Şimdi Ara

Yeni keşfedilen Google Chrome virüsü tüm kişisel bilgilerinizi çalıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
382
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yeni keşfedilen Google Chrome virüsü tüm kişisel bilgilerinizi çalıyor 
    Güvenlik uygulamalarının giderek kapsamlı hale gelmesiyle bilgisayar korsanları da yeni yöntemler ortaya çıkarmaya devam ediyor. Kullanıcıları bir şekilde kandırarak cihazlara erişim sağlayan hacker’lar, kişisel veri hırsızlığından dolandırıcılığa kadar birçok istenmeyen duruma neden oluyor. Son olarak keşfedilen bu yeni yöntem ise kısa süre içerisinde binlerce kişinin etkilenmesine neden oldu.

Ayrıca Bkz.Turkcell ve Yandex'ten yerli arama motoru: Yaani
    NeoSmart Technologies güvenlik şirketinden Mahmoud Al-Qudsi'nin tespit ettiği saldırı türü, ince detaylar üzerine kurgulandığı için benzerlerinden sıyrılıyor. Web sitelerinde özel JavaScript kullanan hacker’lar, kullanıcılara gerçek içeriğin yerine yanlış kodlanmış gibi görünen anlamsız bir metin gösteriyor. Hemen ardından ekranda "HoeflerText yazı fontu bulunamadı." uyarı penceresi çıkıyor.

Henüz yeni bir yöntem olduğu için kullanıcılar kolaylıkla aldanabiliyor 

Sanki bilgisayarda font (yazı stili) eksik olduğu için sitenin görüntülenemediği algısı yaratılıyor ve kullanıcılardan font paketini güncellemesi isteniyor. Tahmin edebileceğini gibi "Update" butonuna tıklayan kişilerin cihazlarına zararlı yazılım içeren *exe uzantılı dosya iniyor. Uyarı penceresinde Google Chrome logosu ve orijinal mavi renkli buton kullanıldığı için büyük bir çoğunluk şüphelenmiyor.

Yeni keşfedilen Google Chrome virüsü tüm kişisel bilgilerinizi çalıyor 
    Uzmanlar deneyimli kişilerin dikkatli davranmaları halinde saldırıdan korunabileceklerini fakat henüz çok yeni bir yöntem olmasından dolayı kısa süre içerisinde binlerce kişinin etkilendiğini dile getiriyor. Google Chrome ise indirmeye çalışılan dosyanın güvenli olmayabileceği konusunda uyarı veriyor. Diğer taraftan ekranda çıkan sürüm numaraları da virüsü fark etmeniz için önemli bir detay.

• Yıllardan beri Chrome kullanmıyorum,Opera kullanıyorum.Kullanıcılarını izleyen Google ı elimden geldiğince kullanmıyorum,arama motoru olarak Duckduckgo yu kullanıyorum tam Google gibi arama yapmasada.Lg G2 mden de bütün Google a ait ne varsa kaldırdım telefonu rootlayarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-57B35A683 -- 22 Şubat 2017; 0:1:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SDLGranada

Yıllardan beri Chrome kullanmıyorum,Opera kullanıyorum.Kullanıcılarını izleyen Google ı elimden geldiğince kullanmıyorum,arama motoru olarak Duckduckgo yu kullanıyorum tam Google gibi arama yapmasada.Lg G2 mden de bütün Google a ait ne varsa kaldırdım telefonu rootlayarak.

Ve bu şekilde gizli servislerin istediğinde seni telefondan izleyemeceğini düşünüyorsun. Aferin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alito

quote:

Yıllardan beri Chrome kullanmıyorum,Opera kullanıyorum.Kullanıcılarını izleyen Google ı elimden geldiğince kullanmıyorum,arama motoru olarak Duckduckgo yu kullanıyorum tam Google gibi arama yapmasada.Lg G2 mden de bütün Google a ait ne varsa kaldırdım telefonu rootlayarak.

Ve bu şekilde gizli servislerin istediğinde seni telefondan izleyemeceğini düşünüyorsun. Aferin.

Emin ol benim gibi google'ı tüm cihazlarında kullanan ve internetin çoğunu google aracılığıyla kullanan birine göre büyük fark olur. Ben de üşenmesem ayarlayacağım ama bookmark'tan geçmişine hepsinin sürekli senkronize olması otomatik form doldurma tarzı şeyler kolayıma geliyor. Kullanırken aslında pek de içim rahat değil.

• game07 G kullanıcısına yanıt
    İnternet'in kendisi zaten insanları izlemek için oluşturulmuş büyük bir tuzak. Bundan kaçış yok, arkanıza yaslanın ve keyfini çıkarın
  • Emektar i explorer dan sasma..

• alito kullanıcısına yanıt
    Kullanıcılarından veri hırsızlığı yapan Google ı kullanmayarak sahtekarlığa karşı çıkıyorum ve bilgilerimin herhangi bir şirketin eline geçmesini engelliyorum.LG G2(Android) kullanıyorum gizli servisler istese Google dan değilde şebekeden bile izler,dinler.

