Şimdi Ara

Araç Trafikten çekme belgeli?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
4
Favori
354.519
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bir araca trafikten çekme belgesi 3 durumda verilir..
    1-Zorunlu sebeplerle hurdaya çıkarılma(ekonomik ömrünü doldurma veya herhangi bir kaza, yanma, tahrip edilme ve benzeri durumlar dolayısıyla kullanılamaz hale gelme)
    2-İsteğe bağlı olarak trafikten çekme
    3-Çalınma

her 3 durumda da araç sahibinin üzerinden düşmekte ve MTV,trafik sigortası ve kasko gibi işlemler yaptırılmıyor..ama istisnai olarak 2. ve 3. durumdaki araçların tekrar trafiğe dönmesi söz konusu ise geçmiş yıllara ait vergilerin ödenmesi gerekiyor..
  • bir araca trafikten çekme belgesi 3 durumda verilir..
    1-Zorunlu sebeplerle hurdaya çıkarılma(ekonomik ömrünü doldurma veya herhangi bir kaza, yanma, tahrip edilme ve benzeri durumlar dolayısıyla kullanılamaz hale gelme)
    2-İsteğe bağlı olarak trafikten çekme
    3-Çalınma

her 3 durumda da araç sahibinin üzerinden düşmekte ve MTV,trafik sigortası ve kasko gibi işlemler yaptırılmıyor..ama istisnai olarak 2. ve 3. durumdaki araçların tekrar trafiğe dönmesi söz konusu ise geçmiş yıllara ait vergilerin ödenmesi gerekiyor..
  • yani araç trafiğe çıkamaz anlamına geliyor. çünkü bu işlem yapılan araçlarda sigorta, vize yaptırılmıyor, plaka verilmiyor. size sadece adınızın yazılı olan tescil belgesi veriliyor. genelde araç alım-satımı yapanlar yaptırıyor. (çok daha ucuza geliyor).

saygılar
  • Merhaba

Araç Trafikten çekme belgeli ne anlama geliyor? Yardımcı olursanız memnun olurum.

• quote:

Orjinalden alıntı: bLuE_bErRy

Bu Soruyla Beraber .....
    ''araçların tekrar trafiğe dönmesi söz konusu ise geçmiş yıllara ait vergilerin ödenmesi gerekiyor.''
    sözünden kasıt trafikten çekildiği süre içerisindeki zamanın vergileri mi , yoksa trafikteyken ödenmeyen vergileri mi ?

benim bildiğim trafikten çektirilen araç , çekili olduğu yılların vergisini ödemez.atıyorum arabanız var ve siz 3 yıl görev yapmak üzere yurddışına çıkıyorsunuz ve arabanızı satmak yerine garaja çekip trafikten çektiriyorsunuz.3 yıl boyunca mtv ödemezsiniz ama trafiğe de çıkamazsınız.ülkeye geri dönüp aracı kullanmaya karar verdiğinizde aracı tekrardan trafiğe çıkarıyrsunuz ve çıkardığınızdan itibaren mtv ödemeye başlıyorsunuz.

bi de mtv 6 aylık dönemlere bölündüğünden bazı durumlarda fazladan 1 mtv ödeme durumu oluşabiliyor.yani atıyorum mart ayında trafikten çektiriseniz ocakla birlikte gelen mtvyi arabayı çektrimeden önce ödemeniz gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gamingmaster

arkadaşlar trafikten çekme belgeli bir polis aracı var ve almayı düşünüyoruz.
    acaba ne tür işlemler yapılarak kullanabiliyoruz?

