Şimdi Ara

Okyanuslardaki nükleer kaynak binlerce yıllık enerji sağlayabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
275
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Okyanuslardaki nükleer kaynak binlerce yıllık enerji sağlayabilir 

İklim değişikliği, radyoaktif atıklar gibi tartışmalara rağmen nükleer enerji, en azından güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi daha yaygın bir hale gelinceye kadar, günümüzde enerji politikalarının hızlı bir şekilde yöneldiği bir alan. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun önümüzdeki 15 yıl içinde toplam nükleer enerji üretiminin %68’i oranında artacağı öngörüsü de nükleer enerjinin daha uzun yıllar insanlığa hizmet edeceğini gösteriyor.

Nükleer enerjinin fosil yakıtlara iyi bir alternatif olup olmadığı konusundaki tartışmayı bir kenara bırakırsak, nükleer enerjinin kaynağı olan uranyumun çıkarılma sürecinin dünyamızı yıprattığı bilinen bir gerçek. Hem bu durumu önlemek hem de daha kolay yoldan uranyuma sahip olmak için araştırmalar yapan Stanford Üniversitesi’ndeki bilim insanları daha çevre dostu olan yeni bir uranyum toplama metodu geliştirdiler. Bu metodu asıl farklı kılan nokta ise okyanuslarda uygulanabilir olması.

Okyanuslardaki Miktar Tüm Dünya İçin Yeterli 

Okyanuslarda şaşırtıcı miktarda uranyum, pozitif yüklü uranil iyonları şeklinde bulunur. Bu uranil iyonlarının toplamda 4.5 milyar ton olduğu tahmin ediliyor ve bu miktar şu an yeryüzünde bulunan bütün fabrikaları 6 bin yıl boyunca çalıştırabilecek enerji üretme potansiyeline sahip. Rakamlar her ne kadar oldukça etkileyici görünse de tuzlu okyanus suyundan yeterli miktarda uranyumu çok fazla zaman ve para harcamadan çıkarmak neredeyse imkansız.

Araştırmacılar geliştirdiği yeni yöntem ise tuzlu sudaki uranilleri toplamak için oldukça elverişli ve yüksek miktarda harcama yapılmasına da ihtiyaç duymuyor. Araştırmalara göre amidoksim adı verilen organik bir kimyasal ile kaplanmış plastik elyaflar, okyanus suyuna daldırıldığında uranil atomları amidoksime yapışıyor ve böylece ekstrakte ve rafine edilebilir uranyum hazır hale geliyor.

Yöntemin kullanışlılığını etkileyen en önemli unsurların; iyonların ne kadar çabuk yakalandığı, ne kadar yapıştığı ve liflerin ne sıklıkla tekrar kullanılabileceği olduğunu belirten ekip kendi yöntemini teste koydu ve sadece bir amidoksin kaplı fırça kullanmanın önceki yöntemine kıyasla 11 saatlik bir süre içerisinde üç kat daha fazla uranil çıkardığını gözlemledi.

Çalışma uranyum toplamak için oldukça uygun olsa da araştırmacılara göre daha da geliştirilmesi gerekiyor zira bu haliyle okyanusa kıyasla karadan uranyum toplamak daha da kolay ve ucuz görünüyor.

• Yeni sömürü okyanuslar demek ki

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Buna sömürü denmez. ;)

• Bir orası kaldıydı

• Avrupa ve ABD yeni güneş sistemlerine yatırım yapıp duruyor, nedense forumda hep nükleer konuları popüler

• Güneş doğduğu sürece bi enerji problemi yaşamaz dünya. Asıl sorun su problemi,giderek çölleşen dünya ve sürekli artan nüfustur.

• 2025'de dünyanın 3/2'si su kıtlığı yaşayacak ve uzun zamandır biliniyor.

• Ne zaman telefonlarda arabalarda aylarca giden nükleer piller göreceğiz acaba?

• Aaa olur mu hiç tüm dünya nükleeri bıraktı birtek geri kalmış ülkemizde kullanılacak. Nükleere hayır hatta herşeye hayır gürühu konuyu birazdan basacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: dark dragon

Ne zaman telefonlarda arabalarda aylarca giden nükleer piller göreceğiz acaba?

nükleer pilmi? çokmu film seyredion hocam. telefonunda nükleer pil olsa ve patlasa sonuçlarını düşünebilrmisin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nevfel

Aaa olur mu hiç tüm dünya nükleeri bıraktı birtek geri kalmış ülkemizde kullanılacak. Nükleere hayır hatta herşeye hayır gürühu konuyu birazdan basacak.

