Şimdi Ara

Aorus GTX1080 Xtreme Edition incelemesi '2.1GHz'e çıkabilen en iyi GTX1080'lerden'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.013
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aorus markası yabancı gelmiş olabilir, aslında Gigabyte’ın oyuncu odaklı alt markası diyebileceğimiz bir marka Aorus. Bu marka çatısında oyunculara yönelik anakart, ekran kartı, dizüstü, klavye, fare, kulaklık ve çeşitli aksesuarlar oyuncularla buluşturuluyor. Elimizdeki ekran kartı da oyuncu odaklı olarak şekillendirilmiş bir kart.

Aorus GTX1080 Xtreme Edition incelemesi '2.1GHz'e çıkabilen en iyi GTX1080'lerden'

Siyah, önemli özelliklerin vurgulandığı kutu içerisinden, yine siyah bir klasörden alışılageldik dökümantasyonlar, iki 6 pinden 8 pine dönüştürücü kablo, nispeten sert bir Aorus logo yapıştırması çıkıyor. Klasörün altında ise korumaları içerisinde ekran kartının kendisini görüyoruz. Gigabyte’a bağlı olması dolayısıyla 3 yıl, Aorus’un online kaydını da yaptırırsanız 4 yıl garantili bir ekran kartı bu, garanti süresi her şekilde bir güvencedir diye düşünüyorum.

Tasarım, aslında burada Gigabyte’ın Xtreme Gaming’i ile hayli benzeşen bir tasarım var. Aydınlatmalı kısımlar hariç gövde fırçalı metalden imal edilmiş. Egzotik spor araçları misali her yanında keskin çizgilerle karşılaşıyoruz, köşelerdeki geçişler olsun, gömme kanallar ve yer yer renkli şeritler, fırçalı metal ve keskin çizgilerin uyumu nefis. 29.3cm uzunluğundaki kart, 14.2cm eninde ve 5.5cm kalınlığında, klansmanındaki 3 fanlı rakipleriyle hemen hemen aynı uzunlukta olmasına karşın ortalama 1.5cm kadar daha kalın, görünümü de boyutları da agresif.

Gigabyte’ın Stack Cooling System adını verdiği soğutmada 3 adet 10cm’lik fan görev yapıyor, kart boştayken duran, yük altına girdiğinde devreye giren fanlar bunlar, maksimum 3200 devire kadar çıkabiliyorlar. Bu soğutma sisteminin iki özel yanı var, birincisi iki fanın sola, ortadaki fanın ise sağa doğru dönüyor oluşu. İkincisi ise kanatların iç ve dış kısımlarının hava akışının yoğunlaştırılması amacıyla şekillendirilmiş olması. Bu ikisi 6 kompozit bakır ısı borusuyla soğutma bloğu ve GPU’yla VRAM’e direkt temas eden bakır yüzeye daha fazla hava akışı sağlıyor.

Önyüzün ortasında ise dört tarafa, şeritler halinde RGB aydınlatmalar var, parlaklıkları iyi bu aydınlatmaları arayüzü üzerinden istediğiniz renge ayarlayıp, farklı efektler atayabiliyorsunuz, renkler arasındaki geçişler gayet yumuşak ve pürüzsüz yalnız müzikle ritim tutma efekti kontrolcüden olacak ki tepkisel değil, sadece en dip ve en tepe seslere tepki verebiliyor.
    Kartın yanına geçtiğimizde yine RGB aydınlatmalı Aorus ve Fan stop logosunu görüyoruz.  GTX1080’in referans tasarımı 5+1 faz kurulumuyla 180W TDP ve tek 8 pin girişiyle gelirken Aorus GTX1080 Xtreme Edition, Titan X sınıfı yüksek kalite 12+2 faz kurulumu için çift 8 pin girişine sahip, hızaşırtma tarafında bir potansiyelin sinyallerini veriyor aslında. SLI destekli kartın tavsiye edilen power supply gücünün de 500W olduğunu belirtelim.

Aorus Xtreme Edition’ın Gigabyte Xtreme Gaming’ten tasarımsal anlamda ayrıştığı en büyük yer arkası. İlki aydınlatmalı logo, ikincisi de GPU’nun arkasındaki bakır modül. Logo ve aydınlatması gerçekten hoş bir detay olmuş, ışık şiddeti ne çok ne az, noktacıklı yüzeyde ışık dağılımı iyi. Bakır modül ise Gigabyte’ın söylediğine göre GPU’nun arkasına temas ederek sıcaklığını 3 derece düşürüyor, bunu ilerleyen kısımlarda birebir deneyeceğiz.

