Şimdi Ara

Air Force’un geliştirdiği pilotsuz F-16, karadaki hedefleri başarıyla vurabiliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Air Force’un geliştirdiği pilotsuz F-16, karadaki hedefleri başarıyla vurabiliyor

Air Force ve aralarında Lockheed Martin, Skunk Works’ün de bulunduğu önde gelen uçak üreticileri yeni bir pilotsuz F-16 testini tamamladıklarını duyurdular. “Have Raider II” isimli test, pilotsuz uçağın başka bir uçağa eşlik etmesini ve uçuş sırasında değişen koşullara ayak uydurarak karadaki hedefleri vurmasını içeriyordu.

Şirketler tarafından gerçekleştirilen ilk test, pilotsuz F-16’nın sadece diğer uçağa eşlik etmesini içeriyordu. Bu testte takip ettiği ve korumakla görevlendirildiği uçağın manevralarına göre jetin rotasını, konumunu ve hızını değiştiren otomatik uçuş sistemi, ikinci testte bulunan karasal hedefleri vurma görevinde silahları ateşleme yetkisine sahip değildi. Sistemin kötü sonuçlara yol açabilecek bir hata yapmaması için bu yetkiye sahip olmadığını dile getiren yetkililer, değişiklik gösteren tehlikelere uyum sağlamak amacıyla hedef belirleme ve rota ayarlama gibi diğer işlevlerin sistem tarafından gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Bunun yanı sıra, yeni geliştirilen ve sistem operatörlerinin uçaklara yeni yazılımlar yüklemesini mümkün kılan sistem de testlerde kullanıldı.

Başarıyla tamamlanan test ile “Loyal Wingman” isimli programın tamamlanmasına bir adım daha yaklaşılmış oldu. Kararları uçuş sistemine değil, pilotsuz uçak tarafından eşlik edilen uçağın pilotuna bırakan Loyal Wingman, bir yönden pilotun her iki uçağı da kontrol etmesini kapsıyor. Bu program dahilinde pilotun görevlerinden birisi de yapay zeka ile çalışan uçağa görev sırasında komutlar göndermek.

• Pilotlar G kuvveti yüzünden it dalaşında bazı manevralarda çok zorlanıyorlar hatta bazen kısa süreli bilinç kaybı ve bayılma durumu yaşayabiliyorlar. Pilotsuz bir uçak manevraların sınırlarını zorlayacaktır. En yetenekli pilotun bile, düşman uçağı yerden kontrol eden orta seviye bir pilota karşı şansı sıfıra iner. Çok çok çok büyük bir gelişme. Düşünsenize düşman topraklarını pilotunu riske etmeden bombalayabiliyorsun hatta hangarlarinda dolu eski uçaklar ile kamikaze saldırısı yapabiliyorsun... İnanılmaz. Hava savaşını baştan yazacak bir gelişme...

• herşey güzelde görseldeki rus uçağı neyin nesi? f16 fotosu mu bulamadınız?

• Yahu şu çevirilerde biraz daha özenli olsanız keşke Air Force derken neyi kastediyorsun? Bu bir firma mı, devlet kurumu mu nedir bu? Amerikan Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarı (AFLR) desene be güzel kardeşim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BekirHan -- 11 Nisan 2017; 23:57:25 >
  • G kuveti yüzünden yapılamıyan manevra hız ve iltifa ları yapacaklar .. neyse bizde pervaneli uçakla yere yakın uçup halederiz

• haber f16, linkindeki foto f15, haberdeki foto su35. tamam ceviri haber yapiyorsunuz ama icerige biraz ozen gosterin.

• Neden su27 ve f15c resmi var da haberdeki f16 yok?

• Otonom arabalara bile neredeyse tamamen geçilecekken anlamadığım noktalardan biri de uçakların ve metroların otonom olmaması.

Saçma geliyor, mantıklı bir izahı var mı bunun hakikaten?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pilotlar da işsiz kalacak bu gidişle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D70944242 -- 12 Nisan 2017; 0:29:25 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Muhtemelen yakın zaman içinde f-22 raptora görünmez drone filosu eşlik edecek. . Ellerinde hazır olan huyunu suyunu bildikleri ve neredeyse servis ömürlerini doldurmak üzere olan f-16larında bu alt yapıyı geliştiriyorlar.

• Görmeyeli F16'nın tipi bayağı değişmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

haber f16, linkindeki foto f15, haberdeki foto su35. tamam ceviri haber yapiyorsunuz ama icerige biraz ozen gosterin.

