Şimdi Ara

Facebok Alman gazetelerine ''yalan haber'' ilanı verdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
195
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Alman hükümeti ülkedeki Facebook başta olmak üzere sosyal ağlar ve diğer internet sitelerinde bulunan yalan haberleri ortadan kaldırmak için uzun süredir çalışmalar yürütüyor. 24 Eylül'de yapılacak olan seçimlerde sosyal medyadaki yalan haberlerin, ABD seçimlerinde olduğu gibi, insanların oy tercihini etkilemesinin önüne geçmek isteyen yetkililer son olarak yalan haber ve nefret içerikleri paylaşımları platformlarında barındıran sosyal ağlara 50 milyon euroya varan cezaların kesilmesini öngören bir yasa tasarısını tartışıyorlardı.

Facebok Alman gazetelerine ''yalan haber'' ilanı verdi 

Yalan Haberlerle Mücadele İçin İpuçları  

Tabi yasalaşması halinde bu tip cezalardan en çok etkileneceği düşünülen Facebook da zor durumda kalmamak için bazı önlemler almaya başladı. Geçtiğimiz aylarda Almanya'daki yalan haberleri filtreleyecek bir çalışmayı başlatan sosyal medya devi şimdi de ülkenin önde gelen gazetelerine, kullanıcıların yalan haberleri nasıl anlayacağına ve bunlardan nasıl korunabileceğine ilişkin 10 ipucu bulunan bir ilan verdi.

Bild, Sueddeutsche Zeitung ve Die Welt gazetelerinde yer alan ilanda "Haber yayınıyla mücadele ediyoruz ve bir haberin doğru olup olmadığını nasıl algılayabileceğinizi size bazı ipuçları veriyoruz." ifadesi yer alırken Facebook ayırca ülkedeki 29 milyonun üstündeki Facebook kullanıcısına haberlerin ve reklamların doğruluğundan emin olmak için kaynak siteleri incelemeyi ve diğer içerikleri de araştırmayı tavsiye eden ipuçları gönderdiğini açıkladı.

Görünen o ki Facebook, Almanya'daki faaliyetlerinin tehlike altına girmemesi için gerçekten önemli adımlar atma ihtiyacı hissetmiş zira Media Impact ajansının açıklamasına göre Bild gazetesinde bir sayfa ilan ücreti yaklaşık 500.000 euro. 

• Sen şu Bild'e bak hele! Tek gün gösterilecek tam sayfa ilan 500000€ mu!? Amerika'nın Tomahawk füzesi fırlatması gibi olmuş. Ama isabetli seçim, Bild'i genelde orta-alt gelir seviyesindeki AfD'ye yatkın kesim okuyor. Bizim Hürriyet gibi bir şey. "Şok şok şok", "ve Sneijder resti çekti" vesaire gibi abartılı başlıklarla tırt içeriklerin sunulduğu bir yayın organı.

• internetin bana göre 1. kuralı: internetteki hiçbir şeye inanma

• Facebok mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muguroz

Sen şu Bild'e bak hele! Tek gün gösterilecek tam sayfa ilan 500000€ mu!? Amerika'nın Tomahawk füzesi fırlatması gibi olmuş. Ama isabetli seçim, Bild'i genelde orta-alt gelir seviyesindeki AfD'ye yatkın kesim okuyor. Bizim Hürriyet gibi bir şey. "Şok şok şok", "ve Sneijder resti çekti" vesaire gibi abartılı başlıklarla tırt içeriklerin sunulduğu bir yayın organı.

ooo karalama kampanyasi, alirim bir dal...
    Sanki digerleri yalan haber yapmiyormus gibi basmis propagandayi arkadas.
    Almanya'da basin özgürlügü, ifade özgürlügü falan yok, sadece kendi islerine geleni milletin önüne koymak var.
    Facebook secim öncesinde Cumhuriyetcilere karsi sansür uyguladigini itiraf etmisti zaten, sanki asil sucli kendileri degilmis gibi baskalarini elestiriyorlar.

