Şimdi Ara

Araçlarda cam filmi kullanımı yasal hale geldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
3
Favori
5.252
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Araçlarda cam filmi kullanımı yasal hale geldi

Araç sahipleri tarafından büyük talep gören cam filmi uygulaması, Resmi Gazete kararıyla bugünden itibaren bazı şartlar dahilinde yasal hale geldi. Bildiğiniz üzere daha önce, araçlarına cam filmi taktıranlara trafik kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle cezai yaptırım uygulanıyordu.

Ancak 6 ay önce Resmi Gazete'de yayınlanan ve bugün yürürlüğe giren Araçların İmal, Tadil ve Montajı (AİTM) Yönetmeliği ile birlikte araçlara cam filmi taktırmak artık serbest oldu. 26 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete'de cam filmiyle ilgili bölümde şu ifadelere yer verilmişti:

MADDE 14 – (1) 107 sayılı BM/AEK Regülasyonu kapsamındaki araçlar hariç olmak üzere; M, N ve O kategorisi araçlarda cam filmi uygulaması yapılabilir. Anılan araçlara bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten altı ay sonra cam filmi takılması halinde, cam filmi ile ilgili uygulama Ek VI ve Ek XV’teki hükümlere uygun olmak zorundadır.

Ayrıca Bkz.Fisker yeni elektrikli aracının lansman tarihini duyurdu
    Yönetmelikte cam filmi üreticileri, araç sahipleri ve uygulamayı yapan işyerlerinin uyması gereken bazı şartlar bulunuyor. Örneğin ön cama hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamayacak. Yapılması halinde araç sahibine 189 TL'lik bir ceza kesilecek. Ayrıca cam filmlerinin üretiminde PVC malzeme kullanımı da yasak.

26 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete'de cam filmi uygulamasının Ek VI ve Ek XV’teki hükümlere uygun olması gerektiği yazıyor. Ancak liste bir hayli uzun olduğundan buraya tıklayarak indirebileceğiniz PDF dosyasının 39. ve özellikle 135. sayfalarından bu şartların neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Araçlarda cam filmi kullanımı yasal hale geldi 

• Hemen arkalari 5 önleri 3 yaptırıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zaten pek takmıyolardı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sırf yasal değil yolda polisle jandarmayla uğraşmayım diye bu yasanın çıkmasını bekliyordum. Yav arkadaş Antalya gibi bi yerde cehenneme dönüyor arabanın içi klima falan hak getire.

• erkmenson kullanıcısına yanıt
    Oylemiymis

• Yasak olması saçmaydı zaten.

• Gene yaziyorum 10. Madde cok sacma :)

• eskiye dönük yediğimiz cezaları geri alabiliyor muyuz acaba ?
  • Peki dediği şartlarda cam filmini nasıl taktırabiliriz? % geçirgenligini vs nasıl bilecegiz veya polis memurları bunun uygunlugunu nasıl ölçecek?

• Ben ön cam hariç orta derece cam filmi kapattırdım 1seneden fazla gezdim. Bir çok kere cevirmeye girdim. Kimse sallamıyor zaten. Koyu yapanlara gıcık oluyo polisler. Bana hiç bişey demediler.

• Bende yaptırırım bu ay ama nerede iyi bir yer bulmak gerek hiç alışkın olduğum işler de değil.

Cam filmi bir yandan iyi bir yandan kötü cam filmi olmayan araçların arkasındayken öünündeki aracı rahatlıkla görüyorum kendimi ona göre ayarlayabiliyorum ama cam filmi varsa araçta biraz büyükse D sınıfı gibi onun önündeki araç kayboluyor trafiği takip etmek daha zorlaşıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 26 Nisan 2017; 22:10:27 >
  • Yanlar ve arkalar 2 ön cam 0.5 veya 1 en iyi seçim 6 senedir çoğu aracımda böyle çevirmede camları açıyorum öyle giriyorum hiç ceza yemedim film yüzünden ön cama yapmak gerekli ama tadında yapılması gerek sıcak bir şehirde yaşıyorum klima ile idare ediyorduk fakat arac 10 dakika güneşin altında kalsın 5 dakika havalandırmak zorunda kalıyorduk cam filmi ile iç sıcaklık baya düşüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Columbia- -- 26 Nisan 2017; 23:31:14 >
  • İstanbul içi tavsiye alınır
  • Şimdi yeni ön cama güneş gelen yerden siperlik gibi üst tarafa cam filmi yaptırmıştım. Ona yasak koymuşlar

• Yanliz fotograftaki passat benim eski aracim fotografida ben çekmiştim nerden bulup koydunuz

• ön arka 0,5 yanlar 1 bekle beni sanayiii
  • Arkadaşlar sakin olun. Öyle herkesin taktığı filmler ruhsata işlenecek diye bir dırum yok. İmalatçının yada filmi ithal eden ithalatçının gerekli testlerden geçirdiği filmlerfen uygulatmamız gerekiyor. bu filmlerin üzerinde onay numarası ve bakanlık hologramı vb küçük işaret olacak. Ve bu onaylı marka filmleri Tse den hizmet yeterlilik belgesi almış bir firmaya uygulatmamız gerekiyor. Gerçi merdiven altı yapıp Tseli başka bir firmanın üzerinden de evrağı kitabına uyduran illaki çıkar.

• Muayene'den önce hep sökülürdü iyi olmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Duratec

Yanliz fotograftaki passat benim eski aracim fotografida ben çekmiştim nerden bulup koydunuz

Icime dogdu herhalde aklımda direk senin nick belirdi. 5. sahibini ariyor olsa gerek o arizalardan sonra

• Kimse yonetmeligi okumayacak sonra burayi aglama duvarina cevirecekler ceza yedim diye

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.