Aorus GTX1080 Xtreme Edition giriş çıkışlar anlamında da özel bir kart. Kasanın önüne köprüleme yapıp VR gözlüklere ulaştırmak için kartın kasa içine bakan kısmına VR’a optimize edilmiş iki HDMI çıkışı konulmuş. Kartın arkasında ise 3 Display Port 1.4, bir tane de HDMI 2.0b ve bir DVI portu bulunuyor. VR modunda 3 HDMI ve 3 Display Port aktifken DVI devre dışı kalıyor, VR cihazı kullanırken ayrıca 3 ekranda 4K görüntü alabiliyorsunuz. Standart modda VR odaklı HDMI portları devre dışı kalıp arka yüzdeki tüm portlar kullanılabilir hale geliyor.

Şimdi kartın donanımsal detaylarına inelim. Kalbinde Pascal mimarili 16nm Fin-Fet üretim sürecinin ürünü GP104 yongasını bulunduran kart 2560 CUDA çekirdeğine, 64 ROP ve 160 doku işleme ünitesine sahip. Micron üretimi 8GB GDDR5X bellekle geliyor. 256-bit veri yolunda 326.7GB/saniye bant genişliği sunuyor. GPU oyun modunda baz olarak 1759, boost ile 1898MHz’de çalışıyor, bellekler ise efektif 10.206MHz’de, hızaşırtma modunda ise baz 1784, boost ile 1936MHz’de görev yapıyor, bellekler ise efektif 10.400MHz’e çıkıyor. Birinci seviye DirectX 12, Vulkan, Nvidia Ansel, G-Sync ve Gamestream destekli olduğunu ekleyelim, aynı zamanda VR Ready bir kart.

Nvidia’nın 378.78 kodlu sürücüsüyle şimdi Aorus GTX1080 Xtreme Edition’ın oyun testlerine geçelim.

İlk testimiz Rise of the Tomb Raider’da. Full HD DX11 testinde kart 131, DX12’ye çektiğimde ise 140 kare/saniye skor aldı. 2K DX12’de 92, 4K’da ise 47 saniye şeklinde.
    Far Cry Primal testine geçtiğimizde ise Full HD çözünürlükte 114, 2K’da 82 ve 4K’da 45 kare/saniye skor aldım.

Witcher 3 testinde Hairworks ayarları kapalı olmak üzere yaptığım testlerde Full HD’de 109, 2K’da 80 ve 4K’da 51 kare/saniye elde ettim, tüm çözünürlüklerde gayet akıcı bir oyun deneyimi sundu.

Dirt Rally testinde Full HD çözünürlükte 155, 2K çözünürlüğe çekince 135 ve 4K’da ise 82 kare/saniye elde ettim, bir yarış oyunu için gayet ideal skorlar bunlar.

Hitman’de DX12 modunda Full HD’de 121, 2K çözünürlükte 108 ve 4K’da 67 kare/saniye gibi skorlar aldım.

Doom’un Vulkan API modunda Foundry, Meltdown bölümünde 2K’da 156, 4K’da ise 77 kare/saniye elde ettim, hareketli bir atmosferde 4K’da 77 kare/saniye her anlamda doyurucu.

Battlefield 1’in Through Mud and Blood bölümünde yaptığım testlerde ise Full HD’de 118, 2K’da 88 ve 4K’da 49 kare/saniye gibi yine gayet iyi skorlar yakaladım.

GTA 5 testinde ise Full HD’de 145, 2K’da 98, 4K’da ise 48 kare/saniye elde ettim, 2K performansı gayet iyi.
    Genel itibarıyla Full HD için fazla fazla, 2K için hayli iyi, 4K için de oyununa göre 60 kare/saniye barajını geçen bir performans sergiledi.

3D Mark’ın Time Spy testinde ise 7315 puan aldı Aorus GTX1080 Xtreme Edition.

Cüsseli soğutucu dedik, 12+2 faz kurulumu dedik, peki ekran kartı ne kadar ısınıyor, hızaşırtma performansı nasıl? Ekran kartı hızaşırtma yapmadan oyunlarda GPU Boost 3.0 ile 2GHz’e çıkabiliyor bu sırada maksimum 71 dereceye çıkıyor, fan devri de %55 civarında kalıyor, bu şartlarda fanların devreye girdiğini fark edeceğiniz kadar ses üretiyor. Yaptığım hızaşırtma denemelerinde ise GPU’ya 82, belleklere ise 748MHz hızaşırtma uyguladım, fan profilini de Turbo’ya aldım. Bu sefer kart oyunlarda 65 derecede 2.1GHz’de pürüzsüz seyretti ancak bu sefer ekran kartının gürültü yapmaya başladığını duyuyorsunuz, ki rahatsız edici bir seviyelere çıkmadı. Hızaşırtımış halde fanları normal moda alınca fanlar %59’a geriledi, GPU hızı 2.088MHz’e düştü, sıcaklık ise 74 derece civarında seyretti, şahsen 12-15MHz için rahatsız edici olmasa da fan sesi duymaya değmez diye düşünüyorum. Bakır blok ise yaptığım testlere göre minimal de olsa etkili, blok takılıyken kart 1-2 derece daha serin çalışıyor.

