Şimdi Ara

Milli enerji politikasında dev hamle: Akdeniz’de sismik aramalar hızlanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
730
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Milli enerji politikasında dev hamle: Akdeniz’de sismik aramalar hızlanıyor

Enerji Bakanlığı, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında, Türkiye’nin hızla artan enerji ihtiyacının maksimum verimlilikle milli olanaklarla karşılanması için birtakım hamleler yapma kararı almıştı. Bu noktada önemli yatırımlar yapılmış, ekipman ve teçhizatlar ile ülkenin bu alandaki kabiliyetleri yükseltilmişti.

Bu noktada Türkiye’nin uzun yıllardır konuşulan ancak çeşitli etkenlerle bir türlü atılamayan bir adım resmen atıldı. Barbaros Hayrettin ve Oruç Reis sismik arama gemileri ile hem Karadeniz’de hem de Akdeniz’de hiç durmadan üç boyutlu ve sismik arama yapacak olan Türkiye, bu gemilerden gelecek sonuçlar ölçeğinde de her yıl petrol ve doğalgaz hedefi ile Akdeniz’de 2, Karadeniz’de 2 olmak üzere en az 4 kuyu açacak.

31 Aralık 2012’de 130 milyon dolara satın alınan arama gemilerinden Barbaros Hayrettin Paşa, daha önce aralıklı olarak devam ettiği arama görevine 21 Nisan itibariyle etkin olarak başladı ve aralıksız olarak 3 boyutlu sismik arama yapacak. Denizin 8 kilometre altında jeolojik arama yapabilen gemi, alanındaki en modern ve en çevreci gemi konumunda. Oruç Reis de bu yıl içinde Kardeniz’de sismik arama faaliyetlerine etkin olarak başlayacak.

Tabi iş sadece arama ile sınırlı kalmayacak. Bu yıl içinde Türkiye, tarihinde ilk defa sondaj gemisini de envanterine katacak ve sondaj gemisi sayesinde de çıkarılan haritalar kapsamında sondajlar vurulmaya başlanacak. 

• Sanmıyorum bişeyler bulsunlar.
  • Hadi rast gele.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Abdülhak Hamit Tarhan -- 24 Nisan 2017; 12:42:12 >
  • Burada önemli olan bir şey bulup bulmamak değil. Asıl amaç elimizde tam olarak ne olup olmadığını bilmek. Enerji politikamızı ona göre ayarlamak.

• Türkiye olarak güzel atılımlar fakat bizim adalarımızı işgal eden yunanlıları denize dökmemiz gerekir sadece sondaj arama ile yanıt vermekle olmaz!

• Burada konu petrol ama ben elektrik'e değineceğim;
    Nükleer santrali çakacaksın olup bitecek. Sağlam yaptıktan sonra tüm ülkenin enerji ihtiyacını rahat rahat karşılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: WaylandIZMIR

Burada konu petrol ama ben elektrik'e değineceğim;
    Nükleer santrali çakacaksın olup bitecek. Sağlam yaptıktan sonra tüm ülkenin enerji ihtiyacını rahat rahat karşılar.

Bu forumda onu anlatman imkansız, anlamıyorlar. nice yiğitler can verdi bu uğurda.
  • Başlığı düzeltelim.

• ŞİMDİ Mİ?!!!
    GEÇMİŞ OLSUN...

• Arasan ne olacak yarin satarlar petrolu sonra ozellestirme yaparlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9600_G_T -- 24 Nisan 2017; 13:00:45 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geçen yine petrol arıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • CaBr2 C kullanıcısına yanıt
    Valla ben de katılıyorum da katılmadığın tek konu yapılacak nükleer santralin bizim olmaması. Japonlarla papaz olsak kendi ülkemizdeki santrali bile kullanamayız. Şuan da yabancı ülkelere enerji için para veriyoruz, o santralde üretilecek elektriği satın almak için de yabancı ülkelere para vereceğiz. İşletmesi bize ait değil. Yoksa yapılacak santral devletin veya yerli bir şirketin olsa sonuna kadar destek olurum.

• 10 yıldan beri yok şurdan doğalgaz çıktı, yok burdan petrol çıktı hikayeleri ile milleti avutup durdular.

Kimse kusura bakmasın bizde herşey kağıt üzerindedir. Uygulama fiyaskodur.

Bu yapacak alet edevat, bilgi birikim yetersiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: WaylandIZMIR

Burada konu petrol ama ben elektrik'e değineceğim;

Çabuk yeşilciler gelmeden ...
  • Forumdaslara duyuru, denizde her bir sismik sondaj 300 milyon dolar. Kara uzerinde 3 milyon dolar gibi bir rakam tutuyormus

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnşallah işe yarar bir şey çıkar hayırlı olsun.

• Güzel çalışma. Ülke ekonomisi milli değerler ekseninde kalkınabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • TPAO nun milyon paralarla aldığı gemi ortaya çıkmış(Bilerek zarar ettirilip satılmaya çalışılan kurum).Karadeniz'de 3 ay dolanır yine çekilir birşey beklemeyin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • konu ile pek alakalı değil ama bağlantılı olarak ,geminin ismi çok güzel düşünülmüş. bu hükümeti ister sevelim ister sevmeyelim gerek bu tür işlerde isim verme konusunda gerekse paranın bir yüzüne konanlar olsun çok başarılılar. savunma sanayinde de öyle çok güzel düşünülmüş isimler konuyor nokta atışı.
  • Elimizde neler var da ...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.