- x
.Elyapımı Crossover
88 Cevap29688 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

247 Mesaj
19 Şubat 2007; 7:41:07 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Eğer kolonlarınızı kendiniz imal etmek istiyorsanız, seçtiğiniz sürücülerin teknik özelliklerinin bulunabilir olmasına çok dikkat edin. Çünkü tasarlayacağınız crossover için sürücülerin teknik özellikleri çok önemlidir.
Zira standart bir crossover olması mümkün değildir. Her crossover sürücülerin özelliklerine göre tasarlanır.

Aşağıdaki resimde görünen crossover kendi tasarımımdır. Pahalı kolanlarda bile böyle bir crossover a şimdiye kadar rastlamadım. Fakat 200 Watt gücünde bir kolon yapmak istiyorsanız en az böyle bir crossover yapmanız gerek. Gerçekten ses kalitesini ne kadar iyileştirdiğine inanamazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogen -- 19 Şubat 2007; 7:48:19 >

247 Mesaj
19 Şubat 2007; 7:51:21 

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogen -- 19 Şubat 2007; 7:53:15 >

4218 Mesaj
19 Şubat 2007; 11:33:09 

bobinlerde makara olarak plastik yerine kömür kullansaydın sarım sayısını düşürebilirdin belki , daha esteik olurdu... :)

HiFi Addict

3806 Mesaj
19 Şubat 2007; 11:41:07 

Guzel calısma tebrikler.
Bobinlerin dizilisi bile konu hakkında bilginizin gostergesi.

Yalnız coook derin bir konu. Hangi tip ve kacıncı dereceden crossover yapılmalı, yada neticeleri nasıl seklinde laboratuvar calısması olmadan yani grafiksel sonuclara dokmeden cok saglıklı olurmu acaba.
Crossover kabin ve hoparlore gore cok az elemanlada yapılabilir. Hoparlore uygun frekansı gondermek onemli ama bunun yanında faz davranısı ile ohm davranısını kontrol etmek, gerekli koruma devreleri eklemekte onemli.
Yani crossover ın sekli ve kullanılan mazlemelere bakıp karar vermekte yanlıs olabiliyor.
Pahalı sistemlerde yapılan modifiyelerde daha iyi ic kablo ve kondansator takılınca sistemde cok kotu sonuclarda alınabiliyor. Butunuyle bakınca basit bile olsa birbirine uyumlu oldugu icin sonuc en ideal seviyeye cıkıyor. En ufak bir degisiklikte her sey al asagı olabiliyor. Cunku o basit gibi gorunen yapının altında cok buyuk arge yatmakta.
Bilirsiniz aslında crossover iyi bir sey degildir yanlıs hesapla yada sonucları olculup degerlendirilmeyince cok daha vahim seyler oluyor. Mesela 2 nci derece 12 dB lik ler ucuz ve basit oldugu icin cok kullanılır ama dezavantajlarıda vardır.
Kabin ve preamlifikator yapmak gercekten cok zor ve karısık bir is. Hazır almak aslında cok daha ucuz ve iyi yontem. Onlar gibi hesap kitap, test, analizlere gore yapılan defalarca duzeltme seklindeki muhendislik calısmalarına sahip degiliz. Biz bulabildigimiz 1,2 cesit hazır malzeme alır kullanır deneriz onlar yuzlerce cesit malzeme ile istedikleri degisiklikleri yapıp laboratuvar ortamlarında en iyisini yapana kadar calısmaları tekrarlar dururlar.
Saygılar.

0

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 19 Şubat 2007; 11:53:07 >

247 Mesaj
19 Şubat 2007; 12:14:27 

Ferrit nüveli bobinler yüksek akımlı harmonik sistemlerde Endüksiyon akımını gecikmeli olara ters vererek kısadevreye neden olur. Buda sesdeki harmoniklere göre zaman zaman bobin etkisiz kalır.
Kısacası pasif filtre devrelerinde sadece hava çekirdekli bobin kullanılmalıdır.
Bazı firmalar telden tasarruf etmek için kaliteden ödün verebilmektedir.

Filtre 4 yollu 18ve24dB/octave
Filtreyi tamamladıktan sonra kendi kurduğum laboratuvar ortamımda testleri tamamladım. Response grafiğini elde ettiğimde sadece 25Hz-20kHz de artı eksi 3dB lik bir sapma kaydettim. Kulladığım mikrofon kalibreliydi.
Impedance grafiğinde ise en yüksek değer 12ohm 25Hz de geneli 4ohm Yüksek frekanslarda ise artış 16kHz de başlıyor.
Herşey hesaplandı test edildi.

Bu kolunu dinledikten sonra piyasadaki kolanlar hoşuma gitmemeye başladı.
Nefesli sazlar da o fülütün sesi yokmu, ne kadarda güzel çıkıyor anlatamam. Adam fülüt çalarken nefes alışını bile duyabiliyorsunuz. Sesler o kadar berrak ve net. Orta sesler tam istediğim gibi oldu. 2 adet Midrange farklı frakanslarla sürülünce çok iyi performans verdi.
Bana kalırsa test ortamlarıda pek doğru değil çünkü test sırasında kullanılar frekans generatörleri müzikteki en basit harmonikleri bile yaratamıyor ve ölçümler harmonikler üzerinde yapılmıyor.
Oysa kolonun harmonikler karşısındaki davranışı bence çok önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogen -- 19 Şubat 2007; 12:43:48 >

247 Mesaj
19 Şubat 2007; 13:05:37 

ikarahal, kardeş verdiğin resimdeki filtre çok kalitesiz bose firmasının geçmişine hiçte yakışmıyor.
Geçmişte yapılan filtrelerine bir bakacak olursak şimdikilerden çok daha kaliteli olduğunu görürüz.
Bence o dediğin AR-GE yi artık en fazla nereden kırpabilirim araştırmaları için yapıyorlar.
Bobinler ferrit nüveli yapılmış düşük akımlı radyo frakansımı bu, olmaz.
Taş dirençler %10 toleranslı K serisi yani kalitesiz.
Kondansatörler bile elektrolitik sanırım bu asla kabul edilemez bu kadarda olmaz yani.
Alın size Yeni BOSE firması işte.
Artık Hangisinin içini açarsanız açın böyle şeylerle karşılaşıyorsunuz.
Nerde o eski kalite...

4218 Mesaj
19 Şubat 2007; 14:12:34 

aşm benim pioneer hoparlorun icini acip size filtresinn fotosunu cekip koyim de içiniz yansın :) ...
Utanıyorum resmen.

Bu arada sizinde farkında oldugunuz gibi crossOver tasarımı oldukça karmaşık ve zor bi iştir. Kabinde kullnılan MDF yada ağaçtan, kablolamaya, iç yalıtım malzemesinin yogunlugu ve özelliklerinden, port derinligine kadar bir çok değişkenden buna etki ediyo ve bu gercekten bi bilim haline gelio. Bu yüzden cogu zaman hazır kabin almak daha mantıklı hale gelio. Özellikle ülkemiz gibi kaliteli sürücüleri bulmanın zor oldugu bir yerde.

HiFi Addict

247 Mesaj
19 Şubat 2007; 14:43:49 

Gözümüzde o kadar da büyütmeye gerek yok. Burada zor olan şey istenilen sürücülerin bulunamamasıdır.
Ne zaman bir kolon yapmaya kalkışsak birbiriyle uyumsuz (görünüş bakımından) sürücüler kullanmak zorunda kalıyoruz.
Ayrıca kaliteli sürücüler bulmak çok zor. Ve kaliteli diye aldığnız ürünler bazen sahtede çıkabiliyor.
Oysa diğer ülkelerde iş böyle değil.
Mesela Amerikada birçok firma var istediğiniz sürücüyü internetten tüm teknik özelliklerini görüp sipariş ediyorsunuz.
Türkiyede malesef böyle tek bir yer bile yok.

