Şimdi Ara

Transcend ilk NVMe tabanlı SSD modelini duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
263
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Transcend ilk NVMe tabanlı SSD modelini duyurdu

Depolama çözümleri sektörünün önemli ismi Transcend, önemi giderek artan NVMe tabanlı SSD ürünlerine daha fazla sessiz kalamadı ve kendisi açısından ilk olacak yeni MTE850 SSD modelini duyurdu.

Performans ön planda

MTE850 SSD modeli M.2 formatını temel alıyor ve PCIe Gen3 x4 üzerinden haberleşiyor. Baskılı devre kartının boyutları 80.0mm × 22.0mm × 3.58mm şeklinde. Transcend yeni ürününde 3D MLC NAND bellek kullanmış ve üretim maliyetlerini düşürmüş. Kontrolcü olarak ise çift çekirdekli Silicon Motion SM2260 kullanılmış.

Simültane olarak veriyi alan ve ileten 4 hat olduğu için okuma hızlarında 2500MB/s, yazma hızlarında da 1100MB/s seviyelerine ulaşabiliyor. NVMe standardı ise daha iyi performans, daha ölçeklenebilir bant genişliği ve düşük gecikme hızları sunuyor.

Ayrıca Bkz.Liter of Light projesi pet şişeleri ışık kaynağına dönüştürüyor

Transcend MTE850 SSD modelinde 128GB, 256GB ve 512GB depolama kapasiteleri yer alacak. Üç yıl garanti ile gelen modelin fiyatı ise 128GB için 119$, 256GB kapasite için 209$ ve 512GB kapasite için 379$ şeklinde belirlenmiş. 

• 128 GB nedir arkadaş.

• Sadece sistem kurmak için alınabilir. Maksat bir şey depolamaksa o kapasiteler hiçbir işe yaramaz. Onun yerine 2 TB ya da üzeri kapasitede bir HDD almak daha mantıklı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: interwap

128 GB nedir arkadaş.

Endüstriyel olarak işe yarıyorlar. Halen çoğu yerde 32 GB mSata kullanıyoruz.

Çok ufak programları kurmak için genelde bu tarz düşük seviyelere de ihtiyaç oluyor. Maliyet olarak işleri kolaylaştırıyor. 128 GB alıp NVMe hızlarına ulaşıp 5-10 GB kullanan bir sürü kullanım alanı var.
  • Fiyatlar çok yüksek. Samsung 960 ların fiyatlarından haberleri yok olamaz herhalde? Bu şekilde rekabet etmeleri zor.

• quote:

Orijinalden alıntı: acbold

quote:

128 GB nedir arkadaş.

Endüstriyel olarak işe yarıyorlar. Halen çoğu yerde 32 GB mSata kullanıyoruz.

Çok ufak programları kurmak için genelde bu tarz düşük seviyelere de ihtiyaç oluyor. Maliyet olarak işleri kolaylaştırıyor. 128 GB alıp NVMe hızlarına ulaşıp 5-10 GB kullanan bir sürü kullanım alanı var.

Endüstriyel dediğinde daha dayanıklı ürünler öne çıkıyor. Örneğin bu ürün MLC NAND, endüstriyel tercih SLC NAND olmalı mı acaba?.
  • interwap kullanıcısına yanıt
    Kullanım ömrü açısından en kötüsü TLC, MLC de sunucu sistemlerinde sık kullanılabiliyor yine yüksek seviye ömre sahip. SLC ise tabi en iyi ve pahalı çözüm.
    Ama SLC teknolojisi kullanan ürünlere pek sık rastlanmıyor, hatta tüketici seviyesinde kalmadı bile sanırım.

MLC kullanması açısından Samsung Pro serilerine denk bir ürün sanırım bu. Ama okuma hızı 960Pro'ya(3500MB/s) nazaran düşük.
  • endüstriyel grade olarak ürünler değişiyor. Yarı/tam vs fiyata ve kullanım alanına göre ürünler çok farklı yapılarda, fiyatlarda olabiliyor.

Endüstriyel diye fiyatlar görmezden gelinmiyor. Ticari boyutlarda çok küçük fiyatlar bile satın alım tercihlerini değiştirebiliyor. Endüstriyel ürünlerde 32 GB mSata gördüğünüzde o yüzden şaşırmamanız gerektiğini söylemiştim.

850 EVO tarzı bir beklenti olmadan- ama mekanik disk hantallığından kurtularak düşük tepki süreleriyle daha yüksek performans isteyen ve bunu en önemlisi ucuz olarak satın almayı talep eden kesimlere ocz,wd ürettiği endüstriyel ssd leri vermek fiyatı çok yüksek seviyelere çekmeye neden olacaktır.

-
    Sonuç olarak tercih nedenleri bir çok alanda değişebiliyor. Üstte ki 120 gb modelini bir oyuncu laptop modeli serisinin ilk ürünlerinde başlangıç olarak mekanik disk ile güçlendirilmiş ürün olarak görebiliriz.

Yani 120 GB bireysel satın alımlarda çok düşük bir ürün olsa da son kullanıcıya erişen firmalar ya da endüstriyel firmalara üretim için bir seçenek doğurmuş oluyor.

• quote:

128 GB nedir arkadaş.

90 GB olup , 83.5 GB olarak görünen diskimde bir sürü program kurulu ve 51.4 GB !!!BOŞŞŞ!!!!! arkadaşşş..

Daha önce 120 GB SSD m vardı. 90 olanla değiştirdim. 60 da olsa olurmuş...

Diğer diskler 3 x 2 = 6 TB mekanik HDD..
  • ne zamanlar ucuzlar o zaman nasip olur kullanmak gerçi ssd çıktığında hhd ucuzlayacak dendi evet ama hdd hiçte ucuz değil

bunlarında ülkede ucuzlaması zor gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

quote:

128 GB nedir arkadaş.

90 GB olup , 83.5 GB olarak görünen diskimde bir sürü program kurulu ve 51.4 GB !!!BOŞŞŞ!!!!! arkadaşşş..

Daha önce 120 GB SSD m vardı. 90 olanla değiştirdim. 60 da olsa olurmuş...

Diğer diskler 3 x 2 = 6 TB mekanik HDD..

Üstad senin programların düşük yer kaplıyor imiş. Ben 250 Gb a zor sığdırıyorum. illustrator after effect premier pro maya gibi programlar derken sistem doluyor. Şahsen ben bu sebeplerden 960 Evo m.2 500 GB aldım

• TorukMactoo kullanıcısına yanıt
    Orada arkadaşa deme amacım, "128 GB nedir arkadaş" dediği için.

Yer ihtiyacı kişiden kişiye göre değişir, o yüzdendi. Kimisine (mesela sana) 256 bile yetmez.
    Bana ise 90 fazlasıyla yetiyor. O yüzden 128 GB nedir arkadaş yerine, "128 GB bana yetersiz"
    doğru olurdu. Sen programları SSD ye atıyorsun. Bende ise filmler var. 6 TB Mekanik HDD ye atıyorum.
    6 TB SSD alsam kaça gelirdi acaba...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 15 Nisan 2017; 0:0:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Orada arkadaşa deme amacım, "128 GB nedir arkadaş" dediği için.

Yer ihtiyacı kişiden kişiye göre değişir, o yüzdendi. Kimisine (mesela sana) 256 bile yetmez.
    Bana ise 90 fazlasıyla yetiyor. O yüzden 128 GB nedir arkadaş yerine, "128 GB bana yetersiz"
    doğru olurdu.

Kesinlikle haklısınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.