• Facebook almanyada yasaklansın olsun bitsin artık :D

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pspoor

quote:

Sen şu Bild'e bak hele! Tek gün gösterilecek tam sayfa ilan 500000€ mu!? Amerika'nın Tomahawk füzesi fırlatması gibi olmuş. Ama isabetli seçim, Bild'i genelde orta-alt gelir seviyesindeki AfD'ye yatkın kesim okuyor. Bizim Hürriyet gibi bir şey. "Şok şok şok", "ve Sneijder resti çekti" vesaire gibi abartılı başlıklarla tırt içeriklerin sunulduğu bir yayın organı.

Almanya'da basin özgürlügü, ifade özgürlügü falan yok, sadece kendi islerine geleni milletin önüne koymak var.
    Facebook secim öncesinde Cumhuriyetcilere karsi sansür uyguladigini itiraf etmisti zaten, sanki asil sucli kendileri degilmis gibi baskalarini elestiriyorlar.

Karalama kampanyası mı? neyi kimi karalamışım haberim olmadan? Burada karalamak istediğim ne Bild ne Hürriyet ne de başka bir gazete. Kimseyi karalamak değil amacım açıkası, sadece bir tespitimi paylaştım. Katılırsın veya katılmazsın orasını bilemem...

Öncelikli olarak benim yorumum ve bu haber gazetelerin doğru haber yapıp yapmamasıyla alakalı değil. Facebook'da gezen ve aslı astarı olmayan fotoğraf, video tarzı şeyleri nasıl tespit edilebileceğiyle ilgili Facebook'un gazetelere verdiği ilan. Tıpkı bi dönem Facebook'da gezen "Uygur Türklerine ramazanda şöyle böyle yapıldı" fotoğrafları gibi, bir çocuk vardı o fotoğrafta/videoda, belki de Çinle uzaktan yakından alakası bile olmayan bi fotoğraf/video... (Küçük bir not: O bölgede insanlara ayrımcılık yapılmadığını veya aksini iddia etmiyorum, gitmedik, görmedik, bilemeyiz. Ama Face'de iki yalan resim gören vatandaş, sanki 7 ceddi orada doğmuş büyümüş ve bütün olaylara hakimmiş gibi yanlış sonuçlara varabiliyor ve tepkisini abartılı gösteriyor).

Muhtemelen sahte olan o gönderiler yüzünden, kendisini "milliyetçi" ilan eden, milliyetçilikle uzaktan yakından alakası olmayan adamlar gidip "Bu Çinli bunu dövelim, bütün Çin'e haddini bildirelim!!(!)" diyerek Güney Koreli bi elemanı benzetmişlerdi....

Olayı Bild'e bağlamamın sebebi ise: Düşük eğitim düzeyine sahip, halkın ağırlıklı olarak alt-orta sosyoekonomik tabaksını oluşturan kesime mensup insanlar (yorumumda geçiştirerek alt-orta gelir seviyesi yazarak basite indirgemişim olayı, kusura bakmayın) genelde Facebook'da okuduğu her şeyi hiç sorgulamadan doğru sanıyor ve bunu hemen Face'de paylaşıp, sanki matah bir tespit yapılmış gibi yayılmasına vesile oluyor ve bu tarz insanlar genelde Bild gibi okuması kolay gazeteler okuyor. (Küçük bir not daha: Bu benim kendi tespitim yalnız burada söylemek istediğim, eğitimli ve gelir düzeyi iyi olan kesim bu tarz hataları hiç yapmaz, herşeyin en iyisini bilirler gibi bir düşüncem YOK (örnek: kendi ailem))

Bild gazetesi (kelime anlamı resim/fotoğraf ) haberleri uzun uzun yazmaktan ve derinine inmekten ziyade mümkün olduğunca fazla fotoğrafla ve anlatım dili mümkün olduğunca basite indirgenmiş bir şekilde servis ediyor- anlayacağınız içeriğinin kalitesinden çok tirajını düşünen bir gazete. Haberde adı geçen diğer gazeteler, Süddeutsche Zeitung ve die Welt, ise Bild in bir "tık" ötesinde kalitede haberler yapıyor (didaktik anlamında) diyebilirim. (Bunlar kendi tespitlerim, farklı bir argümanı olan varsa buyursun yazsın!) Bu sebeplerden dolayı bu gazeteler genellikle eğitim seviyesi fazla yüksek olmayan veya gazete okumaya fazla vakit harcamayan insanlar tarafından tercih ediliyor.

