Şimdi Ara

Bilim insanları basit robotları manyetik alanlarla kontrol etmeyi keşfetti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
121
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bilim insanları basit robotları manyetik alanlarla kontrol etmeyi keşfetti 

Yumuşak robot olarak adlandırılan ve aslında gelişmiş robotlarla kıyaslandığında çok daha basit bir hareket mekanizmasına ve görünüme sahip olan robotlar son zamanlarda robotik uzmanlarının yeni gözdesi haline gelmiş durumda. Özellikle hareket kabiliyeti noktasında oldukça kısıtlı olan bu robotlar için bilim insanları manyetik alanlarla kullanarak robotların hareket yönünü ve gücünü belirleyebilecekleri yeni bir hareket metodu geliştirdi.

Yöntemi uygulamak için robotları demir mikropartiküllerle dolu olan polimer filmlerle kaplayan ekip, paralel zincirler ile manyetik alan oluşturdu ve hareket ettirmek istenen robotun karşısındaki zinciri zıt manyetik alan doğrultusunda hareket ettirerek robotların hareket edebileceğini gördü. Ekibin bu yöntemle geliştirdiği üç robottan birincisi ağırlığının 50 katı kadar yükü kaldırabilirken diğeri akordeon şeklinde esniyor ve son robot da kapakçık gibi açılıp kapanıyor.

Gerçek Robotlar Üzerinde Uygulanması Zaman Alabilir 

Tabi ekibin de dile getirdiği gibi bu yöntemin gelişmiş robotlar üzerinde uygulanması uzun bir zaman alacak. Ekibin öncelikli amacı ise manyetik alanlarla uzaktan hareket ettirebildikleri bu küçük robotçuklar üzerinde çalışmaların sürdürülmesi insan vücuduna yerleştirilen implant, protez veya diğer sağlık bileşenlerinin uzaktan kontrolünün mümkün hale getirilmesi ancak özellikle ağırlığının 50 katı kadar yükü taşıyabilen robotun bir benzerinin gelişmiş robotlarda uygulanması her ne kadar uzun zaman alacak olsa da oldukça işlevsel olabilir.

• Robot teknolojisi günden güne gelişiyor artık bizimde yatırım yapmamız lazım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: prowl12

Robot teknolojisi günden güne gelişiyor artık bizimde yatırım yapmamız lazım

Konyalı akınsoft var, devletin destek olması lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreyParrot -- 3 Nisan 2017; 21:30:44 >

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokuba -- 17 Aralık 2020; 17:27:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GreyParrot

quote:

tabi ki konyalı akınsoft kezban 1-2-3-4 serilerini yapsın ki bir sürü destek görsün devletten, kendilerine hayırları yok ülkeye ne faydaları olacak, lise talebelerinin yaptıkları robotları yapıyorlar, urfada liseli bir genç halay çeken robot yapmıştı, akınsoft ise kezban servis robotu...
  • quote:

Orijinalden alıntı: smegal

quote:

Orijinalden alıntı: GreyParrot

quote:

tabi ki konyalı akınsoft kezban 1-2-3-4 serilerini yapsın ki bir sürü destek görsün devletten, kendilerine hayırları yok ülkeye ne faydaları olacak, lise talebelerinin yaptıkları robotları yapıyorlar, urfada liseli bir genç halay çeken robot yapmıştı, akınsoft ise kezban servis robotu...

Sakin yahu, ben de biliyorum kapasitemiz bu ancak bir anda norveç güzeli yapacak halimiz yok, Çok ilkel ancak bu konuda sanki hevesleri var diye söyledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreyParrot -- 4 Nisan 2017; 1:1:21 >

• Hala banlı değilsem yorum yapmış olayım, bu sitede çok eski ve alakasız başka bir konuda manyetik alan teknolojisi geleceğin teknolojisi olacak demişim yine tekrarlıyorum ki ilerde ben demiştim diyeyim, fakat memlekette haklı olan ban yiyor susturuluyor yada daha kötüsü oluyor varsın olsun ben demiş o bana yeter.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.