Oyunlarda ne fark etti peki? GTA 5’in 2K testinde %5.9 artışla 104 kare/saniye, 4K testinde %4 farkla 50 kare/saniye elde ettim, Rise of the Tomb Raider’da 2K’da %10.4 farkla 101, 4K’da %8.1 farkla 51 kare/saniye skor aldım, 3D Mark Time Spy Skoru da 7585’e yükseldi. Şunu da ekleyeyim, bobin zırıltısı yok denecek kadar az. Bakır blok ise yaptığım testlere göre minimalbakır blok takılıyken kart 1-2 derece daha sıcak çalışıyor.

Aorus GTX1080 Xtreme Edition, Gigabyte Xtreme Gaming ile hayli benzeşen bir kart, tasarımsal anlamda ufak makyajlar ve arka plakasıyla daha önde olduğunu düşünüyorum. Donanımsal anlamda, çıkabildikleri hızlar ve skorları anlamında ise herhangi bir fark yok. Durum böyle olunca elimizde yine PCB’si, faz kurulumu ve komponentleri anlamında tepeye oynayan, malzeme kalitesi ve duruşuyla hoş bir kart olmuş oluyor.

En önemlisi de hızaşırtma performansıyla en hızlı 1-2 GTX1080’den biri olması, çıkardığı ses ve soğutma anlamında ise rakipleriyle eş, sıvı soğutmalı çözümler kadar sessiz değil tabii. Oyun performansı anlamında 2K ile 4K arasında bir yerlerde, 4K oyunculuğa daha yakın diyebilirim. Bu videonun çekildiği tarih itibarıyla GTX1080’lerin fiyatları dalgalandığı için fiyatından bahsetmek pek doğru olmaz ancak rakipleri gibi düşmesi gerektiği açık zira GTX1080Ti’ın çıkışı GTX1080’lerin fiyatını ciddi biçimde aşağı çekti, Ti ile aralarındaki oyun performansı farkı %30-%40’lara varabiliyor, fiyat anlamında ise GTX1080’li çözümler 1000-1200 lira daha ucuz. Durum böyle olunca GTX1080 tercih edecekler için, 4 yıl garantili, donanımsal açıdan hayli üstün, hız ve hızaşırtma anlamında GTX1080’ler arasında tepe 1-2 isimden biri olan  Aorus GTX1080 Xtreme Edition iyi bir seçenek.

Böylelikle bir inceleme videomuzun daha sonuna gelmiş olduk, bir sonraki videoda görüşmek üzere hoşçakalın.

• 1080 ilk çıktığında ağzımız açık kalmıştı. Hem fiyat hem güç olarak. Şimdi ti geldi, 1080in fiyatını düşürdü fakat bu defa da hayranlığımız Ti modele yöneldi. Gözümüz hep yükseklerde sanırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: brhndrn

1080 ilk çıktığında ağzımız açık kalmıştı. Hem fiyat hem güç olarak. Şimdi ti geldi, 1080in fiyatını düşürdü fakat bu defa da hayranlığımız Ti modele yöneldi. Gözümüz hep yükseklerde sanırım.

1080'in hiç de öyle şaşırtıcı bir tarafı yoktu. 980ti'dan %30 kadar hızlıydı o kadar. Üstüne de bant genişliği yetersizdi, o yüzden de oc getirisi beklendiği kadar olmuyordu. Nvidia da durumunda farkında olduğu için 11 ghz bellekli modellerin önünü açtı.
  • Burak bey merhaba 4 yıl garanti süresi anakart içinde geçerlimi bilginiz varmı bu konu hakında eğer anakartlarında 4 yıl garantisi varsa alındıkdan kaç gün içerisinde kayıt yapılması lazım Gigabyte Aorus Z270X-Gaming 7 @burakesan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enja -- 22 Mart 2017; 1:10:27 >
  • Burak bey sesinize sağlık. Anlatım biçiminize, tonlamanıza bayılıyorum :). İncelemede diğer gtx 1080'lerle karşılaştırmalı bir performans, sıcaklık vs. grafiği görebilmek isterdim. Belki farklar ihmal edilecek kadar küçük veya değişken olduğu için gerek duymamış olabilirsiniz. Aorus ismine alışmak benim içim biraz zaman alacak. Gigabyte benim için güçlü bir isim fakat Aorus şimdilik Asus'un RoG serisi gibi bir yer edinmedi zihnimde...Nette gezinirken rastladığımda her seferinde "Bu marka da neymiş ya, hee, Gigabyte'ın alt markasıydı tamam" diye içimden geçiriyorum.