(Bu tespitimin dayanağı: Almanya'ya geldikten ve Almanca öğrendikten 3-4 yıl sonra, Bild vesaire gibi gazeteleri çok rahat okuyabiliyoruz ve anlıyoruz (ben ve benim gibi Almanca öğrenen arkadaşlar)fakat gidip Frankfurter Allgemeine Zeitung veya die Zeit gibi gazetelerini aldığımda, sadece bir makaleyi anlamak için bütün günümü harcamam gerekiyor. Tabi 3-4 senedir bu ülkede yaşadığım, eğitimimi Almanca yaptığım için moralim bozuldu. Tesadüfen üniversitenin yabancılar ofisinde bu kaygımı Almanca hocalarıma anlattım ve onlar "merak etme çoğu insan Alman olmasına rağmen bile anlamıyor, çünkü anlatım dili çok ağır" gibi bir teselli/bilgi vermişlerdi.)

Almanya'daki basın özgürlüğüne gelince: lütfen yorumunla komik olma :) Dünyanın her ülkesinde olduğu gibi Almanya'da da medya bir algı yönetimi aracı olarak kullanılıyor, bu doğru, ancak isteyen istediği tondan haberi bulabiliyor. İki şeyi birbiriyle karıştırıyorsun! Örneğin Televizyonda/gazetede isteyen Merkel'i veyahut Alman siyasetiyle alakalı herhangi bir konuyu istediği ŞİDDETTE, dilediği gibi eleştiriyor. Hangi kaynak sana uygunsa bulur, onu okursun. Önemli olan bu seçimin orada sunuluyor olması ve Türkiye'deki eksik de tam olarak bu!

Konuyu toparlamak adına şöyle bir örnek de vereyim: İsmi Postillon olan ve sadece şaka amaçlı haberler sunan bir grup var (bizdeki Zaytung gibi) Bunlar bir gün "Suriyeli mülteci Alman sarışın kızı herkesin gözü önünde canlı canlı yedi!" haberi paylaştılar. Ve buna gerçekten inanan, böyle birşeyin gerçek olduğunu düşünen bir sürü insan vardı! Televizyondan yayınlanan bir röportajda 18 li yaşlarında bir kız "Facebook'da gördüm mülteciler Almanları yiyormuş!" yorumununda bulunarak, insan zekasının ne kadar geri gidebileceğini bütün insanlığa kanıtladı! Tabi burada yapılan haber şaka amaçlı, kasıtlı yapılan bir haber ancak bunun gibi binlerce örnek bulunup, gösterilebilir ( Türkiye'den örnek ise:https://seyler.eksisozluk.com/suriyeli-siginmacilar-hakkinda-dogru-sandigimiz-yanlislar-2) Bu doğru sanılan yanlışlar sürekli Facebook üzerinden yayılıyor.

• quote:

quote:

quote:

Karalama kampanyası mı? neyi kimi karalamışım haberim olmadan? Burada karalamak istediğim ne Bild ne Hürriyet ne de başka bir gazete. Kimseyi karalamak değil amacım açıkası, sadece bir tespitimi paylaştım. Katılırsın veya katılmazsın orasını bilemem...

