Şimdi Ara

İsveçli şirket tüm çalışanlarına çip takmaya başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
1.745
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İsveçli şirket tüm çalışanlarına çip takmaya başladı 
    Yüksek teknolojili ürünler üzerinde çalışmalarını yürüten -100'den fazla şirkete ve 2.000 işçiye ev sahipliği yapan- İsveç merkezli Epicenter isimli firma, radikal bir kararla çalışanlarına dijital kimlik dağıtmak yerine pirinç tanesinden biraz daha büyük boyuta sahip çip takmaya karar verdi. Aslında 2015 yılının Ocak ayında güvenlik gerekçeleriyle başlatılan proje ancak günümüzde aktif şekilde hayata geçirildi.

İlk etapta 150 çalışanın elindeki deri altına şırınga yardımıyla yerleştirilen çipteki NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisi sayesinde kapılar otomatik şekilde açılabiliyor, fotokopi makinesi ve yazıcı gibi şifreli makinelere anında erişim sağlanıyor, hatta iş kartı ve tüm iletişim bilgileri bir telefondan başka bir telefona kolaylıkla aktarılabiliyor.

Daha güvenli ve teknolojik cihazlarla uyumlu bir ortam yarattıklarını ifade eden CEO Patrick Mesterton, zamandan önemli bir tasarruf yaptıklarını belirtiyor. Uzmanlar ise Mesterton ile aynı görüşte değil. Zira Karolinska Enstitüsü mikrobiyologlarından Ben Libberton, çip sayesinde kişisel bilgilere, sağlık durumuna ve kişinin nerede olduğuna kadar birçok bilgiye kolaylıkla ulaşılabileceğini, bunun da hak ihlali anlamına geldiğini düşünüyor.

• fişlemenin doruk noktasına sene 2017 ulaşıldı

bakalım beyin kontrolü ne zaman gelecek
  • İşten ayrılma durumunda yaşanacak eğlenceli dakikaları düşünemiyorum. Kesinlikle yanlış bir hamle. Ne olursa olsun, modern teknoloji ile insanlara chip enjeksiyonu yapmak bence yanlış.

• Hayatta kendime taktırmam bu ne lan kurbanlık ineklerin kulak arkasına numara takar gibi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • konum takibi için birebir

• insan haklarına aykırı olması lazım bunun, korkutucu maalesef!

• Bu teknoloji değil, kişilik haklarının ve mahremiyetin ihlali. Eğer mecbur tutuyorlarsa barbarlık. Sağlık açısından da tehlikeleri olabilir. Ne yani istihbarat ajanı mı bu çalışanlar ? Jason Bourne filmi mi çevriliyor ?

• Yeniliğe kapalı değilimdir ama bu bence epey tehlikeli bir şey.

Anahtarımı kullanırım, kaybederim ama genede bunu kullanmam.
  • islemi yapanda Dövmeci arkadas ... . Sirket patronu fazla bilimkurgu okumus sanirim. ikincisi Güvenlik bakimindan, hicde güvenli degil.

• rezalet

• "Çipi takmışlar bunlara böyle höö diye geziyorlar" - Bob Marley Faruk

• Boş iş amaç hız vs ise yüzük yaptır bileklik yaptır onu dağıt

• yatakta fişlemesin bunlar?
  • Hayatta takmam deme, maaş iyiyse takılır. :D

• Bana taktıkları çipi kesip çıkarcam sonra biyere atıp oraya yakın biyerde pusuya yatcam. Sonra beniz izleyecekler ya hesapta, geldiklerinde o çipi bulacaklar ama diyecekler ki "çipin takıldığı zamanı hatırlıyormuş" sonra adamın koluna alyuvar akyuvar damlayacaklar yukarı bi bakacaklar "RÖHARRRĞĞĞĞH"

Indominus rex kendisine takılan çipi çıkarmayı başaracak da biz beceremeyecek miyiz?

• new world order ?!?!?!?! desem çok mu komplo üretmiş olurum ?
  • Ses ve görüntü kaydı da yapıyordur bu çipler

• Komplo teorisyenleri diyordu, galiba yavaş yavaş gerçek oluyor. Kim bilir belki de ufak güvenlik zafiyetlerinden dolayı öyle felaketler yaşayacağız ki hükumetler bunu ne kadar pratik ve hayat kolaylaştırıcı olduğu yönünde propaganda yapıp tüm halka zorunlu kılacak ve şimdi ben dahil olmak üzere bu ne saçmalık diyen insanlar "güvenlik" dolayısıyla seve seve taktıracak bundan.

• Dijital kölelikten başka bir şey değil.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mikrobiyolog haddini aşmış. Bilmeden eleştiriyoruz, haklıyız,
    çünkü bilmediğimiz için belirsizlik çok fazla.
    Peki, ya konum takibi falan bu çip ile yapmak imkansız ise?
    Ya özel hayatı ihlal etmek için kullanılamaz olarak tasarlanmış ise?
    Ben sağlık açısından bakıyorum ve ben de şimdilik karşıyım buna.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.