı: E-kitap rüzgarı kesiliyor mu? 
    İngiltere Yayıncılar Birliği'nin açıkladığı son verilere göre geçtiğimiz yıl İngiltere'de satılan elektronik kitap sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 17 azalırken aynı dönemde satılan fiziksel kitap ve dergilerin sayısında yüzde 7'lik bir artış görülüyor. Birlik Genel Sekreteri Stephen Lotinga'ya göre bu düşüşün temel nedeni insanların günlük hayatta cep telefonları, televizyonlar ve bilgisayarları kullanırken yeterince ekran ışığına maruz kalmaları ve kitapları bir kaçış yolu olarak görmeleri. 

Lotinga, elektronik kitap hayalinin bittiğini söyleyemeyeceğini ancak yüzde 17'lik düşüşün okurların net kararlar aldığını gösterdiğini dile getirdi. Elektronik kitap yayıncılığı için benzer bir düşüş ABD'de de yaşandı. 2016'nın ilk dokuz ayında elektronik kitap sayışı bir önceki yıla kıyasla yüzde 18.7 azalırken aynı dönemde ciltli kitapların satışında yüzde 4.1, ciltsiz kitapların satışında ise yüzde 7.5'lik artış gözlemlendi. 

Türkiye'de Durum Nasıl? 

Ülkemiz için satış alanında net veriler olmasa da TÜİK'in uluslararası standart kitap numarası (ISBN) istatistiklerine göre 2016'da elektronik yayımlanan kitap sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 57 azaldı. Aynı dönemde yayımlanan fiziksel kitapların sayısında yüzde 3.5'lik bir düşüş olduğunu göz önünde bulundurursak elektronik kitaplara yönelik ilginin azaldığı sonucunu çıkarabiliriz. 

Uzmanlara göre ülkemizdeki ilgi düşüşünün temel nedeni elektronik kitap fiyatlarının gerçek kitaplara göre çok cazip olmaması ve elektronik kitap okuyucuları fiyatlarının halen istenilen seviyelere düşmemiş oluşu. Bununla birlikte okurların istediği bütün kitapların elektronik kitap platformlarında satılmaması da bu kitaplara yönelik ilgiyi azaltıyor. 

• Yazıda bahsi geçen, satışı azalmış olan ürünler tablet formundaki e-kitap okuyucular değil, bu okuyucularda okunan e-kitap'lar. Bu yapılan yorum ve bu yorumun çok beğeni alması bizlerin aslında kitap okumadığımızın, hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da manevi içeriğin değil maddi görünenin derdinde bir toplum olduğumuzun açık göstergesi. Nasrettin Hocanın kürkünden bu yana değişen hiçbirşey yok yani.

Yanlış anladı isem, bu yorumu yapan ve beğenenler bir kitabı alıp onu yıllar boyu defalarca bıkmadan usanmadan okuyorlarsa konu bambaşka bir boyuta çoktan kaçmış demektir. Bu durum en üst düzey bilim insalarını bile aşar.
    Satışların azalması normal, bu pc, televizyon, telefon gibi bir şey değil. Aldığın ürünü senelerce hiç bir upgrade derdi olmadan kullanabiliyorsun. Nedeni de en tepesinden en alt modeline kadar hepsi aynı işlevi görüyor.

2 senedir kindle kullanıyorum, bundan sonra da zorunda kalmadıkça normal kitap okuyacağımı sanmıyorum.
  • E-kitap bence neden saçma?

1- İnsanları kitaba teşvik edecek bir indirim, kampanya tarzı birşey yok. Bazı kitaplar bedavaya(pdf olarak veya app)ama içeriği kalitesiz

2- Uzun süre okumalarda gözüm yoruluyor gerçek kitapta yorulmazken

3- En önemlisi de bir gerçek kitap hissi vermiyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Satışların azalması normal, bu pc, televizyon, telefon gibi bir şey değil. Aldığın ürünü senelerce hiç bir upgrade derdi olmadan kullanabiliyorsun. Nedeni de en tepesinden en alt modeline kadar hepsi aynı işlevi görüyor.

2 senedir kindle kullanıyorum, bundan sonra da zorunda kalmadıkça normal kitap okuyacağımı sanmıyorum.

• Uzun süredir memnuniyetle kullanıyorum. At cebe istediğin yere götür. Göz yorulması derdi yok. Tek sıkıntı içerik. Almak istediğim yeni kitapların satışı yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: the fall of max payne

E-kitap bence neden saçma?

