Şimdi Ara

Netflix, düşük bağlantı hızına rağmen kaliteli yayın yapmanın yolunu buldu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
683
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  Netflix, düşük bağlantı hızına rağmen kaliteli yayın yapmanın yolunu buldu

İnternetin en popüler yayın platformlarından birisi olan Netflix, en düşük bağlantı hızlarında bile yüksek kaliteli yayın yapabilmesinin sırrını açıkladı. Netflix’in ürün yeniliği başkan yardımcısı olan Todd Yellin, verdiği röportajda yüksek video kalitesinin sırrının kodlamada gizli olduğunu açıkladı.

Video kalitesinin Netflix için çok önemli olduğundan ve yüksek kaliteli yayınlar yapabilmek adına çok çalıştıklarından bahseden Yellin, Google tarafından geliştirilen VP9 formatı sayesinde düşük bağlantı hızlarında bile kaliteli yayın yapabildiklerini dile getirdi.

Yellin’in söylediğine göre Netflix, VP9’u kullanarak videolardaki durgun sahneleri, hareketli sahnelerden daha az veri kullanacak şekilde ayarlamayı başarıyor. Bu önemli ayar, başta Bojack Horseman gibi animasyon türündeki yapımlar bulunmak üzere birçok yapımın düşük bağlantı hızlarında bile sorunsuz bir şekilde izlenebilmesini mümkün kılıyor.

VP9 nasıl çalışıyor?

Netflix’te görevli olan bilim insanı Ioannis Katsavounidis, VP9 formatının gereksiz yere veri harcamamasından ötürü başarılı olduğunu düşünüyor. Katsavounidis’in söylediğine göre, Netflix’te bulunan filmler genellikle 10 farklı kod aşamasına sahip. Bu kod aşamaları, o sırada indirilen sahnenin karmaşıklığına göre yeniden belirleniyor ve videonun kalitesinin değişmesiyle veri kullanımı ayarlanabiliyor. Değişim, izleyen kişinin fark edemeyeceği seviyede gerçekleşiyor. Yani izleyen hiçbir şey fark etmese bile videonun kalitesi azalmış ve daha az veri kullanılmış oluyor.

Yellin, geliştirdikleri özel bir algoritma sayesinde hangi sahnede kalitenin düşürüleceğine ve hangi sahnede artırılacağına otomatik olarak karar verildiğini dile getirdi.

• Netflix çalışıyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de Netflix neden AKK sonrası hızda çok iyi çalışıyor diyordum. Helal olsun Netflix'e!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LittleEinstein -- 1 Mart 2017; 21:18:35 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • " Netflix, düşük bağlantı hızına sahip olan kullanıcılarının bile yüksek kaliteli yayınlar izleyebilmesini mümkün kılan bir teknoloji geliştirdiğini duyurdu. "

" Google tarafından geliştirilen VP9 formatı sayesinde düşük bağlantı hızlarında bile kaliteli yayın yapabildiklerini dile getirdi."

???

• TürkTelekom bunu beğendi

• Adamlar çalışıyor ya ..Neyi nasıl yaparız ..nerden ne çıkarırız hep kafa yoruyorlar ..Helal olsun..Tebrikler..

• Xtrud kullanıcısına yanıt
    VP9 formatını geliştiren Google ama kendi geliştirdikleri algoritmayla yayın kalitesinin ne zaman değişeceğini Netflix belirliyor. İşlemci Google'ın, telefon Netflix'in gibi bir şey :D
  • düşük bağlantıdan kastı, türkiye standartları değil sanırım. zira vp9 codec kullanan youtubeda türkiyeden 480 üstü izlemek ölüm olabiliyor

• He valla muhtar hep sorucam diyorum unutuyorum.

• bu yol optik yatırımı kıvıranların bekledikleri mucize olmuş.
  • Ahanda sonunda bizimde işimize yarayacak teknoloji bulunmuş, 360p diziyi yarı takılarak izlemekten kurtulucam

• Bende youtube ve diğer video paylaşım siteleri olsun reklamların nasıl kaliteli ve takılmadan oynattıklarını çözemedim.Aynı yöntemi videolarda neden yapmıyorlar ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: soneday

TürkTelekom bunu beğendi

Koptum Hocam :)
  • Netflix bey ilk önce içeriklerinizi tüm dünyaya açın. İzlemek istediğim başyapıt vs. arıyorum fakat yok. Üyeliği iptal edeceğim bu ay.

• içerikler çok yavaş ama çok çok yavaş geliyor.

• kardeş bize oran ver oran 1gbyi 950mbye mi düşürüyor yoksa 500mbye mi?

• doğrudur düşük kalitede durgun sahneler iyi görünürken hızlı sahnelerde karelenme başlıyor, mantıklı bir yöntem

• "Netflix, Google'un geliştirdiği VP9 kodeğini yeni farkederek düşük bağlantı hızı ile yüksek kaliteli yayın yapabileceğini keşfetti."

Diye çevirelim başlığı lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V4LKyR -- 2 Mart 2017; 0:17:20 >
  • Haber içeriği donanımhaber yakışan tarzda değil.

"Bu akşam galatasaray ile fenerbahçe oynayacak saat kaçta? hangi kanalda? şifresiz izle? online cix tv izle? bizi izle onu izle bunu izle"

haberleri gibi olmuş.

.ban!

• O da bir şey mi? Türk Telekom senelerdir yüksek bağlantı hızında bile düşük kaliteli yayın izletmenin yolunu bulmuş ve uyguluyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.