Şimdi Ara

GDDR6 standardı Nvidia Volta mimarisine yetişiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
724
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • GDDR6 standardı Nvidia Volta mimarisine yetişiyor

Grafik belleği mimarilerinde son dönemde yaşanan gelişmeler oldukça dikkat çekici. Büyük potansiyele sahip olan 3 boyutlu HBM bellek mimarisi üçüncü nesle terfi etmek üzere ancak henüz son kullanıcıya yaygın bir şekilde ulaşmış değil. Oyun severler eğer HBM bellek tecrübe etmek isterse AMD Fury dönemine gitmek zorunda.

HBM bellek kadar olmasa da önemli performans avantajları sunan GDDR5X ise şu anda sadece Nvidia GeForce GTX 1080 ve üzeri ekran kartlarında mevcut. Bütçesini düşünmek zorunda olan oyun severler ne yazık ki GDDR5 standardında karar kılmak zorunda.

Teknoloji çok alternatif yok

Buna rağmen grafik belleği mimarisi gelişmeye devam ediyor. SK Hynix firması, yeni nesil GDDR6 üzerindeki çalışmalarını tamamlamak üzere ve sektörün ilk 20nm 8Gb GDDR6 DRAM belleğini ürettiğini duyurdu. Pin başına 16Gbps ile yeni bellek ayrıca sektörün de en hızlısı. Bu modül 384-bitlik veri yolu ile 768GB/s seviyelerine ulaşabiliyor. Bu durumda bellek hızı 16 000 MHz civarında gerçekleşiyor.

SK Hynix yeni bellekleri geleckeı yıl önemli bir grafik kartı üreticisi ile birlikte deneyeceklerini belirtiyor. Önceki kullanımlara bakarsak bu firma Nvidia’dan başkası değil. Aynı GDDR5X mimarisinde olduğu gibi GDDR6 mimarisini de üst seviye bir GeForce ekran kartında göreceğiz.

Nvidia’nın bu yıl sonlarında veya gelecek yıl başlarında Volta mimarisini temel alan GTX 20 serisini piyasaya sürmesi bekleniyor. Muhtemelen GTX 2080 adını alacak ekran kartında GDDR6 mimarisini göreceğiz. Pilot deneme amaçlı olacak bu ekran kartının haricindeki GTX 2070 veya 2060 gibi kartlarda ise GDDR5X mimarisi karşımıza çıkacak.

Ayrıca Bkz.Bu kez iPhone 8 maket görselleri sızdırıldı

Bu noktada net olmayan GDDR6 mimarisinin üretim maliyetleri. Her zaman olduğu gibi bir teknolojinin ilk sürümü daha maliyetli oluyor. Bu yüzden de yaygın kullanıma geçmesi için bir iki yıl beklemek gerekiyor.

SK Hynix dışında Samsung ve Micron da GDDR6 çalışmalarına devam ediyor. Bu bakımdan herhangi bir stok sıkıntısı söz konusu olmayacaktır. Bununla birlikte firmaların hangi ekran kartlarında GDDR6 teknolojisine yer vereceği meçhul. Nvidia GTX 2080 için yüksek ihtimal diyebiliriz ancak AMD, Radeon RX serisinde prensip olarak düşük maliyete odaklanıyor. Bu bakımdan Radeon RX 600 serisinde GDDR5X bellekler görebiliriz. Vega mimarisinde ise HBM 2 bellekler bizi bekliyor. Yani GDDR6 bellek teknolojisinin en erken 2019 yılında yaygınlaşmaya başladığını göreceğiz.

• ..."Yani GDDR6 bellek teknolojisinin en erken 2019 yılında yaygınlaşmaya başladığını göreceğiz".
    Allah ömür versin!!!

• 30 mayıs gibi hbm 2 bellekli vegalar gelecek,eğer uygun fiyatlı olursa onu tecrübe etmek daha mantıklı olur.