Benim mantığımda hazır orjinal kolon almak istiyor ama gel gör ki bir tarafımda kendin yap diyor. Kendi emeğinle yaptığın, ona kendinden bişiler kattığın kolonlarda müzik dinlemenin zevkide bir başka oluyor.

Daha önceleride projeksiyon cihazı yapmıştım. Onda film seyretmek bir başka zevdi. Fakat şimdi hazır bir projeksiyonum var inanın 2 aydır yüzüne bile bakmadım. Hiç zevkim kalmadı. Müzikten aldığım bu zevki kaybetmek istemiyorum sırf bu yüzden tüm zorluklara rağmen kolonlarımı kendim imal ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogen -- 19 Şubat 2007; 14:46:34 >

3806 Mesaj
19 Şubat 2007; 14:58:01 

quote:

Orjinalden alıntı: ogen

ikarahal, kardeş verdiğin resimdeki filtre çok kalitesiz bose firmasının geçmişine hiçte yakışmıyor.
Geçmişte yapılan filtrelerine bir bakacak olursak şimdikilerden çok daha kaliteli olduğunu görürüz.
Bence o dediğin AR-GE yi artık en fazla nereden kırpabilirim araştırmaları için yapıyorlar.
Bobinler ferrit nüveli yapılmış düşük akımlı radyo frakansımı bu, olmaz.
Taş dirençler %10 toleranslı K serisi yani kalitesiz.
Kondansatörler bile elektrolitik sanırım bu asla kabul edilemez bu kadarda olmaz yani.
Alın size Yeni BOSE firması işte.
Artık Hangisinin içini açarsanız açın böyle şeylerle karşılaşıyorsunuz.
Nerde o eski kalite...

Cok yanlıs bir teshis, bende oyle sanıyordum bu isleri ama degilmis.
O filtre yeni bir urune ait degil zaten. Kondansatorlerde kutupsuz BP yazısını gormedin sanırım.

Ordaki %10 luk direnci daha dusuk toleranslı bir direncle degistiginde sonuc tahmin ettigin gibi olmuyor.
Hiend sistemler konusunda tecrubeli ve modifiye isleri ile ugrasan bir tanıdıgım var. Bu tarz uyduruk gibi duran malzemeleri degisince butunlugu bozuyorsun ve sistemin cevabı komple bozuluyor.
Bende cok kabin calısması yaptım inan hazır kabinle aynı fiyatlara cıkanlar oldu tek basına iyi gibi geliyordu ama aynı seviyede yanına hazır kabin koyunca hersey cıkıyordu ortaya. Malzeme olarak en iyilerini alırdım kabloysa en iyisi, kondansatorse en iyisi, sunta ise en iyisi vs vs ama olmuyor cunku muhendislik calısmadan cok uzak kalıyor. Bir ses cıkıyor ama hazır kabinler her zaman fark atıyor. Sizede boyle bir tesis ve imkan verilse iyi bir ses muhendisligi egitimi alsanız belki sizde yaparsınız. Bir kabini yuzlerce kere simule edersiniz yada defalarca degisik urunler kullanır en iyi sonucu alana kadar calısırsınız. Ama bunlara cok uzagız bu kendi arabamı yaparım yada kalp ameliyatını bende yaparım ne varki demeye geliyor. Hazır al birlestir tamam oldumu oldu. İnan hazır kabinler aslında daha ucuza geliyor.

O crossover bose am5 e ait. 2 adet 13 cm driverla muthis bir alt frekans cevabı var ve bilenler bilir.
Bu hoparloru istedigin kadar yapmaya calıs am5 gibi sonuc alman imkansız gibi. Cunku 3 odalı bandpass 36 dB lik karısık yapılı bir bas kabini var. Uzerindeki 13 cm hoparlorlerde ozel, dusuk kasnak hareketli uretim. Kuplerini hic konusmuyorum bile onlar uzun bir calısmanın urunu. Simdi sen bu kabinin aynısını yapim desen bayagı bir servet dokmen gerekecek once muhendislik okuycan sonra tesis kurucan, kablosu ayrı, hoparloru ayrı, crossover ı ayrı, kabini yalıtımı ayrı olan konulara iyice hakim olucan ve ekip topluycan sonra tecrube kazanıcan vs vs. Ama bunları yapmak yerine 1 milyar verip sahip olucan. Bu yuzden cok cok ucuz hazır almak.

Bak sana su an elimde olan tamamen eski nesil Alman yapımı hemde zor olan kapalı kabin calısması. A dan Z ye kalite bir urun. Kabin yerinden kalkmıyor. Ne gerekiyorsa her sey yapılmıs malzemeden kacılmamıs vidalar bile icerden saplama civata. Hoparlorler freze ile ozel macunla oturtulmus. Bas hoparlor kagıt ve lastik kenarlı, tiz unite dome. Basın arkası elyaf dolmasın diye bezle ortulmus, kapalı kabin cok saglam olmalıdırki rezonans yapmasın buda oyle vs vs.
Icindeki crossover demir nuveli ve kullanılan kondansator kutuplu , 2 nci dereceden. Ama muazzam detay calıyor bize gore kutuplu kondansator filtrede olmaz ve demir nuve cok kayıptır ama amcamlar kullanmıs bunlar ince hesap kitap isleri. Cok malzeme yada toleransı dusuk malzeme sonucların kotu oldugu anlamına asla gelmez. Tum bunlar bir toplamın neticesidir ve bir halka degistimi hersey degisir.

Hifi ve hiend dunyasında en zor is hoparlor ve perampli yapmaktır. O kadar basite almayın.
Hoparlorler oyle arge lerle yapılırki kendi yaptıklarımızda, 100/1 ini bile uygulama sansımız yoktur.

0

0

local://upfiles/34559/87BA7DD68F2449139599A9693CCDF4CF.jpg

local://upfiles/34559/481DB4FBAF504901A4E255CEB8914CFE.jpg

Ekteki dosya (2)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 19 Şubat 2007; 16:00:02 >

247 Mesaj
19 Şubat 2007; 15:59:22 

0

B&W firması demekki işin farkında değil, daha ucuza yapmak varken ne diye özel yapım kondansatörler ve hava çekirdekli bobinler sarsınlar.

Ben firmaların çoğunun ses mühendisliği çalışması yaptığına bile pek ihtimal vermiyorum. Ve yapanlarında her model için yaptığını sanmıyorum. Arge maliyetleri hiçde küçümsenecek kadar düşük bir meblağ tutmaz. Kendi tasarladığmız makinelerin üretimini yaptığımız için sürekli arge faaliyeti içinde olmak durumunda kalıyoruz. Gerçekten çok maliyetli işler bunlar.

Wharfedale firmasından Reponse grafiği istemiştik yanlış hatırlamıyorsam 9.6 serisi içindi. Bize ne deseler beğenirsiniz.
Alın size quad marka kolonun grafiğini yolluyoruz bizim kardeş firmamızdır değerleri buna çok benzer. Alın size Mühendislik işte.
Bana kalırsa adam gibi ses mühendisliği yapan fazla bir firma kalmadı.

3806 Mesaj
19 Şubat 2007; 16:14:10 

Yani ev ortamında toplama malzemelerle muhendislik egitimim, tesisim ve kadrom olmadan bu 30- 40 yıllık ciddi referanslar verebilen firmalar gibi urunler yaparım diyorsun.
Dedigim gibi bu toplam bir sonuctur dirence bakarak degerlendirmek cok cok yanlıstır.

