Şimdi Ara

Apple ve Qualcomm arasındaki savaş kızışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
371
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple ve Qualcomm arasındaki savaş kızışıyor 

Apple, sahip olduğu patentleri ve hakları ihlal ettiği gerekçesiyle Qualcomm’u İngiltere’de dava etti. Davada adı geçen patentin hangi teknolojiye ait olduğu ve içeriği açıklanmadı fakat bu yeni dava ile Apple ve Qualcomm arasındaki savaş biraz daha kızışmış oldu.

Bir süredir davalık olan iki şirket, geçtiğimiz günlerde Apple’ın Qualcomm’u haksız rekabetle suçlaması üzerinde gündeme gelmişlerdi. Apple, sektördeki konumunu kullanarak haksız rekabet yaratan Qualcomm’un cezalandırılması gerektiğini savunuyordu. Bunun yanı sıra Qualcomm’un Apple’a 1 milyar dolar borcu olduğu da iddia edilmişti. İddialara göre Qualcomm, iPhone'lar için kablosuz bağlantı çipleri ürettiği dönemde Apple'a ait olan bu parayı almış ve iade etmemişti.

Apple’ın Qualcomm’u dava ettiği dönemlerde başlayan ve art arda sonuçlanan soruşturmalar, Qualcomm’un milyonlarca dolar ceza ödemesine neden olmuştu. Şirkete Tayvan’dan, Avrupa Birliği’nden ve Güney Kore’den toplam 900 milyon dolar ceza kesilmişti. U.S. Federal Trade Commision’da hala Qualcomm’un haksız rekabet yapıp yapmadığını araştırıyor.

Bu noktadan sonra Apple ve Qualcomm arasındaki iş ilişkisinin nasıl şekilleneceği bilinmiyor fakat davalardan ötürü şirket anlaşmalarında değişiklik olmayacağı düşünülüyor.

• apple ne diye 1 milyar doları vermiş qualcomm'a? hangi firma bu devirde durup dururken böyle parayı verir. apple milletin zekasını zorluyor hinlikte artık.

• Adamlar bir birlerine dava açıyor kanlı bıçaklı oluyorlar ama ticaret devam ediyor işte profesyonellik

• Qualcomm a başarılar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Samsung'un peşini bırakmış Apple :) Şimdi Qualcomm düşünsün :D

• Apple öyle ya da böyle Qualcomm'u öpecek. Zaten haklı olan da Apple. Hakkını söke söke alacak. Qualcomm kendini bir bok sanıyor. İşlemcileri zaten ortada. Çıkmamış S835'i A10 tokat manyağı yaptı zaten.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

Apple öyle ya da böyle Qualcomm'u öpecek. Zaten haklı olan da Apple. Hakkını söke söke alacak. Qualcomm kendini bir bok sanıyor. İşlemcileri zaten ortada. Çıkmamış S835'i A10 tokat manyağı yaptı zaten.

Hocam meraktan soruyom. Mobil işlemcilerin performanslarını nasıl karşılaştırıyorsunuz ? Bu tür karşılaştırmalarda kullanılan platform ne oluyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Linns Judy -- 3 Mart 2017; 23:58:10 >
  • Linns Judy L kullanıcısına yanıt
    Geekbench, Antutu gibi testler.

• quote:

Geekbench, Antutu gibi testler.

Testi değil platformu sormuştum ? Acaba ortak bir platform var da işlemcileri orada mı test ediyorlar diye ?

İşin özü tırt bir karşılaştırma yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Linns Judy -- 4 Mart 2017; 0:6:47 >
  • Linns Judy L kullanıcısına yanıt
    Geekbench ortak bir platform aynı zamanda. İşletim sistemi ekran çözünürğünden bağımsız olarak salt işlemci performansını baz alıyor.

• Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    Haberde dava içeriğinden bahsetmemiş. Apple'ın haklı olduğunu nereden biliyorsunuz? Varsa kaynak alalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Geekbench ortak bir platform aynı zamanda. İşletim sistemi ekran çözünürğünden bağımsız olarak salt işlemci performansını baz alıyor.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Lakin geekbench'in salt işlemci performansını baz alması imkansız. Öyle bir iddiası da yok zaten.

Sanırım x86 mimarisindeki gibi değil de fikir vermesi açısından... Mesela 4 büyük çekirdeğin aktif olarak çalıştığı bir performans senaryosunu a10 ile ios ortamında yapamaz çünkü işletim sistemi en fazla 2 büyük veya 2 küçük çekirdeği çalıştırıyor.
  • ''Apple, sektördeki konumunu kullanarak haksız rekabet yaratan Qualcomm’un cezalandırılması gerektiğini savunuyordu.''

apple kendinden bahsetmiş

• Ikisinide sevmem ama apple ı daha çok kıcık kaptığım için Qualcomm a yatıyorum kununun ne olduğu fark etmez bana

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi koyunsavar -- 4 Mart 2017; 1:21:23 >
  • Quallcomm haksızlık yapıyorsun...

• quote:

Yok öyle birşey. Üstüne üstlük Geekbench buglarla dolu bu bir uygulama her ne kadar popüler olsada.

• Apple döver

• Angel of the Lord kullanıcısına yanıt
    Qualcomm daha önce de çirkefliklerinden dolayı 2015'te Çin'de 1 milyar dolar ceza ödedi. Aynı şekilde geçtiğimiz yılda da Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu da 853 milyon dolar tazminat ödemesine karar vermişti. En son kendi ülkesinde devlet kurumu ABD Ticaret Bakanlığı tarafından haksız rekabetten dava edildi. Haksız rekabetin konusu ise şu: ben Qualcomm'dan bir mal alacağım ama aynı alanda faaliyet gösteren başka bir şirketten ürün almama şartı koşuyor. Adam işlemciyi Qualcomm'dan modemi de Broadcom'dan alacaktır. Ama Qualcomm da modem ürettiği için devreye burada giriyor. İşte tam bu noktada çirkeflik yapıp modemi de benden alacaksın yoksa sana işlemciyi vermem diyor. Daha ayrıntılı içeriğe aşağıdaki linkten bakabilirsin. Kısaca Apple haklı. Devlet kurumlarıyla başları çok ağrıdı ama en son kendi ülkesinin devlet kurumu da dava etti. Öyle ya da böyle Apple zaten Qualcomm'u öpecek. Zaten haklılar.

https://forum.donanimhaber.com/apple-dan-qualcomm-a-1-milyar-dolarlik-dava--123428401

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 4 Mart 2017; 12:48:56 >

• canmania C kullanıcısına yanıt
    Bu işler her alanda öyle yok profesyonelllik budur felan olması gereken bu zaten.

Tükiye irana doğalgaz davası açtı 2011 den beri yüksek fiyattan satıyorlar diye. İranla aramızda öyle iyi değil. Ve davayı kazanıyoruz %13 indirim kararı ve 1.9 milyar dolar tazminat alıyoruz. Ama tüm bunlara rağmen ticaret devam ediyor.. 🙂

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Linns Judy

quote:

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Lakin geekbench'in salt işlemci performansını baz alması imkansız. Öyle bir iddiası da yok zaten.

Sanırım x86 mimarisindeki gibi değil de fikir vermesi açısından... Mesela 4 büyük çekirdeğin aktif olarak çalıştığı bir performans senaryosunu a10 ile ios ortamında yapamaz çünkü işletim sistemi en fazla 2 büyük veya 2 küçük çekirdeği çalıştırıyor.

salt işlemci performansını kayan nokta ( floating point ) testi ile ölçe bilirsin. fakat bunu gerçekten bütün platformlarda yapan bir program yok. antutu'da zamanında bir güncelleme yaparak ios'ta %30 daha fazla puan almasını sağladılar. güvenilir olduğunu iddia eden bir program varsa kaynak kodlarını halka açması lazım ki güven kazansın.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.