1- İnsanları kitaba teşvik edecek bir indirim, kampanya tarzı birşey yok. Bazı kitaplar bedavaya(pdf olarak veya app)ama içeriği kalitesiz

E-ink ekranli bir okuyucu kullandin mi? 2-3 bosa cikiyor cunku

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: reshthesucker

quote:

Orijinalden alıntı: the fall of max payne

E-kitap bence neden saçma?

E-ink ekranli bir okuyucu kullandin mi? 2-3 bosa cikiyor cunku

Kullanmadım hocam bilgim yok tabletten okuyorum direk. 3. etkisiz kalmadı ama bir kitap hissiyatı uyandırmıyor bende.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tüm dünyada azalmış ancak ülkemizde çok daha fazla azalmasının nedeni elektronik kitabın vergi oranının basılı kitaba göre oldukça yüksek olması, hatta kimi kitapların basılı versiyonunun dahi ekitabından daha pahalıya gelmesi. Demek ki bu şekilde daha çok vergi geliri kazanılıyor ki vergi oranı değiştirilmiyor. Misyon kitap okumayı artırmak değil ne de olsa, vergi geliri elde etmek.

• hem kendisi hem kitapları çok pahalı.

• Bende basılı kitap okuyanlardanım.Kitaba kolay erişimin iyi birşey olmadığını düşünüyorum, tüketim toplumu haline geliyoruz ve insanlar hayatları boyunca okuyamayacakları miktarda kitabı ceplerinde taşıyorlar ve bunun çok hoş birşey olduğunda bahsediyorlar.Hayır kardeşim kitapçıya gidip aldığın kimi zaman bulmak için emek verdiğin kitabı eve getirip okumanın keyfi hazzı ve öğreticiliği e kitapta asla olamaz.Bunun dışında kitap toplayan biri olarak çocuklarıma pdf dolu bir harddisk yerine kitap dolu bir oda bırakmayı tercih ederim....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KolonyaAdam -- 30 Nisan 2017; 23:12:34 >
  • Şu ana kadar 150 tane kadar kitap okudum ve bunların hepsi basılı kitaptı. Kitabın kokusu olması lazım, kitabı elimde tutmam lazım, yapraklarını çevirmem lazım. Bir tane bile e-kitap okumadım, okumamda. Ömrüm boyunca basılı kitap okumaya devam edeceğim
  • the fall of max payne kullanıcısına yanıt
    Aynen dostum. Ekrandan okunan kitaplar yüzünden 5 yıl içinde neredeyse kör olursun. İstediğin kadar kalite ekran de bana, yinede gözlere zarar veriyor. Gerçek kağıt kitabın yerini asla hiç bir şey tutmaz. Umarım e-kitap sektörü batar, yok olur

• tam tersi yükselmesi gerekiyordu ancak yayıncılar bu işi beceremedi ler fiziksel ciltli kitap e kitap dan daha ucuz olur mu oluyor işte ayrıca her istediğin kitabın e kitap formatını bulamıyorsun dolayısıyla talebe karşılık verilmedi bile diğer yandan doğru düzgün bir e kitap okuyucu alayım dersen hiç bir özelliği olmayan plastik parçasına 500 TL istiyor adamlar sonuç itibariyle resmen tutmasın diye herşeyi yaptılar aksi halde metropol Büyükşehir de yaşayan insanlar bilir artık evler büyük değil 60 metre kare kitaplar çok yer kaplıyor bende çok seviyorum fiziksel kitabı bu yüzden Çok da önemli değil tutmaması e kitapın

• yani cihaz pahalı birde tablet alan adam tutum bunu almaz şahsen ben kitabı kitapta okumayı seven biriyim dijital ortamda kitap okuyamıyorum

• Ben de fiziksel kitap taraftarıyım. E kitap okuyuculara sadece çok kalın kitapları bir seyahatte yanımda taşırken "keşke" diyorum. O durumda geçici olsa da yardımcı olabilir ama onun dışında kitap kokusu gibisi yok :)

• Karmaşıklığı yer vermemek adına ekitap diyince eink(emürekkep) teknolojisi ile okunan kitapları kastediyorum.

Evimde 3 kitaplığım var. Hepsinin raflarında 2 kat kitap var. Yeni kitap almak istemiyorum. Yer kalmadı. Üstelik belki 200 ya da 300 kitabı da ya dağıtmışımdır ya da yok pahasına Kadıköy'deki sahaflara satmışımdır. Türkçe ekitap işine hiç girmedim. Kindle paperwhite'ım var. İngilizce ekitaplar okuyorum. Mutluyum.