Basta tebrik ve takdir ettim zaten bu tur DIY calısmaları, deneyim kazanmalar cok guzel ama kendi imkanlarımız olanaklarımız belli. Bu tur iddealar cok yanlıs. Orda ses muhendisliginden fizik muhendisligine kadar genis bir bilimsel calısma soz konusu iken bu sekilde basite indirgemek dogru degil. Zaten isin icerigine dalınca ne kadar derya deniz bir konu oldugu gorursun.

Zamanında cok amplide yaptım her defasında daha iyi yapıcam diye tekrarlayıp durdum taki hazır hifi amplilere bulasana kadar. Olaya iyice hakim olduktan sonra gordumki asla hazır ampli gibi detaylı ve hesaplı cihaz yapamam hepsi bos.

Yaptıgın calısma icin yine tebrik ederim, ogrenmek mantıgını anlamak konuya hakim olmak acısından super.
Eline saglık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 19 Şubat 2007; 16:16:05 >

247 Mesaj
19 Şubat 2007; 16:51:49 

Beni yanlış anladın benim anlatmak istediğim çoğu firmanın artık doğru dürüst bir çalışma yapmadan piyasaya mal sürdüğünü anlatmaya çalışıyorum.
Eskiden hemen hemen her kolonun arkasında önünde response grafiği bulunurdu artık bunları göremiyoruz.
Anlatmak istediğim kalitenin eskisi kadar iyi olmadığıdır.
Cihazlar konusunda sana katılmamak mümkün değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogen -- 19 Şubat 2007; 16:59:13 >

3806 Mesaj
19 Şubat 2007; 17:52:45 

Zaman itibarı ile tuketim cılgınlıgı donemindeyiz, ticari unsur cok agır basıyor tabi. Eskiden yaygın kalite anlayısı simdi daha cok ucuza uretip daha cok satmak sekline dondu.

Acıkca soyliyeyim yukardaki Grundig Alman kabin benim su anki boseden cok daha iyi iscilige sahip.
Ama bose teknolojisi, yapısı geregi isi goturuyor farkını ortaya koyuyor. Her iki kabindede 20 cm bas surucu var ama bosede ki kısık seste bile yumusak derin bas kalitesi ile odaya hakimligi one cıkıyor. Grundig te detay sese cok hakim, monitor speaker gibi. Malzeme kalitesi olarak bakınca grundig daha iyi ama dinlemeye gelince bose silip supuruyor neden daha iyi bir muhendislik calısması iceriyor. Malzeme kalitesi degilde uyum ve farklı tasarımla basarıya ulasıyor. Siz bu urunde daha iyi malzeme koyim seklinde en ufak bir oynama yaptıgınızda bu basarı yok oluyor iste sırrı bu, butunuyle ideal yakalanıyor.

Ayrıca bu firmalar 30-40 yıl belki daha fazla zamandır sadece bu isi yapıyorlar yani buyuk bir bilgi ve tecrube birikimleri var. Surekli amerikayı kesif etmeleri tabi beklenmez. Varolan bilginin uzerine kucukte olsa bir sey eklendiginde daha farklı sonuclar alıyorlar. Ama ne yaptıklarını cok iyi biliyorlar cunku konuya cok hakimler. Haliyle yaptıkları urunler basitte olsa iyi sonuclar veriyor.
Eminim sende speaker yaptıkca deneyim kazandıkca daha iyi urunler cıkaracaksın, mesela ilk yaptıgın speakerla 10 uncu yaptıgın speaker cok farklı olacak. En son yaptıgın tecruben dogrultusunda yaptıklarının en iyisi olacak.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 19 Şubat 2007; 17:57:19 >

247 Mesaj
20 Şubat 2007; 7:29:43 

İlk kolonumu 1985 de yapmıştım o zamanki olanaklar benim için çok kısıtlıydı. Şimdiye kadar yaptığım kolonların sayısını hatırlamıyorum bile. 22 senelik tecrübede az sayılmaz herhalde.
Herneyse burda test ettiğim kolonun Response Amplitude grafiğini veriyim.
0

ikarahal kardeş eğer yaptığın kolonların ve filtrelerin resimleri varsa görmeyi çok isteriz.
Yakında buraya bende yaptığım kolonların ve filtrelerin resimlerini ekleyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogen -- 20 Şubat 2007; 8:04:41 >

247 Mesaj
20 Şubat 2007; 8:15:59 

Bir iki ufak değişiklik yaparak orta seslerin kazancını 3dB azalttım.
0

3806 Mesaj
20 Şubat 2007; 10:36:25 

Sayın ogen

Uzunca bir donemdir bu konularda calısmıssınız. Bende lise yıllarında 80 sonlarında basladım bu islere. Elektronige cok meraklıydım mahallemizde elektronik cihazlar onarım bakım seklinde yer acıldı ve bende oraya bulastım. Okuldan kalan zamanlarımda hep ordaydım sagolsun cok yardımı oldu. Ampliler, ekolayzerler, kolonlar hep bilgi topluyor yazıcıoglundan kitler alıyor, yada devre semaları bulup kendim hazırlıyordum. Yazıcıoglu o zamanlar cok baskaydı. Kendimi sadece bu ses frekansı konusuna vermistim anlıycanız. Butun harclıklarım bu islere giderdi. Hatta yıllar once bir turlu calıstıramadıgım 2n3055 li bir ampli yapmıstım, yılbasıydı herkes eglenirken benim tek amacım o devreyi calıstırmaktı ve ogun sabaha kadar onla ugrasmıstım olmustuda.
Bilirsin aklına takıldımı onu cozmeden hayat haramdır sana. Celal DUTAR ın kitabını almıstım cok faydasını gordum o donem ve hala saklarım. Onun dısında cep kitapları serilerinide alıyordum filtre kitapları, kabin, ampli kitapları vs.
Yıllar bu sekilde gecti ve kendi paramı kazanmaya baslayınca hifi dunyasına bulastım. İlk aldıgım ampli akai am35 modeldi heyecanla eve getirir getirmez icini actım. Olaya cok hakim oldugum icin neyin ne oldugunu cok net yorumladım ve o ana kadar iyiye ulasma cabalarımın ne kadar bos oldugunu gordum. Oyleki son yaptıgım ampli power katı seklinde STK050 idi ve cok ozenerek yapmıstım. O zamanlar kutu en buyuk problemdi ve cok ugrasmıstım kutu icin. Sonra ustune pre yapmaya calsıtım ama bir turlu adam gibi pre yapamamıstım. Tek potla stereo kontrol edilen pre entegreler de bir turlu calısmamıstı sonra bir arkadasa sattım muhtemelen calısıyordur hala. Ampli yapmaktan artık vazgecmistim ama speaker calısmalarım devam ediyordu. Yazıcıya gelen hoparlorleri nerdeyse ezberlemistim duzgun bir hoparlor gordummu hadi basla projeye, bu arada hifi sistemleri takasla dahada gelistiriyordum
Tabi o yıllarda dijital makina yok daha dogrusu foto cekip belgelemekte aklımda yoktu.

Jamo classic 10 nu bilirsiniz cıktıgı yıllarda cok begenmistim. Sonra yazıcıoglunda EKOL elektronige kaliteli alman malı takım geldi, tamam dedim jamo classic 10 esdegerinde yapıcam. Tum malzemeleri en iyi sekilde alıp nerdeyse hazır kabin kadar para harcadım. Hoparlorlerin parametrelerini bir turlu bulamadım tabi kabin ve crossover da ezbere oldu. Sonuc iyi gibiydi o sekilde birkac yıl kullandım sonra yanına bose 701 leri alıp koyunca hicte oyle olmadıgını gordum. Sonra speaker calısmalarınada son verdim. Ne yaparsak yapalım asla hazırlar gibi olmuyor cunku onların imkanları bize gore nerdeyse sınırsız.