Fazla yer kaplamamak icin yazini biraz kirpiyorum.
    Sadece fikirini belirtirken, belirli yayim kuruluslarina tirt gazeleter, icerikler dedikten sonra bir de Afd ye saldirmissin. Illa propaganda bakanligindan izin almaya gerek yok karalama yapmak icin. Su gazetelri okuyanlar zaten dogru düzgün kelime bile bilmiyorlar, cahiller, alt tabakalar, politik görüsleri de alt kesime yatkin...
    Senin yorumun sadece diger insanlari kücümseme asagilama üzerine kurulu, hemen nasilda Afd'yi alt gelir seviyesi ve okudugunu bile anlayamamaya baglamissin. "genelde Facebook'da okuduğu her şeyi hiç sorgulamadan doğru sanıyor ve bunu hemen Face'de paylaşıp, sanki matah bir tespit yapılmış gibi yayılmasına vesile oluyor." Bunu populasyonun cogu yapar, önemli olan haberin iceriginin kendi anlayislari uygun olup olmamasi. Hepsi kendi görüslerini desteleyen haberleri begeniyor ve paylasiyor, sanki Trump' a camur atanlar cok farkliydi. Heleki Almanya'daki politik iklim buna cok elverisli. Benim de Bild'i falan savundugum yok zaten burada. Alman medyasini genel olarak sevmiyorum.
    "Baris kamyonu" Weihnachtsmarkta daldiginda, die Zeit haberini bile vermedi.(kagit gazeteyi bilmiyorum, internet sitesinden bahsediyorum) Tabi cok okumus ve olduklarindan olsa gerek...
    "ancak isteyen istediği tondan haberi bulabiliyor. İki şeyi birbiriyle karıştırıyorsun! Örneğin Televizyonda/gazetede isteyen Merkel'i veyahut Alman siyasetiyle alakalı herhangi bir konuyu istediği ŞİDDETTE, dilediği gibi eleştiriyor"
    http://www.bbc.com/news/technology-36804363 -> Facebook yorumlarindan sonra evlerine baskin yapilan 60 kisi.
    Medyanin Köln meselesini haftalarca erteleyip kapatmasi ve sonrasinda olaylari kücültmeye ve önemsizlestirmeye calismasi.
    Bunlar medyanin bagimsizligini zedeleyen olaylar, ben bunlarin bir seceresini tutmuyorum ama daha bir cok örnek verilebilir.
    Alman medyasi da ayni Türkiye' deki havuz medyasi gibidir, sadece biraz daha büyük versiyonu. Olimpik havuz medyasi da denilebilir, veya göl : )

• Hani yasaklar bize özeldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: lawyer77

Facebook almanyada yasaklansın olsun bitsin artık :D

Shhhhhh... Almanya demokrasinin eşiği, sakına unutmayalım
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Fazla yer kaplamamak icin yazini biraz kirpiyorum.
    Sadece fikirini belirtirken, belirli yayim kuruluslarina tirt gazeleter, icerikler dedikten sonra bir de Afd ye saldirmissin. Illa propaganda bakanligindan izin almaya gerek yok karalama yapmak icin. Su gazetelri okuyanlar zaten dogru düzgün kelime bile bilmiyorlar, cahiller, alt tabakalar, politik görüsleri de alt kesime yatkin...
    Senin yorumun sadece diger insanlari kücümseme asagilama üzerine kurulu, hemen nasilda Afd'yi alt gelir seviyesi ve okudugunu bile anlayamamaya baglamissin. "genelde Facebook'da okuduğu her şeyi hiç sorgulamadan doğru sanıyor ve bunu hemen Face'de paylaşıp, sanki matah bir tespit yapılmış gibi yayılmasına vesile oluyor." Bunu populasyonun cogu yapar, önemli olan haberin iceriginin kendi anlayislari uygun olup olmamasi. Hepsi kendi görüslerini desteleyen haberleri begeniyor ve paylasiyor, sanki Trump' a camur atanlar cok farkliydi. Heleki Almanya'daki politik iklim buna cok elverisli. Benim de Bild'i falan savundugum yok zaten burada. Alman medyasini genel olarak sevmiyorum.
    "Baris kamyonu" Weihnachtsmarkta daldiginda, die Zeit haberini bile vermedi.(kagit gazeteyi bilmiyorum, internet sitesinden bahsediyorum) Tabi cok okumus ve olduklarindan olsa gerek...
    "ancak isteyen istediği tondan haberi bulabiliyor. İki şeyi birbiriyle karıştırıyorsun! Örneğin Televizyonda/gazetede isteyen Merkel'i veyahut Alman siyasetiyle alakalı herhangi bir konuyu istediği ŞİDDETTE, dilediği gibi eleştiriyor"
    http://www.bbc.com/news/technology-36804363 -> Facebook yorumlarindan sonra evlerine baskin yapilan 60 kisi.
    Medyanin Köln meselesini haftalarca erteleyip kapatmasi ve sonrasinda olaylari kücültmeye ve önemsizlestirmeye calismasi.
    Bunlar medyanin bagimsizligini zedeleyen olaylar, ben bunlarin bir seceresini tutmuyorum ama daha bir cok örnek verilebilir.
    Alman medyasi da ayni Türkiye' deki havuz medyasi gibidir, sadece biraz daha büyük versiyonu. Olimpik havuz medyasi da denilebilir, veya göl : )