Ekitapdaki 2 sıkıntım var:
    Birincisi, kitap içerisinde fiziksel kitap gibi dolaşamıyorum (Yani bir sonraki bölümde ne var ya da 3 saat önce bir şey okumuştum o neredeydi diye aramak sıkıntı. Yani ekitabı kendi kafamda rahat bir şekilde haritalayamıyorum. Bu benimle ilgili bir sıkıntı olabilir.

İkincisi, digital bir ürün fiziksel bir ürün kadar pahalı olmamalıydı. Digital kitapların fiziksel kitaplar kadar pahalıya satılması bana biraz koyuyor.

Bu iki dezavantajına rağmen tercihim ekitap olur. Fakat sağolsun yayınevleri ekitapların yayılmaması adına her şeyi yapıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: CaBr2

Satışların azalması normal, bu pc, televizyon, telefon gibi bir şey değil. Aldığın ürünü senelerce hiç bir upgrade derdi olmadan kullanabiliyorsun. Nedeni de en tepesinden en alt modeline kadar hepsi aynı işlevi görüyor.

Yazıda bahsi geçen, satışı azalmış olan ürünler tablet formundaki e-kitap okuyucular değil, bu okuyucularda okunan e-kitap'lar. Bu yapılan yorum ve bu yorumun çok beğeni alması bizlerin aslında kitap okumadığımızın, hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da manevi içeriğin değil maddi görünenin derdinde bir toplum olduğumuzun açık göstergesi. Nasrettin Hocanın kürkünden bu yana değişen hiçbirşey yok yani.

Yanlış anladı isem, bu yorumu yapan ve beğenenler bir kitabı alıp onu yıllar boyu defalarca bıkmadan usanmadan okuyorlarsa konu bambaşka bir boyuta çoktan kaçmış demektir. Bu durum en üst düzey bilim insalarını bile aşar.

• Bir aldığın zaman senelerce kullanıyorsun ve Ülkemizde Kitap okuyan kesim az olduğu içindir.

• quote:

Orijinalden alıntı: myhotyro

quote:

Orijinalden alıntı: CaBr2

Yazıda bahsi geçen, satışı azalmış olan ürünler tablet formundaki e-kitap okuyucular değil, bu okuyucularda okunan e-kitap'lar. Bu yapılan yorum ve bu yorumun çok beğeni alması bizlerin aslında kitap okumadığımızın, hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da manevi içeriğin değil maddi görünenin derdinde bir toplum olduğumuzun açık göstergesi. Nasrettin Hocanın kürkünden bu yana değişen hiçbirşey yok yani.

e-book, e-reader kavramlarının Türkçe'de "her zaman olduğu gibi" güzel bir karşılığı yok. Bir cümlelik alet adı mı olur? Yazıyı okumadım, ilk yoruma cevap verdim, bende de hata var. "e-kitap okuyucu" satma işi saydığım nedenlerden dolayı biraz zorlu.

Yanlış anlaşılmış, ama aslında çok farklı olmayan asıl konuya gelirsek, insanların daha az e-kitap almasının sebebi, insanlarda sahiplik duygusunu hissettirememiş olması olabilir. Buna bağlı olarak korsan artmaya başladı. En azindan Steam veya Spotify gibi platformlar kurulmalı ki insanlarda arşivcilik hissi uyanmalı. Şimdi arşiv yapmaya kalksan çok pahalı oluyor. O yüzden insanlar korsana kaydı.

e-kitap, dolayısıyla "e-kitap okuyucu" furyasının bitmesi ise çok zor. Telefon ekranları e-ink kullanmaya başlarsa belki o zaman biter. Onun dışında bu kolaylığı deneyimledikten sonra vazgeçmek olmaz.

• TR'de normal kitaptan pahalı. Yayın evleri birlik olmuş e-kitap düşmanı olmuşlar. Okuduklarım da hep yabancı makaleler oluyor, ötesi değil. Çok isterdim bir kindle ım olsun, sürekli 3 liraya 5 liraya satın alıp okuyayım. Olmadı, yaygınlaşmadı memlekette.

• Facebooktaki gruplara bir bakın konularına göre tasnif edilmiş arşivler var millet bedava indiriyor.Umarım okuyorlar gerçekten 100 bin küsür üyesi olan gruplar var.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.