Sonrada sırf meraktan dolayı bose am5 yapmaya karar verdim. Elime infinity korukleri eskimis hoparlor gecti koruk alıp onardım gayet iyi durumdalardı. Sonra olculendirip gerekli malzemeleri alıp 1 hafta aksamları calısarak kabini yaptım. 3 odalı 36 dB gelismis bir bandpass ornegi patentli oldugu icin sadece bose yapıyordu. Su an kullandıgım 701 de aynı yapıda yanyana koydum ve frekansları uyguladım alakası yoktu SPL cok dustu ve faz davranısıda cok farklıydı tecrube oldu. Simdi balkonda duruyor oylece.

Simdi hifi ve hiend sistemler dunyasına dalmıs durumdayım. DIY projeleri raflarda anı olarak fakat cok iyi ogrenme, tecrube seklinde kaldı.

Saygılar.

Bu bahsettigim iki speakerin fotoları asagıda.

0

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 20 Şubat 2007; 10:43:50 >

247 Mesaj
20 Şubat 2007; 11:29:49 

Yazdığın yazıyı okuken bütüm anılarım canlandı. Hemen hemen aynı şeyleri yapmışız.
Yaşadığın olayların hepsi benimde başıma geldi. Cihazlar konusunda aynı şeyleri düşünüyoruz.
Son yaptığın kabinmoralini çok bozmuş olmalı aynı şeyi bende yaşadım. Bende bir subwoofer yapmıştım.
Sonuç resmen hüsran olmuştu. Sonra bilgisayar programları çıktı onları kullanarak tasarımlar yapmaya başladım.
Yaptığım kolonlardan çok iyi performanslar almaya başladım.
Eskinden hesapsızca yaptığım kolonlarıda yediden elden geçirerek yeni hesaplamalarla revize ettim.
Sesleri çok değişti. Büyük bir kısmını arkadaşlara sattım. Şimdi elimde sadece 4 çift hoparlör kaldı.
Kolonlardan bir çiftin mid ve tiz sürücüleri yanınca revize etmek zorunda kaldım. İyide oldu.
Bana kalırsa kolon yapımını bırakmamalıydın bişiler başarmanın zevkini hiçbir Hi-end cihaz veremez.
Saygılar...

5688 Mesaj
20 Şubat 2007; 11:38:46 

sizin para kazanmanız gerek bu kadar emeğe karşılık.

KING

3806 Mesaj
20 Şubat 2007; 11:47:19 

Sadece merak ve hobi iste. Para kazanmak aklımın ucundan gecmedi dogrusu.
İsin hazzı heyecanı yeter. Kendi yaptıgın, emek verdigin cihazı dinlemek kullanmak cok farklı hic bir seyle olculemez herhalde. Gecenlerde cok temiz Dual marka pikap gecti elime sorunları vardı birkac gun ugrastım yaptım. Su anda buyuk bir zevkle plak dinliyorum. Hem emegim var hem nostalji kaynagı oldu. DIY calısmalarını bıraksamda yerini baska seyler alıyor zamanla. Simdide fotografcılıga sarmıs durumdayım.

247 Mesaj
20 Şubat 2007; 16:37:05 

Aslında ben düşünmedim değil. Fakat nereden başlayacağımı bilmediğim için ileriye götüremedim. El yapımı keliteli ürünler üretebilecek her türlü laboratuvar ortamına sahip kendi deneylerini yapabilen bir firma kurmayı düşünüyordum. Tabi bunlar hayalden öteye gitmedi.

4389 Mesaj
21 Şubat 2007; 4:13:33 

Vay be ne cevherler varmış Ben 1994 yılında bu işlere meraklı bir elektronikçi arkadaşla bu işe soyunmuştum. Sistem bana ait olacağı için işin finans kısmı bana aitti. Amaç ucuza piyasaya nazaran hesaplı ve bass açısından doyurucu bir sistem yapmaktı. Ancak masraf 2 katına çıktı o başka O zamanlar bulduğumuz tüm parçalar kaliteliydi ( çin bu işe henüz fazlasıyla bulaşmamıştı ) ama iş crossover kısmına gelince kilitlenmişti. Güç bela o işide halletmiştik ama o osilaskop denilen cihaza az küfür etmemiştim. Sonuç 12 yıldan fazla o kolonları kullandam ve şimdi o standartın altına düşmeden yeni bir kolon almak. Ancak görüyürum ki iş şimdilerde eskiye nazaran daha zor.

Aero Cool StrikeX(Corsair GS800),Asus P8Z77-V LX 1600@2400(Bios 15.02@24.03), i5 3570K /3.4GHz@xxxGHz (CoolerMaster TPC 812SX), 4*4GB GSKill F3-12800CL9Q 1600Mhz (9-9-9-24@1.50v), 23'' ASUS MX239H (5ms), Asus GTX760 DCIIOC, Ocz Vertex4 (1.4@1.5) 128Gb (@silverstone cooler), 2x1Tb WD 64mb/Sata2 (@SilverStone cooler), Samsung 220D, Creative X-Fİ XtremeMusic, Logitech X-530, USRobotics 9105, HP Laserjet M1132, Infosec PFS 7 TGE, Logitech MK520 Keyboard, Razer X Speed Pad Sennheiser HD280Pro. Win7 Ultimate. Yarabbi Şükür daha ne olsun

247 Mesaj
21 Şubat 2007; 8:40:34 

Bu filtreleri yaptığım kolonları yanlış hatırlamıyorsam 1992 yılında imal etmiştim. Kalitesiz sürücüler kullandığım için satmayıda pek düşünmedim ve bu günlere kadar benimle geldi.

Müzik dinlemeye pek elverişli olmadığı için Sinema seslendirmesinde kullanıyordum.
Bir ara bas seslerin kalitesini attırmak için kabini revize etmeye karar verdim.
Kabinin içine rijitliği arttırması için 30mm kalınlığında iki feder yerleştirdim ve ön tarafa bakan 18mm kalınlığındaki suntayı 30mm le değiştirdim daha sonrada iç kısmını peluşla kaplarken dış kısmını da halı ile kapladım. Böylece kabinin dışında daha az titreşim olacak ve daha net basslar çıkacaktı.

Sesini dinlediğimde eskisine göre çok büyük bir değişim olmuştu fakat yinede istediğim gibi değildi.
İçinde kullandığım filtre eskiden takdığım hazır bir filtreydi. Kolona göre tasarlanmadığını biliyordum.
Aradan 2 yıl geçtikten sonra geçen ay tiz sürücülerinin yandığını farkettim. Sürücüleri değiştiriyim derken filtreyide değiştirmeye karar verdim. Sonra o sürücülerin teknik verilerini bulmak için epey bi uğraş serfettikden sonra bulamayınca kendim hesaplamaya karar verdim. Tüm hesaplar bittikten sonra filtreyi tasarlamaya başladım. Aklımda daha önceden kalma bir fikir vardı bobinlerde haddinden kalıjn tel kullanmayı düşünüyordum ama pratiğe hiç dökmemiştim. Ve bobinleri 1.5mm kalınlığındaki telden yapmaya karar verdim. Bobin hesaplarımı bitirdiğimde şimdiye kadar hiç görmediğim büyüklükte bobinler olacağını anlamıştım. Tellerin kalın olması tur sayısını çok arttırdığı için sarılmasını çok zorlaştırıyordu. Fakat kalın telde bobinlerin direnci çok düşük olduğu için verimli olacaklarını biliyordum.

