Şimdi Ara

TUSAŞ, milli savaş uçağı için mühendis yetiştirecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
186
Cevap
3
Favori
6.189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • TUSAŞ, milli savaş uçağı için mühendis yetiştirecek

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), hali hazırda uçağın tasarımı kapsamındaki çalışmalarına devam ediyor ancak özellikle sonraki dönemde ihtiyaç duyulacak nitelikli insan gücü, projenin önündeki aşılması gereken önemli hususlardan biri.

Bu amaçla bir dizi çalışmalar yürüten TUSAŞ, iTÜ ile ODTÜ’yü pilot üniversite olarak seçmiş durumda. Bu alanda kariyer hedefi olan öğrencileri, deneyimli mühendislerle bir araya getirmeyi hedefleyen TUSAŞ, öğrencilerin işin en başında deneyim kazanması için bir dizi aktiviteler gerçekleştirecek.

TUSAŞ, milli savaş uçağı için mühendis yetiştirecek

Öğrencilerin tasarım aşamasındaki projelerini prototipe dökmelerine de kolaylık sağlayacak olan TUSAŞ, öğrencilerin havacılık sektörüne özendirilmesinde önemli rol oynayacak. Bu noktada İTÜ çok önemli bir projeyi de yakında hayata geçirecek.

Very Light Aircraft (VLA) adı verilen bağımsız ARGE projesi kapsamında görev alacak öğrenciler, uçak tasarımı, uçak üretimi, montaj, yer ve uçuş testi, sözleşme yönetimi, program öyönetimi gibi alanlarda sektörel deneyim kazanacak. Bu alanda çalışma şansı bulan öğrenciler, mezuniyetlerinde savaunma sanayii ve havacılık alanlarında koordineli bir şekilde istihdam edilecek.

Havacılık anlamında ülkemizde çok önemli bir misyonu üstlenen TUSAŞ, yapılacak çalışmaların gelecek dönemde de sürdürülebilir olması için gerekli insan gücüne yatırım yaparak aslında önemli bir işin temellerini atıyor. Dileriz projelendirilen her şey işleyişte de başarılı olur.

• Egri oturtup doğru konuşalım. Bir ülkede eğitim sistemi dönüştürülüp gençleri 40 soruda 2 net yapamaz hale getiriliyorsa o ülkede mühendis filan yetişmez hiç kendinizi kandırmayın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nitelikli muhendisler ülkede kalirsa tabi...

Mevcut yonetim yuzunden nerede kalifiye adam gorsem hepsi ulkeden cikmaya calisiyor

• Egitim sistemine veya hukumete top atmamak lazim bundan onceki hukumetlerde egitim sistemi ayniydi burda onemli sey kisisel birikim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ODTÜ'de okuyan arkadaşlarımın Boğaziçinde okuyan arkadaşlarımın çoğu yüksek lisans için yurtdışını hayal edip gelmemeyi düşünüyor.
    Yerli uçağı ki fighter jet gibi üst düzey mühendislik gereken bir uçağı yapmak için nitelikli mühendisleri elde tutmak gerekiyor.
    Bunlar sadece para ile olacak şeyler değil. Parayla sadece bir süre bağlayabilirsin sonra terkedip giderler. Ülke güvenliği, eğitim kalitesi, sağlık hizmetleri kalitesi vs. bunları da sağlamak gerekir.

Kaldı ki mevcut eğitim sistemi de bunun için ne kadar yeterli o da önemli. Bu iş üniversiteden başlayan bir iş değil. Bunun için özel havacılık lisesi bile kurulmalı.

Bu ülkenin fizik ve matematik net ortalaması ortada.

En azından bu da olumlu bir adım.

• Siz o uçağı yapana kadar adamlar Mars'a gemi gönderir.
    Yapacağınız uçağın modası geçmezse tebii...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmettr06 -- 10 Nisan 2017; 13:55:57 >
  • Vergileri İmamHatip yetiştirmeye değil de Mühendis-Bilimadamı yetiştirmeye harcarsak
    neden olmasın..