Anlaşılan vega haziran gibi çıkarsa piyasaya, Amd piyasada iddialı bir çıkış yakalayabilir,daha voltaya epey var anlaşılan.
  • bitirdi bizi pc pazarı arkadaş şöyle 1000 $ lık ps veya xbox çıkarsalar ve 8 yıl bu konsol kalsa yeterlidir 2 -3 yılda en güncel ekran kartı nerdeyse tarih oluyor (en yüksek ayarlar için )
    artık ps 5 xbox scorpio tam 4 k 60 fps ile 7 yıl kadar hiç bir oyunda düşürme olmadan yapsalar yeterlidir herkes konsollara yatırım yapar pc artık bırak bizi diyor rersmen

• geçenlerde açılan bir başlıkta volta 2017 3. çeyrek deniyordu şimdi ise "veya gelecek yıl başlarında" olmuş oluru nedir?
  • Grafik bellleği hikayesi tamamen gürültü reklam soygun amaçlı iş grafik işlemcisinde bitiyor aksini iddia eden varsa gtx970 in peformasini açıklasın yada şoyle bişey denense gtx 1080 e 4 gb bellek takin test edin farki gorun hiç bukadar gurultu çikaricak gibi değil

• 1080 den sonra 2080 mi gelir 1180 mi.. 2090 dan sonra 3000 gelir gibi bişi oldu..

• quote:

Orijinalden alıntı: susunx2121

bitirdi bizi pc pazarı arkadaş şöyle 1000 $ lık ps veya xbox çıkarsalar ve 8 yıl bu konsol kalsa yeterlidir 2 -3 yılda en güncel ekran kartı nerdeyse tarih oluyor (en yüksek ayarlar için )
    artık ps 5 xbox scorpio tam 4 k 60 fps ile 7 yıl kadar hiç bir oyunda düşürme olmadan yapsalar yeterlidir herkes konsollara yatırım yapar pc artık bırak bizi diyor rersmen

hocam iki konsolda öyle bir durum yok hocam 8 yıl falan artık rüya şuan görselliği çok iyi olan oyunlar xbox ta 720p ps4 te ise 900p yani fulhd bile değil siz düşünün ps4 pro ise 4k upscale ediyor asılında 4 değil yayma sistemi ile yapıyor görseller kötü değil ama gerçek 4k gibi hiç değil
    benim tavsiyem pc de konsolda çok para yatırmak mantık dışıdır arkadaşlarınız nerde ise orda oyun oynamak daha eğlenceli tabi konsol sahibi olmak ta kesin lazım ps4 yada xbox zevke göre değişir konsola özel oyunlar için ve 3. parti bile olsa konsol ile sınırlı kalan oyunlar var bir red dead redemption gibi oyunlar pc çıkmıyor ama eşsiz güzel oyunlar yada gta5 artık konsolda suyu çıkıyor sonra pc ye veriyorlar ben mesela mortal kombat 9 için hatırlıyom 2 yada 3 yıl sonra pc verdiler ps4 tarafında sürü ile yapım var pc de bulamayacağınız

• GDDR5X zaten GDDR6'ın adlandırması diye bilinmiyor muydu?

• Starcraft oynuyorum grafikler 20 yillik ama hala oynaniyor. Şimdiki oyunlaein grafikleri iyi konu yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hector_1990

quote:

bitirdi bizi pc pazarı arkadaş şöyle 1000 $ lık ps veya xbox çıkarsalar ve 8 yıl bu konsol kalsa yeterlidir 2 -3 yılda en güncel ekran kartı nerdeyse tarih oluyor (en yüksek ayarlar için )