Filtreyi bitirip ilk denemeleri yaptığımda gözlerime inanamadım. Gözlerime diyorum çünkü öyle bir sahne görüntüsü oluşmutu ki gözlerim çalınan müzik aletlerini arıyor ama bulamıyordu. Kolonlar tam karşımda olmasına rağmen sanki ses onlardan çıkmıyordu. Yani gözlerim o kalitesiz kolonlardan böyle bir ses çıkabileceğine bir türlü inanmak istemiyordu. Alçak frekanslarda böylesi bir sahne görüntüsünün bu kolonlardan çıktığına inanmak benim çin çok zor oldu. Sonuç tek kelimeyle mükemmeldi.

Eskiden yaptığım kolonların hiçbirinden böyle güzel bir sahne görüntüsü almamıştım. Hemde kullandığım sürücüler çok kaliteliydi. Sony, Kenwood, Pioneer, Nokia, ITT, Cannon marka sürücüler kullanmıştım fakat hiçbirinin filtresinde 1.5mm çapında tel kullanmamışdım. Bu kadar fark edeceğini bilseydim kullanmazmıydım.

247 Mesaj
27 Şubat 2007; 7:56:14 

İşte yukarıda resmini verdiğim filtreyi kullandığım kolon bu.
Filtreden sonra sesi çok değişti. Şimdiye kadar neden 1.5mm tel kullanmadığımı bir türlü anlamıyorum.

0

144 Mesaj
2 Mart 2007; 1:30:15 

bu konu biraz daha gündemde kalmalı, ustalardan devamını bekliyoruz.

olur böyle şeyler

247 Mesaj
2 Mart 2007; 7:27:41 

Konuyu açtığımızdan beri pek bir ilgi görmedi. Sanırım Türk milleti olarak hazır yemeye alıştırıldık, önümüze ne konulursa yiyoruz yeterki ithal olsun. Bu ingiliz malı öyleyse kalitelidir. Bu bilmem ne malı hemen alalım. Adamlar sürekli kalitesiz mallarını Türkiyeye pompalayıp duruyorlar. Bizde bunları görünce bi halt sanıyoruz.

Bütün forum boyunca wharfedale marka kolonlar konuşuldu durdu. Bir bakıyım neymiş bu kolonlar diye gidip dinledim. Bu kadar övülüp durulan kolonlardan böyle kalitesiz bir sesin çıktığını duyunca şaşırdım kaldım. Bir kere kolonlar yüksek frekans yoksunu tiz diye bişi yok sanki üzerinde tweeter yok gibi bişi, sonra orta sesler o kadar derinden geliyorki mesela müzikte baterinin kenarına vurulunca çıkan ses sanki kalasa vuruluyormuş gibi kaba çıkıyor. Alçak frekanslar ise çok sıradandı, herhangi bir kolondan farkı yoktu. Sahne görüntüsüne gelince öyle birşey beklemeyin bile çünkü orta sesler derinden gelince sahne görüntüsü pek oluşmuyor. Kısacası insanların övüp durduğu o ingiliz malı kolonları ben pek beğenmedim ve kesinlikle o fiyata değdiklerini sanmıyorum. Fiyat demişken forumda tartışılıp övülmeye başlandıktan sonra simsarlar hemen fiyatlarını yükseltmeye başladılar. Yurtdışı fiyatının neredeyse üç katına çıktı el insaf yani bu kadarda olmaz.

Sözün kısası biz böyle İthal mal düşkünü oldukça sırtımıza semeri vuran çok olur.

Oysa yurt dışında böyle garaj yapımı işler oldukça popiler oldu, ayrıca estetiği, işçiliği ve kalitesiyle neredeyse firmaları bile özendirecek hale geldi. Artık garaj yapımı ürünler dünyanın dört bir yanından talep görüyor. İnsanlar internet siteleri açıp yurt dışına bile satış yapıyorlar. Herşeyde geri kaldığımız gibi bundada geri kalıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogen -- 2 Mart 2007; 7:49:17 >

870 Mesaj
2 Mart 2007; 8:13:45 

walla usta bende sizin gibi bu işlere meraklıydım ama okul dersler falan derken olmadı işte

geçende bankadan para çektim 2.1 bi speaker alcaktım fakat param yetmedi kaldı kulaklıkla idare edecez üniversite işte ne yapacaksın

ama munferit hayata geçer geçmez ilk işlerim onlar olcak mahalledeki bobinajcıya 2 haftalık harclıgımı verip 40v luk trafo sardırmıstım öle duruyo evde biliyorum amfi devrelerinin en pahalı kısmı her zaman beslemedir
işte dedim ya olmuyo bi yerde takılıyo sora iice uğrastırıyo sıkılıyosun ve bırakıyosun baska bişi görup ona sarılıyosun evde alıp ta kabinletemediğim kaç tane subwooferr var bi bilseniz

ama hiç bi zaman o sistemlere o kadar para vermem sonucta sadece mdf ve kolonlardan yapılmıs bi sistem maliyetine değil ordaki bilime para istiyolar ve benim onlardan bi eksiğim yok öğrenip bizde yapıcaz bu kadar

Harita Mühendisi

resimdeki zatı muhterem benim bu arada :D

3806 Mesaj
2 Mart 2007; 10:23:58 

Speaker yapmak bilim dir bayagı bir egitim, tecrube, labaratuvar calısması, malzeme yıgını, arac gerec ister. Bir hoparlor, bir kabin, birde filtre oldu bitti gibi basit gorunuyor ama oyle degil. Fizik,ses,matematik,elektronik gibi konulara hakim olmak muhendisliklerini okumak gerekir. Bir speakeri tasarlarken bir cok muhendis bir cok arge ve testler yaparlar. Ciddi firmalar bu yaptıkları kabinleri muzisyenlere dinletir hatalar cıkarsa tekrar gozden gecirirler. Belki bir kabinde amaca, dogru sese ulasmak icin yuzlerce kez duzeltmeler yaparlar. Bu calısmaların karsılıgındada urunlerin fiyatı cıkar. Bunları ev ortamında, piyasada bulabildigin malzemelerle, egitim almadan yapmak olanaksız tabi. Zaten ev ortamında cok ciddi bir calısma yapıncada nerdeyse hazır kabin parasına geliyor yine olmuyor. Cunku bir cok seyden yoksun olarak yapıyorsun imkanlar dahilinde. Bu durumda hazır almak cok daha ucuz oluyor aslında.
Ama ogrenmek, kendini gelistirmek, emek verdigin urunu kullanmanın hazzı acısından DIY calısmaları cok faydalı. Bu duygunun yerini hicbir hazır kabin vermez.

ogen yukardaki kabinde gercekten titiz bir calısma sergilemissin ve emek vermissin. Eline saglık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 2 Mart 2007; 10:28:09 >

247 Mesaj
2 Mart 2007; 12:01:52 

Bahsettiğin bilimsel çalışmalardan bizlerde faydalanabiliyoruz. Örneğin hoparlör üretimi yapan firma bilimsel çalışmalar sonucu hoparlörün teknik özelliklerini bizlere sunuyor bizlerde bundan faydalanıyoruz. Bilimsel çalışmalar yapmak için Kullanılan programlara, cihaz ve teçhizatlara erişmek eskisi kadar zor değil. Eskiden gıptayla baktığımız cihazları artık kolayca ve makul bir fiyata bulmamız mümkün. Gerekli teknik bilgiye internet üzerinden kolayca erişebiliyoruz. Böyle forumlarında faydası çok büyük oluyor.