• Tam bir 2k 144hz karti. Alana hayırlı uğurlu olsun.

Bence oc yapmaya değmez. Kart zaten 1.9 ghz sınırlarında çalışıyor. 2.1 ghzde de fark zaten %10'u geçmez.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gigabyte'tan başka marka almam diyecektim :)

• Bütür modeller neden böyle geç çıkıyor acaba. 1080ti geldi kim ne yapsın 1080 xtremeyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: D12

Bütür modeller neden böyle geç çıkıyor acaba. 1080ti geldi kim ne yapsın 1080 xtremeyi.

3500 e 1080 ti alacagima 1080 + monitor 144hz alirim

• GTX 1080 Tİ strix çıksın yeter 1080 mıx mux gerek yok

• uzay gemisi gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: ` quaD.

quote:

Bütür modeller neden böyle geç çıkıyor acaba. 1080ti geldi kim ne yapsın 1080 xtremeyi.

1080p monitörle gtx 1080 mi kullanacaksın?

• Kesinlikle gereksiz bir kart. Görebileceğiniz ucuzundan pahalıya tüm GTX1080 modelleri belli seviye OC potansiyeline sahip zaten. Neden ben bir sürü parayı bu kasa içinde kalacak, güzelleştirilmiş karta vereyim? Elime ne geçecek? Egomumu tatmin edeceğilm. G1 modeli yeterli. Onunla bunun ulaştığı hızdan fazlasına ulaşırım. Üstelik çok da ısınmaz. Bende 1070 vardı. Onunla 2,15 ghz hıza kadar ulaştım. Üstelik ısı 65 derecede kaldı.

Gidip bu saçma çözümlere para bayılmaya gerek yok. Hepsi CW sorunu yaşataıyor zaten. NVİDİA kartların hepsinde bariz sorunlar var.

Ucuzu neyse onu alın geçin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mehmet..Akif

Kesinlikle gereksiz bir kart. Görebileceğiniz ucuzundan pahalıya tüm GTX1080 modelleri belli seviye OC potansiyeline sahip zaten. Neden ben bir sürü parayı bu kasa içinde kalacak, güzelleştirilmiş karta vereyim? Elime ne geçecek? Egomumu tatmin edeceğilm. G1 modeli yeterli. Onunla bunun ulaştığı hızdan fazlasına ulaşırım. Üstelik çok da ısınmaz. Bende 1070 vardı. Onunla 2,15 ghz hıza kadar ulaştım. Üstelik ısı 65 derecede kaldı.

Gidip bu saçma çözümlere para bayılmaya gerek yok. Hepsi CW sorunu yaşataıyor zaten. NVİDİA kartların hepsinde bariz sorunlar var.

Ucuzu neyse onu alın geçin.

Bende de msi gtx 1080 gaming x var gaming app de oc modda 1987 boost hızı var. Bu hızda bile max 67-68 ye çıkıyor. %2-3 fark için extra para vermeye değmez

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ` quaD.

quote:

1080p monitörle gtx 1080 mi kullanacaksın?

Dsr ile 2K oluyor. 144hz daha iyi bence

• Afterburner ve bazı O.C programlarında bulunana "Curve" sistemini kullanarak , stabil O.C hızını 30 MHZ civarı daha arttırabilirsiniz hali hazırda yapılan O.C ek olarak.

Not : Sıcaklık ta 2 derece civarı bir artış olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maxwell1 -- 22 Mart 2017; 11:40:29 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1080 değil 1080ti bile hikaye. artık 4kda en son oyunları ultrada 60fps altını görmeyecek şekilde oynatabilecek kartlar bekliyoruz. ha para yok o ayrı konu.

• quote:

Orijinalden alıntı: brhndrn

1080 ilk çıktığında ağzımız açık kalmıştı. Hem fiyat hem güç olarak. Şimdi ti geldi, 1080in fiyatını düşürdü fakat bu defa da hayranlığımız Ti modele yöneldi. Gözümüz hep yükseklerde sanırım.

1080 ti bakılmayacak gibi değil ki.. 11 gb vram 382 bit bant genişliği 1080 den %35 daha performanslı ve 1080 in çıkış fiyat
  • Gigabyte mı :S bende bitane var allaha yakın bana uzak dursunlar :/

• Nedendir bilmiyorum, gigabyte ekran kartları forumun 2.el bölümünde zarar ettiriyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.