1- Aracın noter satışı alınır ( Öneri: Ocaktan sonra noter satışını alın aksi taktirde son altı ayın 2009/2. taksit vergisini siz ödersiniz )
    2- Araca ek-1 muayene belgesi düzenlenir.
    3- Araç muayeneye girer
    4- Rutin ruhsat işlemleri ile araca ruhsat/plaka çıkarılır.
    Hayırlı olsun
  • Çekme belgeli aracın sadece trafikten çekilmesidir. Bu şekilde araç için VERGİ ödenmez..

http://www.pertaracim.com/default.aspx?sayfa=duyurudetay&id=23
    quote:

Çekme belgesi nedir?Amaçları Nelerdir? 18.03.2010 19:13:17
    Çekme belgesi;araca ait kayıtlı bütün dönem borçlarının(bandrol,trafik cezası,haciz,rehin)ödenmesiyle birlikte,plakaların trafiğe teslim edilmesidir.Bu şekilde araç trafiğe çıkamaz.Araç istendiği süre boyunca çekme belgeli kalabilir ki bu dönemlerde araca hiçbir şekilde Mtv(bandrol) işlemez..Haciz yada rehin konulamaz.Dolayısı ile çekme belgeli bir araç aldığınızda hiçbir şekilde araçta rehin,haciz varmı diye şüpheye düşmenize gerek yoktur. Çekme belgeli araçların satışları plakalı araçlar ile aynıdır.Noter satışı yapılır.Ardından trafik tescil işlemleri için ilgili trafik şube müdürlüğüne müracatta bulunulur.Ekstra olarak yapmanız gereken sadece aracı Tüv istasyonlarında muayane'ye sokmaktır. Yani Kısaca ÇEKME BELGESİ Borçsuz Anlamına Gelmektedir.PERT İle ÇEKME BELGESİ Arasında Hiçbir İlişki Yoktur.Günümüzde Galerilerde Satılmayı Bekleyen Yüksek Raiçli Araçlar(FERRARİ,PORSCHE,MASERATTİ vb...) ÇEKME BELGEL'si Çıkartılarak Satılmayı Beklerler.Zira Bu Araçların 1 Dönem Bandrolünün 10.000TL'yi Bulduğunu Göz Önünde Bulundurursak ÇEKME BELGE'sinin Amacını Daha İyi Anlamış Oluruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .i. -- 9 Temmuz 2011; 20:25:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: djoz

quote:

Orijinalden alıntı: tashkin

Arkadaşlar,

Kullanılmayan motorsikletim mevcut , tüm MTV sini kapatıım bildiğim kadarıylada herhangi bir trafik cezası vs'de yok.
    Tüm sayfayı okudum gayet güzel bilgiler vermişsiniz teşekkür ederim fakat ben aracı hurdaya çıkarmak için nereye başvuracağım onu çözemedim :)

Emniyet müdürlüğüne mi? Vergi Dairesine mi ? Muhtarlığa mı?

Ve dilekçede ne tarz bir yazı yazmam gerektiğini bilen yada örnek mevcut olan varmıdır?

Aklıma takılan bir diğer konu ise , tescil plakası da ibraz edilir gibi ibraler vardı acaba Plakayı da mı söküp götüreceğim?

Bir bilen varsa el atsın lütfen :)

Evet plaka tenekesi sökülüp trafik şubesine teslim ediliyor.. Onlar da imha ediyorlar..

İlçe trafik şubesine başvuruyorsunuz.. Dilekçede yazılması gerekenleri tam bilmesem de ben "Kağıthane trafik şubesi müdürlüğüne. xxx plakalı xxx marka xxx model aracımı trafikten çekmek istiyorum, arz ederim" gibi bişey yazmıştım, sizinki de "hurdaya çıkarmak istiyorum" şeklinde olur heralde.. Ayrıca size EK-1 formu doldurtabilirler.. Neredeyse her türlü işlemde dolduruluyor..

Şubede işleminiz bitince üzerinde "hurdaya çıkarılmıştır" yazılı ruhsatınızla vergi dairesine bir uğrayıp kontrol edin derim.. Benimki vergiden düşmemişti, başvurup baktırmasaydım MTV işleyecekti..

