Şimdi Ara

5G hızı dünyanın ilk canlı 3D Hologram aramasıyla test edildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
1
Favori
664
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 5G hızı dünyanın ilk canlı 3D Hologram aramasıyla test edildi 

Dünya genelinde çeşitli telekomünikasyon şirketleri ve teknoloji alanında önde gelen şirketler bir süredir üzerinde çalışmalar yaptığı 5G teknolojisini test etmeye başlamış durumda. Ülkemizden de ocak ayında Turkcell'in test ettiği 5G teknolojisinin ne kadar hızlı olduğunu göstermek için Güney Kore'nin önemli telekomünikasyon şirketi Korea Telecom(KT) ve ABD'li teknoloji devi Verizon ortak bir  çalışmaya imza attı. İki şirket ABD ve Güney Kore arasında canlı 3D hologram video
    araması gerçekleştirdi.

Uçtan Uca, Başarılı 5G Ağı 

Dünyanın ilk canlı 3D hologram video araması olan etkinlikte Güney Kore'de bulunan bir KT çalışanı ABD'deki Verizon çalışanıyla 28 GHz badındaki 5G bağlantısı ile görüşmeyi gerçekleştirirken iki tarafında 3D hologram görüntüsü tablet ekranına yansıtıldı. Etkinlikte bir araya gelen KT CEO'su  Hwang Chang-gyu ve Verizon CEO'su Lowell McAdam iki şirketin ortaklığına dair toplantı düzenledi.

İki firma da bu görüşmenin dünyanın ilk başarılı, uçtan uca 5G ağının kullanıldığını açıkladı. Verizon CEO'su McAdam, iki şirket arasındaki iş birliğinin etkinlikte görüldüğü gibi oldukça verimli olduğunu ve iki şirketin 5G girişimine liderlik yapmak için çalışmalarını sürdüreceğini paylaştı. KT sözcüsü ise yüksek veri hızı, yoğun trafik hacmi ve düşük bir gecikme süresi gerektiren hologram görüşmelerinin sağlanması için global iş birliğinin şart olduğunu dile getirdi.

5G, Hologram Aramaları Mümkün Kılacak

KT'nin açıklamalarına göre bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz hologram aramaların gerçekleşmesi için oldukça az bir zaman kaldı. 5G teknolojisinin ticarileşmesiyle birlikte hologram video görüşmelerinin de 5G tabanlı servislerden biri olarak kullanıcılara sunulacağını söyleyen KT, "Tam bir hologram video görüşmesi sayesinde, kullanıcılar uzak bir bölgedeki biriyle gerçek zamanlı olarak gerçek bir boyutla karşılaşabilecek." diyerek bu teknolojinin kullanıcılar için büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti.

5G teknolojisinin dışında 360 derecelik canlı VR aramaları ve daha çok arabalardaki park asistanlarında bulunan Omni-View servisleri üzerinde de çalışmalar yapan KT, 5G'nin dünya geneline yayılması için tüm dünyadan operatörlerin ve şirketlerin elini taşın altına koyması gerektiğinin düşünüyor. Buna dikkat çeken şirket CEO'su Hwang da ''5G'yi tek başınıza yalnızca bir şirket olarak ticari hale getiremezsiniz.'' derken tıpkı Verizon ile yaptıkları gibi küresel 5G mobil ekosistemi kurmaları gerektiğini ifade etti.

• 5g niye 28 ghz gibi çok yüksek bir frekansta çalışıyor bilen varsa açıklayabilir mi? acaba sağlık açısından ne gıbı zararları olur bilemiyoruz, açıkçası pek olumlu bakmıyorum bu teknolojiye. iyice araştırılması lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skythunderr -- 9 Nisan 2017; 21:21:5 >
  • Sunumlarda veya mitinglerde falan güzel olur bu ötesi de güzel fakat neyse :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu yazıyı okurken diğer sekmede videonun habire donması Türk telekom Allah seni bildiği gibi yapsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: skythunderr

5g niye 28 ghz gibi çok yüksek bir frekansta çalışıyor bilen varsa açıklayabilir mi? acaba sağlık açısından ne gıbı zararları olur bilemiyoruz, açıkçası pek olumlu bakmıyorum bu teknolojiye. iyice araştırılması lazım.

Frekans yükseldikçe bant genişliği artıyor bir bakıma mecburlar buna. Sağlık kısmı da çok önemli değil bu frekanslarda çok problem çıkmaz. Ben asıl sağlıktan çok bu kadar yüksek frekansta sinyalleri duvarlardan nasıl geçirecekler onu merak ediyorum her duvarda ciddi kayıp olacak bu frekansta.

Bu arada unutmadan ekleyeyim yeni Wi-Fi protokolü de 50 GHz bandında çalışıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • skythunderr S kullanıcısına yanıt
    Ne kadar yüksek frekans kullanılırsa o kadar geniş bant genişliği elde edilir. İletişim kanallarının bant genişliği taşıyıcı sinyalin frekansından yüksek olamayacağı için mümkün olduğunca yüksek frekans kullanılmaya çalışılır. Bunun tek dezavantajı yüksek frekans dalgalar uzak mesafelerde çok güç kaybederler, bu düşük güç sinyalleri algılayıp işleyecek sistemlerin geliştirilmesinin zorluğu sebebiyle 5g gibi bir teknoloji piyasaya nispeten geç çıkıyor.

• Türkiye'nin %60 ı dağlık olduğuna göre şu anki 4,5 g değil 3g bile verimli değil.

