Şimdi Ara

Araç Trafikten çekme belgeli?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
4
Favori
354.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Araç Trafikten çekme belgeli ne anlama geliyor? Yardımcı olursanız memnun olurum.

• bir araca trafikten çekme belgesi 3 durumda verilir..
    1-Zorunlu sebeplerle hurdaya çıkarılma(ekonomik ömrünü doldurma veya herhangi bir kaza, yanma, tahrip edilme ve benzeri durumlar dolayısıyla kullanılamaz hale gelme)
    2-İsteğe bağlı olarak trafikten çekme
    3-Çalınma

her 3 durumda da araç sahibinin üzerinden düşmekte ve MTV,trafik sigortası ve kasko gibi işlemler yaptırılmıyor..ama istisnai olarak 2. ve 3. durumdaki araçların tekrar trafiğe dönmesi söz konusu ise geçmiş yıllara ait vergilerin ödenmesi gerekiyor..
  • yani araç trafiğe çıkamaz anlamına geliyor. çünkü bu işlem yapılan araçlarda sigorta, vize yaptırılmıyor, plaka verilmiyor. size sadece adınızın yazılı olan tescil belgesi veriliyor. genelde araç alım-satımı yapanlar yaptırıyor. (çok daha ucuza geliyor).

saygılar
  • bir araca trafikten çekme belgesi 3 durumda verilir..
    1-Zorunlu sebeplerle hurdaya çıkarılma(ekonomik ömrünü doldurma veya herhangi bir kaza, yanma, tahrip edilme ve benzeri durumlar dolayısıyla kullanılamaz hale gelme)
    2-İsteğe bağlı olarak trafikten çekme
    3-Çalınma

her 3 durumda da araç sahibinin üzerinden düşmekte ve MTV,trafik sigortası ve kasko gibi işlemler yaptırılmıyor..ama istisnai olarak 2. ve 3. durumdaki araçların tekrar trafiğe dönmesi söz konusu ise geçmiş yıllara ait vergilerin ödenmesi gerekiyor..
  • Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Peki bundan sonra aracı tekra trafiğe sokmak için neler yapılıyor. Bize kaç mal olur.
  • Bu Soruyla Beraber .....
    ''araçların tekrar trafiğe dönmesi söz konusu ise geçmiş yıllara ait vergilerin ödenmesi gerekiyor.''
    sözünden kasıt trafikten çekildiği süre içerisindeki zamanın vergileri mi , yoksa trafikteyken ödenmeyen vergileri mi ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: bLuE_bErRy

Bu Soruyla Beraber .....
    ''araçların tekrar trafiğe dönmesi söz konusu ise geçmiş yıllara ait vergilerin ödenmesi gerekiyor.''
    sözünden kasıt trafikten çekildiği süre içerisindeki zamanın vergileri mi , yoksa trafikteyken ödenmeyen vergileri mi ?

benim bildiğim trafikten çektirilen araç , çekili olduğu yılların vergisini ödemez.atıyorum arabanız var ve siz 3 yıl görev yapmak üzere yurddışına çıkıyorsunuz ve arabanızı satmak yerine garaja çekip trafikten çektiriyorsunuz.3 yıl boyunca mtv ödemezsiniz ama trafiğe de çıkamazsınız.ülkeye geri dönüp aracı kullanmaya karar verdiğinizde aracı tekrardan trafiğe çıkarıyrsunuz ve çıkardığınızdan itibaren mtv ödemeye başlıyorsunuz.

bi de mtv 6 aylık dönemlere bölündüğünden bazı durumlarda fazladan 1 mtv ödeme durumu oluşabiliyor.yani atıyorum mart ayında trafikten çektiriseniz ocakla birlikte gelen mtvyi arabayı çektrimeden önce ödemeniz gerekir.

• ticari taksilerdede çekme belgesi oluyor.diyelim ki taksicisin ve taksiyi yenileyeceksin.eski taksi için trafikten çekme belgesi alıyorsun.yenisini plakaya taktıktan sonra eski taksiye ruhsat çıkarabilmen için aracı orjinal rengine boyayıp boya faturası ve çekme belgesi ile trafiğe başvuruyorsun.o şekil yaniii.
  • arkadaşlar trafikten çekme belgeli bir polis aracı var ve almayı düşünüyoruz.
    acaba ne tür işlemler yapılarak kullanabiliyoruz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gamingmaster

arkadaşlar trafikten çekme belgeli bir polis aracı var ve almayı düşünüyoruz.
    acaba ne tür işlemler yapılarak kullanabiliyoruz?

1- Aracın noter satışı alınır ( Öneri: Ocaktan sonra noter satışını alın aksi taktirde son altı ayın 2009/2. taksit vergisini siz ödersiniz )
    2- Araca ek-1 muayene belgesi düzenlenir.
    3- Araç muayeneye girer
    4- Rutin ruhsat işlemleri ile araca ruhsat/plaka çıkarılır.
    Hayırlı olsun
  • teşekkür ederim. tamirlik işleri var umarım muayeneden geçiririz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gamingmaster

teşekkür ederim. tamirlik işleri var umarım muayeneden geçiririz.

350 bin km lik bir aracın sahibi olarak hesabınızı iyi yapmanızı tavsiye ederim. Adam etmek aracın fiyatını 2'ye katlayabiliyor.
  • arkadaşlar sıfır bir motorsiklet aldım motor çekme belgeli bu aracı tekrar trafiğe sokmak için ne yapmam gerekiyor araç 2010 model yardımlarınızı bekliyorum
  • motor sıfır 2010 model ve çekme belgeli? biraz açabilirmisiniz durumu?
  • araç karayoluna çıkamaz, lakin çekici kamyon tır ile taşınabilir anlamına geliyor bildiğim kadarıyla, genelde pert olmuş araçlar için falan alınıyor bir yerden bir yere nakilleri için
  • yani ihale ile alınma 15 tane motorsiklet var ötv leri ödenmiş ve çekme belgeleri çıkartılmış noter satışı falan yapıldı. çekme belgesinde plaka var
  • slm ben bi arac alacam araba tırafikten cekimiş tırafige tekrar sokmak için muayne istiyormuş bu konuda bi bilginiz varmı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmetugur

arkadaşlar sıfır bir motorsiklet aldım motor çekme belgeli bu aracı tekrar trafiğe sokmak için ne yapmam gerekiyor araç 2010 model yardımlarınızı bekliyorum

Yukarıda arkadaş yazmış madde madde,hangi yardımdan söz ediyorsun?
  • çekme belgeli ile pert aynı anlamamı geliyor ? ve çekme belgeli aracı satmak sorun çıkartır mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali_haydar_tr

çekme belgeli ile pert aynı anlamamı geliyor ? ve çekme belgeli aracı satmak sorun çıkartır mı ?

arkadaş isabetli bir soru sormuş 2006 model bir araç var araç çekme belgeli fiyatı da uygun fakat alırken vede aldıktan sonra bizde satacak olursak bizim açımızdan sorun çıkartırmı? teşekkürler
  • arkadaşlar size bi sorum olacak

bi arkadaşımda 2006 clio var üzerinde 3 4 tane icra davası var 1 yakalaması var

- trafikden çekebilir mi ?
    - daha sonra trafige geri dönerken farklı bir plaka mı veriliyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gecekondu_3rdi -- 6 Mayıs 2010; 20:07:53 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.