Oooo dostum, yazdiklarim daha da carpitilamazdi heralde... Almanca biliyorsan açıp ismini verdigim gazetelerin üsluplarini lütfen birbiriyle kiyaslaya. Farki saniyeler icerisinde göreceksin. Cok alakasiz bir örnek olacak ama, bir Mercedes veya Bentley marka arabayla atiyorum Lada ayni olabilir mi? Birine harcanan emek/yatirim digeriyle bir mi? Her ne kadar Lada'nın da arkasında onca emek/yatırım olsa da aradaki farkı görmezden gelip Lada ile Mercedes'i aynı kefeye koymak büyük hata olur. Sen beni bir gazeteyi kücümsemekle itham ederken, her gazetenin ayni içerik kalitesi sunduğu kanisina vararak iyi gazetelerin emegini görmezden gelip sen şahsen o gazeteleri kücümsemis oluyorsun. Yarım sayfa yazılan bir haberle 3 sayfa haber bir mi? Birini 15 dakikada yazarken, diğerine referansları bilgini yorumunu eklersin 2-3 saatte anca yazarsın. Yorumcuyu beğenmezsin başka gazete okursun o ayrı. Ben bu gazeteler arasındaki üslup farkına değindim ve kimi gazetelerin kalitesini beğenmediğim için "tırt" dedim, evet. Yeri geliyor ben de sayfa sayfa haber okumaya üşeniyorum ve gündemi beğenmesem dahi bu "tırt" gazetelerden/web sayfalarından takip ediyorum. Ben editör/gazeteci vesaire değilim, bunlar dediğim gibi kendi tespitlerim/görüşlerim. O meslekten gelen biriysen, işin içinden bizim bilmediğimiz detayları bize anlatabilirsin, o zaman seni dinler gerekirse düşüncemi değiştiririm. İlla ben haklıyım duruşum yok.

Ayrıca eğitim seviyesi düşük deyince bunu neden hakaret/küçümseme olarak algılıyorsun? Böyle bir kesim yok da bir tek ben mi bazı insanların eğitimsiz olduğunu düşünüyorum? ilk cevabımda da belirttim, "eğitimli ve gelir düzeyi iyi olan kesim bu tarz hataları hiç yapmaz, herşeyin en iyisini bilirler gibi bir düşüncem YOK (örnek: kendi ailem)" bu adam eğitimsiz hiç birşeyden anlamaz, bu adam eğitimli aman hemen paşa yapalım gibi bir düşüncem YOK Lakin genel anlamda eğitim düzeyi düşük insan, "bu sigaranın izmariti doğada bilmem kaç yıl kalıyor, onu temizlemek için bir sürü masraf yapılıyor" diye düşünüp, izmaritleri benim gibi cebinde biriktiriyor mu? Veya evindeki çöpleri doğaya fazla zarar vermemek ve geri dönüşüme katkıda bulunmak için özenle ayırıyor , bu tarz küçük detaylara kafa yoruyor mu?(Burada ben çok eğitimliyim şöyle süperim demiyorum, benim bakış açım eğitim ve öğrenme sonu olmayan bir yoldur. Herkesin kendi kapasitesi vardır, kimi emekler kimi yürür kimi koşar bu yolda. Ha ben bu yolda mesafe katettiysem ve çoğu insandan daha uzaklara gittiysem (bu bir varsayım tabi), kendimi neden geride kalan insanlarla aynı kefeye koyayım? Bu bir küçümseme mi senin algında? Eğer duruşumu çok snob bulduysan, ve seni bu yolla bir şekilde gücendirdiysem çok özür dilerim, niyetim kimseyi kırmak, üzmek değil. Ben karşılaştığım bir insan orta okul mezunu hatta okula hiç gitmemiş bile olsa "aman bu adam cahil cühela, dinlemem bunu" gibi bir kalıba asla girmek istemem. İnsanız tabi, her ne kadar burada klavye başında ahkâm kessem de yapıyorumdur bu hataları muhakkak. Ama bu tarz konular önem verdiğim konulardır. Çünkü insan "ben bilgiliyim" diyerek kendini dev aynasında görmeye başladığı vakit gelişim durur, geriye gidiş başlar. Bilginin/bilimin felsefesine ters düşer bu duruş, hiç istemem! Ama bu demek değil ki ben çoğu insandan daha fazla bu uğurda çaba harcamışım ve bu çabamı görmezden geleceğim!) Fakat belirli özelliklere sahip toplumsal kesimlerin sergilediği belirli davranışlar var, bunu görmezden gelmek toplum bilimini inkar etmek olur. He benim tespitim sadece önyargılarıma dayanan ve bilimsel bi yanı olmayan tespitse onun için de özür dilerim. Doğrusunu bilen birisi anlatsın, yanlış bildiğim şeylerin doğrusunu öğrendiğim için mutlu olurum.

