Şimdi Ara

Apple, parmak izi okuyabilen dokunmatik ekran teknolojisinin patentini aldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
533
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  Apple, parmak izi okuyabilen dokunmatik ekran teknolojisinin patentini aldı

iPhone’un tasarımında ciddi değişiklikler yapmayı düşünen Apple, birkaç sene içerisinde akıllı telefonun Home tuşunu kaldırmayı hedefliyor. Söylentilere göre iPhone 8’in Home tuşunu dokunmatik bir panel gibi tasarlayacak olan şirket, Home tuşundan tamamen kurtulabilmesini mümkün kılacak yeni bir patent aldı.

Patentin içeriğine göre Apple, parmak izi okuyabilen dokunmatik ekran teknolojisi geliştirmeyi başardı. Bu teknolojiyle üretilen akıllı telefonlar, ekranlarından ötürü parmak izi okuma sensörüne ihtiyaç duymayacaklar.

Apple, parmak izi okuyabilen dokunmatik ekran teknolojisinin patentini aldı 

U.S. Patent and Trade Office tarafından paylaşılan ve AppleInsider tarafından gündeme getirilen patent, Apple’ın birkaç senedir üzerinde çalıştığı bir teknoloji. İlk iPhone’dan beri Home tuşundan vazgeçemeyen ve seneler içerisinde Home tuşunun işlevselliğini değiştiren Apple, bu patent sayesinde Home tuşunu kaldırabilecek ve daha büyük ekranlı akıllı telefonlar üretmeye odaklanabilecek.

Apple bu patenti kullanacak mı? 

Şunu unutmamak gerekiyor ki, Apple aldığı her patenti kullanma taraftarı değil. Patentte bahsedilen donanımın üretim maliyeti, müşterilerin bu teknoloji hakkındaki fikirleri gibi etkenlerden ötürü Apple, parmak izi okuyabilen dokunmatik ekranları bir süre daha kullanmayabilir. Ancak diğer akıllı telefon üreticilerinin de buna benzer bir teknoloji üzerinde çalışıyor olabileceğini unutmamak gerek.

• Artık gür bir sesle söyleyebiliriz, en geç 2023 iPhone da

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • iPhone haberi ve gözlerim Ekrem71'i aradı.

• Eyyyyy vahhhh..

• Aldığı patentlerle teknolojinin gelişmesine engel koyuyorlar. Kendileride yapmıyorlar diğer markalarda patent yüzünden yapamıyor.

• Sanırım patentlerden biri aldı demek istediniz, çünkü daha önce bu tarz patente önelik haberiniz yıllar önce vardı.

Dokunmatik ekrandan parmak izi okuma patentleri yeni bir şey değil.

• 12 Angry Men kullanıcısına yanıt
    Tam tersi oluyor. Patentler sayesinde firmaların emeği korunduğu için Ar-Geye para harcıyorlar. Patentler olmasa herkes birisi üretsin de ondan kopyalar geçinirim mantığıyla hareket edeceğinden AR-GE olmaz. AR-GE ye para harcamam diyorlarsa patenti kullanmak için Apple'a gerekli ödemeyi yapacaklar.

• Şu home tuşu 3 nesildir kalkacak :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: sarahaten

Tam tersi oluyor. Patentler sayesinde firmaların emeği korunduğu için Ar-Geye para harcıyorlar. Patentler olmasa herkes birisi üretsin de ondan kopyalar geçinirim mantığıyla hareket edeceğinden AR-GE olmaz. AR-GE ye para harcamam diyorlarsa patenti kullanmak için Apple'a gerekli ödemeyi yapacaklar.

Ne alakası var, telefonda kamera serbest herkes bir birinden kamera mı kopyalıyor ? Yoksa her yıl kameralarını daha da gelıstırıyorlar mı ? Sanırım bır bırımızı tam anlamadık, benım demek ıstedıgım ekrana gomulu parmak ızını apple dan baska fırma yapamayacak patentını aldıgı ıcın. Sadece apple yapacaksa teknolojı nasıl gelısecek ? Dıger markalar kasanın arkasına mı parmak ızı sensoru koysunlar ne kadar saçma ama.
  • Sony 5 yıl önce patenti almıştı

http://www.bbc.com/news/technology-17490629
  • Nereye yazacağım bilmiyorum ama mobil versiyondan resim eklenip gorderilemiyor artık resim ekliyorum göndere basinca resimler kayboluyor kim tamir edecek bunu?