Arkadaşlar,

2005model kullanılmayacak durumda olan motorsikletim vardı , hurdaya çıkarmak istiyordum.Sizinde aynı veya benzer durumuz varsa faydası olması dileğiyle ;

evvela aracın yaşı önemli 1985 yılı veya daha eski olan araçlar vergi muafiyeti kapsamında değerlendirildiği için farklı porsedürleri var onu tam olarak bilmiyorum.
    Benim araç daha genç olduğu için evvela aracın bağlı bulunduğu trafik şube müdürlüğü'ne on-line randevu alıyorsunuz .
    https://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/

Randevunuzla birlikte trafik şubeye gitmeden evvel aracın tüm vergi ,trafik cezası vs ödemelerinin eksiksiz olarak tamalanmış olması gereklidir.
    Trafik şube binasına girmeden hemen yakınlarında bulunan şöförler odasından EK-1 forumunu ve Araç Tescil dosyasını temin edip , doldurmanız gereklidir.(3TL)

EK-1 Formunu sizlerde düzgün bir yazı ve kalem ile çok kolay doldurabileceğiniz gibi oradaki muamelecilerede bilgisayarlı olarak doldurtabilirsiniz.
    (EK-1 formunu zor sanıp muameleciye doldurttum 2dk sonra 15TL bayıldım )

Sonrasında EK-1 formunuz - Araç Tescil dosyanız(pembe kaplı karton dosya) - Araç plakası(teneke) - Ruhsatınız ve TC kimliğiniz ile şubede araç tescil bankosuna başvurunuz.

Ve sonrasında djoz arkadaşımızın dediği gibi Vergi dairesinde veya online olarak aracın son durumunu kontrol edebilirsiniz

Saygılar
  • Az hasarlı bir aracın çekme belgesi alması mantıklı değildir ...

Şöyle düşünün ; nette bir çok sitede yüzlerce az hasarlı , çekme belgeli araç mevcut

Çoğu ilanda; ""Piyasa bedeli 120 bin tl olan aracımız, kaput ucundan (veya az hasarlı muhtelif yerlerden bahsederler) az hasarlıdır , satış fiyatı 70 bin tl , hasarıda 3 bin tldir onarımında da parça temininde de yardımcı oluruz""

Hımm,biraz saksıyı çalıştıralım beraber o zaman ; Bu tip ilanlardan 2-3 ayrı sitede yüzlerce ,binlerce var .Mercedesler bmw ler cipler cirit atıyor .Görüntüleri pırıl pırıl km düşük hasarları ,sabah servise versek ,akşam alınacak kadar küçük ,

Piyasa fiyatı 120 bin tl ,arkadaşımız amme hizmeti olarak 70 bine satıyor ,isterrsek 3 bin tl daha verip onarılmış alıyoruz...

73 bin tl ye , piyasası 120 bin tl olan aracı kaptığımız gibi gidiyoruz, vay babam vay :)

Bu kadar araba çakalı , galerici ,bayi uyanamamış duruma , tek çakalı bizi ortamın netten paranın dibine vurucaz , ayda böyle 20 tane araba alıp satsak (1 tane ile başlayıp) ortalama gelirimizde 300-400 bin tl ye vuruyor...

Şimdi gelelin kur fasulyenin faydalarına ; Bunu satan arkadaşlar bu sevaba girmeye neden karar vermişler ;

a )Kişiye parası ve vakti bol gelmiş , halk araç sahibi olsun , maksat iş görülsün

b) Kişi kendisi yıllarca araçsız kalmış sonra araçlanınca ,geçmişini unutmamış ve kendini bu işe vermiş

vs vs vs

Arkadaşlar ; yapmayın etmeyin :) Madem piyasası 120 bin aracın , masrafıda 3 bin ; adam niye kendi satmıyor 120 binede ,size veriyor 3 bine allah aşkına :)

HİÇ BİR SİGORTA ŞİRKETİ ; az hasarlı bir araca çekme belgesi istemez ...SİGORTA şirketleri sadece ; aracın tahmini hasarı piyasa fiyatından fazlaya denk geldiğinde, veya buna denk durumlarda araç sahibinden ÇEKME BELGESİ ibraz etmesini isteyerek ,tam parasını sahibine öder...