Sen Hz.İbrahim i yakılması için hazırlanan ateşi üzerinde bir damla su taşıyarak söndürmeye giden karıncanın olduğu hikayeyi biliyor musun hani maksat tarafımız belli olsun diyordu.Ha işte benimde amacım tarafım belli olsun hem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-57B35A683 -- 22 Şubat 2017; 0:57:22 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşte bende onu diyorum, hepsi yapıyor o veri hırsızlığını. Bazısı göstererek yapıyor, bazısı da gizli yapıyor. Bundan kaçış yok. Kimlik bilgilerimiz bile 2009'da göz göre göre çalındı/satıldı zaten, herşeyimiz ortada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alito -- 22 Şubat 2017; 1:11:54 >
  • zaten chromun nasil calistigini bilmeyen, ustune dosya indirip eliyle kuran zaten internet kullanmasin. sonuna kadar haketmistir virusu.
  • quote:

quote:

Hepimizin yapması gerekeni yapıp direniyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Virüslerden uzak durmanın en etkili yöntemi:
    Linux kullanın, akıllı olun.
    Pisilinux.org

• quote:

Orijinalden alıntı: selmand

quote:

quote:

Hepimizin yapması gerekeni yapıp direniyor.

Kesinlikle direnilmeli. Daha yakın zamanda mahkeme emrine Google direnmedi ve USA dışındaki sunucular için GMail erişimini FBI'a verdi biliyorsunuz.
    Vermese de arka plandan alacaklarını alıyorlardı muhtemelen.

Cem Yılmaz'ın Recep İvedikvari "CIA FBI napacak lan senin bilgilerini" gibi bir yaklaşım en yanlış olanı. Mahremiyet istemen gizleyecek bir şeyin olması gerektiği anlamına gelmiyor. Hayat senin, kontrolü de sende olmalı. İstediğin bilgiyi seçimin dahilinde paylaşırsın. Bugün bu tip durumlara böyle yaklaşılırsa yakın gelecekte çok daha vahim durumlara gebe bırakılmış olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: asenler

Virüslerden uzak durmanın en etkili yöntemi:
    Linux kullanın, akıllı olun.
    Pisilinux.org

Linux yazılımının bir Windows yada bir mac yazılımından farkı yok mac firması kapalı bir kutu içinde yaşadığından virüsler ile çok iletişime geçemiyor ama buna rağmen istisnai olarak kötü niyetli kişiler istenirse patlatılabileceği gerçeğini hem kanıtlamak hem de hatırlatmak için çeşitli virüsler ile gösteriyorlar. Linux yazılımın virüslerden etkilenmez safsatası yalandan ibarettir. şu anda en ölümcül tehdit gurubunda yer alan yeni nesi Ransomware yazılımları ile çok kolay etkileniyor. bunun haricinde 3. parti uygulama kaynaklı bir sorun söz konusu olduğunda isterseniz 100 bin tane güvenlik katmanına sahip bir yazılım olsun elinizde yine hikaye . burada yer alan durum bir Windows , mac yada bir linux olayı değildir 3. parti yazılım nedeni ile kaynaklanan bir güvenlik zafiyeti.

https://www.bleepingcomputer.com/news/security/new-fairware-ransomware-targeting-linux-computers/

ransomware decoder 1-2-3

ve daha başka 5 farklı varyant bu işi rahatlıkla yapabilmektedir. kişisel verileri de çok rahat sistemden alıp karşıdaki kişinin eline ulaştırabilmektedir firewall yok ise ağı koruyan. ransomware bu bilgileri linuxtan çalmak için belli port numaralarını kullanmaktaydı bu güne kadar ama artık dosya paylaşım portu üzerinden de hem saldırı gerçekleşebiliyor hem de bilgi transferini gerçekleştirebilmekte zararlı. modemlerde yer alan yazılımların hiç bir şeyi engelleyebildiği ya da durdurabildiği yok maalesef. güvenlik zafiyeti olmayan modem sayısı yok denecek kadar az.

• quote:

Opera alt yapı olarak Chromium kullanıyor artık, bliyorsunuz değil mi :) Vivaldi'ye geçin :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: mgoker

quote:

Opera alt yapı olarak Chromium kullanıyor artık, bliyorsunuz değil mi :) Vivaldi'ye geçin :)

Opera nın Chromium kullandığını biliyorum,Chromium açık kaynak bir yazılım olduğundan güvenli.Vivaldi ye gelecek olursam Vivaldi ye geçmeye,kullanmaya çalıştım geçmişte ancak ısınamadım bir türlü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-57B35A683 -- 22 Şubat 2017; 17:24:24 >
  • İlginç

• @black_flood
    o tamamen masal... Apple satışlar düşünce uydurdu...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.