Ne kadar sig bakiyosun bizim gibi kazalarin rutin bi sey olarak yasandigi denetlemenin ve sorumluluk bilincinin yok denecek kadar az oldugu bi yerde yapsinlar patlasin birak hazirki yasasyanlari yillar sonra dogocak olanlar bile lanet okusun sonra bu is sorumlulugu agir is butun hayata siyaset cercevesinden bakmamaya calis
  • Nükleer yakıtları çıkarırlar, işlerler ve atıklarını da roketlere bindirip uzayın derinliklerine atarlar. Bu kadar basit. Beyin bedava.
  • TimUcurO T kullanıcısına yanıt
    Önce vatandaşına güven, biz yapamayız biz kötüyüz vs ile yıllarca bizi uyuttular. O devir bitti. Artık biz herşeyi yapabiliriz nesli yetişiyor.

Senin dibinde Ermenistan da en ilkel nükleer santral var ondan korkmuyorsun da burada son teknoloji yapılandan korkuyorsun. Bu korkmakta eskiden kalan bir alışkanlık onun devride bitti. Korkusuz cesur herşeyi yapabilen bir ceddin evlatları da herşeyi yapabilir endişe etme.

• quote:

Önce vatandaşına güven, biz yapamayız biz kötüyüz vs ile yıllarca bizi uyuttular. O devir bitti. Artık biz herşeyi yapabiliriz nesli yetişiyor.

Senin dibinde Ermenistan da en ilkel nükleer santral var ondan korkmuyorsun da burada son teknoloji yapılandan korkuyorsun. Bu korkmakta eskiden kalan bir alışkanlık onun devride bitti. Korkusuz cesur herşeyi yapabilen bir ceddin evlatları da herşeyi yapabilir endişe etme.

Biz yapamayız hastalığında haklısın. Yalnız benim korkum şu ki, en azından benim gördüğüm; şimdi de içini doldurmadan, altını üstünü düşünmeden, hayalci ve slogancı bir şekilde her şeyi yaparız modunda gidiyor yeni gelenler. Bunun ortasını, yani gerçeği ön plana almadıkça hiçbir zaman gerçek başarıya ulaşamayız. Bu da tevazu ile ve el birliği ile çok sıkı bir şekilde çalışmaktan, kendini ve başkasını sınırlamamaktan geçiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: serafon

quote:

Biz yapamayız hastalığında haklısın. Yalnız benim korkum şu ki, en azından benim gördüğüm; şimdi de içini doldurmadan, altını üstünü düşünmeden, hayalci ve slogancı bir şekilde her şeyi yaparız modunda gidiyor yeni gelenler. Bunun ortasını, yani gerçeği ön plana almadıkça hiçbir zaman gerçek başarıya ulaşamayız. Bu da tevazu ile ve el birliği ile çok sıkı bir şekilde çalışmaktan, kendini ve başkasını sınırlamamaktan geçiyor.

Tartışmanıza katılmaktan korkmadım değil ama siyasi yana dokunmadan şahsen düşüncelerimi söyleyeyim. Bece 3 konu ile bu işe girmemeliyiz;

1. Tehlikeli. İstediğiniz kadar son tekoloji kullanın Nükleer dediğiniz hede tehlikeli. Örnek; Japonya. Sanırsam Dünya' da Japonya kadar teknolojik bir ülke daha yok? Cevabını kendiniz verin. Ayrıca buna arkadaşımın Ukrayalı eşinin anlattığını eklenebilir olası kötü senaryoların tahmini açısından. Yaşadığı şehir Çernobil' e İzmir - Ankara mesafesinde olmasına rağmen; Dedesi ve anneanesini olaydan bir kaç yıl sonra daha çocukken kanserden kaybetmişler. Annesi kanserden dolayı kemoterapi görüyor ve babasıda aynı şekilde rahatsızlıklar yaşıyor. Kimbilir kendine ne zaman vuracak.

2. Stratejik Önem; Türkiye konumu gereği Nükleer tesise sahip olduğunda başka ülkelerden gelecek ilgili bölgeyi hedef alan herhangi bir saldırıda direk yanlızca bir tesis nedeniyle tüm ülke tehdit altında olacak. Bu biraz ürkütücü...

3. Doğal Kaynaklar; ülkemiz Allaha şükür güneşi bol, devamlı rüzgarı olan 3 tarafı denizlerle çevrili bir kara parçası hepimizin Coğrafya derslerinden bildiği klişeye göre. Neden bu kayakları verimli kullanmak varken Nükleer Enerji' ye yöneliyoruz?

Yazdıklarımın kişisel tartışmaya mahal vermemesi dileğiyle, sadece kişisel fikrimi paylaştım. Saygılar.