Ayrıca kolon Maliyetinin yüksek olmasının nedeni Türkiye de bu işlerin yaygın olamamasından ileri geliyor. Piyasada şu anda hiç bi rekabet yok. İthalatçı istediği fiyatı veriyor. 5 dolarlık ürünleri 20 dolara satmaya kalkıyor. Eğer bu işlerle uğraşanlar artarsa ve belli bir taleb oluşursa fiyatlar düşecek ve ürün kaliteside artacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogen -- 2 Mart 2007; 12:12:22 >

144 Mesaj
2 Mart 2007; 15:27:15 

quote:

İşte yukarıda resmini verdiğim filtreyi kullandığım kolon bu.
Filtreden sonra sesi çok değişti. Şimdiye kadar neden 1.5mm tel kullanmadığımı bir türlü anlamıyorum.

0

bu kolonu nasıl bir anfi ile besliyorsunuz?sadece filtre değilde, hoparlör markaları nedir?bide daha çok resim bekliyoruz ustalardan sandığınızdan daha çok faydalanıyoruz inanın yazılarınızdan cevaplar için şimdiden teşekkürler,

olur böyle şeyler

247 Mesaj
2 Mart 2007; 16:14:21 

0

Kullandığım anfi sinema anfisi olmasına rağmen çok iyi performans verdi özellikle direct fonsiyonunu kullanınca.

Tweeter pioneer marka alüminyum kubbe, Üst midrange Canon marka reçineli textil kubbe, Alt midrange markasız karbon koni, woofer sinevox marka kağıt koni 8 ohm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogen -- 2 Mart 2007; 16:29:15 >

1180 Mesaj
2 Mart 2007; 22:12:10 

quote:

0

Kullandığım anfi sinema anfisi olmasına rağmen çok iyi performans verdi özellikle direct fonsiyonunu kullanınca.

Tweeter pioneer marka alüminyum kubbe, Üst midrange Canon marka reçineli textil kubbe, Alt midrange markasız karbon koni, woofer sinevox marka kağıt koni 8 ohm.

çalışmalarınızdan dolayı sızı tebrık edıyorum bende szın gbı cok meraklıyım bu ıslere bı sorum olacak 2 ya da 1 adet cok kalıtelı olmayan subwofer kullanarak bır kabın yapıp ıcıne monte etmek ıstıyorum yukarıda ılkarahal arkadasımızın koydugu resımdekı gbı sız bu konuda yardımcı olurmusunuz onerılerınız nelerdır nasıl bır kabın ve nasıl bır sub almalıyım...

tesekkurler...

870 Mesaj
3 Mart 2007; 5:11:20 

quote:

Orjinalden alıntı: ikarahal

Speaker yapmak bilim dir bayagı bir egitim, tecrube, labaratuvar calısması, malzeme yıgını, arac gerec ister. Bir hoparlor, bir kabin, birde filtre oldu bitti gibi basit gorunuyor ama oyle degil. Fizik,ses,matematik,elektronik gibi konulara hakim olmak muhendisliklerini okumak gerekir. Bir speakeri tasarlarken bir cok muhendis bir cok arge ve testler yaparlar. Ciddi firmalar bu yaptıkları kabinleri muzisyenlere dinletir hatalar cıkarsa tekrar gozden gecirirler. Belki bir kabinde amaca, dogru sese ulasmak icin yuzlerce kez duzeltmeler yaparlar. Bu calısmaların karsılıgındada urunlerin fiyatı cıkar. Bunları ev ortamında, piyasada bulabildigin malzemelerle, egitim almadan yapmak olanaksız tabi. Zaten ev ortamında cok ciddi bir calısma yapıncada nerdeyse hazır kabin parasına geliyor yine olmuyor. Cunku bir cok seyden yoksun olarak yapıyorsun imkanlar dahilinde. Bu durumda hazır almak cok daha ucuz oluyor aslında.
Ama ogrenmek, kendini gelistirmek, emek verdigin urunu kullanmanın hazzı acısından DIY calısmaları cok faydalı. Bu duygunun yerini hicbir hazır kabin vermez.

ogen yukardaki kabinde gercekten titiz bir calısma sergilemissin ve emek vermissin. Eline saglık.

gidip hazır alıp oturup dinlemekten kat kat ii oldugunu düşünüyorum kendi yaptıgımın
hem bu işten çok güzel para kazanılıyo buda bi gerçek çevrenizde bu işle tanınırsanız neler olcanı bi gorun

ben suan üniversite öğrencisiyim ama yazın 3 ayda 10 tane subwoffer sattım
öyle mdf kutu yaptır göm woffer ı gitsin kabinlerde değil ben bu kabinleri yaparken bu işi çözduğümü düşünüyodum fakat sizin çalışmanızı görunce resmen sok oldum verileri çok ii uygulamıssınız olmamıs diyosunuz ama bana göre o kabinin sesi beni ve bu forumdaki stereo sistem kullanıcılarını fazlasıyla memnun edicek sesi verebilcene inanıyorum

bu yaz gerçekten bu işten ii para kazanacagımı dusunuyorum ii para derken sadece benim bu hobi için kullanıcagım parayı cıkarmak için ve ne yazıkki doru durust bi marangoz bulamıyoruz kabin montajını bende senin gibi kendim yapıyorum marangozlar sanki limon sandıgı gibi montaj yapıyolar

siz buarada 80lerden bahsediyonuz ben zaten 86 da doğdum

bide sizden kabin semaları hakkında bilgi bulabileceğim linkler isticem

Hepinize Teşekkurler.......

Harita Mühendisi

870 Mesaj
3 Mart 2007; 20:59:04 

Harita Mühendisi

421 Mesaj
4 Mart 2007; 21:02:48 

Burada ki Crossoverların hepsi ayarsız. Kontrollu crossover şeması olan var mı? Özellikle frekans aralığı gerekli. Volume de tabiki olması lazım. Birde şunu sormak istiyorum crossoverın temel mantığı sesi 3 veya iki bölüme ayırmaktır. Yani bass, mid, tiz veya bass, mid-tiz. Burada gördüğüm kadarı ile sadece bass sesleri ayırmak amacı ile kullanılmış. Acabama 3 sese de ayıran bir crossover şeması olan varmı?

Imac 21" 2013 ipod shuffle / Shure E2c Pearl P-2002c Turkcell T10

217 Mesaj
5 Mart 2007; 6:23:08 

burda yayımlanan crossoverlar pasif tir. Eğer frekans aralığını ayarlamak istiyorsan aktif crossover kullanmak gerekecek. Eğer yapabilirim diyorsan sana profesyonel bir crossover seması yolluyayım dene belki işine yarar.Saygılarımla...

irdal

247 Mesaj
5 Mart 2007; 8:19:00 

quote:

Orjinalden alıntı: firtikk

çalışmalarınızdan dolayı sızı tebrık edıyorum bende szın gbı cok meraklıyım bu ıslere bı sorum olacak 2 ya da 1 adet cok kalıtelı olmayan subwofer kullanarak bır kabın yapıp ıcıne monte etmek ıstıyorum yukarıda ılkarahal arkadasımızın koydugu resımdekı gbı sız bu konuda yardımcı olurmusunuz onerılerınız nelerdır nasıl bır kabın ve nasıl bır sub almalıyım...
tesekkurler...

Kalitesiz markalardan da iyi bir kabin yapılabilir ama teknik parametrelerinin olmayışı işleri çok zora sokuyor. Sürücünün parametrelerini kendin ölçerek bulmaya çalışıyorsun. Buda tabi zaman ve zahmet veren bir iş. Eğer Hoparlör alırken teknik parametrelerinin yanında verildiğine dikkat edersen senin için daha iiyi olur. Genelde JBL firmasının araba için ürettiği wooferların parametrelerini bulmak kolay oluyor.
2 hoparlör kullanmayı tavsiye etmem zira çok ince hesaplar ister. Ve tutmadığında tam bir hüsran olur. Tek sürücü daha kolaydır.