hocam iki konsolda öyle bir durum yok hocam 8 yıl falan artık rüya şuan görselliği çok iyi olan oyunlar xbox ta 720p ps4 te ise 900p yani fulhd bile değil siz düşünün ps4 pro ise 4k upscale ediyor asılında 4 değil yayma sistemi ile yapıyor görseller kötü değil ama gerçek 4k gibi hiç değil
    benim tavsiyem pc de konsolda çok para yatırmak mantık dışıdır arkadaşlarınız nerde ise orda oyun oynamak daha eğlenceli tabi konsol sahibi olmak ta kesin lazım ps4 yada xbox zevke göre değişir konsola özel oyunlar için ve 3. parti bile olsa konsol ile sınırlı kalan oyunlar var bir red dead redemption gibi oyunlar pc çıkmıyor ama eşsiz güzel oyunlar yada gta5 artık konsolda suyu çıkıyor sonra pc ye veriyorlar ben mesela mortal kombat 9 için hatırlıyom 2 yada 3 yıl sonra pc verdiler ps4 tarafında sürü ile yapım var pc de bulamayacağınız

slm burda anlatmak istedigim suanki ps4 ps4 pro ile xbox one veya xbox scorpio degil en azindan bunlardan sonraki konsollar diyorum duzgun okuduysan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• selmand kullanıcısına yanıt
    Performansları kötü, köşe yumuşatması da yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Performansları kötü, köşe yumuşatması da yok.

olsun bayılıyorum starcrafta bi 20 sene daha oynarım ben bunu. :D
  • selmand kullanıcısına yanıt
    Yenilerini diyorum. Performansları da çöp, görselleri de.
    GDDR6 standardı Nvidia Volta mimarisine yetişiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 25 Nisan 2017; 0:19:5 >

• 6.5 senelik laptopumda ddr5 ekran kartım var daha bu sene çıkan oyunları oynamayadım ddr6 yaygınlaşana kadar kaç sene geçer siz düşünün.

• istedikleri akdar DDR bellek yapsınlar bana ne fayda halâ GTS 260 kullanıyorum.

• quote:

r9 290x ekim 2013 te çıkmış.3.5 yıl olmuş kart çıkalı zamanının üst seviye kartı.Rx 480 den iyi bir kart ve 2k kada full oynatamadığı oyun neredeyse yok.En az 2 sene daha gideri var bu kartın yani rahat 5 sene kullanılır.Artık konsol alayım 10 sene kullanayım devride bitti.2 3 senede 1 konsollarda güncelleniyor artık.Zaten orta seviye ekran kartlarıda 1080p için artık uzun süre kullanılacak güce geldi.Devir değişti 4k vr devri başladı.

• quote:

Orijinalden alıntı: xmms

quote:

r9 290x ekim 2013 te çıkmış.3.5 yıl olmuş kart çıkalı zamanının üst seviye kartı.Rx 480 den iyi bir kart ve 2k kada full oynatamadığı oyun neredeyse yok.En az 2 sene daha gideri var bu kartın yani rahat 5 sene kullanılır.Artık konsol alayım 10 sene kullanayım devride bitti.2 3 senede 1 konsollarda güncelleniyor artık.Zaten orta seviye ekran kartlarıda 1080p için artık uzun süre kullanılacak güce geldi.Devir değişti 4k vr devri başladı.

anlamadım nasıl oluyorda rx480 den daha iyi?
    http://gpuboss.com/gpus/Radeon-RX-480-vs-Radeon-R9-290X

• quote:

Orijinalden alıntı: apodur

istedikleri akdar DDR bellek yapsınlar bana ne fayda halâ GTS 260 kullanıyorum.

bu yoruma nvıdıa çok üzüldü 10 sene pazarı amd ye bırakmaya karar verdi, teşekkürler.
    not: ati hurda 3650 kullanıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: MetalWave

quote:

Orijinalden alıntı: xmms

quote:

anlamadım nasıl oluyorda rx480 den daha iyi?
    http://gpuboss.com/gpus/Radeon-RX-480-vs-Radeon-R9-290X

https://www.youtube.com/watch?v=UAdbAO0JXAg videoyu izlerseniz görürsünüz az da olsa paralel işlemci birimi ve bant genişliği daha fazla olduğundan daha iyi.Tek dezavantajı güç tüketimi.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.