120 bin tl lik araçta ,30-40-50 bin tl lik hasara bile çok zor çekme belgesi ister ..Daha fazla hasar varsa şunu hesap eder kabaca ;

HASAR MASRAFI boyunu aşınca, karsız bir hale gelince sigorta şirketleri bu ağır hasarlı araçları SİMSARLARA satarlar ...

İşte bahsi geçen araçlar bunlardır ...

YOKSA; hiç bir sigorta şirketi 2012 model 50 binde bir bmw 320 dizel m paketli bir aracı 3-5 bin tl lik hasar için perte çıkartıp sahibine o parayı ödemez ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: vizyongokay

bir sorum olacak 7.7.2007 tarihinde muayenesi sonra eren bir motorsikletim var. ortalama 7 yıldır muayenesi yok. motora çekme belgesi çıkartsam, muyene borcunu isterlermi benden ? herhangi bir vergi borcu yok. diyelimki çekme belgesini çıkarttık tekrar trafiğe sokmak için plaka çıkartacağımız zaman o 7 yıllık muayene cezasını tekrar alırlarmı ?

Trafikten çekerken sadece vergi borcu tahsil edilir, sizin borcunuz yokmuş, para ödemezsiniz..

Fakat tekrar trafiğe sokmak için 2007-2014 arasındaki muayene borcunu ödemek zorunda kalırsınız. (bizzat muayene istasyonundaki para tahsil eden memura sordum)
  • Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Peki bundan sonra aracı tekra trafiğe sokmak için neler yapılıyor. Bize kaç mal olur.
  • Bu Soruyla Beraber .....
    ''araçların tekrar trafiğe dönmesi söz konusu ise geçmiş yıllara ait vergilerin ödenmesi gerekiyor.''
    sözünden kasıt trafikten çekildiği süre içerisindeki zamanın vergileri mi , yoksa trafikteyken ödenmeyen vergileri mi ?
  • ticari taksilerdede çekme belgesi oluyor.diyelim ki taksicisin ve taksiyi yenileyeceksin.eski taksi için trafikten çekme belgesi alıyorsun.yenisini plakaya taktıktan sonra eski taksiye ruhsat çıkarabilmen için aracı orjinal rengine boyayıp boya faturası ve çekme belgesi ile trafiğe başvuruyorsun.o şekil yaniii.
  • arkadaşlar trafikten çekme belgeli bir polis aracı var ve almayı düşünüyoruz.
    acaba ne tür işlemler yapılarak kullanabiliyoruz?
  • teşekkür ederim. tamirlik işleri var umarım muayeneden geçiririz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gamingmaster

teşekkür ederim. tamirlik işleri var umarım muayeneden geçiririz.

350 bin km lik bir aracın sahibi olarak hesabınızı iyi yapmanızı tavsiye ederim. Adam etmek aracın fiyatını 2'ye katlayabiliyor.
  • arkadaşlar sıfır bir motorsiklet aldım motor çekme belgeli bu aracı tekrar trafiğe sokmak için ne yapmam gerekiyor araç 2010 model yardımlarınızı bekliyorum
  • motor sıfır 2010 model ve çekme belgeli? biraz açabilirmisiniz durumu?
  • araç karayoluna çıkamaz, lakin çekici kamyon tır ile taşınabilir anlamına geliyor bildiğim kadarıyla, genelde pert olmuş araçlar için falan alınıyor bir yerden bir yere nakilleri için
  • yani ihale ile alınma 15 tane motorsiklet var ötv leri ödenmiş ve çekme belgeleri çıkartılmış noter satışı falan yapıldı. çekme belgesinde plaka var
  • slm ben bi arac alacam araba tırafikten cekimiş tırafige tekrar sokmak için muayne istiyormuş bu konuda bi bilginiz varmı.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.