En azından savaş uçağı resmi koymuş. Buda bir şey
  • Bu tip denemeler ile 7.nesil savaş uçakları için ön hazırlık yapıyorlar bence

• Küçümsemek gibi algılanmasın ama biz pervaneli uçak yapmaya çalışıyorken adamlar insansız F16 ile uğraşıyorlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Krone

Küçümsemek gibi algılanmasın ama biz pervaneli uçak yapmaya çalışıyorken adamlar insansız F16 ile uğraşıyorlar.

onuda yapamıyoruz koreli bi firmadan alıyoruz patent lisans ıvır zıvır sadece silahlandırıyoruz. ben bu forumda geleçek insansızlarda bunu silahlandırmaya neden ugraşıyoruz 7 nesilde pilot olmuçak dediğimde günah kecisi yaptılar beni gelen giden vurdu :d

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zdniz -- 12 Nisan 2017; 2:3:51 >

• quote:

Küçümsemek gibi algılanmasın ama biz pervaneli uçak yapmaya çalışıyorken adamlar insansız F16 ile uğraşıyorlar.

Zamanında Eskişehir uçak fabrikasını kapatanlara hesap sorabilirsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zdniz

quote:

onuda yapamıyoruz koreli bi firmadan alıyoruz patent lisans ıvır zıvır sadece silahlandırıyoruz. ben bu forumda geleçek insansızlarda bunu silahlandırmaya neden ugraşıyoruz 7 nesilde pilot olmuçak dediğimde günah kecisi yaptılar beni gelen giden vurdu :d

Dostum yanılıyorsun.Hürkuş projesinin tasarımı tamamiyle yerli.Koreli firmadan bi patent alınma söz konusu değil.Sen bi temel eğitim uçağı yapacaksan tasarımın belli kalıplarda olmalı.Mesela fotoğraflarla açıklayayım;
    1-) KT-1T(Kore) bu uçağı şuanda Hava Kuvvetleri harp okulundan yeni mezun teğmenlerin temel eğitiminde kullanıyor.
    Air Force’un geliştirdiği pilotsuz F-16, karadaki hedefleri başarıyla vurabiliyor
    2-)T-6 Texan(ABD)
    3-)Embraer A-29(Brezilya)
    4-)Hürkuş
    Şimdi tasarımlarına bi bakalım,hepsi nerdeyse birbirinin aynısı.Olması gerekende bu zaten.Diyelimki radara yakalanmayan bi uçak tasarımı yapıcaksınız.Bu uçağı stealth olması için çizimini yaptığınızda üç aşağı beş yukarı F-22 ve T-50 benzeri bi tasarım çıkacaktır.
    Yoksa Ruslar F-22'yi birebir kopyaladılar mı acaba?
    O yüzden senin "onu da yapamıyoruz" demen bu projede çalışan mühendislere,teknikerlere,pilotların yaptıklarına çamur atmak manasına gelir.
    Hürkuş'un test pilotu Murat Özpala bu projede yer almak için Hava Kuvvetleri'nden ayrıldı.Bu adam boşunamı yaptı sence bunu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Phantom II -- 12 Nisan 2017; 2:27:17 >

• En sonunda onuda yapay zekaya baglayacaklar. Gelecekte yapilacak savaslar insan eli degmemis turden olacak

• quote:

Orijinalden alıntı: Phantom II

quote:

Orijinalden alıntı: zdniz

quote:

Dostum yanılıyorsun.Hürkuş projesinin tasarımı tamamiyle yerli.Koreli firmadan bi patent alınma söz konusu değil.Sen bi temel eğitim uçağı yapacaksan tasarımın belli kalıplarda olmalı.Mesela fotoğraflarla açıklayayım;
    1-) KT-1T(Kore) bu uçağı şuanda Hava Kuvvetleri harp okulundan yeni mezun teğmenlerin temel eğitiminde kullanıyor.
    2-)T-6 Texan(ABD)
    3-)Embraer A-29(Brezilya)
    4-)Hürkuş
    Şimdi tasarımlarına bi bakalım,hepsi nerdeyse birbirinin aynısı.Olması gerekende bu zaten.Diyelimki radara yakalanmayan bi uçak tasarımı yapıcaksınız.Bu uçağı stealth olması için çizimini yaptığınızda üç aşağı beş yukarı F-22 ve T-50 benzeri bi tasarım çıkacaktır.
    Yoksa Ruslar F-22'yi birebir kopyaladılar mı acaba?
    O yüzden senin "onu da yapamıyoruz" demen bu projede çalışan mühendislere,teknikerlere,pilotların yaptıklarına çamur atmak manasına gelir.
    Hürkuş'un test pilotu Murat Özpala bu projede yer almak için Hava Kuvvetleri'nden ayrıldı.Bu adam boşunamı yaptı sence bunu.

Hayır hocam yanılmıyorum bi ara galiba 2012-2013 yılında haberlere bile çıktı kore malı oldugu az önce internetde araştırdım kore yapımı KAİ KT-1 modelinin modernize edilmişiymiş yani sonuç yine benim dediğime geliyo. Yapılmış olmuş bi uçagı biz silahlandırıyoruz sadece. Hatda mynet de koreyle ortak yaptımızdan bahsediyor.http://trend.mynet.com/ove-ove-bitiremedigimiz-yerli-yapim-silahlar-gercekten-yerli-mi-1066523

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zdniz -- 12 Nisan 2017; 2:42:12 >

• vay be sonunda yapmışız yerli uçak bu olsa gerek.

öyleyse EVET diyorum

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.