• dogmamış bebege don biçme iphone 8

• şimdi patenti alıp üretebiliyorsa iphone 15'e yenilkçi teknoloji diye anca kullanır
  • quote:

Orijinalden alıntı: 12 Angry Men

quote:

Orijinalden alıntı: sarahaten

Ne alakası var, telefonda kamera serbest herkes bir birinden kamera mı kopyalıyor ? Yoksa her yıl kameralarını daha da gelıstırıyorlar mı ? Sanırım bır bırımızı tam anlamadık, benım demek ıstedıgım ekrana gomulu parmak ızını apple dan baska fırma yapamayacak patentını aldıgı ıcın. Sadece apple yapacaksa teknolojı nasıl gelısecek ? Dıger markalar kasanın arkasına mı parmak ızı sensoru koysunlar ne kadar saçma ama.

Karşıdakinin fikrine katılmayınca ne alakası var gibi sığ bir cümle kurup karşıdakinin düşüncelerini yanlışa çıkardığını düşünmenin ne faydası var? Neredeyse iki yüz sene önce bulunan kamera artık anonimleşmiş bir teknoloji ama kamera diye genellediğimiz teknoloji kendi içinde patentler barındırır diğer markalar onları kopyalayamaz, sarahaten nickli arkadaşa katılıyorum teknoloji var olanı kopyalamakla değil yeni bir fikirle veya mevcudun dallanmasıyla gelişir, apple'ın yaptığını birebir kopyalayamayan diğer üreticiler değişik yöntemlere başvuracaktır bu da teknolojinin gelişmesine fayda sağlayacaktır, zaten bir patent elde en fazla 20 sene tutulabilir, sonunda kimseye kalmaz, teknolojiye fayda sağlasın sağlamasın fikri mülkiyet hakkına saygı gösterilmelidir sonuçta o buldu ve ona aittir, yasalar mutlak teknolojinin gelişmesi üzerine kurulu olmadığı için üzgünüm ama yapacağımız bir şey yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SCWS -- 19 Şubat 2017; 1:15:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 0MG90

Sony 5 yıl önce patenti almıştı

http://www.bbc.com/news/technology-17490629

İşte SONY farkı.

SONY böyledir işte. ADAMIN AKLINI ALIR.

SONY.
  • İNOVEYŞIN...

• İşte Apple ile Samsung farkı. Samsung yapar kullanır ama patentini kolay kolay almaz, Apple alır ve dava açar sürekli (çünkü paragözler). İris tarayıcıyı belki de başka firmalar da kullanmıştır bilmiyorum ama Samsung deneyip kullandı ve patentini almadı şimdi ise Apple dahil diğer firmalar iris tarayıcıyı telefona getirmeyi düşünüyorlar. İlk parmaz izi S8'de gelir diye söyleniyordu ve Samsung isteseydi kullanabilirdi. Ancak Apple patentini alıp şimdi Samsung'a patent davası açacaktı. Sony konuşmaya bile gerek yok. Adamlar yapıyor. Zamanında müzik ve ses sistemleri konusunda (özellikle transistörün yayılması ve hoparlör konusunda) öncüler. Diğerleri mp3 formatını yapıp kullanırken Sony hep kendi ekosistemini oluşturmaya çalıştı. Farklı formatlar kullandı (kendi müzik formatı). Tamam belki başarılı olamadı, pazarlaması olmadığı için piyasaya yayılamadı ama hep uğraştı. Şu anda kullandığım bütün ses sistemleri Sony marka. Kulaklığım dahil.

• SCWS S kullanıcısına yanıt
    Böyle daha açıklayıcı olmuş. Ben fikrine katılmıyorum demedım bır bırımızı anlamadık dedık. :) ben zannedıyordum apple dan baskası ekrana parmak ızı sensoru koyamaz, telefonun baska yerıne koyması gerekıyor zannedıyordum.

• sony'nin aldığı patent apple'ınki ile birse apple nasıl patent almış oluyor? Ayrıca sony'nin 5 yıldır bir şey çıkardığını görmüyorum. Demek ki patent almak yetmiyormuş.

• Devam Apple. :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.