Şimdi Ara

Apple yeni iPhone'lar için kendi grafik işlemcisini üretecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
334
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Apple yeni iPhone'lar için kendi grafik işlemcisini üretecek

Apple'la İngiliz merkezli Imagination Technologies arasındaki ortaklığın iki yıl içerisinde sona ereceği açıklandı. Cupertino merkezli şirket yaklaşmakta olan iPhone'lar ve iPad'ler için kendi grafik yongalarını tasarlamayı ve üretmeyi planlıyor.

Imagination Technologies, iki yıl içinde sona erecek ortaklıktan sonra artık Apple için grafik yongası tasarlamayacak ve üretmeyecek. ABD'li teknoloji devinin kendi teknolojisini geliştireceği belirtiliyor.

Apple, yıllardır iPhone'larda, iPad'lerde, iPod'larda, TV'lerde ve saatlerde PowerVR grafik işlemcisini kullanıyor. Şirketin kendi grafik yongaların üretmesi ise teknoloji devinin telif ücretleri ve lisans anlaşmaları ile maliyetleri düşürmesine izin verecek.

Apple yeni iPhone'lar için kendi grafik işlemcisini üretecek

Imagination Technologies, Apple'ın yeni stratejisi hakkında şüpheli

Imagination Technologies, Apple'ın kendilerine ait olan patentleri, fikri mülkiyet haklarını ve gizli bilgileri ihlal etmeyeceğine dair bir kanıt sunmasını istedi. Ancak Apple bu kanıtı sunmayı reddetti.

Dahası Imagination, fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeden yeni bir GPU mimarisi tasarlamanın son derece zor olacağına inanıyor. Şirket yine de Apple'la "alternatif ticari düzenlemeler" üzerine görüşmeye açık. Bu da iki şirketin bir noktada önceki ortaklığa dönebileceği anlamına geliyor.

Ayrıca Bkz.HTC U amiral gemisi 6GB RAM ve Snapdragon 835'le geliyor
    Apple, Imagination'ın tüm gelirinin yaklaşık yarısını oluşturuyor ve bugün yapılan duyurudan bu yana Imagination'ın hisseleri hızlı bir şekilde değer kaybederek şirketi oldukça zora sokmuş durumda.

Apple kendi grafik işlemcilerini tasarlasa bile, bunu yapması için bir yıldan fazla bir süre gerekecek. Yani en erken 2019'daki iPhone'larda görebileceğiz. İki şirketin nasıl bir anlaşmaya varacağını ise zaman gösterecek.

• Hazır hisseleri yarıdan fazla değer kaybetmişken satın al gitsin be Apple. Az kafan çalışsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

Hazır hisseleri yarıdan fazla değer kaybetmişken satın al gitsin be Apple. Az kafan çalışsın.

Apple palo alto semi almıştı güzel powerpc mimarileri vardı bu sayede gelecekte kendi mac işlemcilerini üreteceklerini tahmin ediyorum kapalı kapılar ardında çalışıyorlardır tabi şimdiki a serisini ona borçlular, imagination alsa tam olur ama demek yeteri sayıda ve duruma vakıf mühendisi var ki almaya yeltenmiyorlar göreceğiz.
  • quote:

Hazır hisseleri yarıdan fazla değer kaybetmişken satın al gitsin be Apple. Az kafan çalışsın.

Manipülasyona girer. Büyük cezası var.
  • Erasmus78 kullanıcısına yanıt
    ?
  • GreyParrot kullanıcısına yanıt
    Doğru, o anlama geliyor. Demek ki yeterli özkaynaklarının olduğunu düşünüyorlar. Peki ya patentler?
  • quote:

Doğru, o anlama geliyor. Demek ki yeterli özkaynaklarının olduğunu düşünüyorlar. Peki ya patentler?

Benim tahminim apple yeni gpu'su powerVR temelli güncel bir mimarinin üzerine inşa edilecek gpu'da gerekli yerlerde lisans alınacaktır tıpkı arm tabanlı işlemcilerindeki gibi, lisans ücretleri satılan birim başına devede kulak kalıyor o yüzden apple'ı milyon dolarlar ödemeye itmiyor, adamlar mutlak karın peşinde o yüzden ölü yatırım kalıyor böyle alımlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreyParrot -- 3 Nisan 2017; 18:8:7 >
  • O zaman Imagination kepenk kapatır.

• GPU işlemci gibi değil,inşallah altından kalkabilir.

• quote:

?

Borsada manipülasyon yapmaya girer dedim. Nesini anlamadın?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Borsanın oturmuş benim mesajlarımı takip ettiğini pek düşünmüyorum gibi.

Sen ne düşünüyosun?
  • Hele bi çıksın da yeni iphone. Her gün bir haber çıkıyor yok uçacak uzaya roket atacak.

• Ekosistem yazılım anlamında tamdı şimdi donanım tarafında da tamamlanacak. İşlemci konusundaki mühendislik başarısını bu alanda da tekrar ederler mi bilemiyorum ama zaten PowerVR GPU'lar gayet üst düzeydi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Borsanın oturmuş benim mesajlarımı takip ettiğini pek düşünmüyorum gibi.

Sen ne düşünüyosun?

Ben senden bahsetmiyorum. Apple veya böyle bir imkanı olan başka bir şirket senin kadar kafası çalışan finans direktörlerine sahiptir diyorum. Ancak bu bir suçtur demeye çalışıyorum.
    Fakat öyle bir söyledin ki sanki benim suçummuş gibi, dedim eyvah koskoca dünyada benim donanımhaber'de yazdığım 1 cümleye göre milyar dolarlık alışverişler gerçekleşecek ve manipülatif hareketlerimden dolayı beni hapse atacaklar, vs.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.