Şimdi Ara

Apple'ın ilk otonom aracı ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
202
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Apple'ın uzun bir süredir sır gibi sakladığı otonom araç projesine dair ilk önemli detaylar geçtiğimiz hafta ortaya çıkmış ve şirkete yakın kaynakların da belirttiği gibi Apple'ın otonom araç üretmekten ziyade otonom yazılımı üzerine çalışacağı anlaşılmıştı. Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanı'na başvuran ve otonom araç testleri için izin alan Apple'ın, ilk test aracı da ortaya çıktı.

Apple'ın ilk otonom aracı ortaya çıktı 

Bloomberg'ün haberine göre beyaz bir Lexus RX450h SUV modeli, Apple tesislerinden Kaliforniya sokaklarına çıktı. Google'ın otonom araç birimi Waymo'nun da kullandığı Veledoyne şirketine ait 64 kanallı LIDAR sensörünün bulunduğu araçta en az iki radar ve birçok kamera bulunduğu belirtildi. Sensörlerin ve kameraların araca yerleştirilme şeklinin ise Google ve Uber'in ilk otonom araç denemelerinde olduğu gibi dışarıdan bakıldığında kolaylıkla fark edilebilir olması dikkat çekti.

Apple halen otonom araç çalışmalarıyla ilgili net bir açıklama yapmış değil. Bununla birlikte Apple'ın özelleştirdiği Lexus otomobillere ait geniş çaplı bir otonom sürüş testi de bulunmuyor ancak bugüne kadar 30 şirketin otonom araç testi için izin aldığı Kaliforniya'da, Apple oldukça zorlu bir rekabete resmen giriş yaptı. Şirketin gelecek planlarının sadece yazılımdan mı ibaret olduğu yoksa Apple'ın kendi otomobilini üretmek için mi hazırlandığı ise merak konusu.

• Piyasaya sürülmüş yarı otonom bir modeli olan Tesla'yı bu saatten sonra zor yakalarlar bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kefelon

Piyasaya sürülmüş yarı otonom bir modeli olan Tesla'yı bu saatten sonra zor yakalarlar bence.

Katılıyorum. Adamlar zaten güzel bi sistem kurdu ve ekleyerek devam ediyorlar. Üstelik son kullanıcıdan gelen verilerde sistemin geliştirilmesine büyük katkı sağlıyor. Diğer firmalar hala test aşamasında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdem552

quote:

Piyasaya sürülmüş yarı otonom bir modeli olan Tesla'yı bu saatten sonra zor yakalarlar bence.

Katılıyorum. Adamlar zaten güzel bi sistem kurdu ve ekleyerek devam ediyorlar. Üstelik son kullanıcıdan gelen verilerde sistemin geliştirilmesine büyük katkı sağlıyor. Diğer firmalar hala test aşamasında.

Test aşamasında mı diğerleri??? Audi 3. seviyeye geçiyor bi kaç ay sonra tesla 2. seviye otonomda. Mesela Volvoda 2. seviye otonom modelleri var S90 gibi ama tesladan daha tutarlı çalışıyor... Bi incelemelere göz atın derim Tesla klasik amerikan propaganda yöntemleriyle reklam edildiği için diğer üreticilerde bi nane yokmuş gibi görünüyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cosster -- 29 Nisan 2017; 11:32:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Belli olmaz nokia da pazarın bir numaralısıydı, iphone çıkınca akıllı telefonlarda devrim oldu ve nokia battı. Tesla batar fılan demıyorum, geçerde demıyorum ama bellı olmaz bır bakarsın öyle bır teknoloji gelıstırırlerkı her şey degısır apple olmaz baskası olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: erdem552

quote:

Son kullanıcıdan kazalar haricinde data almıyorlar Google'ınki gibi filoları var. Yoksa o kadar arabadan kablosuz o büyüklükte veriyi alıp işlemek şu an imkânsız zaten. Hatta Tesla Google gibi lidar kullanmak yerine yüksek çözünürlüklü kameralar ve sensörler kullanıyor o kameradan gelen veriler zaten şu andaki bant genişliğiyle aktarılamaz belki 5g ile mümkün olur.

• Bosch araba beyaz eşya üretiyoz ama bir küçücük iphone kadar etmiyor biz de mobil pazara girecez derken Apple da telefondan sıkıldı herhalde ki araba sektörüne giriyor :)

Ne yapsınlar para çok can sıkıntısı :))

• en iyisi hiç başlamasınlar hiç uğraşmasınlar ne de olsa tesla birinci geçemeyecekler

• Apple bunu çıkarsın yine yok satarlar.
    Alan da Apple ağbiii diye almıyorsa ben de birşey bilmiyorum.

• quote:

kardeş bahsettiğimiz firma apple farkındasın demi? üç gün önce kurulmuş bir firma değil. dünyanın en zengin firması oluyor kendisi.
  • Bana'da öyle geliyor.

• Kefelon kullanıcısına yanıt
    Apple'ın nokia'yı tahttan nasıl indirdiğini unutmayalım. Ama steve jobs'unda artık olmadığını unutmayalım. O yüzden ne olacağına tam olarak emin olamayız. Ama şu kesin, araç yazılım konusunu tesladan daha iyi yapacaklarına eminim. Aracın sensörlerinin daha iyi, hata paylarının daha az olacağıda kesin diyebiliriz. Ama Apple'ı apple yapan yeni birşeyler eklemesi, bambaşka yeni şeyler daha eklemeleri lazım ki o zaman tam anlamıyla bir iş çıkarmış olurlar. Steve jobs olmadanda öyle birşey olabilir mi ? görcez..

• quote:

Orijinalden alıntı: LambayaFunfDe

quote:

kardeş bahsettiğimiz firma apple farkındasın demi? üç gün önce kurulmuş bir firma değil. dünyanın en zengin firması oluyor kendisi.

Apple firması olunca bir şeymi değişiyor? Adamların şirket amacı araba yapmak değil! Ayrıca 3 gün önce kurulup kurulmamasıda bir şey değiştirmez en basitinden flappybird yapımcısını kısa süre içinde zengin eden bir dünyada yaşıyoruz. Ve son olarak şuanda dünyanın en zengin firması apple değil kardeşim.

• candanielcanatan C kullanıcısına yanıt
    Kim?

• salla babam salla

adamlar en iyi beyinleri alip test yapiyor, Ar-Ge milyon degil milyar dolar harciyor

ama burda yok gecemez yok yapamaz diyen 3. dunya ulkesi vatandasi yorum yazmis.

Benim bildigim Apple yas tahtaya basmaz, ayrica Teslanin gucu oyle Model X , Model S degil Nvidiadan geliyor yoksa celik, demirden herkes arab yapiyor artik devir Operation system devri ve IOS'un telefonda neler yaptigini gordunuz, simdi bunu otomitvde yaparsa hic sasirmam

apple bu teknolojiyle araba uretmiyecek, ama Mercedes, Audi gibi ureticilere teknolojisini verecek diye tahmin ediyorum, ama admalar hic bisey soylemiyor muhtemelen cok kisa bir surede ortaya appli , elektrikli araclar cikar

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.