3806 Mesaj
5 Mart 2007; 10:02:11 

quote:

Orjinalden alıntı: WhyTheyCallMeInsane

ben suan üniversite öğrencisiyim ama yazın 3 ayda 10 tane subwoffer sattım
öyle mdf kutu yaptır göm woffer ı gitsin kabinlerde değil ben bu kabinleri yaparken bu işi çözduğümü düşünüyodum fakat sizin çalışmanızı görunce resmen sok oldum verileri çok ii uygulamıssınız olmamıs diyosunuz ama bana göre o kabinin sesi beni ve bu forumdaki stereo sistem kullanıcılarını fazlasıyla memnun edicek sesi verebilcene inanıyorum

bu yaz gerçekten bu işten ii para kazanacagımı dusunuyorum ii para derken sadece benim bu hobi için kullanıcagım parayı cıkarmak için ve ne yazıkki doru durust bi marangoz bulamıyoruz kabin montajını bende senin gibi kendim yapıyorum marangozlar sanki limon sandıgı gibi montaj yapıyolar

siz buarada 80lerden bahsediyonuz ben zaten 86 da doğdum

bide sizden kabin semaları hakkında bilgi bulabileceğim linkler isticem

Hepinize Teşekkurler.......

Slm

Speaker yapmak gercekten cok karısık ve zor istir. Bir kabin yaparsın iyi kotu bir ses cıkar. Belki bir cok insanı mutlu eder duzeydede olur. Ama zamanla kulagını egittikce farkları cok daha net anlarsın. Oncelikle makina muzikleri, pop muzikleri ile olmaz bu is. Klasik, caz, turevi muzikler le kendini gosterir speakerler. Ordaki enstrumanlar ne denli dogru ve dengeli calısıyor daha rahat anlasılır. Ben agırlıkla diana krall, eric clapton,norah jones, dire straits, ray charles vb sanatcıları dinlerim.
Yukardaki subwoofer ornegi cok karısık bir tasarım. Banpass tip kabinin gelistirilmis versiyonu. 36 dB lik tir. 3 odalıdır ve ucuncu oda cok kritiktir. Burda kısa devre soz konusudur ve SPL degeri cok duser, cok ince hesap ister. Bose 3 ncu odadaki kısa devre frekansını 100 Hz olarak belirlemistir. Bu degerede faz davranısını portlarla degistirerek ulasır. Ayrıca kasnak hareketi dusuk ozel bir hoparlor kullanmıstır. Ben meraktan yaptım o kabini bir iddeam yoktu cunku cok zor bir tasarım oldugunu biliyordum. Sonucta bir ses cıktı. Kabin ozelliginden dolayı derin yumusak bir bas ses veriyordu. Ama SPL cok dustu watt lar heba oldu.
Ayrıca frekans testine tabi tuttugumda orjinal gibi 100 Hz degeri sapmaya ugramıstı. Frekans cevabıda yukarlara cıktıkca bozuluyordu, alt larda iyiydi sadece. Kabin basarısız olmustu. Bir baskası bu ayrıntıları bilmedigi, degerlendiremedigi icin eminim ona cok super gelecekti sesi. Kardesimde oyle dusundu once ve ben farkları gosterince gercegi gordu.
Diger klasik kabinse jamo classic 10 ornegi idi. Uzun bir sure kullandım o kabini. Dusuk volumlerde uyanmıyordu. Sonradan bose am5 aldım ve yanına koyarak kıyasladım. Bendeki speaker larda toplam 20 cm 4 adet bas driver vardı. Bosede ise 2 adet 13 cm bas. Boyle bakınca bosenin hic sansı yok ama oyle cıkmadı. Bose o kucuk driverle kucuk kabiniyle cok daha kaliteli bas ses veriyordu. Derin,yumusak ve kısık seste bile zengin bas ses. Ama bose sub+uydu yapısından dolayı midbas ve tiz frekanslarda cuvalladı. Benim kabinler one gecti. Daha sonra full range calısan bose 701 aldım olay koptu. Yaptıgım kabinler vasattı malesef cunku hesapsız kitapsız test siz bir calısma idi. Sonra elden cıkardım. Kabin tasarımında en ufak bir hata herseyi tepetakla yapıyor. İc kablolama kullandıgınız kablo cinsi , elyaf yogunlugu, portun 1 cm bile yanlıs hesaplanmıs olması gibi kucuk hatalar buyuk sorunlara sebep oluyor malesef.

Asagıdaki linkte kabin yapımı icin gerekli bilgi ve linkler bulunmakta:
http://forum.donanimhaber.com/m_12514117/tm.htm

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 5 Mart 2007; 10:03:27 >

5180 Mesaj
5 Mart 2007; 11:41:34 

Size nasıl özeniyorum bilemezsiniz....

Move Starter Pack - Logitech Driving Force GT
Philips 7FF3FPB (7") Dijitral çerçeve /// Toshiba sdp74swe (7") DVD Player
Komple Sistem
HP Compaq NC8430 Laptop
iPhone 5 16gb siyah - 2 adet Element case Hediyeli Gran Turismo 5 - Darksiders - Final Fantasy 13 - SATILIK

3806 Mesaj
5 Mart 2007; 12:04:22 

quote:

Orjinalden alıntı: Razorback

Size nasıl özeniyorum bilemezsiniz....

Madem heveslisiniz, ozenti ile kalmayın. Benim zamanım imkanlar cok kısıtlıydı. Bulabildigimiz 3,5 kitaptan ogrenip uyguluyorduk. Simdi derya deniz bilgi kaynagı internet var. Kısa surede cok sey ogrenebilirsiniz.
Bir dunya DIY calısma ornekleri bulabilirsiniz. İstanbuldaysanız az cok malzeme bulma imkanınızda var.
Gerisi size kalmıs. Ogrenme acısından amplifikatorler, kabin cesitleri, preampliler, ekolar vs vs yapar olayı kavrarsınız. Olayın en buyuk kısmı meraklı olmak ve biraz el becerisi. Su internet oyle imkanlar saglıyorki buyuk nimet gercekten. Hic bilmediginiz konuda 1 hafta arastırma yapın bayagı yol alıyorsunuz ,bilgi sahibi oluyorsunuz.
Saygılar.

5180 Mesaj
5 Mart 2007; 13:48:28 

Dediklerinizde çok çok haklısınız. Buna ek olarak bu tarz şeylerede çok yatkınımdır, çabuk kaparım...

Kesinlikle işe bir noktadan başlamak istiyorum doğrusu. Ama şuan üniversite son sınıf, tez ve yüksek lisans hazırlıklarından dolayı başımı kaldıramıyorum...

Yazılarda hep yapılması gereken hesaplardan ve deneme yanılmalardan bahsediliyor.. Peki yapılmış olan ve iyi sonuç vermiş olan bir devrenin tüm parçalarını toplayıp birleştirsem, aynı sonucu elde edemezmiyim? yani o testler grafikler filan beni aşar...

Komple Sistem
HP Compaq NC8430 Laptop
iPhone 5 16gb siyah - 2 adet Element case Hediyeli Gran Turismo 5 - Darksiders - Final Fantasy 13 - SATILIK

3806 Mesaj
5 Mart 2007; 14:14:42 

quote:

Dediklerinizde çok çok haklısınız. Buna ek olarak bu tarz şeylerede çok yatkınımdır, çabuk kaparım...

Kesinlikle işe bir noktadan başlamak istiyorum doğrusu. Ama şuan üniversite son sınıf, tez ve yüksek lisans hazırlıklarından dolayı başımı kaldıramıyorum...