Kaldı ki bu gazeteleri okuyanlar doğru düzgün kelime bilmiyorlar demedim. Kelime dağarcığı dar olan insanlar bu gazeteleri daha çok tercih ediyorlar ( aktarmak istediğim düşünce buydu) İkisi arasında büyük fark var! Toplumdaki her kesimin aynı kelime dağarcığına sahip olduğu yanılgısına lütfen kapılma, biz çevremizdeki insanları tanıyor biliyoruz. Kim biliyor milyonlarca insanın genel profilini? Sokak röportajı yapıyorlar, ülkemin insanı iki kelimeyi yan yana getirip cümle kuramıyor veya herhangi bir bakanın ismini soruyorlar insanlar "türkücü" diyor. Ben açıkçası sokak röportajlarını katiyen seyretmiyorum çünkü seyredince dehşete düşüyorum, moralim bozuluyor! Sen de aynı düşünmüyor musun? O insanlarla kendini aynı kefeye koymak seni rahatsız etmiyor mu?

Die Zeit'ın Weihnachtsmark haberini vermediğini iddia ediyorsun ben gelişmeleri bizzat Die Zeit'ın sitesinden canlı blog şeklinde takip ettim, google'a yazınca da hemen çıkıyor (http://www.zeit.de/gesellschaft/zeitgeschehen/2016-12/berlin-weihnachtsmarkt-kurfuerstendamm-gedaechtniskirche-attentat) oluşturulma tarihi 19 Aralık. Sonunda da yorum olarak "çok okumuş olduklarından olsa gerek..." diyerek bana yönelttiğin küçümsemenin aynısını sen de yapıyorsun :)

Bir konuda haklısın, AfD siyasi olarak beğenmediğim bir parti ve seçmenini küçümsedim, bunu yapma sebebim partinin popülist ve bayat söylemleri ve arkadaş gurubum tarafından Facebook'da denk geldiğim AfD ilintili kalitesiz/kışkırtıcı paylaşımlar. Bu benim kendi tecrübem tabi, belki başka birisi SPD seçmeninin ( veya x parti seçmeninin) böyle davrandığı olaylara denk gelmiştir ve tecrübesi tamamen farklıdır. Burada biraz daha demokratik davranmak gerekir, haklısın. Eğer bununla seni gücendirdiysem özür dilerim. Şunu bilmeni isterim; gelecekte bu konuya daha dikkatli değineceğim.

Gönderdiğin BBC haberine de baktım. İçeriğini okudun mu? Nefret söylemleri, şiddet çağrıları anayasal suçtur! Haberde paylaşımların içeriklerinin ne olduğunu yazmamışlar ki, belki de bu paylaşımlarda alenen bir insana/gruba yönelik tehditler savurulmuştur? 80 milyonluk Almanya'da 60 adrese baskın yapılmış ve sen bunun sonucunda Almanya'da ifade özgürlüğü olmadığı kanısına mı vardın? Bizim ülkemizde nefret söylemi yapmamış olmasına rağmen paylaşımları yüzünden mahkemeye çağırılan insanların sayısıyla kıyaslayınca gerçekten komik kalır 60 adres heralde... Düşün orada o kadar "anormal" bir durum ki 60 kişinin tutuklanması, kalkmış İngiliz BBC bu konuda haber yapmış! Şiddet ve nefret söylemlerinin/tehditlerin benim gözümde ifade özgürlüğünde yeri yok! (veya vardır? buralar gri sular, kesin bir çizgi yok ki!)

Bir de şöyle bir ifade kullandın: "Bunu populasyonun cogu yapar, önemli olan haberin iceriginin kendi anlayislari uygun olup olmamasi." :)) yanlış zaten burada dostum! Ben böyle yapmıyorum, benim savunduğum görüşte dahi olsa bir haber/gönderi asılsız/abartılı birşeyse kesinlikle paylaşmam ve yapanları takip etmeyi bırakırım!

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.