• mehmedaltair kullanıcısına yanıt
    Wi-Fi 2.4 veya 5 GHz ile çalışıyor diye biliyorum hocam.

• bizim uzun bunu zaten yaptı?

"heybetini gizli tut yiğidim duruşun çakalları korkutuyor"

"göklerden gelen bir hologram vardır"

duvarlar o kadar yüksek frekansı absorblayarak bünyesinde ısıya çeviriyor enerjinin yok olmama ilkesine dayanırsak o dalgaları absorblayan beynimizde ısınacaktır kesinlikle kullanılmamalı sağlık sorunları bundan 10yıl sonra patlak verince nasıl geri çekeceklerini düşünürler artık

• quote:

Orijinalden alıntı: SequentiaL

Wi-Fi 2.4 veya 5 GHz ile çalışıyor diye biliyorum hocam.

http://www.radio-electronics.com/info/wireless/wi-fi/ieee-802-11ad-microwave.php

Hocam bu bayağı yeni destekli 1 yada 2 modem var zaten piyasada Bu arada 60 Ghz miş

• Overclockmanyagı O kullanıcısına yanıt
    Edit yapamıyorum hata veriyor

Hocam dediğiniz şey teorik olarak doğru ama şu an 300 GHz gibi frekanslar bile hayatımızda var ve biz farketmiyoruz o yüzden sorun olacağını sanmıyorum. Zaten IEEE bu standartları belirlerken her şeyi göz önünde bulunduruyor ortaya çıkacak çeşitli sorunlar vb. için yaygın kullanıma geçmeden çözümler bulunuyor

Vay anasını 60 GHz sinyali ulaştırmak değil üretmek bile başlı başına bir dert. Ama mecburlar dediğiniz gibi. Biz ülke olarak hala 5 GHz modemleri tam olarak kullanıyor durumda değiliz millet 60 GHz testleri yapıyor.

• hologrami tv 'de beklerken telefona geliyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arel.gr -- 10 Nisan 2017; 13:53:50 >
  • skythunderr S kullanıcısına yanıt
    5G'nin Hz/bit verimliliğinin 4G'den çok da yüksek olmaması bekleniyor. Bundan dolayı da yüksek hızlar alınabilmesi için çok geniş bant aralıkları gerekli. Şuan 4G ile operatörler 100 MHz bant genişliğine yakın banda sahipler. Ama Gbit hızlar vs. için çok daha fazlası lazım. E kullanılan bantlar zaten 2G, 3G, 4G sinyalleri, askeri telsiz ve diğer sinyaller, radyo TV yayınları, GPS sinyalleri, WiFi sinyalleri, radyolink sinyalleri vs. derken dolu ve yüksek bant genişlikleri vermek için yetersiz. Ama mesela 28 BHz'de 450 MHz Turkcell alır, 300 MHz TT alır, 250 MHz de Vodafone alır çatır çatır hız verebilirler bu kadar bant genişliği ile. Duvarlardan geçiş durumu var tabi ama pek çok kullanım senaryosuna göre farklı şeyler ortaya çıkabilir.

5G standardı için geçen ay ilk taslak hazırlanmıştı, sonradan ne oldu değiştirildimi bilmiyorum. Bir baz istasyonu minimum 20 Gbit toplam hız verecek, kullanıcı mininmum 100 Mbit hız alacak ve kilometre kareye düşen alanda 1 milyon muydu kaç milyondu çok yüksek bir sayıda cihaz desteklenebilecek. Çünkü bunu sadece telefon olarak düşünmemeli, trafik sinyallerine, buz dolaplarına kadar bunu kullanmaya başlarsa böyle bir şeye mutlaka ihtiyaç olacak.

• hologram yapmayı sizden öğrenecek değiliz.yaşasın istikrar!
  • quote:

Orijinalden alıntı: aycibin

hologram yapmayı sizden öğrenecek değiliz.yaşasın istikrar!

Haberi görünce aklıma direk bu gelmişti.
  • quote:

5g niye 28 ghz gibi çok yüksek bir frekansta çalışıyor bilen varsa açıklayabilir mi? acaba sağlık açısından ne gıbı zararları olur bilemiyoruz, açıkçası pek olumlu bakmıyorum bu teknolojiye. iyice araştırılması lazım.

Yüksek veri aktarım hızı yakalamak için kısa dalga boyu kullanmışlar belli ki. Ama 28GHz bandının menzili soru işareti yarattı bende de...
  • quote:

Orijinalden alıntı: rcelik21

Türkiye'nin %60 ı dağlık olduğuna göre şu anki 4,5 g değil 3g bile verimli değil.

Aslında cep telefonunun çıkış amacı tamda bahsettiğiniz durumdu. Dağlık olması cep telefonu teknolojisine engel değil. Operatörlerin cebine engel.

Cep telefonu teknolojisini ilk geliştiren firmalar neden İsveç ve Finlandiya 'dan çıkmıştır sorusunun cevabını arayarak doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmedaltair

quote:

Frekans yükseldikçe bant genişliği artıyor bir bakıma mecburlar buna. Sağlık kısmı da çok önemli değil bu frekanslarda çok problem çıkmaz. Ben asıl sağlıktan çok bu kadar yüksek frekansta sinyalleri duvarlardan nasıl geçirecekler onu merak ediyorum her duvarda ciddi kayıp olacak bu frekansta.

Bu arada unutmadan ekleyeyim yeni Wi-Fi protokolü de 50 GHz bandında çalışıyor

5.8 Ghz değil mi wifi ?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.