Yazılarda hep yapılması gereken hesaplardan ve deneme yanılmalardan bahsediliyor.. Peki yapılmış olan ve iyi sonuç vermiş olan bir devrenin tüm parçalarını toplayıp birleştirsem, aynı sonucu elde edemezmiyim? yani o testler grafikler filan beni aşar...

Sadece formuller ve hesaplarda yeterli olmuyor bunu dogrulamak icin akustik ortamlarda testler uygulanıyor ve eksikler tekrar gozden geciriliyor. Hazır bir DIY calısmasını kopya edebilirsiniz sonucta piyasada bulunan malzemelerden yapılmıstır ama dogrulugunun kime neye gore oldugunu bilemezsiniz. Orjinal kabinide kopyalamanız imkansız gibi bir sey. Birebir her sey aynı olmalı ki cok zor.
Burda amacınız ogrenmek olmalı, iyisini yaparım mantıgı size masraftan baska bir sey kazandırmaz. Ureticilerin elinde yuzlerce imkan, arac, muhendis, bilgi birikimi varken sizin bireysel olarak onların cok gerisinde kalacagınız malum. O yuzden amac ogrenmek degilse hazır almak cok daha ucuz ve kestirme yol olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 5 Mart 2007; 14:16:37 >

5180 Mesaj
5 Mart 2007; 14:36:49 

Çok akıllı, çok yerinde bir yazı olmuş... Tavsiye için çok teşekkürler... Zaman bulduğum anda ÖĞRENMEK için size ne yapmam gerektiğini sorup yola çıkıcam...

Komple Sistem
HP Compaq NC8430 Laptop

3806 Mesaj
5 Mart 2007; 15:23:43 

quote:

Çok akıllı, çok yerinde bir yazı olmuş... Tavsiye için çok teşekkürler... Zaman bulduğum anda ÖĞRENMEK için size ne yapmam gerektiğini sorup yola çıkıcam...

Once hoparlor nedir, nasıl calısır, cesitleri nelerdir, randımanları birbirlerine gore eksi ve artı yonleri nelerdir, iyi hoparlor nasıl olur vb konulara bakabilirsin. Sonrada kabin tipleri ve nasıl calıstıkları artı eksileri, crossover tipleri nasıl calıstıkları artı eksileri, amplifikator nedir nasıl calısır tipleri, sınıfları vs vs .
Ses frekans teknigine bir yerden basla gerisi gelir

421 Mesaj
5 Mart 2007; 18:30:22 

quote:

Orjinalden alıntı: irdal

burda yayımlanan crossoverlar pasif tir. Eğer frekans aralığını ayarlamak istiyorsan aktif crossover kullanmak gerekecek. Eğer yapabilirim diyorsan sana profesyonel bir crossover seması yolluyayım dene belki işine yarar.Saygılarımla...

Eğer yolayabilirsen bana veya foruma atarsan sevinirim. Yani yaparım demiyorum ama yapmayı denerim hiç değilse. Aslında en önemli sorun zaman benim için. Ama yavaş yavaş yaparız artık.

Imac 21" 2013 ipod shuffle / Shure E2c Pearl P-2002c Turkcell T10

870 Mesaj
5 Mart 2007; 19:58:08 

@ikarahal

yazdıklarınızı okudum ve sorun benim dinlediğim müzik türünde oldugunu anladım ben rap hiphop disco trance tarzı müzikler dinliyorum heralde bu müzikler elektronik kaynaklı olduğu için farkı anlamıyorum

verdiğin linke şimdi bakıyorum dediğiniz gibi internette neler neler var gece boyu dolasıyom çok ilginç projeler göruyorum arsivlemeye baslıcam yakında sora en kolayından yapmaya baslarım herlade

Harita Mühendisi

870 Mesaj
6 Mart 2007; 6:02:11 

Harita Mühendisi

3806 Mesaj
6 Mart 2007; 9:50:23 

quote:

Orjinalden alıntı: WhyTheyCallMeInsane

http://urun.gittigidiyo...ossover_W0QQidZZ3867962

bu ne

Ne oldugu gayet acık, ilandada detaylı bilgi verilmis. Bu tip hazır kutu filtreler genelde oto sektorunde kullanılıyor. Midbas+tiz 2 yollu ayrı unitelerde cokca gorulur. Bu 3 yollusu ve 2 nci dereceden bir filtre.

870 Mesaj
6 Mart 2007; 20:14:13 

Anlasılmıstır

Harita Mühendisi

217 Mesaj
8 Mart 2007; 0:21:01 

kardeş biraz geç gördüm işlerim yoğundu da.Gönderdiğim crossover ElectroVoice. Biraz uğraşırsan kopyalarsın ben kopyalayacağım ama vaktim yok şu aralar.İnşallah forum un işine yarar. Saygılarımla...

http://ultra_share.net/hosting/fl/1abc1afd8f

aradaki "_" işaretini kaldırın download için

irdal

870 Mesaj
8 Mart 2007; 6:09:44 

saolasın irdal bakıyorum suan

Harita Mühendisi

80 Mesaj
8 Mart 2007; 11:38:02 

Öncelikle bu tür bilgiler için teşekkür etmem gerekir OGEN,
Senden ricam ise yapmış olduğun filtrenin devre şemasını ve parça listeleri ile bobinin özelliklerini yayınlaman, s anırım bu yönde isteği olan arkadaşlar var aramızda, bunları bizlerle paylaşmanı isteriz..
TEŞEKKÜRLER

247 Mesaj
8 Mart 2007; 13:16:21 

quote:

Orjinalden alıntı: mistik_33

Öncelikle bu tür bilgiler için teşekkür etmem gerekir OGEN,
Senden ricam ise yapmış olduğun filtrenin devre şemasını ve parça listeleri ile bobinin özelliklerini yayınlaman, s anırım bu yönde isteği olan arkadaşlar var aramızda, bunları bizlerle paylaşmanı isteriz..
TEŞEKKÜRLER

Şu aralar işlerim çok yoğun foruma da fazla bakamıyorum ama en kısa zamanda devre şeması vericem. Fakat bu devre elimdeki sürücülere özel olarak tasarlanmıştır. Başka bir kolonda kullanılması doğru olmaz. Belki crossover yapacak arkadaşlara fikir verebilir.

247 Mesaj
9 Mart 2007; 7:31:54 

0

İşte tasarladığım filtre devresi bu.
Bobinler birinci sınıf çok düşük ohmik değere sahip 1.5 mm kalınlığında bobin telinden yapılmıştır.

144 Mesaj
12 Mart 2007; 20:21:27 

quote:

0

İşte tasarladığım filtre devresi bu.
Bobinler birinci sınıf çok düşük ohmik değere sahip 1.5 mm kalınlığında bobin telinden yapılmıştır.

bu kadar profesyonel değilde,daha çok bizim anlayacağımız şekilde, bol resimli olarak ,kendi sistemleriniz hakkında bilgi verseniz, bizi çok mutlu etmiş olursunuz ,kolay gelsin.

olur böyle şeyler

247 Mesaj
20 Nisan 2007; 7:50:56 

Tam olarak neyi öğrenmek istediğinizi anlamış değilim. Sizlere yardımcı olmayı isterim fakat hangi konuda sıkıntı çektiğinizi bilmiyorum. Bunu bilirsek daha açıklayıcı bilgiler verebiliriz

3911 Mesaj
26 Nisan 2007; 21:58:46 

ewet kardeş bende sana katılıyorum bu işler dikkat edilmesi gereken işler

VW Scirocco 1.4 TSI 160 PS Man. Sportline black oak brown
Citröen DS4 1.6 e-HDİ 112 HP DSPORT MCP Black

1068 Mesaj
27 Nisan 2007; 22:35:24