• quote:

Orijinalden alıntı: safüzyon

Egitim sistemine veya hukumete top atmamak lazim bundan onceki hukumetlerde egitim sistemi ayniydi burda onemli sey kisisel birikim

15 yıldır babam yönetiyor ülkeyi madem ekonomi iyidi nie egitime yatırım yapılmadı tabi bize cahil lazm
  • quote:

Egitim sistemine veya hukumete top atmamak lazim bundan onceki hukumetlerde egitim sistemi ayniydi burda onemli sey kisisel birikim

Ayni degildi. Yani egitim sistemimiz goz gore gore sacma sapan bi hal aldi ve degismedi diyorsun. Ilginc.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yani aslında diyor ki, İTÜ ve ODTÜ hariç diğer üniversitelerin hepsi tırt. Ben bunu anlıyorum.

Not: Maalesef İTÜ veya ODTÜ mezunu değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V4LKyR -- 10 Nisan 2017; 14:2:59 >
  • Neden kızıyorsunuz? İmam hatipler bugünler için var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: METEHAN88

Vergileri İmamHatip yetiştirmeye değil de Mühendis-Bilimadamı yetiştirmeye harcarsak
    neden olmasın..

Gel bunu bir de Fatih'te söyle bakalım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ODTU, ITU gibi anarsik komunist universiteler neden secilmis?
    Recep Tayyip Erdogan Universitesi gibi muhtesem universitelerde yok muymus muhendis?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmettr06

Siz o uçağı yapana kadar adamlar Mars'a gemi gönderir.

sizin istediğiniz şey direk f-22 üretilsin t-90 dan daha iyi tanklar üretilsin en iyi biz olalım mantığı var. ama maalesef yürümeden koşulmuyor bunu öğrenmen gerek. her şeye muhalefet olmak zorunda hissetmeyin kendinizi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atılgan oo

Egri oturtup doğru konuşalım. Bir ülkede eğitim sistemi dönüştürülüp gençleri 40 soruda 2 net yapamaz hale getiriliyorsa o ülkede mühendis filan yetişmez hiç kendinizi kandırmayın.

ODTÜ ve İTÜ ye 2 net yapamayanları mı alıyorlar. Hangi okul mezunusunuz
  • quote:

Diyorsun ki değişim yok aynıydı o yüzden laf etmeyelim. Kardeş aradan 15 sene geçti olduğumuz yerde saymamız normal mi sence ??
  • Yorumlara bakıyorum Neden Kendimize ait Savaş uçağı üretiyoruz sonraki mesajlarda imamhatipler kapatılsın.
    ODTU 1956 dan İTÜ 1773 den beri var.Cumhuriyet 1923 den beri
    Ama yapılmayan her şey için Hükümet suçlu.

• quote:

Orijinalden alıntı: BanshEEEEEEEEE

quote:

15 yıldır babam yönetiyor ülkeyi madem ekonomi iyidi nie egitime yatırım yapılmadı tabi bize cahil lazm

ODTU 1956 dan İTÜ 1773 den beri var.Cumhuriyet 1923 den beri
    Ama yapılmayan her şey için Hükümet suçlu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmettr06

Siz o uçağı yapana kadar adamlar Mars'a gemi gönderir.

Siz dediğin BİZ iz TÜRKİYE CUMHURİYETİ yapıyor.Bizden değilsen o ayrı
  • quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

Orijinalden alıntı: Atılgan oo

Egri oturtup doğru konuşalım. Bir ülkede eğitim sistemi dönüştürülüp gençleri 40 soruda 2 net yapamaz hale getiriliyorsa o ülkede mühendis filan yetişmez hiç kendinizi kandırmayın.

ODTÜ ve İTÜ ye 2 net yapamayanları mı alıyorlar. Hangi okul mezunusunuz

O zaman neden 2 net yapamayan bir gençlik yetiştiriliyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.