• quote:

lol.

herhangi bir insan herhangi birsey elbet basarabilir. fakat hava gaziyla olmuyor bu is. ulkede verilen ne egitimin yetkinligi, ne huzur ortami, ne know how ne de gerekli arac gerec, high tech uretecek seviyede degil. daha kotusu bu konuda atilan geriye adim disinda hicbir sey yok. zamaninda ced sanayi devrimini izledigi gibi ceddin cocuklari da bugunku high tech devrimini izliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E41040413 -- 25 Şubat 2017; 18:6:4 >

• quote:

Son hükümetten bu yana terör olayları, patlamalar, işid, vs 3-5 kat artmasaydı ülkemizde dediklerinize katılabilirdim. Ama normalde hiç olmadığı kadar kaotik bir ülke haline geldik 13-14 senede.

Ha vatandaşa güveniyor muyum. Türk milletine güveniyorum ama vatandaşa pek güvendiğimi söyleyemem. Cahillik hat safhaya ulaştı. Uzay diye bir şeyin olmadığını, dünyanın düz olduğunu falan söyleyen cahilleri bir tek Irak'ta falan hala duyuyordum. Artık bol bol burada da duymaya başladım. Yani 100-200 değil 700 yıl öncesinin zekasına sahip insanlar türedi. Aramızda çağlar oldu resmen.

Gece sokakta yürüyen kıza tecavüz edildiğinde gecenin köründe kızın dışarıda ne işi varmış diyen, etek giyen hemşireyi tekmeleyen psikopata aferim diyen ultra cahiller türedi. Bunların nükleere sahip çıkabilmesi mümkün değil. Hacı olan, sübyancılar, hacı olan zinacılar, hacı olan dolandırıcılar türedi. Sözde dini bütün bir ülke haline gelirken aslında din çoktan elden gider oldu. Ultra imamhatip düzeni ile ise daha beteri, ataist olan hocalar türemeye başladı. Para bu işte olum, ataistim ama her yer imamhatip, rahat para, her şeyini karşılıyorlar, tabiki imam olacam diyen tipler ciddi oranda arttı.

Konya kadar yüz ölçümü olan Hollanda'nın Türkiye'den 10 kat daha fazla tarım gelirine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Türkiye'de tarım bitirildi. Tarım ülkesi Türkiye'nin Hollanda'dan 10 kat az üretim yapması ne demek?

Biz yapamayız biz kötüyüz furyasının elbette bitmesi gerekli. Kendimizi ezmek yerine güvenmeliyiz. Ama bence asıl soru biz yapmalı mıyız? Olay sadece enerji için ise başka efektif kaynaklar kullanılamaz mı? Eğer nükleersiz bu iş olmuyorsa, doğu bölgesine neden sıra dağlar gibi barajlar dizildi. O barajların haritadaki konumları ise çok enteresan. Sözde ülkemizde kurulmak istenen sözde Kürdistan denilen bölgenin sınırı resmen çizilmiş barajlar ile. Barajların bir süre sonra toprağı öldürdüğü söyleniyor. Öyleyse niye o sınır boyunca hala baraj diziliyor?

Sürekli gelişen güneş enerjisi, ülkemizin konumu da göz önüne alınırsa faydalı olamaz mı? Elin Fransa'sı, Almanya'sı güneş enerjisi kastı. Bizim ülkemiz onlardan çok daha fazla güneş alıyor. Ha olay nükleer bombaya gitmek ise, orası başka. İran'ın durumu ortada. Biz çaktırmadan yapabilir miyiz bilemiyorum?

Son olarak eğer bir nükleer santral kurulursa, uranyumu biz mi çıkartacağız. Yoksa dibimizdeki Uranyum'u İngiltere Amerika çıkartıp, sonra bize geri mi satacak? Satacak ise kaçtan satacak. Bu santralin elektrik üretim maliyeti ne kadar olacak? Güneş enerjisi kullansak, kimseden bir şey satın almamız gerekmeyecek. Bunlar hesaplanacak mı?

• Şu insanların ezbere konuşması da ayrı bir olay.

Neymiş, her şeye hayır diyen bir güruh varmış da falan filan...

Cümleler bile aynı...

Ben kimsenin gözünü kapatıp her şeye hayır dediğine inanmıyorum.

İnsanlar alışık olmadığınız bir şey yapıyor. "eleştiri"

Eleştirmek her şeye hayır demek değildir.

Ama yine o bazıları her şeye kulağını tıkamadan dinleyip anlama alışkanlığı edinmesi lazım. Çünkü eleştiri dinlemeye medeniyet diyoruz. Medeni olmak güzel bir şey.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi irish -- 25 Şubat 2017; 23:22:6 >
  • Nükleer santral projelerinin hızlanması lazım ülkemizde daha temel bile yok ortada.
  • islenmis uranyumu neyapacaklar? insan oglu icinde kanser bayrami olacak. acaba bu isin sonrasi icin neyapilacak. yedigimiz ictigimiz soludugumuz hava bedavadan uranyum olacak.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.